Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    3D este mai nou si conform testelor de anul acesta au iesit cel mai bine. Pretul in general este mai mare decat la M3 simplu.
    2007 CL7, Graphite Pearl

    Comment


    • #32
      Originally posted by travis
      Tot cautand oferte, am gasit la Forexim Dunlop SP Winter Sport 3D 205/55 R16 91T la 274 RON bucata. E vreo diferenta majora intre cele doua, in afara de pret?
      Atentie, T-ul acela inseamna limitare de viteza la 190 km/h.
      In principiu, n-ar fi o limitare majora (in sensul de "iarna + 190 km/h = looking for trouble"), dar trebuie tinut cont de asta.
      Accord 2.0 Elegance

      Comment


      • #33
        Anul trecut Goodyear UG7 iesea excelent in clasamente, cu un an inainte Dunlop M3 si Michelin Pilot Alpin. Tot anul trecut Dunlop 3D iesea slab (Auto Motor und Sport), ca anul asta sa iasa primul (Auto Bild) ??? :lol:
        Nu mai inteleg deloc testele astea facute de reviste de "specialitate".

        Ideea e ca eu am pe si 2x Dunlop 3D (205/55 R16) si 2x Dunlop M3 (185/65 R15) si mi se par excelente (pe zapada). Mai trebuie sa iau doua 3D-uri pentru Laguna anul asta (mersi Travis de pont :P )... problema e pe Civic, ce o sa-i pun? ca de 17 nu prea merita... cred...
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #34
          M-am uitat pe site si am gasit DUNLOP SP WINTER SPORT M3 205/50 R17 89H la pretul de 490 de RON (cica au si "protectie pt janta") dar si PIRELLI W 240 Snowsport 205/45 R17 88V XL (care au vit max mai mare) si costa 580 RON pe bucata. Faza e ca astea de la Pirelli se potrivesc la fix la mine ca sunt "/45" si nu "/50" :roll:
          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



          DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

          Comment


          • #35
            Pot sa va pun si eu o intrebare? Cati dintre voi sunteti in zone atat de calamitate incat va trebuiesc gume de iarna din cele mai bengoase?
            Nu stiu de ce va agitati atat. Pentru 2-3 saptamani de ninsoare in Bucuresti (pentru cei din zone de munte sa zicem ca-i alta mancare de peste) chiar merita sa dati atatia bani?
            A mai zis cineva aici si-l sustin: SH-uri de max. 1-2 ani sunt perfecte.
            Eu anul trecut am avut o super oferta la Nokian-uri, ca altfel, tot SH-uri puneam si eu.
            Si mai e ceva: ok, dai o gramada de bani pe gume top, ca sa fii in siguranta, nu?
            Stii ce-o sa se intample? Tu pui frana, te opresti in 1-2m ca deh...ai gume bune, sisteme ABS+EBD+ESP(VSA) si ce mai ai pe acolo...si vine din spate amarasteanu' cu Dacia din o mie nouasute noaptea, cu gume tot de atunci ca si cei de la F1 ar fi invidiosi sa aiba asemenea slick-uri si se propteste in fundul tau. Ce-ai rezolvat?
            Mazda 6, benzina, 2.0l, 147CP
            Echipare TE Plus

            Comment


            • #36
              Cum se comporta 3D-ul pe drum uscat sau cu mazga?
              Indicele de viteza cred ca e ok, mai ales ca la H pretul sare destul de mult:

              http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenb...121500&dsco=39

              Testele par in regula, osciland intre "foarte recomandat" si "ideal", fiind facute in octombrie 2007.

              @Adytzu: daca ramaneam numai in Bucuresti, mergeam tot cu cele de vara.
              Acum insa ma preagatesc de un drum lung si probabil ca voi avea si zapada pe acolo.
              3D-urile mi se par OK ca pret. Daca ma tin 3-4 ierni, o sa fiu mai mult decat multumit.
              If Honda built people, nobody would ever die.

