Discutii anvelope de iarna

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inainte sa mai laudati atat de mult Nokian, aruncati un ochi si aici:

    https://www.reuters.com/article/noki...-idUSL8N1651AB

    Comment


    • Eu mi-am luat-o la capitolul Nokian de vara. Zline au fost o mare dezamagire. Le-am luat ca aveau rezultate bune in teste.
      Cu toate astea la cele de iarna nu am avut ce obiecta niciodata.
      ....

      Comment


      • Eu incepand din 2006, pe diverese masini am folosit iarna exclusiv Nokian, fara nici cea mai mica nemultumire.Dar pentru vara, cred ca exista alegeri mai bune.
        "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

        Comment


        • Probabil si ceilalti producatori de anvelope apeleaza la astfel de strategii.

          Comment


          • Originally posted by Dan P View Post
            Eu mi-am luat-o la capitolul Nokian de vara. Zline au fost o mare dezamagire. Le-am luat ca aveau rezultate bune in teste.
            Cu toate astea la cele de iarna nu am avut ce obiecta niciodata.
            De iarna - am avut WR G2 si acum WR A3, nicio problema (si am tot avut cu ce compara de-a lungul timpului: Vredestein, Dunlop, Michelin, etc).
            De vara - Zline foarte OK. Au deja 40k km si mie mi-au placut mai mult decat Michelin PS3 pe care le-am tocat in 25k km (evident ca stilul de condus e acelasi). Cred ca depinde si in ce context le judeci: comparativ cu alte anvelope si/sau masina in sine (suspensii mai moi sau mai rigide, talonul anvelopei, etc).

            Legat de comunicatul ala de presa... mai conteaza ? In viata reala se bat de la egal la egal cu competitorii, au aceleasi proprietati. Am facut cu cele de iarna WR G2 un test cu un prieten care avea un BMW 320d echipat cu Dunlop (nu mai stiu exact modelul dar era ultimul model la momentul respectiv). Aveam acelasi demaraj si aceeasi distanta de franare, probabil diferente nesemnificative pe ici pe colo. Cu siguranta ale mele erau mai silentioase (si asta in contextul in care BMW-ul era mult mai antifonat).
            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

            "Binele o duce rau in Romania"

            Comment


            • Originally posted by GUR View Post
              Aveam acelasi demaraj si aceeasi distanta de franare...
              Gabi, gresesti...BMW era diesel, cuplu mai mare si deci posibilitate de a rupe aderenta mai mare decat la benzina (non turbo)...deci eu as zice ca aderenta Dunlop a fost mai buna dpvd Nm force...la fel la franare conteaza greutatea masinii, un 320D zic ca considerabil mai greu decat FN\FK-ul, ca prin urmare iar avem aderenta mai buna la Dunlop.

              Parerea mea
              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

              Comment


              • Masa mai mare a masinii imbunatateste aderenta anvelopelor. Deci in cazul unei masini mai usoare (in speta Civic-ul), aderenta Nokian-urilor ar trebui sa fi fost mai buna, la distante de decelerare similare.

                Comment


                • Intram in amanunte mult prea fine . Ce voiam sa subliniez e ca:

                  1. Eu sunt multumit de Nokian, inclusiv anvelopele de vara.
                  2. Diferentele devin insesizabile la varf iar Nokian e prin varful clasamentului (si discut de caz concret, in realitate), in ciuda comunicatului respectiv.

                  L.E. - si cand discutam de greutatile masinilor sper ca nu ne luam dupa ce scrie in talon. Nu are legatura masa masinii cu omologarea tip facuta in anumite conditii, poate fara o anvelopa de rezerva ci doar kit de reparatie, etc.
                  '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                  "Binele o duce rau in Romania"

                  Comment


                  • Testele la aceeasi anvelopa se fac pe aceeasi masina ca sa fie relevante . Asa daca imi iau Adidasi ca Usain Bolt si comparam performantele lor, s-ar putea sa nu fie relevante .

                    Ca sa nu vorbim vorbe uite aici la ce ma refer ca Zline au fost jalnice
                    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...k-Mocha/page13

                    Concluzia lor oficiala a fost ca am circulat eu cu presiune necorespunzatoare in roti o perioada indelungata, neoficial cel de la reprezentanta a recunoscut ca sunt probleme dar ca nu ma poate ajuta. Am apreciat atitudinea!
                    Dan P
                    Senior Member
                    Last edited by Dan P; 27-11-17, 14:14.
                    ....

                    Comment


                    • Energia cinetica este direct proportionala cu masa! La o masa mai mare, energia cinetica este mai mare!

                      In plus, 320d are tractiune spate, nu fata ca la Civic! (adica mult mai greu pe accelerare/demaraj)

                      Comment


                      • Wow, fizica, mecanica clasei a 9-a. Ma bag si eu!

                        In mecanica ideala, si daca nu iei in calcul frecarea prin rostogolire (adica presupui ca rotile sunt blocate deja), masa nu influenteaza deceleratia datorata fortei de frecare prin alunecare. E drept, odata cu masa creste si forta de frecare, in schimb creste si inertia. Cel mai simplu este sa scrii prima lege a lui Newton a=F/m si sa inlocuiesti F cu forta de frecare (care e u*N, unde N=m*g).

                        In realitate, u ala depinde de cum se disipa caldura, de presiunea pe cauciucuri, samd. Daca iei in calcul si faptul ca rotile nu sunt blocate, mai ai aceeasi fizica si la contactul intre placute si disc.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                        Comment


                        • Iar concluzia este...?
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Dar cine are nevoie de o concluzie ? E de ajuns despicarea firului in paispe.
                            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                            "Binele o duce rau in Romania"

                            Comment


                            • Gur. Like pt postul precedent
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • anul acesta am optat pentru: hankook icept rs2 st.f. - continetal ts830 dr.f - goodyear ultragrip8 st.sp. si fulda kristall montero3 dr.sp; supermultumit de toate 4
                                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                                Comment

                                Working...
                                X