GAB1: '00 Honda Accord 1.8 M/T, Titan Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GAB1: '00 Honda Accord 1.8 M/T, Titan Silver

    In sfarsit facui si eu niste poze cu trotineta care o am de vreo 3-4 luni...
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/gab1/

    printre atatea Honde noi de pe aici iacata si un Accord CG8 din 2000...
    cod motor F18B2 1849cc cu 136 CP care a luat International Engine of the Year in 2000 la categoria 1.4-1.8l http://en.wikipedia.org/wiki/Interna...ne_of_the_Year)
    mai are un usor tuning exterior Fugel, suspensii sport (auch:?), 80mii km... si cam atat... daca mai imi aduc aminte completez :wink:

    later edit:...cu ce se mai lauda
    -e al 2-lea model dupa nustiu ce volvo care a luat 4 stele la euroNcap
    -euro3
    -jante 17" si cauciuce 225x45x17

    e prima mea masina si nu zic ca toata lumea care auzea ca imi iau honda imi punea aceeasi placa: sunt prea scumpe piesele si se gasesc greu, e prea veche... de ce nu diesel, de ce nu noua... la banii aia imi luam nustuce... etc :roll:
    dupa ce am luat-o si au vazut-o... le-a placut la toti :lol:
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 14-12-08, 20:24.
    ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

  • #2
    Foarte tare, rare accordurile astea prin Bucuresti. Ai volan ca al meu Sa ai grija de ea.
    '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
    '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

    Comment


    • #3
      Felicitari si din partea mea! Misto Acordul tau! :wink:
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Felicitari pentru masinuta, e rara si draguta
        La cati mai multi km fara probleme! artyman:
        Isn't it nice when things just work?
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/vtec+power/red+civic/

        Comment


        • #5
          Frumoasa, mai ales coborata .
          Ce suspensie este ? Doar arcuri sau si amortizoare ?

          Comment


          • #6
            thanks everybody :wink:

            @Lith: yep... destul de rare, doar 4-5 am vazut pana acum prin bucuresti... daca nu ar avea emblemele cu H cred ca f putini ar sti ce masina este cred ca nu s-a comercializat la noi modelul asta '99-'03... primul si ultimul accord facut in UK... asa o fi?

            de avut grija mai greu... la ce "drumuri"+trafic sunt bucuresti e imposibil sa nu o zgarii... am gasit-o si julita in parcare, am mai zgariat-o usor si eu... mai avea si ea zgarieturi dinainte... e ceva inevitabil, de fapt asta a fost unul dintre motivele pt care nu mi-am luat honda noua... sa nu plang langa ea la fiecare zgarietura :lol:

            @dinoc: nu stiu ce suspensie este si nici cum pot sa aflu... nu ma pricep ops:
            stiu doar ca e atat de coborata ca nu ma pot apropia de nici o bordura... si ca se simte la ficat orice mica denivelare
            ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

            Comment


            • #7
              Frumoasa foc, sa o stapanesti sanatos! Mie imi place la nebunie cum arata Accord-ul tau (poate pentru ca sunt mare fan Accord Type R '00). L-am vazut de cateva ori parcat in zona Ghencea, il recunosc dupa stickerul cu Fugel. Tata zicea de ea ca arata ca noua. :wink:
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #8
                Originally posted by gab1
                cred ca nu s-a comercializat la noi modelul asta '99-'03... primul si ultimul accord facut in UK... asa o fi?
                Ultimul da, primul nu!

                http://www.hondafan.ro/modele.php?id=16

                In rest, sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme!

                LE: Ba si la noi a fost comercializat, dar nu asa cum trebuie, plus ca presa vremii la declarat "copie fidela a lui A4".
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  bucura-te de ea. artyman:
                  ex CL7 AT 2006
                  CN1 Sport 2005
                  KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                  "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Xander
                    Frumoasa foc, sa o stapanesti sanatos! Mie imi place la nebunie cum arata Accord-ul tau (poate pentru ca sunt mare fan Accord Type R '00). L-am vazut de cateva ori parcat in zona Ghencea, il recunosc dupa stickerul cu Fugel. Tata zicea de ea ca arata ca noua. :wink:
                    fostul proprietar locuia in zona ghencea... deci sigur chiar aia e masina
                    si eu sunt fan si chiar ma batea gandul sa iau un ATR din germania... dura cam mult si cum nu am mai avut rabdare, m-am bagat pe asta... am zis ca atr'ul nu prea e potrivita pt un incepator ops:

                    in rest ce sa zic, la cat ma pricep eu zic ca masina merge bine... i-am schimbat pana acum bateria, o sonda lambda si i-am facut o revizie... fostul proprietar schimbase curelele de distributie, anvelopele, boxele spate + subwoofer + amplif

                    cel mai mult imi place pe autostrada cand incepe ragetul ala demential

                    o sa incerc sa va tin la curent cum se comporta in viitor... sa vedem daca e intr-adevar asa fiabila cum se spune
                    ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                    Comment


                    • #11
                      ehh... schimbai si a doua sonda lambda (primary oxigen sensor)... alti 200E alta distractie

                      -franele fata imi scartaie ca la balamuc cateodata... am aflat la service ca am placute ferodo
                      si nu's mancate nici jumatate... deci tre sa ma obisnuiesc cu scartaiala pana ii trece :roll:

