Jante Accord

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Spoon View Post
    sa le recomanzi si celor de la citroen/peugeot treaba asta, habarnistii de ei pun et 18-28 din fabrica; fraierii de la vw/audi/skoda pun 6j et38, trebuie cineva sa-i aduca pe drumul cel bun, sa le spuna sa puna 9j cu et45
    volanul trage stanga/dreapta din cauza gumelor joase
    Vorbeam de accord care din fabrica are ET55. Pentru nu a afecta mult directia diferenta fata de fabrica nu ar trebui sa fie mare. Am avut aceleasi anvelope pe jante de 17 et 40 si apoi am schimbat jantele pe altele cu et 45 si am simtit diferenta.
    ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

    Comment


    • aceeasi latime la cele 2 jante?

      aceeasi greutate?

      aceleasi anvelope?
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Jante Accord

        ......
        '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
        Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
        The power of dreams

        Comment


        • ??????
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • @Spoon - stii foarte bine contextul in care acei producatori pun din fabrica jante cu ET de 18-25 sau cat o mai fi, mic in speta. Designul suspensiei este cu totul diferit, a fost gandit din start astfel, toata articulatia este plasata mai in interior, de aici si nevoia/posibilitatea de-a monta jante cu ET mic. Reversul medaliei in cazul lor e ca nu poti pune jante cu ET mare (55-60+, etc).

            Revenind la Accord, incearca sa pui niste jante cu ET20 sau ET 0 si sa ne spui cum arata si cum se conduce, si ce efecte are asupra suspensiei si articulatiilor. .
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • Sugestie de jante

              Salut,
              Sunt nou atat pe-aici, cat si ca detinator de Honda, astfel ca apelez cu incredere la experienta si amabilitatea voastra pentru a lua o decizie corecta.
              Accordul meu din 2001 e echipat cu jenti aliaj 15, 4x114,3 ET 46 cu cauciucuri all season; mai am doua jenti de tabla tot de 15, 4x114,3 ET 60, pe care am pus cauciucuri noi de iarna. Am tot cautat sa completez setul de tabla cu jenti second, dar nu am gasit ceva potrivit calitate/pret...iar acum sunt in dilema: ori completez setul cu ce gasesc, ori caut genti aliaj pe 16, cu cauciucuri de vara 205/60/R16 (asa cum mi-au pus, in plus, pe carte, la RAR).
              Astept sugestiile voastre, cu dezvoltare avantaje/dezavantaje.
              Va multumesc anticipat!
              Daniel

              Comment


              • vinde toate tablele si ia pe 16 de aliaj, iti recomand sa cauti ceva apropiat de 7j et40; apoi mai ramane sa modifici cumva dimensiunea gumelor din carte si sa pui ce trebe, adica 205 50 16
                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                Comment


                • Multumesc baieti...imi dau seama ca e nevoie sa fac cateva incercari pentru a ajunge la o concluzie...
                  ticker@, daca te referi la cele doua jante de tabla+gume , da sunt la fel.

                  Comment


                  • Spoon, imi place inclinatia ta spre exactitate...ai avut dreptate, dimesiunile din carte sunt cele mentionate de tine;ramane sa ma conving cu latimea si ET-ul...mi-as fi dorit si niste argumente la sugestia ta, daca esti in continuare amabil multumesc

                    Comment


                    • Jante AM Accord CL7

                      Salutare,


                      Am deschis acest new topic pentru ca sincer nu prea ma prind unde sa caut in forum. Whatever....daca trebuie sa fiu certat e ok.

                      Ideea e in felul urmator. Doresc si caut sa-mi achizitionez un set de jante AM, ceva frumos, doar ca este putin mai greu pentru japonezele noastre. Dupa nenumarate zile de cautari am gasit doua variante de jante pe ebay pentru Acura TSX dar acele poze sunt cu titlu informativ. M-ar interesa daca stie cineva ce model si producator sunt.De asemenea nu pot sa-mi dau seama daca sunt 17 sau 18 sau whatever. V-as fi recunoscator daca cineva ma poate ajuta cu informatia asta. Pe langa jante urmeaza si un body kit light. Inca nu sunt hotarat asupra unui model daca nu ma hotarasc jante.

                      Tx si astept parerile voastre.Click image for larger version

Name:	s-l500.jpg
Views:	1
Size:	28.8 KB
ID:	723131Click image for larger version

Name:	s-l1600.jpg
Views:	1
Size:	50.2 KB
ID:	723132

                      Comment


                      • Primele par de Acura TL ? Sunt l dacă sunt acelea sunt 8x17 et45 ...

                        Comment


                        • jante accord

                          Salut. Stie cineva cat cantareste o janta oem de accord modelul asta?
                          Attached Files
                          cristi_h
                          Member
                          Last edited by cristi_h; 18-02-18, 18:49.
                          Honda accord tourer 2.0 i vtec

                          Comment


                          • Mult

                            Hai ca am cantarit una. Cca 20,5kg cu tot cu anvelopa (Good Year Assymetric 2 -cred- 225/50/17)
                            Bazilide
                            Senior Member
                            Last edited by Bazilide; 19-02-18, 16:32.

                            Comment


                            • deci in jur de 11/12 kg...acceptabil. O sa-mi iau un set de jante de vara si nu stiam cat au astea stock. Deci cred ca gasesc ceva pana in 11kg, ma gandeam la Fondmetal sau Mak
                              Honda accord tourer 2.0 i vtec

                              Comment


                              • Ce offset minim pot avea jantele pentru 7,5x17? am gasit unele la 45, ar merge? am gasit o formula in internet, 10 mm ar fi diferenta spre exterior
                                cristi_h
                                Member
                                Last edited by cristi_h; 20-02-18, 12:36.
                                Honda accord tourer 2.0 i vtec

                                Comment

                                Working...
                                X