GAB1: '00 Honda Accord 1.8 M/T, Titan Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    incredibil cum poate sa arate o masina de aproape opt ani.
    sa o stapanesti sanatos.
    '07 Honda Accord 2.0 M/T Sport SE, Carbon Bronze
    '08 Honda Civic 5D 1.8 Sport, vivid blue
    '99 Honda CBR600F
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/cappy/

    Comment


    • #17
      arata f bine

      pt admisie (air intake) mergi pe varianta CAI (cold air intake) si incearca sa vbesti cu Spoon ca el te poate ajuta

      partea aia cu fuel saver'ul e o mare porcarie si au demonstrat kiar si la Mythbusters ca nu face nimic... in plus gandeste-te, mai putina benzina = mai putin ardere = mai putina putere (asta dak nu iti mananca 30 la suta si e ceva anormal :roll: )

      bordul "cu plasma" arata f bine in poze asa ca go for it

      bafta in continuare
      The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



      DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

      Comment


      • #18
        m-am uitat sambata sub roata de rezerva... era doar un pic umed, tabla jenti i roatei de rezerva avea picaturi de condens pe ea... asta e cauza, nu e de la ploaie, la cat a plouat in ultima luna trebuia sa fie balta acolo... so... m-am ambalat degeaba

        cu air intake'u cred ca ma ocup la primavara... in schimb cred ca o sa ma bag la un taho dala

        de cand i-am pus noile bujii si i-am completat uleiul masina merge perfect... cel mai bine de cand o am eu
        ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

        Comment


        • #19
          Originally posted by cappy
          incredibil cum poate sa arate o masina de aproape opt ani.
          sa o stapanesti sanatos.
          ops: thanx
          mai are niste zgarieturi, julituri la vopsea pe bare, etc... daca te uiti mai de aproape, oricum chestii oarecum normale... chiar sambata am observat o noua julitura pe bara fata, mi-a sters-o cineva pt a doua oara in parcare... prima data 2-3cm luata vopseaua, acum 5-7 cm dar nu a luat vopseaua :x

          sunt aia cu ra&%$§rile alea de curata strazile si gunoierii care merg printre masini ca pa bulevard... si cum eu am locu de parcare exact pe coltzu blocului... :x
          ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

          Comment


          • #20
            beautiful

            :supz:
            accord 2,4 type s ---white magic pearl

            Comment


            • #21
              little news.... astept sa vina moshu cu un mic upgrade... am comandat pe ebay un filtru K&N... 36$ filtru + 26$ transport http://www.knfilters.com/search/prod...x?Prod=33-2124

              pe ebay.de sau ebay.co.uk acelasi filtru e min 50euro sau 50lire fara transport .... ce ma enerveaza e ca in SUA preturile sunt cu MULT mai mici decat ce gasesti in UE, la toate categoriile de produse... cat despre ce preturi sunt in Romania... dezastru ](*,)

              why the f$%# life is so expensive here? ](*,)


              mica intrebare.... daca imi iau niste discuri de frana noi pentru fatza... pot sa le pun pe astea vechi de pe fatza pe spate, cu placutele aferente?
              ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

              Comment


              • #22
                ceva similar

                am si eu un accord ca al tau doar cel cu facelift si e albastru. as avea cateva intrebari daca nu te deranjeaza pentru ca n-am gasit pe nimeni in afara de tine cu accord ca al nostru. In primul rand daca ti-a venit filtrul si cum e dupa ce la-i montat? Nu mai gasesc topicul unde am citit si nu mai tin minte exact daca tu ai postat undeva ca fostul proprietar a schimbat curelele de distributie, dar daca da te rog sa-mi scrii la cati km s-a efectuat. merci
                HONDA CIVIC EG4

                Comment


                • #23
                  E_pufi, cureaua se schimba la 160.000 km in conditii de exploatare normala si la 80.000 in conditiile severe, asa cum sunt considerate la noi.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #24
                    Re: ceva similar

                    salutare... inseamna ca s-a dublat numarul de accorduri modelul asta pe forum... am ajuns la fabuloasa cifra de 2

                    filtrul mi-a venit abia ieri... probabil o sa-l montez in weekend, daca ma prind pana atunci cum... teoretic probabil castig cativa magari putere, deci insesizabil... ca sunet am inteles ca o sa se auda altfel motorul

                    cat despre curea, schimbarea parca a fost facuta undeva in jur de 75000km, nu stiu sigur, trebuie sa ma uit pe facturi, daca scrie pe ele si km... cred ca fostul proprietar a schimbat-o dupa ce a adus-o din germania

                    LE: revin cu dilema din ciclul intrebari stupide ops: ..... as vrea sa iau niste discuri noi pe fata.... se pot pune discurile astea de pe fata vechi la rotile spate?... daca da trebuie inlocuita toata instalatia placute/saboti/cabluri/etc de pe spate?
                    ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                    Comment


                    • #25
                      Din cate stiu discurile de pe fata sunt intotdeauna mai mari ca alea de pe spate. Practic poti sa le pui da tre' sa schimbi si etrierii.
                      '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
                      '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