              Comment


              • #37
                @Adytzu... eu ma respect pe mine si pe masina mea. De asta arunc bani cu placere pe anvelope... nu imi iau noi in fiecare an... la anul oricum le voi folosi => second :P

                Problema e ca nu prea se gasesc anvelope de calitate folosite doar un an pe piata second (Dunlop, Michelin, Goodyear sau Pirelli)... poate se gasesc Tigar, Matador, Viking si ar fi acceptabile, dar pentru mine acceptabil nu e de ajuns.

                Nu vreau sa ma trezesc cu masina in sant (sau imobilizata pe o panta, sau infipta in alta masina din fata mea) doar pt ca m-am zgarcit la partea cea mai importanta a masinii... cea care face contactul cu drumul :lol:
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #38
                  Originally posted by adytzu
                  Stii ce-o sa se intample? Tu pui frana, te opresti in 1-2m ca deh...ai gume bune, sisteme ABS+EBD+ESP(VSA) si ce mai ai pe acolo...si vine din spate amarasteanu' cu Dacia din o mie nouasute noaptea, cu gume tot de atunci ca si cei de la F1 ar fi invidiosi sa aiba asemenea slick-uri si se propteste in fundul tau. Ce-ai rezolvat?
                  Pai am reusit sa opresc 2 masini pe timp de iarna cu o singura frana

                  Serios vorbind, parca tot niste jante de tabla cu caucioace SH mi-as lua!
                  "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
                  Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
                  Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

                  Comment


                  • #39
                    http://www.anvelope.ro/anvelope_select_4.php?type=1

                    http://www.depozituldeanvelope.eu/ca...ope_iarna.html

                    http://www.tireshop.ro/
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by travis
                      Am gasit pe http://www.cauciucuridirect.ro/start.html parca la 370 RON bucata pe 16".
                      A cumparat cineva de acolo?
                      Trebuie sa imi soseasca de la ei UG7 peste o saptamana. Am cautat pe net si par seriosi, altfel clar nu faceam plata inainte. Daca te hotarasti la ei iti recomand card pe site-ul lor. A mers fara probleme iar alternativa era OP + trimis copie prin fax.
                      Accord 2.0 LS

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by adytzu
                        Pot sa va pun si eu o intrebare? Cati dintre voi sunteti in zone atat de calamitate incat va trebuiesc gume de iarna din cele mai bengoase?
                        Nu stiu de ce va agitati atat. Pentru 2-3 saptamani de ninsoare in Bucuresti (pentru cei din zone de munte sa zicem ca-i alta mancare de peste) chiar merita sa dati atatia bani?
                        A mai zis cineva aici si-l sustin: SH-uri de max. 1-2 ani sunt perfecte.
                        Eu anul trecut am avut o super oferta la Nokian-uri, ca altfel, tot SH-uri puneam si eu.
                        Si mai e ceva: ok, dai o gramada de bani pe gume top, ca sa fii in siguranta, nu?
                        Stii ce-o sa se intample? Tu pui frana, te opresti in 1-2m ca deh...ai gume bune, sisteme ABS+EBD+ESP(VSA) si ce mai ai pe acolo...si vine din spate amarasteanu' cu Dacia din o mie nouasute noaptea, cu gume tot de atunci ca si cei de la F1 ar fi invidiosi sa aiba asemenea slick-uri si se propteste in fundul tau. Ce-ai rezolvat?
                        de sh'uri am zis si eu ca e o afacere mai buna... atata timp cat nu le iei pe firma si mai deduci acolo la cheltuieli

                        in alta ordine de idei... am mai auzit o teorie gen "la cat ninge in Bucuresti, le pastrez pe alea de vara" .... numai ca ce lumea nu prea stie e ca sub 7 grade isi pierd din proprietati, iar cele de iarna mai bogate in siliciu de abia "intra in temperatura"

                        eu unul cu Bridgestone Potenza RE040 nu am nicio sansa iarna :?
                        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                        Comment


