Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Delphi View Post
    Da, asa e, confirm, are niste pompe mici cu efect de turbinca, lipite de anvelopa, care evacueaza apa. Am vazut eu...
    Istet ca orice romanas care se respecta , mistocar , zeflemist etc . Uita-te la forma canalelor de evacuare si uita-te la forma unor palete de turbina. Oricum, ignora tot ce am scris . Sunt platit de agenturili straine ! Sunt infiltrat aici ca sa destabilizez statul LA COADA de drept . Deci ignora. Stai linistit la coada ...." Alo, tovarasi, asezati-va linistiti la locurile voastre! " De fapt , pentru mine e chiar foarte benefic financiar sa ignorati acel test. Ma gandeam ca va ajuta dar am gresit ! Mea Culpa ! Cumparati in continuare anvelope de iarna, de primavara/vara , de toamna, anvelope de duminica, anvelope de ploaie, anvelope pentru piZcina, de mers la Mall, colorate etc.....Nu pot decat sa ma bucur si sa-mi frec mainile !
    Succes(e) !

    Originally posted by Dozer View Post
    Foarte interesant filmuletul... mai ales descrierea: "Check out this great animation from Continental Tires showing how your tyre tread depth and pattern work together to remove water"
    Este clar ca, performantele anvelopei nu mai sunt aceleasi , pe masura ce adancimea de profil scade! Eu am exagerat spunand ca raman identice. Ce spun cei din test, este ca, doar 2 produse, isi pastreaza performantele intr-o zona rezonabila, pana in apropierea inaltimii de 1,6 mm. Adica, aceste produse iti vor oferi performante apropiate de cele initiale desi se vor uza. Asta, pentru ca, de-a lungul adancimii de profil se schimba niste chestii , nu are rost sa explic in detaliu pentru ca sunt baieti isteti aici, pe forum care stie ei mai bine si poate explica ei cum e lipite turbine de anvelopa etc. Oamenii aia au facut un test, au tras niste concluzii si le-au dat publicitatii. Fiecare e liber sa creada in Dumnezeul lui si sa foloseasca sau sa ignore informatiile din test.
    Iar filmuletul lui Continental descrie exact ce am spus, incapacitatea lor tehnologica de a face ceea ce Michelin poate sa faca. E la fel ca si cu noxele lui Volkswagen. Cu toate astea, lumea cumpara in continuare VW, anul asta vor avea un an record desi si-au batut joc de o lume inteagra, se pare ca multora chiar le place sa fie batjocoriti si mai vor.....



    Am mai spus: e obositor să fac ordine după tine.
    om_debine
    Senior Member
    Last edited by om_debine; 09-12-17, 20:03.

    Comment


    • Om de bine, tu cand ai dreptate, cand spui un lucru sau cand spui ca ai exagerat?
      Daca te gandesti putin la papuci si faci analogia cu anvelopele, ai sa intelegi de ce exista atatea tipuri.
      E drept, poti merge cu orice incaltaminte si iarna si vara, dar nu poti alege un papuc bun la toate. Undeva o sa-ti dea cu minus.
      ....

