Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E destul de subiectiva treaba, deoarece sunt mai multi factoriin joc.

    XL (extra load) permite anvelopei sa fie utilizata la presiuni mai mari decat cele SL (standard load).

    O anvelopa 100 XL are acelasi load index ca si una 100 SL, diferenta ca isi atinge maximul specificat la o presiune mai mare.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

    Comment


    • Depinde foarte mult de cauciuc. Unele sunt dure si ranforsate, altele mai moi, nu poti compara mere cu pere. Indicele de viteza nu cred ca ar conta prea mult daca gumele ar fi identice in rest (aceeasi marca/ tip de cauciuc), dar indicele de greutate DA. Eu mereu am preferat sa nu cumpar XL, sunt mai grele si mai dure si nu ma incanta deloc.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Originally posted by Ioarre View Post
        Michelin CC in varianta XL am si eu din Martie. Aderenta buna pe canicula sau rece si pe ud. Sunt si silentioase. Mi se par insa grele. Mai am si ghinionul sa traga masina usor dreapta din cauza lor. Mi-au demonstrat baietii din service ca ele sunt de vina dupa ce le-au dat jos si au pus alte cauciucuri, asta dupa ce s-au chinuit de 5 ori sa imi regleze unghiul de fuga. Am prins si zapada de la munte de acum 2 săptămâni. Intra ABS-ul la franare exact cum o facea si cu cauciucurile dedicate de iarna Debica Frigo 2.

        Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
        interesant treaba asta cu abs-ul. Cel mai ok o anvelopa dedicata de iarna
        All Season-urile nu sunt pentru RO iarna. Alea au fost gandite ptr UK, Franta, ... etc unde nu e zapada. Nu se compara cu climatul nostru.
        cel mai taran taran, este taranul de la oras !

        Comment


        • @corsaru pentru noi e un compromis, un risc asumat in fata unei iernilor cu zăpadă activa doar 2 saptamani din iarna la oraș...

          Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

          Comment


          • Interesant, socru-meu a primit All Season pe Duster românesc, cumpărat si destinat pieței locale. Da' io cred ca ABS-ul de pe Dacia are clonț mai tare...


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • Cunosc şi eu pe cineva cu Duster, luat în vară, echipat cu all-season-e.
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • Originally posted by ThinkerTalkerDoer View Post
                Interesant, socru-meu a primit All Season pe Duster românesc, cumpărat si destinat pieței locale. Da' io cred ca ABS-ul de pe Dacia are clonț mai tare...
                Interesant, si eu cunosc pe cineva care a primit all season pe Duster romanesc si le foloseste pe post de anvelope de vara. Pentru iarna, si-a luat de iarna, ca a zis ca e incontrolabila masina si nu poate merge cu cele all season.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Sa fie sănătos!!
                  E o chestiune ce tine de pragmatism, confort fara a sacrifica siguranța dar in alți termeni decat performanța. Eu unul sunt pragmatic, nu performer in trafic.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk

                  Comment


                  • Are cineva anvelope Falken Eurowinter HS449? As vrea sa aflu cateva pareri.

                    Din ce am vazut in testele de pe net sunt destul de ok. Ce nu-mi place este acel indice F al eficientei de combustibil.

                    Comment


                    • F-ul vine de la Foarte mare, minim 2L in plus la suta de km
                      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                      Comment


                      • Am eu pe CL7, vezi postul 703. Habar n-am cum e cu consumul ala de combustibil, n-am sesizat niciodata diferenta intre gume. Probabil intre A si Z sunt 0.5l.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • daca am inteles eu bine, diferenta dintre A (cele mai bune) si G (cele mai proaste) ar fi de 7,5%

                          http://www.theaa.com/driving-advice/...uel-noise-grip

                          http://www.willis-owen.co.uk/2014/10...ciency-rating/


                          uite aici foarte bine explicat:

                          https://www.nokiantyres.com/innovati...el-efficiency/
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 13-12-16, 11:26.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • mergi mai bine pe anvelope de iarna cu A, B, C la franare pe ud
                            Continental TS 860
                            GoodYear UltraGrip 9
                            Fulda Kristal Montero 3
                            Nokian WR D4
                            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                            Comment


                            • Falken HS449 au C la franare pe ud.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • Cu UltraGrip patinam mereu cand urcam panta la Ferienwohnungen in Austria. Trebuia sa las pasagerii jos si apoi aveam spor in panta cu zăpada bătătorită. Nu cred ca as mai folosi nici daca ar avea cinci fulgi, nu unul.


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X