Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678
Results 106 to 110 of 110

Thread: Piese inlocuite/interventii - masini cu istoric lung

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Honda
    Model
    Accord 09
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    Ajuns la 145.000 km, eveniment care a adus schimbarea discurilor de frana (am pus discuri si placute TRW fata/spate) si a curelei de accesorii. Complementar, un schimb de ulei Eneos Sustina si filtrele aferente. Se pare ca unele bucsi dau semne de oboseala, iar mecanicul a recomandat schimbarea acestora intr-un viitor apropiat. Operatiunile au avut loc la Coasta de Est. Ca sa fie distractia completa, am schimbat si anvelopele.
    Nu am schimbat filtrul de benzina...ar fi urmatoarea interventie.

Junior Member CVCC Dangri1989's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 TypeS
    La 91.000 de km a trebuit sa schimb si eu discurile de frana deoarece aveam trepidatii in volan cand franam la viteze ridicate, erau ovalizate...

Am ales sa le schimb doar pe cele din fata la recomandarea unui prieten, 117 RON bucata (comline) + 60 placutele pe fata. Manopera a fost 100 de RON la un mecanic din cartier, le-a schimbat cu mine de fata.

M-a dus la 400 de RON cu totul, acum franeaza impecabil, este prima operatiune facuta in afara service-urilor oficiale Honda cu piese ieftine, dar am fost prea tentat sa scap cu 400 de RON si chiar sunt multumit. De acum inainte doar asa voi face, exceptie facand operatiuni complexe (ambreiaj de exemplu).

Voi ati mai trece in cartea service aceasta operatiune? Avand in vedere ca pana acum am absolut totul documentat in service-uri Honda...

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Honda
    Model
    Accord 09
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    La 8 ani de la achizitie, m-a lasat bateria de la cheia pe care o folosesc in mod curent. Chiar eram curios sa vad cat tine si ce model este. (Panasonic CR1616). La masina nr 2 o schimb anual, are insa keyless entry and go.

Senior Member PGM-FI fst's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    Quote Originally Posted by Bazilide View Post
    La 8 ani de la achizitie, m-a lasat bateria de la cheia pe care o folosesc in mod curent. Chiar eram curios sa vad cat tine si ce model este. (Panasonic CR1616). La masina nr 2 o schimb anual, are insa keyless entry and go.
    salut si pe mine m-a lasat azi, la 7ani 1/2. cum ai schimbat-o?
    '16 BMW 520xd
    '15 FK2
    ex '10 CU1
    ex '07 CL7

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Honda
    Model
    Accord 09
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    E simplu, are un surub mititel (trebuie o surubelnita f mica insa) in capatul cu brelocul H, iar in interior un alt modul ceva mai compact, care insa pe o latura are o „fanta” care permite desfarea usoara a celro doua parti. CR 1616 ca sa stii ce cumperi

Page 8 of 8 FirstFirst ... 45678

Bookmarks