      Comment


      • Originally posted by Dan P View Post
        Om de bine, tu cand ai dreptate, cand spui un lucru sau cand spui ca ai exagerat?
        Daca te gandesti putin la papuci si faci analogia cu anvelopele, ai sa intelegi de ce exista atatea tipuri.
        E drept, poti merge cu orice incaltaminte si iarna si vara, dar nu poti alege un papuc bun la toate. Undeva o sa-ti dea cu minus.
        Pai, o anvelopa specializata este dedicata unui anumit scop. Adica, o anvelopa de iarna, chiar si din asta de care se vinde prin zona noastra, este superioara IARNA unei anvelope allseason. Asta e clar.
        Dar, daca nu sunt conditii de iarna si sunt mai spre vara, cum e acuma, o anvelopa de vara este mai adecvata si este superioara unei anvelope de iarna.
        Asadar, cum in viata reala, nu reusim sa schimbam anvelopele dupa cum e vremea, s-au inventat anvelopele allseason, care sunt, undeva la mijloc.
        Ele se adreseaza celor care nu circula in conditii extreme si care pun mai mult pret pe relaxarea si linistea pe care o au atunci cand da prima zapada ei, fiind echipati deja cu anvelope care respecta 100% legislatia si ofera si performante suficient de bune pt un om obisnuit si o masina obisnuita.
        Ceilalti, cei care sunt pasionati de sporturi extreme au nevoie de anvelope dedicate 100% acelui scop.
        Spre exemplu, simpla schimbare a compoundului dintr-o anvelopa, fara nicio modificare structurala ii poate modifica performantele radical. Iar oamenii obisnuiti nu pot vedea si sesiza cu simturile unui om ca acea anvelopa are un anumit tip de compound sau altul.
        Problema este ca, atunci cand le montezi ,nu stii cum va evolua vremea si, daca ai deja anvelope de iarna acuma, e mai rau decat daca ai avea anvelope de vara. Si dam dintr-o extrema in alta.
        La limita, asa dupa cum e vremea acuma, ar trebui sa mergi dimineata cu anvelope de iarna si, pe la pranz, cu anvelope de vara. Pai se poate asa ceva ?
        Pe vreme cum e acuma anvelopa de iarna are o distanta de franare cu mult mai mare decat cea de vara. Este mai zgomotoasa (atat datorita compoundului cat si formei constructive), vibreaza (ca e facuta special sa vibreze ca sa-si autocurete banda de rulare de zapada si sa-si mentina banda de rulare curata , exista si solutii constructive care merg pe ideea opusa, aceea de a ingloba zapada in banda de rulare si a genera o rulare zapada pe zapada care are un coeficient de frecare mai mare etc) , se uzeaza rapid, consuma masina mai mult etc etc etc etc
        De aia, probabil, spuneau latinii Aurea Mediocritas . Cea mai buna e calea de mijloc dar, nu pt toata lumea, e adevarat !
        Sper sa fi fost mai clar.
        om_debine
        Senior Member
        Last edited by om_debine; 09-12-17, 16:10.

        Comment


        • Adica tu militezi pentru o anvelopa care nu e buna in nici o conditie, e doar legala. O strutocamila
          ....

          Comment


          • Originally posted by om_debine View Post
            Istet ca orice romanas care se respecta , mistocar , zeflemist etc . Uita-te la forma canalelor de evacuare si uita-te la forma unor palete de turbina. Oricum, ignora tot ce am scris . Sunt platit de agenturili straine ! Sunt infiltrat aici ca sa destabilizez statul de drept . Deci ignora. Stai linistit la coada ...." Tovarasi, asezati-va linistiti ! Asezati-va linistiti ! " De fapt , pentru mine e chiar foarte benefic financiar sa ignorati acel test. Ma gandeam ca va ajuta dar am gresit ! Mea Culpa ! Cumparati in continuare anvelope de iarna, de primavara/vara , de toamna, anvelope de duminica, anvelope de ploaie, anvelope pentru piZcina, de mers la Mall, colorate etc.....Nu pot decat sa ma bucur si sa-mi frec mainile !
            Succes(e) !



            Este clar ca, performantele anvelopei nu mai sunt aceleasi , pe masura ce adancimea de profil scade! Eu am exagerat spunand ca raman identice. Ce spun cei din test, este ca, doar 2 produse, isi pastreaza performantele intr-o zona rezonabila, pana in apropierea inaltimii de 1,6 mm. Adica, aceste produse iti vor oferi performante apropiate de cele initiale desi se vor uza. Asta, pentru ca, de-a lungul adancimii de profil se schimba niste chestii , nu are rost sa explic in detaliu pentru ca sunt baieti isteti aici, pe forum care stie ei mai bine si poate explica ei cum e lipite turbine de anvelopa etc. Oamenii aia au facut un test, au tras niste concluzii si le-au dat publicitatii. Fiecare e liber sa creada in Dumnezeul lui si sa foloseasca sau sa ignore informatiile din test.
            Iar filmuletul lui Continental descrie exact ce am spus, incapacitatea lor tehnologica de a face ceea ce Michelin poate sa faca. E la fel ca si cu noxele lui Volkswagen. Cu toate astea, lumea cumpara in continuare VW, anul asta vor avea un an record desi si-au batut joc de o lume inteagra, se pare ca multora chiar le place sa fie batjocoriti si mai vor.....



