Piese inlocuite/interventii - masini cu istoric lung

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajuns la 145.000 km, eveniment care a adus schimbarea discurilor de frana (am pus discuri si placute TRW fata/spate) si a curelei de accesorii. Complementar, un schimb de ulei Eneos Sustina si filtrele aferente. Se pare ca unele bucsi dau semne de oboseala, iar mecanicul a recomandat schimbarea acestora intr-un viitor apropiat. Operatiunile au avut loc la Coasta de Est. Ca sa fie distractia completa, am schimbat si anvelopele.
    Nu am schimbat filtrul de benzina...ar fi urmatoarea interventie.

    Comment


    • La 91.000 de km a trebuit sa schimb si eu discurile de frana deoarece aveam trepidatii in volan cand franam la viteze ridicate, erau ovalizate...

      Am ales sa le schimb doar pe cele din fata la recomandarea unui prieten, 117 RON bucata (comline) + 60 placutele pe fata. Manopera a fost 100 de RON la un mecanic din cartier, le-a schimbat cu mine de fata.

      M-a dus la 400 de RON cu totul, acum franeaza impecabil, este prima operatiune facuta in afara service-urilor oficiale Honda cu piese ieftine, dar am fost prea tentat sa scap cu 400 de RON si chiar sunt multumit. De acum inainte doar asa voi face, exceptie facand operatiuni complexe (ambreiaj de exemplu).

      Voi ati mai trece in cartea service aceasta operatiune? Avand in vedere ca pana acum am absolut totul documentat in service-uri Honda...

      Comment


      • La 8 ani de la achizitie, m-a lasat bateria de la cheia pe care o folosesc in mod curent. Chiar eram curios sa vad cat tine si ce model este. (Panasonic CR1616). La masina nr 2 o schimb anual, are insa keyless entry and go.

        Comment


        • Originally posted by Bazilide View Post
          La 8 ani de la achizitie, m-a lasat bateria de la cheia pe care o folosesc in mod curent. Chiar eram curios sa vad cat tine si ce model este. (Panasonic CR1616). La masina nr 2 o schimb anual, are insa keyless entry and go.
          salut si pe mine m-a lasat azi, la 7ani 1/2. cum ai schimbat-o?
          '16 BMW 520xd
          '15 FK2
          ex '10 CU1
          ex '07 CL7

          Comment


          • E simplu, are un surub mititel (trebuie o surubelnita f mica insa) in capatul cu brelocul H, iar in interior un alt modul ceva mai compact, care insa pe o latura are o „fanta” care permite desfarea usoara a celro doua parti. CR 1616 ca sa stii ce cumperi

            Comment


            • Verificare la Honda Nord, masina a ajuns la 159.223 km. Cateva zile in urma, am simtit ca directia este mai greoaie si ca volanul nu mai revine la fel de rapid dupa viraje. Presiunea in anvelope normala, rotile de iarna pe 16.... Concluzia mecanicului: este necesara inlocuirea unui tachet din caseta de directie si un reglaj ....astept un deviz detaliat.
              Complementar, de inlocuit bucsi bascula inferioara...ceea ce stiam si un capac distributie chiuloasa, ceea nu nu stiam.
              Alte aspecte dupa 9 ani de utilizare:
              - pe o aripa vopsita la Carpati s-a exfoliat lacul
              - farurile ar avea nevoie de un polish
              - s-a cam tocit materialul textil de pe cotiera
              - se exfoliaza manerele de la usile spate (au un strat cauciucat superficial)

              Comment


              • @material textil pe cotiera - ai incercat un detailing interior? la a mea e plusat si pare tocit, dar de fapt e mizerie. La un detailing se duce...
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Piele pe cotiere si pe fetele de usi si e alta masina. Plus ca acea piele e usor de intretinut.

