Vizita la fabrica Honda din Sekerpinar / Gebze Turcia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vizita la fabrica Honda din Sekerpinar / Gebze Turcia

    Salut. Saptamana trecuta am avut ocazia sa vizitez datorita serviciului fabrica unde se fabrica Civicul sedan si City, la fabrica de la Gebze Turcia. Gebze este un oras (practic se poate spune o suburbie a orasului Istanbul) se afla la 40 km de Istanbul chiar pe autostrada Istanbul - Ankara, intr-un parc industrial care mai cuprinde o fabrica de autoturiseme Suzuki si Isuzu, iar la aproximativ inca 30 km de Gebze se afla si o fabrica Hyundai, iar la inca 40 de km de Gebze in orasul Adapazari sau Sakaria se afla platforma industriala Toyota care contine 3 fabrici toate Toyota (una unde se fabrica masini, una unde se fabrica scaunele si una unde se fabrica utilaje industriale)
    Fabrica arata super Ok iar Turcii care lucreaza acolo erau f bine pregatiti si super profesionisti (asta ptr. cei care au un civic facut acolo sau urmeaza sa cumpere) - din cate am inteles constructia fabricii a inceput in urma cu 15 ani. Momentan productia de masini la Gebze este undeva la 25.000 unitati/an, iar de la anul productia se va marii la 30.000 unitati/an. Paradoxal ptr. ce stiam despre Honda, fabrica nu este chiar atat de tehnologizata, nu exista nici o linie de asamblare robotizata (momentan), totul se facea manual - se pare ca au considerat ca la un volum de 30.000 de unitati/an nu se justifica existenta unei linii robotizate, dar odata cu lansarea productiei de masa se va trece la linie robotizata. Procesul de asamblare a unei masini din momentul scoaterii caroseriei de la vopsitorie pana cand masina poate iesii pe "fortele" proprii din fabrica dureaza 4 ore. Marea majoritate a componentelor vin din japonia (ex: tabla caroseriei, motorul si cutia [vin din Japonia bucati si sunt asamblate in Turcia], elementele bordului). Un lucru pozitiv ptr. industria auto Romaneasca :lol: cauciucurile ptr. varianta de top vin de la Continental Timisoara iar o parte din cablaje tot de la o firma din Timisoara. Cum am spus tabla ptr. caroserie, motorul si cutia precum si o parte din componentele exotice (cele din bord) vin din Japonia dar in foarte scurt timp va fi lansata productia de motoare si cutii de viteza direct in Turcia si va creste si gradul de integrare de componente din industria Turcia. Fabrica dispunea si de un teren pe care se testau masinile odata iesite din productie. Din pacate nu am avut permisiunea sa fotografiez in interiorul fabricii (poate la urmatoarea vizita o sa incerc sa obtin si aprobarea de a fotografia linia de productie), dar o sa atasez niste poze cu curtea fabricii unde se pot vedea un sir de civic-uri care asteptau testarea. Se pare ca odata cu sfarsitul anului se va termina si productia de City -uri, probabil ptr. a se putea creste productia de Civic. Nu stiu cat este garantia unui civic in Romania dar in Turcia, civicul ca si city erau garantate 6 ani. Cat am fost in fabrica nu am vazut motoare diesel deci banuiesc ca nu se facea decat civic cu motor pe benzina.

    Nush ce sa va mai zic. Daca mai aveti voi si alete intrebari o sa incerc sa va raspund, in limita informatiilor pe care am reusit sa le adun in timpul vizitei mele acolo.

    poze:







    www.soundlightvideo.ro
    www.slvservices.ro
    EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
    '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

  • #2
    Felicitari..........ne poti spune cam ce pret aveau masinile?
    Si daca va fi adus CITY si la noi?
    Ce modele vor fabrica pe viitor acolo?
    Multumesc!
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #3
      referitor la pret nu stiu sa-ti spun ptr.ca acolo era strict fabrica, nu aveau spatiu destinat vanzarii. referitor la city mi s-a spus ca nu se va mai produce incepand cu anul viitor cel putin la acea fabrica, iar in locul lui se va marii productia de civic. Aducerea city-ului la noi in tara tine de Honda Traiding Romania nu de uzina de la Gebze. Momentan acea fabrica nu va produce decat modelul de civic sedan, si vor marii treptat productia (inca nu mergeau in regim de productie de masa).