            Am mai spus: e obositor să fac ordine după tine.
            Vezi ca cei de la Michelin nu au testat all season-ul de la Continental, pe motivul ca "e prea "nou"????? Hai sa fim seriosi. Iar celalalt cauciuc care a iesit bine a fost tot un all season. Cam ciudat sa nu-l pui si pe cel de la Conti.
            Nu m-as duce cu un all season Michelin cu 1.6mm profil sa urc cu el pe Semenic. Sau sa ma aventurez cu el prin Timisoara in zilele in care ninge puternic si nu vezi nici un utilaj de deszapezire pe strazi. As merge poate cu el pe o autostrada vestica pe care utliajele isi fac treaba. Iar povestea celor de la Michelin as crede-o daca as vedea acceasi masina, echipata pe rand cu toate anvelopele alea si pusa sa urce o mica rampa. Sa se vada clar diferenta.

            Comment


            • Om de bine, tu vrei doar sa ne demonstrezi ca nu prea ne duce mintea:

              " Mea Culpa ! Cumparati in continuare anvelope de iarna, de primavara/vara , de toamna, anvelope de duminica, anvelope de ploaie, anvelope pentru piZcina, de mers la Mall, colorate etc.....Nu pot decat sa ma bucur si sa-mi frec mainile !
              Succes(e) !"

              Personal o sa folosesc intotdeauna cele mai bune gume de iarna si de vara pe care am sa mi le permit. Pentru mine siguranta mea si a familiei mele face mai mult decat orice "umilinta" suferita la vulcanizare. In plus orice ar zice orice test si limita legala, personal nu as circula cu anvelope cu 1.6-4 mm adancimea crampoanelor. Daca te uiti pe o ruleta sa vezi ce inseamna 1.6 mm poate o sa intelegi de ce. La un astfel de canal pe ud esti pa. Nici pe uscat nu as avea curaj cu asa ceva.
              Momentan discutia se duce in balarii, poate ar trebui un topic ptr anvelope allseason.
              ....

              Comment


              • Sau putem face un topic despre teoria conspirației, e mai potrivit. Ar avea un mare succes și multe posturi.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • Originally posted by Dan P View Post
                  Adica tu militezi pentru o anvelopa care nu e buna in nici o conditie, e doar legala. O strutocamila
                  Eu militez sa-si aleaga fiecare ce vrea. Tu crezi ca nu e buna la nimic, eu cred ca e buna la toate. Daca mergi acuma cu anvelope de iarna mergi intr-o nesiguranta masiva....QED

                  Originally posted by BV26CAT View Post
                  Vezi ca cei de la Michelin nu au testat all season-ul de la Continental, pe motivul ca "e prea "nou"????? Hai sa fim seriosi. Iar celalalt cauciuc care a iesit bine a fost tot un all season. Cam ciudat sa nu-l pui si pe cel de la Conti.
                  Nu m-as duce cu un all season Michelin cu 1.6mm profil sa urc cu el pe Semenic. Sau sa ma aventurez cu el prin Timisoara in zilele in care ninge puternic si nu vezi nici un utilaj de deszapezire pe strazi. As merge poate cu el pe o autostrada vestica pe care utliajele isi fac treaba. Iar povestea celor de la Michelin as crede-o daca as vedea acceasi masina, echipata pe rand cu toate anvelopele alea si pusa sa urce o mica rampa. Sa se vada clar diferenta.
                  Incredibil ce confuzie faci ! Testul nu e facut de cei de la Michelin , e facut de niste nemti, nemtii aia dupa care voi, cei din vest sunteti disperati: continental, beamve etece
                  Michelin este , la capitolul tehnologie in anvelope, in alta liga fata de Conti. Nu exista termen de comparatie, pur si simplu. Conti este un brand premium dar considerat de catre cei care stiu ce vorbesc, un fel de premium din a doua liga. Conti a fost prins cu teste masluite, Michelin niciodata . Nokian a fost prins cu teste masluite, Michelin niciodata. Ori stiu sa minta, cum zicea Ponta, mai bine, ori nu mint iar ceilalti, gen Conti, Nokian etc nu pot tine pasul cu Michelin decat daca fenteaza.

