Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by kinky_boy View Post
    Sub 6-7 grade indiferent de suprafata orice anvelopa de iarna functioneaza mai bine ca oricarare alta.
    Exact asa stiam si eu si cam dupa aceasta valoare a temperaturii ma ghidez, atunci cand decid sa trec la anvelopele de iarna (toamna tarziu) sau la cele de vara (primavara devreme).

    Comment


    • Pe mine m-au convins Michelin-urile astea CC (din teste dar si din utilizare - le-am testat pe un Sandero nou nout, pe care l-am echipat din prima cu aceste gume fiindca va face ff putini km pe an si aproape zero in conditii de iarna si chiar nu se justificau anvelope specilizate).

      O sa fiu primul nebun care va utiliza pe o Honda high-performance asa ceva, in speta la ATR voi avea de la anul 2 seturi de jante: Kosei + Yokohama AD08R pentru fun si OEM + Michelin CC de vara/ iarna si drum lung etc. Scap astfel de multe intrebari si probleme, masina oricum nu va circula iarna decat in cazuri exceptionale, deci o vad ca o varianta castigatoare.

      Pentru cei care fac drumuri lungi in conditii de iarna, si eu as merge tot pe seturi separate. Pe Mercedes spre exemplu s-a vazut o diferenta enorma intre Kumho de iarna (nici nu stiu modelul) si Goodyear UltraGrip Performance vechi de vreo 8 ani pe care le aveam pe ATR si pe care le-am montat de nevoie ca am reusit sa tai (inca) 2 gume... Efectiv era alta masina cu astea Goodyear, deci nu toate gumele sunt la fel.
      Xander
      Senior Member
      Last edited by Xander; 13-12-17, 15:39.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • eu am mers cu doua masini si vara si iarna ud + iarna zapada
        din punctul meu de vedere pentru o utilizare normala michelin CC sunt foarte potrivite
        "Ethics. That's always so inconvenient."
        Cal Lightman

        Comment


        • Eu am patit-o pe pielea mea. Am fost plecat din tara si m-am intors in Decembrie pe 22 (ani buni de atunci). Frig si ceva lapovita. A doua zi dimineata am dus un coleg la autogara cu masina echipata cu anvelope Gooyear Eagle F1. Am reusit sa ajung dar lapovita mi-a dat ceva de furca mie si ABS si ESP si antipatinajului. Am zis sa astept pana a doua zi sa schimb anvelopele de iarna Nokian WR D3. A doua zi insa ninsese si erau vreo 4 grade sub zero adica totul inghetat. Am reusit sa eliberez masina lopatand zapada subtirica depusa si am miscat rotile fata cu volanul stanga-dreapta si apoi am impins de masina sa dezlipesc si pe cele spate. Cand sa plec de pe loc nu am putut urca micro-dambul de gheata ramas in fata anvelopelor cu toate eforturile depuse de a curata in jurul anvelopelor. Masina nu s-a putut deplasa nici in fata nici in spate pur si simplu anvelopele patinau la cea mai mica tentativa de rostogolire. Goodyear F1 au o compozitie extrem de moale au tinut doar 40k kM dar temperaturile scazute si profilul inadecvat le-au facut inutilizabile. Am constata ca si la temperaturi de sub 10-12 grade cu plus deja incepeau sa se fie prea dure si pierdeau aderenta considerabil spre periculos! Cele de iarna insa erau in elelmentul lor la temperaturi mentionate. Anvelopele ma indoiesc ca ar vibra pentru a elimina zapada acumulata este suficient strivirea profilului sub greutatea masinii sa se curete singure.
          Nokian erau Finlandeze. Odata cu trecerea anilor fenomenul de imbatranire s-a manifestat printr-o usoara intarire insa nu au aparut microfisuri si aderenta pe umed a avut de suferit, insa, pe zapada faceau fata bine.
          Nu lucrez nici pentru Nokian nici ptr Goodyear ci ptr Michelin ))!