                  Comment


                  • Originally posted by Bazilide View Post
                    Verificare la Honda Nord, masina a ajuns la 159.223 km. Cateva zile in urma, am simtit ca directia este mai greoaie si ca volanul nu mai revine la fel de rapid dupa viraje. Presiunea in anvelope normala, rotile de iarna pe 16.... Concluzia mecanicului: este necesara inlocuirea unui tachet din caseta de directie si un reglaj ....astept un deviz detaliat.
                    Complementar, de inlocuit bucsi bascula inferioara...ceea ce stiam si un capac distributie chiuloasa, ceea nu nu stiam.
                    Alte aspecte dupa 9 ani de utilizare:
                    - pe o aripa vopsita la Carpati s-a exfoliat lacul
                    - farurile ar avea nevoie de un polish
                    - s-a cam tocit materialul textil de pe cotiera
                    - se exfoliaza manerele de la usile spate (au un strat cauciucat superficial)
                    CHIULASA

                    Comment


                    • @ticker @vtin Ar cam trebui o masina noua, nu doar un detailing....O mai tin insa, astept Accordul asta nou, cu 10 AT si 250 de cai
                      @IB corectă remarca si nu e o scuza ca am dat copy paste din deviz

                      A venit si devizul Honda Nord...capacul in discutie are un cost nesemnificativ.

                      Comment


                      • Accordul asta nou il aduci din State, asa-i?
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Un Civic cu peste 1.000.000 Km. Kilometrajul blocat la 999.999 km

                          Comment


                          • CL7 cumparat la 74000 km in 2015, in prezent aprox 122000 km:
                            curea accesorii (76000 km)
                            antigel, bujii, lichid servo, lichid cutie, discuri+placute spate, placute fata, lichid frana, baterie, bucsi bara stabilizatoare spate - 77500 km
                            bielete stabilizatoare spate, amortizoare spate - 93600km
                            amortizoare fata, bielete stabilizatoare + bucse fata, placute frana fata - 97100
                            parbriz - 100.000km
                            curea accesorii, bucse mari brat inferior fata, furtun+lichid servo - 101600km
                            suporti etrier spate, discuri + placute fata - 103800 km
                            brate superioare fata + rola curea accesorii - 105500km
                            pivot inferior fata dreapta - 106000km
                            senzor abs dreapta fata, bujii, prezoane fata 109000 km
                            ambreiaj + mtf3 - 113800 km
                            reconditionat caseta directie - 116000 km
                            bielete antiruliu fata + pivot inferior stanga - 116500km
                            flanse amortizoare fata + bucse cu distantier amortizoare fata + baterie - 117000km
                            brat stergator sofer - 119000 km
                            bielete antiruliu spate + placute spate ate - 121800km
                            si bineinteles revizii la maxim 10000 km

                            Comment


                            • Am tot simtit directia ceva mai moale in ultima vreme, iar evaluarea de la Honda Nord a aratat ca trebuie schimbat un tachet. Am facut operatiunea saptamana trecuta, iar acum directia are cu totul alt feeling. Cost schimbat tachet + reglaj: cca 200 lei.

                              Comment


                              • Honda Accord, CL7 de UK., Executive, 2004

                                235 000 de km

                                Motor K20A6:

                                Probleme:

                                Motorul pana la urma s-a dovedit bulletproof, schimbat distributie - se intisese lantul.
                                Am gasit piesele undeva prin Taiwan. Vreo 350 de lei. Manopera 800 de lei + 100 spaga.
                                2 Biele antiruliu fata -100 de lei, schimbul l-am facut eu. Una era pur si simplu RUPTA. Am descoperit-o cand am trecut la rotile de vara.
                                Multumim celor care ne conduc, ptr gropile din asfalt !

                                Probleme compresor: Pur si simplu s-a gripat !
                                Nu vreti sa stiti cum face un motor cu compresorul facut praf.
                                Miros de ebonita, sunet de zici ca acum ti se dezmebreaza motoru`.

                                Schimbat cu unul SH de la Rohan, de pe un Accord 2008.
                                Merge impecabil.
                                ( in service la K9 - Ritmului - foarte OK baietii)

                                Motorul + cutia? Li se rupe

                                Ulei: 0w40 Mobil 1 + filtru BluePrint, luat din UK.

                                Celalta Honda, cu volan "pe partea corecta"
                                Cod motor K20Z2.

                                123 000 de km, consum de diesel: Bacau-Bucuresti: 6.2L/100 cu benzina de Petrom 95.
                                Am poza.

                                Ulei LM Top Tec 4**** ceva 5W40 de 9000 de km.

                                Dilema: Ce ulei sa-i bag ?!



                                PS: Nu stiu dc imi place mai mult K20A6, fata de K20Z2.
                                Pare mai sportiv sau... ?!
                                Sau intra mai jos VTEC-ul ?
                                M4V3RiCk
                                Senior Member
                                Last edited by M4V3RiCk; 24-05-18, 21:22.

                                Comment

                                Working...
                                X