Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am constatat si eu ca impartialitatea revistelor este discutabila. In mod constant in cele Germane castiga un pneu de fabricatie Germana. Insa Michelin se claseaza in mod constant in primele 5 din 10 la toate categoriile de teste ceea ce este remarcabil. Pentru iarna insa cred ca finlandezi de la Nokian sunt de luat in seama. Am avut si inca am pe masina anvelope de iarna si am fost foarte multumit de prestatie. Ce am remarcat insa este ca la testele din reviste anvelope cu aceelas desen se comporta diferit functie de dimensiune.

    Comment


    • Intrebare intrebatoare: Bridgestone, Yokohama sau Falken?
      Am pe Prelude Bridgestone Potenza Adrenalin RE002 - de vara, foarte multumit, am avut pe fostul B7 Falken Azenis FK510 -de vara, foarte multumit.
      Urmeaza anvelope de iarna pe CL7. Ce sa iau?

      Comment


      • Debica navigator (mixte) a folosit cineva? Vreau sa pun pe un logan!
        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

        Comment


        • Stie cineva.. cam care este diferenta intre WR A4 si WR D4 ?

          Trebuie sa cumpar un set nou de anvelope de iarna pe niste dimensiuni ceva mai speciale (speciale.. prin prisma faptului ca nu am foarte multe optiuni ca sa echipez toate 4 roti acelasi model).
          La dimensiunea de am nevoie, am gasit doar WR A4. O alta optiune, ar fi Alpin PA4.
          Pe cele din urma le-am incercat si as spune oarecum multumit de ele - doar oarecum, deoarece prea putin am avut ocazia sa le testez in zapada.
          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

          Comment


          • Mergi pe Michelin. Nokian sunt exceptionale doar in reclame. Pe sosea, nu prea.

            Comment


            • De diferenţă nu pot să-ţi spun ceva, dar pe Accord am WRD3 iar pe Peugeot-ul 206 al soţiei am WRD4 şi sunt mulţumit de ele.
              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

              Comment


              • Nokian nu am folosit, dar vad ca lumea le lauda intens aici. Din toate anvelopele de iarna pe care le-am folosit, clar Michelin Alpin m-au impresionat. Conteaza foarte mult si ce vrei de la ele - pe mine nu ma intereseaza sa ies din nameti ca se intampla foarte rar sa am nevoie. Eu caut o anvelopa "sport", care sa se comporte impecabil dpdv dinamic pe asfalt ud si uscat la temperaturi joase si bine pe zapada. Din aceste motive, nu am simtit ca mi-ar trebui ceva mai bun decat respectivele Alpin. O alta varianta buna mi s-a parut Bridgestone Blizzak LM25V, dar alea chiar erau sport - rigide, dure, se consumau greu si suportau abuz infinit pe drum uscat - aveam FN2 pe vremea aia si erau pe 18''.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Probabil difera calitatea anvelopelor Nokian fabricate in Finlanda vs Rusia.

                  Comment


                  • Originally posted by ivladbogdan View Post
                    Mergi pe Michelin. Nokian sunt exceptionale doar in reclame. Pe sosea, nu prea.
                    Pe zapada din ce am folosit eu sunt foarte bune .Am avut pe penultima masina Nokian pe 205 cu 16 .Este adevarat ca nu am mers pe Micchelin de iarna asa ca nu le pot compara in cazul asta .In schimb le-am comparat cu multe alte branduri folosite .
                    BTW : http://www.automarket.ro/stiri/updat...-in-58463.html

                    Comment


                    • Mutam`tuturor de pareri. Cam ce zici tu @Xander... cam asta am cautat si eu. In 70% din timp as spune ca ar fi vorba de astfalt uscat/umed/"flescaiala" si temperaturi scazute. Iar pana in prezent, in aceste conditii, plus prin ce drumuri inzapezite am mers, am fost foarte multumit atat de Alpin A5, cat si de Pilot Alpin PA4.

                      Nokian nu am avut niciodata, si cum erau/sunt super laudate pe aici... am zis sa intreb, si eventual sa le si incerc (imi place uneori sa mai fac schimbari si sa incerc lucruri noi).

                      Dupa cum spuneam, dimensiunile imi creaza ceva "restrictii" cam ce anvelope ar fi disponibile, de la Nokian spre exemplu gasind doar WR A4 pe dimensiunile cautate. (iar lumea pe aici in general vad ca "se lauda" cu WR D3/4).

                      No... ma decid in cateva ceasuri - astept si o confirmare ca nu comenteaza dealerul ca nu sunt ROF... si bag o comanda.
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • @Dozer - lumea nu "se laudă", lumea a incercat sa-ti ofere un feedback de care poţi sau nu să ţii cont.

                        No, decide-te şi spune-ne şi nouă !
                        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                        Comment


                        • @zagado26: probabil ar trebui sa recitesti ce am scris. Nu de alta, dar "se lauda" nu era degeaba pus intre " ".
                          In plus, daca citesti bine, prima mea propozitie a fost "Mutam`tuturor de pareri" (si pentru a nu exista confuzii, aici am folosit " " deoarece este un citat).
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • Ok, my bad.
                            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                            Comment


                            • Nokian sunt bune la temperaturi joase, sub zero pe drumuri ude doar sau pe mazga au tendinta de lunecare insa in final reusesc sa aibe aderenta. La sub zero comportamentul a fost mai mult decat multumitor chiar si la un profil de 6mm am reusit sa urc pante serioase, aderenta buna si la diferente bruste zapada/gheata si uscat. Anvelopele erau 195 talonul era 65 parca.

                              Comment


                              • Aham, multam` fain de feedback. Din curizitate, ce model de Nokian?

                                Din pacate planurile s-au cam dat peste cap la mine.

                                In prima faza am dat comanda de Alpin PA4, deoarece erau marcate drept "disponibile" (livrare 1-3 zile)... ceea ce se incadra perfect pana Sambata 25/11 (la Nokian nu era trecut un termen de livrare).
                                Numai ca... indivizii au avut ceva probleme cu plata (ceva nu le-a mers la plata cu cardul, si au cerut transfer)... ceea ce mi-a intarziat livrarea (drept urmare... am anulat totul)

                                De acum nu mai sunt atat de presat de timp, am sa merg la garajul local de unde am luat si restul de roti/anvelope.. si sa vorbesc si cu ei sa vad ce-mi ofera.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X