Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Delphi View Post
    Adancimea minima legala la anvelopele de iarna nu e cumva 4 mm?
    e 1,6mm
    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

    Comment


    • Da, asa este, multumesc. Eu ramasesem in cap cu recomandarile competitorului lui Michelin: https://www.continental-tires.com/ca...wledge/lex-1-1 (vara - 3 mm, iarna 4 mm).

      Oricum, chestiunea uzurii, este foarte interesant articolul asta: https://info.kaltire.com/replace-winter-tires/
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • Unii producatori recomanda 4mm limita minima la gumele de iarna, si cred ca au si marcajul de verificare la 4mm, dar limita legala si eu stiu ca e aceeasi pentru orice tip de guma si e 1.6 mm.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Originally posted by Delphi View Post
          Adancimea minima legala la anvelopele de iarna nu e cumva 4 mm?
          Corect.

          LE: eu stiam ca fiind o recomandare din partea producatorilor de anvelope.

          Comment


          • Originally posted by Xander View Post
            Unii producatori recomanda 4mm limita minima la gumele de iarna, si cred ca au si marcajul de verificare la 4mm, dar limita legala si eu stiu ca e aceeasi pentru orice tip de guma si e 1.6 mm.
            da, recomandari sunt nenumarate, limita legala e 1,6
            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

            Comment


            • Masurati , de curiozitate, adancimea de profil a unei anvelope noi si apoi calculati cat va costa cauciucul folosit in cazul in care schimbati anvelopele la 4 mm, adancime de profil. Veti ramane dusi pe ganduri. Cand cei, din test spun ca este inacceptabil sa propui clientului sa arunce anvelopele cand au ajuns la jumate, sunt eleganti. Adancimea legala minima de profil este de unu virgula sase milimetri.
              Si calculati si cat va costa cauciucul , in cazul in care schimbati anvelopele asa cum cere legea, la 1,6 mm. In felul asta veti constata ca cea mai scumpa anvelopa devine cea mai ieftina si asta fara sa punem la socoteala banii dati pe manopera cu schimbatul, timpul asociat cu schimbatul si umilintele atat de dragi unora dintre noi, de a sta la coada de doua ori pe an, in mileniul 3 , dupa ce l-am impuscat pe unu' fiindca ne-a tinut numai pe la cozi

              Originally posted by Dan P View Post
              Mi se pare ca au uitat un lucru, sa "pilesti" un cauciuc nou pana la 2 mm si sa il testezi nu e acelasi lucru cu uzura/imbatranirea naturala a unei anvelope in decurs de cativa ani. Mi se pare irelevant un astfel de test.
              Este cat se poate de relevant pentru ca au aplicat acelasi procedeu tuturor anvelopelor testate. Si, la fel, aceasta "imbatranire" (discutabila, de altfel) se va manifesta la toate anvelopele , pe parcursul folosirii lor. Daca am merge cu un asemenea rationament, ar trebui sa schimbam anvelopele de cateva ori , pe drumul de acasa si pana la piata. Dar, cui nu i se pare relevant sa-l ignore. Astia cu testele si astia de la Michelin sunt platiti de agenturili straine ...cu 2 lei si cinspe bani

              Originally posted by Xander View Post
              Unii producatori recomanda 4mm limita minima la gumele de iarna, si cred ca au si marcajul de verificare la 4mm, dar limita legala si eu stiu ca e aceeasi pentru orice tip de guma si e 1.6 mm.
              recomanda 4 mm pentru ca nu au tehnologie sa faca adancimea de profil pana la cea legala de 1,6 mm......adica sunt incapabili . Explica si autorul articolului. Este nevoie de tehnologie ca sa poti face niste lamele care-si schimba grosimea si comportamentul, in adancime. Daca nu detii tehnologia asta, ii spui clientului ca tu atata poti sa faci, doar pana la 4 mm...de acolo-n colo nu mai stii....bine, folosesti alte cuvinte si denumesti incapacitatea ta tehnologica "recomandare"