                  Originally posted by Dan P View Post
                  Om de bine, tu vrei doar sa ne demonstrezi ca nu prea ne duce mintea:

                  " Mea Culpa ! Cumparati in continuare anvelope de iarna, de primavara/vara , de toamna, anvelope de duminica, anvelope de ploaie, anvelope pentru piZcina, de mers la Mall, colorate etc.....Nu pot decat sa ma bucur si sa-mi frec mainile !
                  Succes(e) !"

                  Personal o sa folosesc intotdeauna cele mai bune gume de iarna si de vara pe care am sa mi le permit. Pentru mine siguranta mea si a familiei mele face mai mult decat orice "umilinta" suferita la vulcanizare. In plus orice ar zice orice test si limita legala, personal nu as circula cu anvelope cu 1.6-4 mm adancimea crampoanelor. Daca te uiti pe o ruleta sa vezi ce inseamna 1.6 mm poate o sa intelegi de ce. La un astfel de canal pe ud esti pa. Nici pe uscat nu as avea curaj cu asa ceva.
                  Momentan discutia se duce in balarii, poate ar trebui un topic ptr anvelope allseason.
                  Deci tu nu intelegi ce scriu sau poate caligrafia mea face ilizibile literele :-)...daca siguranta familiei tale este o prioritate atunci n-ai merge acuma cu gume de iarna ! Punct !
                  De curiozitate, ce pregatire ai ? As vrea sa inteleg cum ai tras tu concluzia ca 1,6, adica adancimea legala si care este acceptata atat de catre legiutorii din toata Europa cat si de catre producatorii din toata lumea, ca o adancime sigura, este , pentru tine PA.....serios....cum ai calculat ? Ce te califica sa stabilesti tu ce e PA si ce nu e ? Tu stii ca, anvelopele pentru curse au profil EXTREM de mic ? Tu stii ca, anvelopele pentru camioane de CURSE (care au, in medie 1200 cai putere si peste 5000 de Nm) se pot face din anvelope normale carora li se reduce inaltimea de profil ? Aia sunt nebuni ? Nu stiu ce fac si stii tu ? De ce nu-i inveti ? Intreaba un sofer de camion cum ii danseaza capul tractor cand isi pune anvelope noi si cum incepe sa se linisteasca, pe masura ce anvelopele se uzeaza.

                  Mod edit: Am șters ca să nu-ți dau "ban". Data viitoarea, dacă mai ai comparații d-astea, ține-le pentru tine dacă vrei să nu iei o pauză.
                  om_debine
                  Senior Member
                  Last edited by om_debine; 09-12-17, 20:45.

                  Comment


                  • am mai scris si cu alte ocazii despre disonanta cognitiva si, constat aici, pe forum, cum se manifesta ea in viata reala....Ce inseamna disonanta cognitiva, gasiti pe guagal....pe scurt, este un proces , prin care un individ, incearca sa convinga alti indivizi, sa faca aceeasi alegere cu el , pentru ca, in felul asta el nu se va mai simti nesigur cu alegerea facuta....disonanta este inconfortabila si atunci, cautam sa atingem consonanta . De aia, individul, va evita sau va nega, in mod constant, orice informatie care ii va reduce consonanta si ii va creste disonanta...pe romaneste.....se va inconjura doar de oameni care au facut aceeasi alegere cu el...gen forum beamve, forum reno, forum honda , aceeasi religie, acelasi fel de a manca, aceleasi obiceiuri, acelasi VW GOLF etc....se va inconjura doar de oameni care si-au cumparat "cele mai bune" anvelope (desi nu stie nimeni ce inseamna "bune" si , mai ales "bune pt ce ?" ) si, chiar daca vede cu ochii lui o dovada care contrazice alegerea facuta de el, o va nega, pentru ca, daca n-o va nega se va simti inconfortabil cu alegerea facuta de el...cum zicea Dem Radulescu intr-o sceneta, fiind prins, de nevasta-sa, in pat cu o alta femeie " Elvira, ceea ce vezi nu este adevarat !"
                    om_debine
                    Senior Member
                    Last edited by om_debine; 09-12-17, 20:47.

