TUDOR: '06 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    hehehe..cineva vrea sufragerie nu CR-V
    ex CL7 AT 2006
    CN1 Sport 2005
    KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

    "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

    Comment


    • #32
      la cr-v ul vechi , era ok , este foarte folositoare trapa .

      si , ma rog sincer , voi ce parere aveti , diesel sau benzina?
      eu am o benzina acu, si sunt foarte multumit.
      si am mers cu un cr-v modelul vechi dar care are doar 11 luni , al unui prieten , si trage super bine benzina si accelereaza destul de ok pt gabaritul masinii.
      asa ca nu stiu daca are sens dieselul,
      sine are diesel poate imi spune o opinie pro diesel

      multumesc mult!!!

      Comment


      • #33
        Ti-as spune eu, dar ca sa fiu corect ar fi trebuit sa merg si cu benzina, ceea ce nu s-a intamplat inca.
        Mie imi place la nebunie cum trage dieselul. Diesel am vrut din momentul 0, diesel am testat si diesel am cumparat.
        Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

        Comment


        • #34
          Hai sa mai actualizez un pic topicul.
          In toamna lui 2008 masina a implinit 2 ani asa ca am trecut pe la ITP. Nici un dealer Honda nu arestand pentru asa ceva, asa ca am mers la Hyundai. A luat ITP-ul din prima, noxele a iesit ok din prima incercare, fara nici un fel de interventie la inspector si fara nici o pregatire prealabila.
          Chiar inainte de sarbatori o soferita neatenta a facut ceva manevre in dreptul masinii, a dat in marsarier si cum CR-V-ul e o masina cam micuta si cam joasa pentru a fi vazuta in oglinzi a intrat cu coltul dreapta spate in usa de la sofer. Rezultatul: oglinda laterala rupta si usa infundata, cele 2 bandouri indoite si ele. Spre norocul meu astea au fost toate daunele: pragul a scapat neatins, stalpii la fel, toate sistemele usii au functionat in continuare, geamul a ramas intact.
          Am programat-o de urgenta in service si am reusit sa o repar inainte de Craciun (multumesc celor de la Carpati Motors pentru ajutor). Usa (partea metalica), oglinda (cu totul) si cele 2 bandouri au fost inlocuite. A iesit bine, a fost nevoie sa ma intorc de 2 ori in service pentru mici reglaje ale usii ca sa fie etansa bine, s-au rezolvat rapid si ok, acum e ca inainte.
          De sarbatori am bagat un drum pana in Austria. Skiurile mi-au incaput fara probleme cu 1/3 din bancheta rabatata, asa ca n-a mai fost nevoie sa iau cutia. In acest fel am putut intra in orice parcare acoperita fara probleme, lucru care mi-a convenit de minune.
          S-a comportat foarte bine la drum, nici o problema.
          Acum am aprox 45.000 km. Foarte multumit in continuare.

          Inca nu am descoperit ce este in cutia neagra de la picioare de la pasager...
          Inca nu am gasit un suport de pahare pe care sa il pot adapta la suportul de la schimbator...

          Daca as putea schimba ceva ar fi sa nu mai am scaune in piele. Arata frumos si se intretin usor, dar cam atat. Iarna scaunele sunt reci de parca te-ai aseza pe asfaltul inghetat, iar vara daca nu parchezi la umbra devin fierbinti. As prefera niste scaune dintr-un velur de calitate. E prima si ultima masina pe care o achizitionez cu scaune cu tapiterie de piele.
          Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

          Comment


          • #35
            vezi pe forum, huse inclusiv inacalzite pt locurile din spate, profi, etc....asa o safi multumit 100%...
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
            http://www.hotelcehov.ro/

            Comment


            • #36
              Originally posted by Tudor View Post
              Inca nu am descoperit ce este in cutia neagra de la picioare de la pasager...
              pai ia si tu un ciocan zdravan, si "uita-te"...

              Originally posted by Tudor View Post
              Daca as putea schimba ceva ar fi sa nu mai am scaune in piele. Arata frumos si se intretin usor, dar cam atat.
              multumesc, m-ai ajutat sa ma decid: imi iau CRV fara scaune din piele.
              singura parte proasta este ca i-CTDIurile fara piele nu au trapa... dar merge si fara, pana la urma...

              Comment


              • #37
                salut flacai ! intradevar o super-fiabila-masina ! eu am o problema (bineanteles ca nu de ordin tehnic) si ma gandeam ca ma puteti ajuta. nenorocitii mi-ai spart geamul custoda dreapta-spate si mi-au furat ... (dar in fine, nu mai conteaza). problema e ca piesa noua este foarte scumpa. asa ca unde naiba gasesc unul sh. am incercat pe la dezmembrari dar n-am avut noroc pana acum. aveti voi vreo idee ... ?!
                Salutari !

                Comment


                • #38
                  salut baieti !
                  stie cineva sa-mi spuna daca pe un CRV 2.2 iCDTi 2006, care are radiocd-ul original, merge montata o magazie de CD-uri ? si daca da, merge orice marca/model, sau sunt ceva conditii specifice ? orice idee/informatie despre subiect, imi este binevenita ! multumesc !
                  Salutari !

                  Comment


                  • #39
                    .....ti-am raspuns....
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment

                    Working...
                    X