                      Comment


                      • #26
                        Salutare la toata lumea.
                        Am si eu nevoie de cateva sfaturi.
                        Vrea sa-mi cumpar si eu o Honda Accord. Din pacate nu am bani pt una noua si m-am orientat catre o Honda Accord din 2002, motor de 1.8, 136 cai.
                        Imi place mult masina, arat ff bine atat exteriorul cat si interiorul, are doar 80000 km. Mai stau putin in dubii din cauza urmatoarelor aspecte: nu are computer de bord, deci nu imi arata consumul de carburant si nu are nici VSA.
                        Poate stiti cum se comporta fara VSA in curbe , sau in general cat de stabila este, la un condus mai sportiv. De asemenea poate stiti si cateva date despre consum.
                        Va multumesc anticipat.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/babardelll/

                        Comment


                        • #27
                          daca nu ma insel pana la modelul 2006 adica facelift, nu aveau computer de bord. in ceea ce priveste vsa, ajuta mult, insa am condus pana acum masini fara sisteme gen vsa, abd, esp etc si nu am avut neplaceri din lipsa lor. cred ca depinde foarte mult si de sofer. consumul...nu stiu la 1.8 cum e. cred ca e ceva mai mic decat la 2.0.
                          succese.
                          Honda Accord Executive 2.0 M/T Carbon Bronze Pearl
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/tgc/

                          Comment


                          • #28
                            Madaline, fi bine venit aici!
                            Colegul nostru tgc a facut o mica greseala, se refera la actualul Accord in timp ce tu te referi la generatia precedenta, iar aici cel mai bun partener de discutii e colegul gab1!
                            Cat priveste nedumeririle tale, cred ca oricine te poate linisti ca nu e un capat de tara daca nu ai computer de bord pe masina, ba din coontra, e o placere sa nu fi zilnic socat de consumurile spontane si mult mai linistitor sa calculezi consumul de la plin la plin.
                            Cat priveste lipsa VSAului, iar nu cred ca ar trebui sa fie atat de decisiva in achizitionarea unei masini. E clar ca e bine sa-l ai, dar daca nu-l ai va trebui sa te stapanesti in situatiile mai critice.
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by madalin.dragu
                              Salutare la toata lumea.
                              Am si eu nevoie de cateva sfaturi.
                              Vrea sa-mi cumpar si eu o Honda Accord. Din pacate nu am bani pt una noua si m-am orientat catre o Honda Accord din 2002, motor de 1.8, 136 cai.
                              Imi place mult masina, arat ff bine atat exteriorul cat si interiorul, are doar 80000 km. Mai stau putin in dubii din cauza urmatoarelor aspecte: nu are computer de bord, deci nu imi arata consumul de carburant si nu are nici VSA.
                              Poate stiti cum se comporta fara VSA in curbe , sau in general cat de stabila este, la un condus mai sportiv. De asemenea poate stiti si cateva date despre consum.
                              Va multumesc anticipat.
                              salutare
                              pai ce sa zic... in ceea ce priveste consumul zic mereu ca o sa fac un calcul si mereu uit... sincer habarnam cat consuma ops: in specificatiile ei tehnice stiu ca scrie 8.5% la consumul combinat.
                              nu cred ca consuma mai mult ca un civic actual cu 1.8/140cp... motorul e asemanator, doar greutatea masinii e un pic mai mare cred... 1.43tone

                              cat despre VSA si curbe... asta a mea are suspensii sport si gume 225x45x17 deci se comporta probabil altfel decat una stock... din cat am condus-o eu masina e foarte rigida si lata, de cur nu mi-a fugit decat o data cand am luat un sens giratoriu cu viteza mare si pe jos am simtit polei :x
                              in rest la curbe simti cum parca te arunca din scaun si de derapat tot nu derapeaza... chiar mi-au scartait si rotile in cateva curbe si curul tot nu a fugit

                              daca vrei sa faci un test intr-un weekend cu asta a mea... no problem


                              cat despre filtrul K&N... am reusit sa'l montez in 5 minute... sunt 2 cleme metalice care tin capacul de deasupra filtrului si gata.... e simplu
                              acum parca sa zic ca masina e un pic mai vioaie, urca mai repede in ture... si are un raget de 2 ori mai zgomotos :x
                              ... se aude acum de la 2000rpm cum se auzea inainte la 4000rpm... mai apas cateodata aiurea acceleratia si imi trage un raget dala de imi vine sa pun filtrul vechi la loc :lol:

                              pt cei carora le place sa auda cum zbiara motorul... un filtru dasta e miscarea potrivita
                              ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by hondatu
                                Madaline, fi bine venit aici!
                                Colegul nostru tgc a facut o mica greseala, se refera la actualul Accord in timp ce tu te referi la generatia precedenta, iar aici cel mai bun partener de discutii e colegul gab1!
                                scuze de confuzie. intradevar ma refeream la modelul 2003-....
                                Honda Accord Executive 2.0 M/T Carbon Bronze Pearl
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/tgc/

                                Comment

                                Working...
                                X