Accord-ul european 2008 -

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Din ce vad eu o sa fie superbissim
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #32
      Aceleasi imagini si pe Temple of Vtec:

      http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=712986
      If Honda built people, nobody would ever die.

      Comment


      • #33
        Recapituland la capitolul motorizari:
        - avem una bucata diesel imbunatatit, nu stie nimeni cu cati cp, probabil ceva modic, de genul 10-20cp, dar mult mai "curat" si mai putin gurmand.
        - avem 2 bucati motorizari normal aspirate identice ca cilindree, dar cu ceva cp crescuti, 2.0 nu stim inca cu cat, probabil 5-10cp, si 2.4 cu 20cp in plus, deci vreo 210cp.
        - avem una bucata supriza, la care nici eu nu m-am asteptat, adica 2.3 Turbo 260cp SH-AWD, presupus a fi denumita Type-S, deci atac frontal la Mazda 6 MPS si destul de direct la producatorii europeni.

        Ce paote fi mai delicios?
        Dixy, daca mai citesti forumul asta, na ca ti s-a indeplinit dorinta, ai Honda turbo cu AWD. Sa vedem ce va fi de capul ei, ca in concurenta cu STI/EVO nu va mai intra clar.

        Comment


        • #34
          Motorul 2.3 turbo am intels ca-i de pe Acura RDX.
          Acura RDX (din ce-am vazut intr-un review) face suta in 6.x sec , deci cred ca noul Accord nu va sta deloc rau la performante.
          Oare o sa vina cu motoare A-VTEC ?

          Comment


          • #35
            Din cate am inteles nu, din cauza ca nu l-au facut destul de fiabil. O chestie laudabila de altfel, sunt foarte curios ce comportament si ce putere o sa scoata dintr-un 2.0 cu A-VTEC.

            Apropo cutia aia DSG va fi pe acelasi principiu ca la VAG sau chiar aceeasi cutie ?(mi-e greu sa cred totusi ... nu dati cu oua )
            '07 Accord 2.0 ES Dark Mocha
            '98 Civic Sedan 1.6 VTi New Vogue Silver

            Comment


            • #36
              Da, acel 2.3L Turbo e conceput nou si si-a gasit drumul in serie odata cu apartia lui RDX! Sigur va fi de gasit si pe alte modele in viitor.
              La 3 bucati de Mazda MPS care se vand pe an, chiar nu stiu daca e o solutie inspirata. Nici un dealer Mazda nu are asa ceva in ograda, o aduce doar la comanda si atunci PENTRU CE ACCORD LA 260CP cand exista atatea alte posibilitati? Pentru oglinda tehnologica? Sa nu rad...................
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #37
                Da, nasol cu A-VTEC-urile, se pare ca nu sunt inca la final cu proiectul, dar poate ne fac o surpriza si-l introduc pana la urma. :wink:

                Cat priveste 2.3 turbo, am un feeling ca va fi o mutare inspirata, desi nu prea sunt de accord cu ea. Deci mult barfitul 2.5 aspirat va trebui sa mai astepte, probabil 2.3 a fost solutia de rezerva in caz ca nu finalizeaza A-VTEC.

                Comment


                • #38
                  Nici mie nu-mi place accordul 2008. Seamana izbitor cu noul ford mondeo
                  '07 Accord 2.0 ES A/T
                  '01 Golf IV 1.6 Edition

                  Comment


                  • #39
                    mie de la jumate in spate mi se pare ca e BMW...si cu codita de rechin....!
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Pepelea/

                    Comment


                    • #40
                      Sa vedem cum arata fara camuflaj. Sunt curios cati vor face upgrade la noul Acord cand o sa apara :lol:
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        http://blogs.ideo.ro/wheels/2007/09/...an-coupe-live/

                        mie nu imi place cum arata .. acum va las si pe voi sa va da-ti cu pararea .. mi se par supra inaltate ...
                        2007 Accord Executive 2.2 iCDTI M/T, Dark Mocha
                        -= PH 33 GZS =-

                        Comment


                        • #42
                          Trecand peste faptul ca sunt variantele americane, filmul e comprimat lateral (uita-te la forma volanului), de asta masina pare inaltata... :lol:
                          If Honda built people, nobody would ever die.

                          Comment


                          • #43
                            m-am gandit si eu la asta ... in fine
                            2007 Accord Executive 2.2 iCDTI M/T, Dark Mocha
                            -= PH 33 GZS =-

                            Comment


                            • #44
                              Cu ceva vreme in urma Honda isi prezenta conceptul de Accord European Tourer:
                              http://www.worldcarfans.com/9070911....tourer-concept

                              Dar ia uite ce prezinta zilele acestea Subaru la salonul auto de la Tokyo :
                              http://www.worldcarfans.com/3071025....kyo-motor-show

                              Mi se pare mie, sau ... ?

                              Comment


                              • #45
                                Intr-adevar nu ti se pare, ai observat bine ca anul asta se poarta rosu la dricuri
                                Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
                                Momentan fara H

                                Comment

                                Working...
                                X