              " ce conteaza distanta de franare ?" intreaba cineva....daca ne aducem aminte, ca , mai toti, avem abs , sistem care impiedica blocarea rotilor, ne dam seama ca raspunsul nu e cel asteptat la aceasta intrebare retorica
              si, ca sa merg mai departe , pe tema asta , as vrea sa va spun ca, ceea ce noi, astia din sudul europei numim anvelope de iarna, sunt niste petarde pentru cei din tarile nordice. Si nu vorbesc aici despre anvelope studded sau studdable (adica cu tinte, capse , cum vreti sa le ziceti) ci despre anvelope cu compound moale si care sunt mult mai aderente decat ce folosim noi pe aici. Atat de aderente ca, daca nu e gheata, nu prea poti merge cu ele , te asurzesc, se lipesc de drum incredibil de tare, se uzeaza vazand cu ochii etc. la fel si cu cele cu tinte. Nici ei, cei din tarile nordice nu prea folosec decat unii pentru ca sunt incomode, galagioase, nu poti merge cu viteze`mai mari etc etc etc

              Concluzie: anvelopele sunt un compromis si, ni le alegem fiecare dupa preferinte si dupa cunostinte.


              Mos edit: E ultima dată când stau să-ți unesc posturile. Dacă n-a postat nimeni după tine și ți-ai mai amintit cev de spus, FOLOSESTE FUNCTIA EDIT.
              KMR
              Super Moderator
              Last edited by KMR; 08-12-17, 22:13.

              Comment


              • Capacitatea unei anvelope de a evacua apa, prevenind astfel acvaplanarea, este direct proportionala cu adancimea acelor santuri din profil.
                La 1.6mm ma tem ca sunt cam degeaba pe ploaie.

                Comment


                • Originally posted by CatalinP View Post
                  Capacitatea unei anvelope de a evacua apa, prevenind astfel acvaplanarea, este direct proportionala cu adancimea acelor santuri din profil.
                  La 1.6mm ma tem ca sunt cam degeaba pe ploaie.
                  apa nu se evacueaza in spatiul dintre lamele ci printr-un efect de pompa care nu are ABSOLUT nicio legatura cu adancimea de profil ci cu forma de tip turbina a santurilor longitudinale.
                  Pe banda de rulare a unei anvelope sunt diverse zone care au scopuri diferite, e mult de povestit . Pe scurt, apa nu se evacueaza mai repede daca anvelopa are adancime mai mare de profil. A exista o anvelopa , acum vreo 25 de ani, care mergea pe principiul de a ingloba apa, in exces, in zona de mijloc a benzii de rulare si, astfel, sa creasca viteza la care apare acvaplanarea. A fost un esec total pentru ca, avand o pata de contact mai mica, presiunea specifica era mai mare si uzura era extrem de rapida. Anvelopa isi pierdea rapid exact proprietatile pentru care fusese proiectata.
                  om_debine
                  Senior Member
                  Last edited by om_debine; 08-12-17, 18:46.

                  Comment


                  • https://video.search.yahoo.com/searc...99&action=view

                    Comment


                    • Foarte interesant filmuletul... mai ales descrierea: "Check out this great animation from Continental Tires showing how your tyre tread depth and pattern work together to remove water"
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Originally posted by om_debine View Post
                        apa nu se evacueaza in spatiul dintre lamele ci printr-un efect de pompa care nu are ABSOLUT nicio legatura cu adancimea de profil ci cu forma de tip turbina a santurilor longitudinale.
                        Da, asa e, confirm, are niste pompe mici cu efect de turbinca, lipite de anvelopa, care evacueaza apa. Am vazut eu...
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Daca avem ABS nu mai conteaza anvelopa si nici adancimea profilului nu influenteaza evacuarea apei??
                          S-or fi schimbat legile fizicii?
                          ....

                          Comment


                          • Au fost schimbate prin ordonanță de urgență.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Un sambure de adevar e pe undeva... trebuie cautat samburele.
                              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                              "Binele o duce rau in Romania"

                              Comment


                              • La ordonanta?
                                ....

                                Comment

                                Working...
                                X