                      - am schimbat bujiile cu niste denso iridium.... intr-adevar se simte mai bine masina,
                      motorul parca e mai silentios si raspunde mai bine... confirm si eu chestiile pozitive pe care le-am citit pe net despre ele

                      -de umezeala la roata de rezerva nu m-am mai uitat... dar zilele trecute am vazut picaturi de condens
                      pe interiorul usii de portbagaj... deci fie e de la vreun condens de genu asta fie e de la antena....
                      care ma streseaza la maxim cand se ridica ca proasta chiar si cand ascult de pe cd player,
                      vreau s-o dezactivez dar nu stiu cum... radio sucks and I never use it :x

                      -stergatoarele scartaie ca naiba daca nu ploua tare si trebuie sa stearga putina apa...
                      nustiu cum sa vad ce model s-ar potrivi sa iau altele noi ops:

                      - mai am o problema cu subwooferul... de ceva timp am impresia ca se aude mai incet fata de cum il stiam,
                      daca dau tare nu mai tremura nici o tabla... nu ma pricep, se poate sa se fi ars ceva la amplificator? ..sigurante?
                      el se aude, funtioneaza... dar f slab de cum il stiam eu

                      -intrebare.... ma ajuta cu ceva asa ceva?
                      http://cgi.ebay.ie/98-02-HONDA-ACCOR...QQcmdZViewItem

                      a incercat cineva chestii de genul asta?
                      http://cgi.ebay.ie/FUEL-SAVER-FOR-HO...QQcmdZViewItem

                      mai ma bate gandul sa iau tahometrele astea... dar parca nu-mi place fundalul alb...
                      astea de pe masina dau o lumina galbena stearsa ca de lumanare
                      http://cgi.ebay.de/PLASMA-TACHO-Tach...QQcmdZViewItem
                      ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                      Comment


                      • #12
                        Apropos de stergatoare, du-te cu talonul la Al Padrino si iti dau ei exact ce trebuie. Nu sunt cumva inegale (mai mare la sofer, mai mic la pasager)?

                        De scartatit la frane, poate sa treaca si de la sine. Poate esti intr-o zona cu putin alta compozitie a placutelor.

                        Se poate face condens pe peretii portbagajului, dar din asta nu se aduna 1,5 litri de apa pe fund. :wink: Adica, la mine era balta adanca si s-a dovedit ca nu era pus mastic unde trebuie. :wink:

                        Cum ti-ai dat seama ca nu-ti merg sondele lambda?
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          acum vreo luna am verificat ultima data si era cam 0.5cm apa sub roata de rezerva.... oricum tabla aia pe care se aduna apa e data cu un fel de vopsea ciudata, cu greu cred ca ar prinde rugina chiar daca sta in apa... o sa ma uit iar in seara asta sau maine
                          Originally posted by Delphi
                          Cum ti-ai dat seama ca nu-ti merg sondele lambda?
                          la prima ploaie se aprindea check engine pe bord... am bagat o agrafa intr-o mufa de sub bord din fata scaunului din dreapta si clipeste un cod martorul ala de check engine... prima data mi-a aratat 6clipuri lungi si 5 scurte--> cod 65=a doua sonda lambda... a doua oara 1 clip scurt-->cod 1=prima sonda, ceva cu low voltage in first oxygen sensor

                          sondele de pe ea erau universale... inadite firele, etc... le-am inlocuit cu unele noi honda, sper sa nu mai faca figuri acum
                          ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                          Comment


                          • #14
                            Aha, ok, merci. Deci intaii ti s-a aprins "Check engine".

                            0,5 cm de apa e cam multicel sa fie de la condens. Problema nu e ca rugineste tabla, dar se va umezi si cartonul ala pus peste roata, si se va strica repede, si la urma urmei, de ce sa ai apa in masina? Verifica dupa o ploaie puternica si lunga. Daca este, mergi la Asko si te rezolva.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #15
                              o sa o rezolv si pe asta... o sa intreb data viitoare cand mai dau pe la asko

                              ma bate gandu la un speed air intake dasta... s-o simti intr-adevar vreo diferenta?... o fi mai sanatos pt masina decat ce are ea stock? :?:
                              http://cgi.ebay.de/Speed-Air-Intake-...QQcmdZViewItem
                              Speed air Intake system filter color blue The new speed air Intake system consists inclusive suction hose of the proven TSS highly polished Dural aluminum syphon and a high-quality Green Twister filter. The Twister consists of a special conical power filter with aluminum hood, the optimal screen against engine warmth and external influences offers. By the Green Twister filter sounds clearly more aggressive and stronger the engine when winding up. The Green Twister filter is available in three colors. The color filter housings stands in the description of article.

                              http://cgi.ebay.ie/HONDA-PRELUDE-97-...QQcmdZViewItem
                              - This racing Air Induction intake system replaces your stock plastic/rubber pipe with our light-weight aluminium piping, it will increase the air convection/allow more cold air direct to the high temperature engine compartment; add instant horsepower (~5-10 hp) and better gas milage

                              asa o fi sau mint astia? :lol:
                              ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

                              Comment

                              Working...
                              X