                        • #42
                          Nu, asta nu. CU asta nu sunt nici eu de acord. Cele mai proaste gume de iarna sunt de mii de ori mai bune ca alea de vara sub 7 grade, as cum ai zis si tu. La fel cum nu sunt de acord nici cu doar 2 gume de iarna pe rotile motoare (unii sunt si mai destepti: le pun pe spate ca asa au vazut ei ca le derapeaza masina...cu spatele :lol: )
                          Mazda 6, benzina, 2.0l, 147CP
                          Echipare TE Plus

                          Comment


                          • #43
                            Nu ca as avea prea mare incredere in Autobild... dar poate va e si voua de folos:
                            http://download.autobild.de/dl/33599..._205_55_16.pdf

                            Sunt si comparatii cu anvelope de vara si All Year... asta macar cred ca o sa va atraga atentia... diferentele 8)
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Depinde cat si cum mergi. Daca iarna intri in hibernare si te plimbi rar, atunci poate ca nu are rost sa le schimbi.
                              Nici eu nu recomand asta, dar am facut 4 ierni si 4 veri pe o Toyota Avensis cu Michelin Primacy si a fost ok. Nu simteam nevoia unei investitii.

                              Acum insa, da.
                              If Honda built people, nobody would ever die.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by adytzu
                                ....(unii sunt si mai destepti: le pun pe spate ca asa au vazut ei ca le derapeaza masina...cu spatele :lol: )
                                Aici nu ai dreptate, pare amuzant dar nu e decat putin. In cazul in care vrei sa pui cauciucuri de iarna doar pe o punte atunci indiferent de tractiune (fata, spate) producatorii de masini recomanda sa le pui OBLIGATORIU pe axa din SPATE ! Chiar nu glumesc, nu e un banc. Incearca sa dai un search pe google si vei intelege de ce spun asta, caracteristicile dinamice ale masinii impun o aderenta mare pe axa spate pentru a mentine traiectoriile in viraje.

                                Daca pui cauciucuri de iarna doar pe axa fata => timpi de oprire foarte buni dar puntea spate va pleca intr-o fericire din viraj in viraj; nu uita ca masina franeaza si cu spatele !
                                Daca pui cauciucuri de iarna doar pe axa spate => scade capacitatea de franare insa creste considerabil aderenta in viraje.

                                Statistic vorbind ~90% din conducatorii auto pot controla mai usor o masina care franeaza mai greu (rezolvand problema mergand mai incet) decat o masina care fuge in toate partile in viraje. Multi nici nu simt ca masina a plecat/derapat, nu mai vorbesc de manevre de corectie. In ambele situatii daca pui cauciucurile de iarna pe cealalta axa (nu cea motoare) poti ramane intepenit cu doua roti patinand intr-o veselie dar si asta e o problema usor rezolvabila (impingi, pui lanturi).
                                Din acest motiv exista si recomandarea de mai sus. Acum depinde de sofer si de ce isi doreste de la masina. Eu nu am incercat nici una din situatii
                                Cele scrise mai sus se refera doar in situatiile in care esti obligat din diverse motive sa pui doar doua cauciucuri de iarna pe masina.
                                Daca poti pune patru atunci nu mai sta pe ganduri, pune 4 !

                                Anul trecut cand mi-am luat masina am fost la Autosoft si am cumparat patru cauciucuri de iarna Matador cu un profil destul de agresiv insa din pacate sunt putin mai late : 215. Iarna in mod normal ai nevoie de cauciucuri inguste dar mi-am zis ca si asa nu merg eu prea mult prin zone pline de zapada iar pe gheatza sunt ok. Am dat 280 lei / bucata si au indicele "T" daca imi amintesc eu bine. Nu am derapat niciodata, se adevereste axioma cu "cele mai proaste cauciucuri de iarna sunt mai bune decat cele mai bune cauciucuri de vara".
                                Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                                Comment

                                Working...
                                X