Jante Accord

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante Accord

    Ma gandeam sa facem un thread pe care sa postam poze cu modele de jante care dau bine pe accord, sau jantele membrilor.
    Propunerea mea este sa nu ne ducem la dimensiuni de 19-20" care ar fi impracticabile pe drumurile noastre.
    Daca proiectul merge, poate-l facem sticky.
    2007 CL7, Graphite Pearl

  • #2
    Bun, nu-l facem sticky Nu prezinta interes.

    Vine iarna, ce ne facem?
    M-am uitat cam la ce preturi apar jantele de tabla si am fost surprins sa vad ca pentru 16" 5x114.3 oferta este foarte restransa si totodata pretul foarte mare: 3-4 sute RON o janta de tabla. Ati gasit alte preturi mai bune, sau ... iarna voi cu ce mergeti?

    In cazul acesta ma gandesc serios sa-mi iau jante de ALU pentru iarna, sau sa tin janteled de ES pentru iarna (design mai plin, garantie, etc.). In cazul in care pe iarna ajung cu jantele de ES, m-ar bate gandul sa merg pe vara cu 16" - dar model frumos nu prea gasesc acolo. Pe 17" sunt f multe, design asiatic, insa n-as vrea sa afectez prea tare dinamica masinii. Cu 16" fuge foarte bine.


    PS: exclud din start montatul si demontatul anual al cauciucurilor pe acelasi set de jante.
    2007 CL7, Graphite Pearl

    Comment


    • #3
      Recomand cu caldura si nu numai eu (nu-i asa cryo?):

      BORBET
      Mazda 6, benzina, 2.0l, 147CP
      Echipare TE Plus

      Comment


      • #4
        O sa incerc maine sa postez o poza cu jantele pe care le avem in stoc, poate te coafeaza vreun model.

        Ca si recomandare, nu ai de ce sa strici dinamica la Accord cu jante de 17' asa ca fa bine si la primavara cumpara niste frumuseti de jante pe 17 pentru masina si mergi iarna asta cu ce ai acum + gume de iarna.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          asa o sa fac si eu, le pastrez pt iarna asta pe astea originale, iar la vara bag niste piese de jante, o sa ma decid eu pana la vara

          am facut deja o lista scurta cu 3-4 modele
          NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

          Comment


          • #6
            Si eu tin jantele originale ale masinii pentru iarna iar pentru vara am incaltat-o cu Wolfrace Hustle care se comporta foarte bine pana acum. Masina e argintie si dupa ce am pus si folie cred ca arata destul de unitar.

            http://www.anvelopevara.com/product_...anrvtpr8dmr687
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • #7
              La Woflrace ma gandisem si eu, modelul Katana sau Kendo.
              La 17" daca ar fi sa merg ma gandeam sa merg pe ATS DTC Superlight.

              PS: de ce nu puneti poze cu jantele actuale?
              2007 CL7, Graphite Pearl

              Comment


              • #8
                fac o invitatie la O.Z.-35 anniversary!!!accord-ul blackpearl...din pozele de mai jos.m-as bucura sa mai vad si un alt accord cu ele.in iasi mai sunt pe un accord black si un civic.aceiasi culoare.in rest toti smenarii,A6-varianta noua si varianta veche :vom: golf 5 si alte alea au pus acest model.inclusiv pe B.M.W. :roll: IDEEA E CA MODELUL ESTE FOARTE PRETENTIOS IN A-L ASORTA PE MASINA!si eu si celalalt posesor de accord le-am luat in acelasi timp!janta asta pe negru e ca nuca in perete pe caroseria de alta culoare! :finga:NIKE+AUR+MANELE+A6+JANTE=ROMANIAN LIFE STYLE :butthead:
                ex CL7 AT 2006
                CN1 Sport 2005
                KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                Comment


                • #9
                  nu am avut deloc timp sa ma ocup sa spal masina si sa-i trag poze. incerc in weekend.

                  La jante, un criteriu de care initial nu am tinut cont dar acum as tine este si complexitatea de design a jantei in raport de cat de usor e de curatat. La spalatoriile manuale daca nu se chinuie atent aia sa le curete raman murdare in zonele interioare iar la cele automate nu se curata aproape de loc pe interiorul spitelor. Partea buna e ca sunt negre si nu prea se vede praful de placuta de frana pe ele.

                  Acel model de OZ este EXTREM de popular in BUC. Am vazut o groaza de masini echipate cu el.
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #10
                    touch down!!!! :twisted: extrem de popular.no problem.dar cum se' potrevesc .'....cat despre curatire trebuie sa recunosc ca as preda bucuros cursuri de calificare altcuiva :twisted:
                    ex CL7 AT 2006
                    CN1 Sport 2005
                    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                    Comment


                    • #11
                      Razvan, OZ-uri de-alea de pe care cade abtzibildu'? :twisted: :twisted:

                      Atentie cu Wolfrace, si in special cu Kendo. Eu a trebuit sa returnez un set de Kendo, deoarece necesitau prezoane speciale, pe care importatorul nu binevoise sa le aduca... Dupa 3 seturi de prezoane trimise, inclusiv "luate la pila", le-am facut pachet si le-am trimis inapoi. Vezi Povestea Jantei (hmmm... eram sigur ca postasem asta si pe Hondafan, dar n-am mai gasit threadul....)
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #12
                        Aha, deci e bine ca vorbim de jante
                        Cryo ... ce prezoane? nu inteleg. Trebuie schimbate prezoanele din fuzeta ca sa pui jantele alea?

                        PS: acum ca am vazut "povestea jantei" am inteles. Alea sunt piulite, prezoanele sunt niste suruburi fara cap. Dar in limbajul de lemn romanesc (dupa cum spunea si Cryo de doamnele respective) "jentile" sau "gentile" se prind cu "prezoane" indiferent de piesa respectiva.

                        @Cryo: nu imi mai iau KENDO
                        2007 CL7, Graphite Pearl

                        Comment


                        • #13
                          Atentie si cu Wolfrace, nu prea sunt de calitate.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #14
                            www.wheelbase.ro

                            www.janta.ro

                            www.car-rims.com

                            www.giovannawheels.com
                            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                            Comment


                            • #15
                              Si site-ul unde gasiti ce avem noi pe stoc:

                              http://www.car-tuning.ro/store/index.php
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment

                              Working...
                              X