Page 68 of 69 FirstFirst ... 1858646566676869 LastLast
Results 1,006 to 1,020 of 1026

Thread: Discutii anvelope de iarna

Senior Member VTEC fetherw80's Avatar
    Marca
    honda
    Model
    civic type s
    Motorizare
    1.8
    Salut colegi, a folosit cineva Hankook n607 - cauciuc all season, ceva pareri ? vreau sa dotez un logan...
    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

Senior Member ASIMO Dan P's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic/Civic Coupe/Accord CL7
    Motorizare
    1.8 I-Vtec 1.6 Mini Me/2.0 Ivtec
    Scapam de umilinta?? 🤣🤣
    ....

Senior Member
    FCX Clarity
    Delphi's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic FD7
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Nu scapi! De ce ti-e frica, nu scapi!

Yoda: "Umilinta fie cu tine!"
    Last edited by Delphi; 27-12-17 at 21:55.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Senior Member IMA Spoon's Avatar
    Marca
    HONDA
    Model
    Stream
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    Quote Originally Posted by InjectoR View Post
    N-am citit dar m-am distrat la reprezentarea grafica din articol.
    Incercati sa desenati imaginar propriile grafice ....sa vedeti daca diferenta dintre cel mai rau si cel mai bun e chiar asa cum sunt desenate pe graficele din articol !!!
    incredibil!! apollo are franare mai lunga cu 2,5m decat conti, adica vreo 15%; graficul arata de parca s-ar opri in 70m, nu in 20

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Honda
    Model
    CR-V
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    dupa 5.000 de km cu Conti TS850P SUV pe CR-V, mers pe uscat, umed, gheata, zapada, urcat la pestera pe ninsoare...pot sa zic ca sunt super tari...am mers in conditii de iarna ca si cum nu ar fi, i-am si dat dupa ce am intrat in Pestera (dupa Bran) pe serpentine si 60 - 70 pe zapada, fugea dar controlabil, imi "zicea" ce urmeaza , nu regret alegerea

Junior Member CVCC
    Marca
    Honda/Opel
    Model
    CR-V/Astra
    Motorizare
    2.0 i-VTEC/1.6 Twinport
    Salutari, aveti ceva recomandari de cauciuri de iarna pentru CRV pe dimensiunile 225/60 R18? Ma intereseaza in principal niste mid-range-uri intrucat nu o sa merg prea mult (pe la munte) cu ele. Am luat in considerare si trecerea la un singur set de anvelope all-season (Michelin CC), dar vad ca parerile sunt impartile asa ca nu m-au convins. Inca o intrebare ar fi legata de perioada in care ar fi cel mai bine sa le cumpar, exista vreun interval optim cand sunt reduse anvelopele de iarna? Multumesc!

Administrator
    FCX Clarity
    ticker's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Cross Climate sunt bune pentru a doua masina de familie, utilizata mai putin.

CR-V fiind si 4WD ( a se citi mai indicata iarna) un set de anvelope dedicate e cam obligatoriu.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

Senior Member VTEC bacu's Avatar
    Marca
    2017 Honda CRV
    Model
    Executive 9AT Sensing
    Motorizare
    1.6 i-DTEC
    Cristichiriac, poți trece fără grija la CC, eu am făcut 5 ierni cu CC pe 2 civicuri si anul acesta am trecut si la crv de la 2 seturi de continental winter contact/sport contact la CC si îți spun ca nu ai ce sa regreți. Dar totuși de ce cauți anvelope de iarna la mijlocul lui Martie? 😊
    Last edited by bacu; 16-03-18 at 06:12.
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CR-V III 2007
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    Quote Originally Posted by cristichiriac View Post
    Salutari, aveti ceva recomandari de cauciuri de iarna pentru CRV pe dimensiunile 225/60 R18? Ma intereseaza in principal niste mid-range-uri intrucat nu o sa merg prea mult (pe la munte) cu ele. Am luat in considerare si trecerea la un singur set de anvelope all-season (Michelin CC), dar vad ca parerile sunt impartile asa ca nu m-au convins. Inca o intrebare ar fi legata de perioada in care ar fi cel mai bine sa le cumpar, exista vreun interval optim cand sunt reduse anvelopele de iarna? Multumesc!
    Faci cum vrei, dar all-season iti recomand cel mult vara, nu iarna. Nu in zona Bucurestiului. Prin alte parti poate, dar crede-ma, in Bucuresti cel mai safe este cu anvelopa de iarna. Acum fiecare face cum doreste inima lui, dar s-ar putea sa o doara iarna-n viscol sau intr-una din capcanele Bucurestiului! Cel mai bine, iti iei ceva din categoria premium, nu stiu exact ce gasesti pe 18, eu am pe 17 si nu as trece pentru iarna pe 18.