          Comment


          • Originally posted by Turkish View Post
            din punctul meu de vedere pentru o utilizare normala michelin CC sunt foarte potrivite
            Daca nu mergi la munte gen Brasov, ptr Oras sunt numai bune CC-urile
            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

            Comment


            • Iarna trecuta la prima ninsoare abundenta, RATB-ul statea dupa unul cu all-season sa "inoate" prin zapada. Cei cu iarna se descurcau mai bine la "inot".

              Comment


              • @raducu: ca veni vorba, esti multumit de Dunlop Winter Sport 5? (M-am lamurit, nu au protectie de janta).
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • @Delphi consider un moft protectiile de janta. In realitate alea nu te ajuta cu nimic. Cand e sa se intample necaz, se intampla si cu alea.
                  cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                  Comment


                  • Originally posted by raducu View Post
                    Da, ai dreptate, daca te uiti atent difera un pic, desi in mare se aseamana. Suficient cat sa se simta diferit.

                    De curiozitate, ale tale au protectie la geanta? Ale mele nu.
                    Originally posted by Delphi View Post
                    Eu nu le-am montat inca, sa vad clar ce si cum, dar asa cum arata, as zice ca nu. Sau o fi doar in mintea lor... Oricum, eu am jante de tabla, asa ca nu ma afecteaza foarte tare.
                    @corsaru: I-am raspuns la o intrebare mai veche.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • Originally posted by corsaru View Post
                      @Delphi consider un moft protectiile de janta. In realitate alea nu te ajuta cu nimic. Cand e sa se intample necaz, se intampla si cu alea.
                      Crezi ca manusile te protejeaza daca iti rupi mana?
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • Originally posted by KMR View Post
                        Crezi ca manusile te protejeaza daca iti rupi mana?
                        Manusile sunt ptr protectie la zagrieturi nu la fracturi...deci vei avea o mana doar rupta nu zgariata si rupta . Asa si la jante, protectia e pentru chestii minore nu daca sari borduri.
                        Insa am vazut ca aceasta protectie difera ca dimensiuni si unele sunt doar asa de amorul artei. Insa am avut o situatie cand janta a scapat neatinsa datorita acestei protectii dar a fost un noroc pentru ca in majoritatea cazurilor contactul este mai puternic decat posibilitatile de atenuare ale benzii de cauciuc...

                        Comment


                        • Originally posted by Delphi View Post
                          @raducu: ca veni vorba, esti multumit de Dunlop Winter Sport 5? (M-am lamurit, nu au protectie de janta).
                          Sunt foarte multumit de ele, se comporta foarte bine prin zapada (gheata, zapada mica sau mare - am mers cu ea si prin zapada de minim 50cm, faceam partie, dar era zapada afanata), pe drum umed sau chiar iarba umeda. Pe uscat se comporta foarte bine. Nu mi se par foarte zgomotoase, are o sustinere laterala foarte buna.

                          Originally posted by corsaru View Post
                          @Delphi consider un moft protectiile de janta. In realitate alea nu te ajuta cu nimic. Cand e sa se intample necaz, se intampla si cu alea.
                          Personal cred ca sunt destul de bune, orice chestie mica in plus la siguranta conteaza. Mai ales cand mai iesi si de pe asfalt pe drumuri forestiere/pietruite sau mai treci peste vreo boldura.

                          Comment


                          • @raducu: Multam de raspuns. Eu nu am apucat sa le testez decat pe drum uscat si pe drum ud, in total vreo 1.100 km, la diverse temperaturi, si pana acum sunt foarte multumit de ele. Mie mi se par foarte silentioase pentru niste anvelope de iarna. De exemplu, sunt mai silentioase decat Continentalurile de vara cu care a venit masina si pe care le-am schimbat anul trecut. Si consumul mi s-a parut foarte bun.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Un test in maniera Autobild: https://www.auto-bild.ro/teste/test-...na-132808.html

                              Comment


                              • Originally posted by vtin View Post
                                N-am citit dar m-am distrat la reprezentarea grafica din articol.
                                Incercati sa desenati imaginar propriile grafice ....sa vedeti daca diferenta dintre cel mai rau si cel mai bun e chiar asa cum sunt desenate pe graficele din articol !!!
                                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                                … Jazz do it ...

                                Comment

                                Working...
                                X