Consumuri carburant Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Ciobotaru Mihai
    ...Benzina am pus ba de 95, ba de 98...nu am simtit nici o diferenta nici ca performante, nici ca si consum...deci, merg in continuare pe 95...nu cred ca are ce sa-i dauneze, doar scrie si-n carte ca e ok...
    si io am bagat primii cca 2000 km doar omv 100...acum bag si 95...si cam aceeasi treaba...kiar nimic diferit/deosebit
    '18 BMW X1 18xd
    '15 BMW i3 range extender
    ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

    Comment


    • #17
      Originally posted by dumiflo
      Originally posted by Ciobotaru Mihai
      ...Benzina am pus ba de 95, ba de 98...nu am simtit nici o diferenta nici ca performante, nici ca si consum...deci, merg in continuare pe 95...nu cred ca are ce sa-i dauneze, doar scrie si-n carte ca e ok...
      si io am bagat primii cca 2000 km doar omv 100...acum bag si 95...si cam aceeasi treaba...kiar nimic diferit/deosebit
      Eu am pus doar 95 la sfatul lui Bogdan CTR si cred ca stie foarte bine!
      Civic 4D 1.8l 140CP
      Suzuki Splash

      Comment


      • #18
        Azi la test-drive cu Type R la Asko..consum mediu afisat 25 Lt/ 100km :twisted: mersi inca o data Vale46 artyman:
        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
        2 roti

        Comment


        • #19
          8% maxim cu Civic EG din 93 1.5 vtec-e asta in conditziile in care vede linia roshie zilnic la cate un sprint , shi merg pe efix de la rompetrol
          Meanest .... fastest

          Comment


          • #20
            Welcome in the Club :wink:
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • #21
              Consumul pe 810km Bucuresti-Constanta-2Mai-Constanta-Bucuresti cu plimbari in Constanta si Mamaia a fost 9.1% (clima lasata pe auto). Am plecat cu un plin de Mol Evo. Nu se simte nicio diferenta fata de Mol98, dar consuma nitel mai mult parca. Am alimentat in continuare cu Mol98. Mers pe autostrada cu 140-150, in rest relativ "normal".
              Civic K20 Black Pearl
              Stage 1: <Eibach><Skunk2><Injen><Invidia><OMP><Ferodo><Tarox><O∙z><Recaro>
              Stage 2: <Skunk2><Gruppe-M><Toda><Tarox><HKS><O∙z><Recaro>

              CRX delSol ESi Black
              <Eibach><Aeroworks><Injen><Invidia><Ferodo><sparco>

              Comment


              • #22
                ultimii cca 850 km parcursi numai in Buc (cu exceptia unui drum scurt pan' la Ploiesti ) - > 9.4 l %
                ultimul plin cu OMV 95.
                '18 BMW X1 18xd
                '15 BMW i3 range extender
                ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                Comment


                • #23
                  consum la civic sedan 1.8 ES

                  Nu am vazut consumuri la sedan 1.8 ES.

                  Toata lumea a vazut (cred) cum colegul de la TOP GEAR a dat un consum de 8-9l/100Km pentru un sedan dus destul de des peste 5000 rot/min.
                  Aceasta este varianta BAD BOY.

                  Varianta unui sofer "mai molcut" ( ce, nu ma recunoasteti?) care a tinut sa respecte toate sfaturile date de ATI in vederea efectuarii rodajului este urmatoarea:
                  La 4000 KM consumul mediu indicat de computer este de 7%, in conditiile in care nu am depasit 5500 ture ( am facut rodajul, nu...... si l-am facut pentru mine)dar nici nu am acceptat ca pe soselele patriei sa-mi dea clasa toti manelistii. Apropo ..... Hooooooo . Dati maneaua pe mute ! Germanistilor!( Desi trebuie sa recunosc ca, la o bere, accept si o manea buna.... dar numai una)

                  Concluzie : civic sedan : consum mediu = 7% iar la mers cu cruise control ( ca are , ca si : VSA=ESP) ia sub 6% .
                  Este masina economicoasa promisa de Honda.
                  In comparatie cu Hatchback-ul este mai silentioasa, mai comoda si mai .............. sa moara dusmanii mei ops: .

                  Va invit la un drive test ( contra cost) cu civic sedan ( o fac pentru ATI)

                  Comment


                  • #24
                    Pai probabil cel de la Top Gear l-a incercat prin Bucuresti! Eu la cativa km. peste prima mie am o medie de 9,2l! Vorbesc despre Sedan 1,8l!
                    Civic 4D 1.8l 140CP
                    Suzuki Splash

                    Comment


                    • #25
                      Da discutam despre sedan 1.8 ES . Din cei 4000 Km , 90% sunt interurbani. De aceea am consumul mai mic. In plus, nu sunt un sofer agresiv. Sunt mai pasnic.
                      Sunt curios Marca ( care face drumuri mai lungi ) la ce consumuri a ajuns.

                      Comment


                      • #26
                        Am fost sambata pe traseul Bucuresti-Pitesti-Calimanesti si retur. 415 km cu cca. 40 km prin oras. Am scos 6,1%, desi am am alergat-o putin pe serpentinele de pe Dealul Negru. Pe A1 mers cam cu 135-150.

                        Ultimul consum de mers prin oras a fost 9,6%, cu destul de mult A/C.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #27
                          Dupa primii 200 km consum mediu 12,4% cu schimbat la 3500 rpm maxim, viteza medie (mers doar in Bucuresti) 15 km/h
                          Sa vedem dupa ce o scoatem din oras daca mai scade...
                          Oricum, trecand peste consumuri suntem super multumiti de masina.

                          Apropo, masina este Civic 5D Sport M/T .

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by catalinm
                            ...cu schimbat la 3500 rpm maxim, viteza medie (mers doar in Bucuresti) 15 km/h ...
                            incearca sa treci si peste 3500
                            cati km are masina ?
                            eu am 5200 si reusesc sub 10 in BUC , :P
                            '18 BMW X1 18xd
                            '15 BMW i3 range extender
                            ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                            Comment


                            • #29
                              La mine un plin cu mers doar prin Buc am avut consum de 9.6%
                              In ultimii 1740km consum mixt de 8,5%.
                              Vedem ce se mai intampla la urmatorul plin. Am 3500km cu masina acum
                              "I would rather die of thirst than drink from the cup of mediocrity"
                              Civic Type-S, deep bronze B-64-ZUC- is no mediocrity
                              Kawasaki KLE500, albastru B-56-ETO
                              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/prafuit/Ea/

                              Comment


                              • #30
                                Deci se poate sub 10% in oras? meserie ... Eu astept sa-mi vina masina

                                Comment

                                Working...
                                X