                    Comment


                    • Originally posted by om_debine View Post
                      Istet ca orice romanas care se respecta , mistocar , zeflemist etc . Uita-te la forma canalelor de evacuare si uita-te la forma unor palete de turbina. Oricum, ignora tot ce am scris . Sunt platit de agenturili straine ! Sunt infiltrat aici ca sa destabilizez statul LA COADA de drept . Deci ignora. Stai linistit la coada ...." Alo, tovarasi, asezati-va linistiti la locurile voastre! " De fapt , pentru mine e chiar foarte benefic financiar sa ignorati acel test. Ma gandeam ca va ajuta dar am gresit ! Mea Culpa ! Cumparati in continuare anvelope de iarna, de primavara/vara , de toamna, anvelope de duminica, anvelope de ploaie, anvelope pentru piZcina, de mers la Mall, colorate etc.....Nu pot decat sa ma bucur si sa-mi frec mainile !
                      Succes(e) !
                      In primul rand, ai mare grija cum scrii pe forum, ca iti iei rapid o pauza de refacere. Oricum, inca ma mai gandesc la chestia asta.

                      In al doilea rand, daca nu-ti place sa fii ironizat sau luat la misto, inceteaza cu sofismele si cu platitudinile. Si nu te mai da atat de mare cu cunostintele tale in domeniul auto, mai ales cand aberezi. In plus, s-ar putea sa te adresezi unor oameni care stiu mult mai mult decat tine. Citeste despre "mansplaining" (http://en.wikipedia.org/wiki/Mansplaining).
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • Domnilor, eu vă rog să vă liniştiţi şi să continuăm discuţiile la subiect.
                        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                        Comment


                        • Sunt inginer. Cand vobesc de anvelope vorbesc din experienta proprie nu din ce imi spun firmele de cauciucuri. Am trecut de mult de faza asta.
                          ....

                          Comment


                          • Originally posted by zagado26 View Post
                            Domnilor, eu vă rog să vă liniştiţi şi să continuăm discuţiile la subiect.
                            Prima zapada adevarata... Conti WinterContact TS 830 P (sper ca nu imi joaca memoria feste...dar parca astea's), ROF, 205/55R16 -> bleahhh.
                            Nici fara zapada nu ma incantau, dar cu atat mai mult pe zapada. Pentru prima oara, am avut emotii sa nu fac vreo oprire in panta .
                            Este drept ca m-am distrat pe cei 70km facuti ieri, doar ca distractia a venit de multe ori fara sa o caut.

                            Din fericire, cu ele a venit masina... ca daca le cumparam eu sigur dormeam pe teresa .

                            Astept si primul test "adevarat" pentru Dunlop-urile abia achizitionate. Ieri nu am apucat sa ies cu ele, iar astazi deja este totul apa (si ploua)... dar cel putin pana in prezent se anunta de bine (aka pana in prezent se comporta similar cu Michelinurile detinute pana in prezent).
                            Dozer
                            Senior Member
                            Last edited by Dozer; 11-12-17, 10:38.
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • Originally posted by Delphi View Post
                              In primul rand, ai mare grija cum scrii pe forum, ca iti iei rapid o pauza de refacere. Oricum, inca ma mai gandesc la chestia asta.