Ca sa nu le tocesc pe cele de iarna, eu le-am schimbat deja saptamana asta cu all-season Michelin - pe astea le folosesc doar pentru vara pana cand vine iarna adevarata (de obicei pe la sfarsit de noiembrie/inceput de decembrie). Insa eu evit sa merg pe canicula la drum lung (la peste 30 de grade, la 40 km pe ora zici ca iau curba cu frana de mana). Deci fiecare cu avantaje si dezavantaje.

Marca
    2017 Honda CRV
    Model
    Executive 9AT Sensing
    Motorizare
    1.6 i-DTEC
    Dar de ce nu folosești anvelope de vara vara? Ce model de Michelin all season ai, bănuiesc ca nu sunt CC?
    Ex:
    2011 Honda Civic GT

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CR-V III 2007
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    Nu, nu sunt CC, sunt Latitude Tour, cu astea au venit masina. Si vreau sa le schimb curand, am pus deja ochii pe Continental CrossContract ATR.

Nu folosesc de vara, ci M+S pentru a nu avea stres vara pe la munte (zapada/noroi/iarba uda), plus ca ATR m-ar ajuta mult pe drumuri de munte + noroiul de capitala/langa capitala. Cum de obicei nu merg la drum lung prin calduri +30grade, nu ma deranjeaza atat de tare ca sunt M+S (dar asta nu inseamna ca nu ar trebui sa fim constienti si de minusurile lor). O anvelopa buna la toate nu exista, ci doar anvelope care se mapeaza mai bine pe nevoile fiecaruia.

PS: Nu am mers cu CC, nu comentez ce n-am probat. Dar am ceva experienta cu all-season pe mai multe tipuri de masini. Si daca nu ar fi existat partea asta cu muntele, clar luam de vara/iarna. Asa o sa folosesc all-season/ATR pt vara si iarna special de iarna. Mai ales ca eu am nevoie de tractiune maxima prin nameti.

Marca
    2017 Honda CRV
    Model
    Executive 9AT Sensing
    Motorizare
    1.6 i-DTEC
    CC e cu totul altceva, nu e același lucru cu all season, e o anvelopa de vara care poate fi folosită și la temperaturi scăzute, iarna. Fiecare face ce vrea cu banii lui, ai dreptate, nici eu nu vorbesc decât din experiența mea. Iar mașina mea nu vede decât drumuri asfaltate, nu vede noroi sau iarba, unde probabil ca ar fi mai bune anvelope de iarna dedicate sau mud& snow...
    Ex:
    2011 Honda Civic GT

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Citroen
    Model
    C1
    Motorizare
    1.0
    Eu recomand sa iei cele mai scumpe anvelope care ti le permiti. Aici din fericire (sau nefericire depinde cum privesti) calitatea este reprezentata de pret. Fiind singurul contact cu soseaua eu zic ca merita anvelope premiium. Am experiente negative cu cele mid price sau low, aderenta proasta, zgomot ridicat la rulare, viata scurta etc. 5-10 cm franarea mai lunga si ai contact cu cel din fata in caz extremis...

Senior Member SH-AWD ro861's Avatar
    Marca
    HONDA-I/RENAULT-II
    Model
    CR-V/Megane
    Motorizare
    2.2l - CTDI/1.6 - 16V
    Subscriu in totalitate la ce a scris mai sus @hondaru.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Marca
    2017 Honda CRV
    Model
    Executive 9AT Sensing
    Motorizare
    1.6 i-DTEC
    Name:  F3E18D09-F11E-4E54-AB0C-974987C9D0AE.jpg
Views: 80
Size:  31.8 KB

Sfârșitul lui Martie, după ce săptămâna anterioară au fost aproape 20 grade... de aia sunt bune CC...
    Ex:
    2011 Honda Civic GT

Page 68 of 69 FirstFirst ... 1858646566676869 LastLast

Bookmarks