      Ce va mai pot spune este ca in Turcia lista de asteptare ptr. un civic este undeva intre 5 si 8 luni cu plata integrala in avans - livrarea depinzand f mult de ce echipare doresti. Daca va intereseaza calitatea masinilor produse acolo va pot spune ca anul trecut fabrica de la Gebze a fost se pare cea mai buna fabrica din reteaua honda in ce inseamna calitatea produselor realizate.
      www.soundlightvideo.ro
      www.slvservices.ro
      EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
      '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

      Comment


      • #4
        Felicitari pentru vizita, experienta si topic!
        E normal sa nu ai voie sa fotografiezi in fabrica, am patit-o si eu la fabrica din Suzuka.
        Sunt putin surprins ca nu au linia de productie automatizata, totusi nu e manufactura, e fabrica de produse in masa.
        Fabrica a fost data in functiune in noe. 1997 sintax!

        tokyodream:
        pretul masinii cred ca poti sa-l afli de pe honda.com.tr.
        Zilele trecute aflasem si eu de garantia de 6ani pe care o ofera Honda Turcia dar nu mai stiam unde se discutase pe subiectul asta cu Hyundai in Romania si a lor faimoasa garantie de 6-7ani.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          Fabrica a fost data in functiune in noe. 1997 sintax
          - ai perfecta dreptate dar daca te uiti mai bine la postul meu am scris ca (virgula) constructia fabricii a inceput in urma cu 15 ani, este posibil sa fi durat constructia 5 ani, nush persoana mea de legatura de acolo asta mi-a spus. De fotografiat se poate dar trebuia sa cer in prealabil acordul managerului fabricii. O sa fac acest lucru cu siguranta la urmatoarea vizita.

          Si eu am fost surprins de linia "manuala" de asamblare - singurii roboti de linie erau la asamblarea parbrizului si a lunetei. Dar cum am spus, in momentul in care productia o va cere se va lansa si linia automata.
          www.soundlightvideo.ro
          www.slvservices.ro
          EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
          '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

          Comment


          • #6
            Ai dreptate, e una sa pui bazele la ceva si alta sa incepi efectiv cu lucrul.
            In cazul de fata, constructia a inceput in Aprilie 1992 deci cum spuneai, 15ani! Nu lucreaza Honda 5ani la o fabrica de dimenisunea asta, astia stiu sa se miste.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #7
              Salut,
              Te rog sa ma ajuti cu o clarificare..Civic Sedan 4D se face in Turcia sau in Japonia? Cum poti sa-ti dai seama ce fabrica a facut masina (cea din Turcia sau cea din Japonia)? Pana acum am inteles despre Civic Sedan 4D ca se face doar in Japonia. Daca stau altfel lucrurile si dealer-ii ne dau teapa n-ar fi OK deloc.
              Multumesc mult pentru ajutor!

              Comment


              • #8
                Re: Vizita la fabrica Honda din Sekerpinar / Gebze Turcia

                Originally posted by sintax
                Un lucru pozitiv ptr. industria auto Romaneasca :lol: cauciucurile ptr. varianta de top vin de la Continental Timisoara iar o parte din cablaje tot de la o firma din Timisoara.
                Cablajele sunt facute cred de Kromberg & Schubert din Timisoara. Fac si pentru BMW, Mercedes, s.a.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  vopseaua...cum e domne vopseaua...?!?
                  nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                  Comment


                  • #10
                    Prieteni,
                    Pe voi chiar va amuza ca o masina facuta in Turcia costa 20000E? Pare dramatic dar am sentimentul ca unii dintre voi au luat teapa! Ma rog si eu era sa iau teapa la fel ca voi luand o masina de Turcia. O sa-i multumesc vesnic lui sintax pentru marturisirea facuta!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mcatalin
                      Salut,
                      Cum poti sa-ti dai seama ce fabrica a facut masina (cea din Turcia sau cea din Japonia)?
                      scrie pe masina.
                      Am fost manechin la fabrica de prezervative!
                      Rated R for nonstop crude and sexual humor, pervasive strong language, and drug content.

                      Comment


                      • #12
                        Primele litere din numarul de identificare arata in ce tzara e fabricata masina. Daca incepe cu JHM, atunci prietenii nu au luat tzeapa.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          La mine scrie si pe factura sau pe proforma...una din ele.
                          nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by mcatalin
                            Salut,
                            Te rog sa ma ajuti cu o clarificare..Civic Sedan 4D se face in Turcia sau in Japonia? Cum poti sa-ti dai seama ce fabrica a facut masina (cea din Turcia sau cea din Japonia)?
                            Multumesc mult pentru ajutor!
                            NLAEL model 1998 (primul model fabricat in Turcia)
                            NLAES model 2001
                            NLAFD model 2007

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by hondatu
                              Ai dreptate, e una sa pui bazele la ceva si alta sa incepi efectiv cu lucrul.
                              In cazul de fata, constructia a inceput in Aprilie 1992 deci cum spuneai, 15ani! Nu lucreaza Honda 5ani la o fabrica de dimenisunea asta, astia stiu sa se miste.
                              in aprilie 1992 au Japonezii au hotarit sa deschida o fabrica in Turcia
                              in (mijlocul anului) 1995 au inceput la constructia fabricii
                              in (sfirșitul anului) 1997 au ieșit primele mașin montate in fabrica de la Șekerpinar ca model 1998 (sedan 1.4 iS - 1.4 iL & 1.6 iLS - 1.6 iES)

                              Comment

                              Working...
                              X