                              In al doilea rand, daca nu-ti place sa fii ironizat sau luat la misto, inceteaza cu sofismele si cu platitudinile. Si nu te mai da atat de mare cu cunostintele tale in domeniul auto, mai ales cand aberezi. In plus, s-ar putea sa te adresezi unor oameni care stiu mult mai mult decat tine. Citeste despre "mansplaining" (http://en.wikipedia.org/wiki/Mansplaining).
                              Nu e nevoie sa-mi dai matale o pauza ca nu mai intru eu deloc.....daca faci misto esti ocupat cu misto-ul si nu esti ocupat sa intelegi ce mai scrie unul si altul pe aici si sa mai afli cate ceva ce te-ar putea ajuta. Din momentul in care am pus postul cu articolul despre declaratia sefului lui Michelin mi-am propus sa nu comentez nimic si sa las istetii sa citeasca ce a spus omul ala. Interpretarile unora au fost ca e lucratura fara sa se gandeasca ca omul de la Michelin isi luucreaza propriul business prin declaratia aia, anvelopele de iarna fiind, dupa anvelopele OTR, de departe , CEL MAI PROFITABIL SEGMENT , pentru un producator de anvelope. Marjele producatorilor, merg la anvelope de iarna si pana la 70-80%, la jante pe 18 si mai mari de 18 . E ca in business-ul cu droguri. Omul a spus pe scurt ca, multi dintre noi, luam in calcul o exceptie, adica ziua aia din an in care e nevoie de anvelope de iarna si mergem restul de aproximativ 6 luni cu niste anvelope (cele de iarna) total neadecvate . Multi invoca distanta de franare ca argument pro anvelope de iarna cand tocmai distanta de franare este , la anvelopa de iarna, CU MULT MAI MARE pe carosabil uscat decat la o anvelopa de vara. Deci mergem 6 luni fara 1 zi, adica 179 de zile in nesiguranta pentru ca sa fim in siguranta 1 singura zi. Ne punem anvelopele de iarna intr-o zi din an fara sa stim daca iarna va mai veni anul ala sau vreodata. Are vreo logica ? E ceva firesc si sanatos in judecata asta ??? Sau este doar o idee pe care am imbratisat-o si de care nu mai vrem sa ne despartim. Cati dintre voi v-ati dat jos anvelopele de iarna zilele astea ??? Pentru ca sunteti in pericol pe vremea asta. Pe vremea asta o anvelopa de iarna are distanta de frnare mult mai mare si toti ceilalti parametri tehnici sunt inferiori unei anvelope de vara. Nu era mai bine sa aveti anvelope allseason, adica alea care nu-s bune la nimic cum spunea cineva dar, de fapt, sunt PERFECTE pt o asemenea vreme , care oscileaza intre primavara si toamna ? Daca urci pe Semenic si e zapada si gheata da, ai nevoie de anvelope de iarna si de lopata si de niste crampoane suplimentare ca sa fii sigur ca nu dai peste vreo zona de care nu treci dar asta nu inseamna ca trebuie sa mergi zi de zi, pe drum drept ssi carosabil uscat cu anvelope de iarna. Exact asta sppune si omul de la Michelin ca doar cei care locuiesc la munte au nevoie si sper ca se intelege ca acest "cei care locuiesc la munte" inseamna, in traducere, cei care au frecvent de parcurs zone cu gheata si zapada. Si nu ma dau deloc destept, am incercat sa va ajut si sa dau o informatie celor care vor s-o foloseasca dar n-am sa mai fac asta, m-am invatat minte.
                              om_debine
                              Senior Member
                              Last edited by om_debine; 13-12-17, 08:30.

                              Comment


                              • Ar fi perfect daca nu ai mai intra deloc. Sub 6-7 grade indiferent de suprafata orice anvelopa de iarna functioneaza mai bine ca oricarare alta. 3/4 din timpul rece te aflii in aceste conditii asa ca logica ta e proasta, ti-au spus-o toti asa ca nu mai insista, a fost distractiv la inceput acum esti obositor.
                                Go away!
                                R 42659 - Milano Red Ep3

                                Comment

                                Working...
                                X