STI (Tom): '05 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • STI (Tom): '05 Honda Civic Type-R, Milano Red

    Cred ca era timpul sa fac si eu un astfel de topic ca de multa vreme somez pe forum... drept urmare:

    Sunt mandrul posesor al unui Civic EP3 Typer-R din 2005 cumparat in luna mai anul 2006 de la Carpati Motors. Pana acum masinutza are 14500 km iar in mare parte nici o problema.

    Singurele probleme care au aparut in decursul km au aparut la aeroterma de 2 ori acesta odata blocandu-se pe cald ( vara trecuta ) si inca odata pe frig ( iarna asta ), un tampon motor a trebuit schimbat si timoneria de la cutia de viteze putin reglata. Singura buba facuta la masina a fost un mic accident in aceasta iarna de care majoritatea stiti, accident facut din cauza mea -> a cauciucurilor minunate bridgestone potenza ( niste cauciucuri bune de vara ) care au facut contact cu niste gheata intr-o curba. In rest toate bune si frumoase.

    Masina are urmatoarele modificari: capota si hayonul din carbon de la Seibon, Catback Invidia, admisie directa Injen, shiftlight SLI si jantele au fost "vopsite", cd player Alpine, boxe Infinity Kappa Series si un subwoofer amplificat Infinity Bass Link.

    Primul schimb de ulei a fost facut la 5500km cand am folosit Mobil 1 0 w 40 dar de care sincer nu prea am fost multumit deoarece am vazut ca motorul il cam papa drept urmare la 11 000km am trecut pe Motul 300v Le mans 5 w 40 care vad ca ii place f mult si nu il papa deloc cel putin pana acum in 3500km nimic sesizabil.

    Acum la 14500km trebuie sa ii schimb placutele de frana deoarece s-au uzat si aici intervin cu alte modificari deoarece ii voi schimba placutele cu unele Ferodo Racing DS2500, impreuna cu discuri Tarox racing si furtunasele de la etrieri cu unii din otel Brembo. Altceva, vorba lui Bogdan bine ca a venit vremea calda si am putut pune din nou gumele de vara deoarece nu le mai suportam pe cele de iarna.

    O sa incerc sa pun niste poze la galerie si o sa pun link in acest thread pozele sunt putin mai vechi inainte de a vopsi jantele da sunt ok... Enjoy
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 14-12-08, 23:24.
    Most sports require only one ball, motorsport requires two...

    "how to make it in zi undistry or life"

  • #2
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/STI/
    Most sports require only one ball, motorsport requires two...

    "how to make it in zi undistry or life"

    Comment


    • #3
      Ooo, bun venit fratelui meu rosu. 8)

      Sa le explici oamenilor si DE CE ti s-a dus un tampon la motor si ai deplasat timoniera. :twisted: Ca hint: schimbare de viteze tip "Conan barbarul". Eu, sincer, sunt extrem de uimit de cat de bine a rezistat cutia la un asemenea tratament.

      Sunetul, in schimb, e DEMENTIAL...se aude cu short ram-ul ceva de nedescris!

      Comment


      • #4
        Nice! Si masina si pozele. Tu le-ai prelucrat?
        '07 Accord 2.4 Executive A/T

        Comment


        • #5
          Originally posted by cyborg
          Nice! Si masina si pozele. Tu le-ai prelucrat?
          Pozele sunt opera maestrului Santos de la Anonymous Motorsport, o veche cunostinta. Mai multe gasesti aici: http://anonymous.ro/gallery/

          Comment


          • #6
            genial... 8)
            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

            Comment


            • #7
              Originally posted by BogdanCTR
              Sa le explici oamenilor si DE CE ti s-a dus un tampon la motor si ai deplasat timoniera. :twisted: Ca hint: schimbare de viteze tip "Conan barbarul". Eu, sincer, sunt extrem de uimit de cat de bine a rezistat cutia la un asemenea tratament.
              schimbare de viteze tip "Conan barbarul"
              Asta e cea mai tare expresie auzita de ceva timp incoace :lol:

              Adevaru' e ca TOM are un stil mai special de condus,sa spunem doar ca este f rapid 8)

              btw:Bogdane,parca la cele cu facelift s-au rezolvat problemele cu suportii motor nu ? poate ca nu 100%

              Sa ai bafta de ea si sa ai grija de ea mai mult decat 'altii' :wink:
              Vtec Junkie B16a2.

              Comment


              • #8
                Originally posted by cioli
                Sa ai bafta de ea si sa ai grija de ea mai mult decat 'altii' :wink:
                Subscriu acestor cuvinte! :roll:
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  Wow , super masina si pozele !!!
                  Toate modificarile ti-au adus cam cati cai in plus ?
                  Nu ai vre-un video sau mp3 cu sunetul admisiei/evacuarii ?

                  Comment


                  • #10
                    Am avut ocazia sa iti admir masina si "live", e super :wink:

                    Comment


                    • #11
                      Merci mult baieti!
                      Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                      "how to make it in zi undistry or life"

                      Comment


                      • #12
                        dupa o saptamana cam grea ( acu 2 saptamani ) si anume o janta zgariata ( dupa powder coating ), un caine in bara fata si o tanti cu o oglinda de neam prost in oglinda mea totul e calm.... ca sa o iau pe rand:
                        1. janta a fost refacuta , 2. bara a fost repolishata si totul arata ca nou si 3. oglinda nu a patit nimic surprizantor dupa ce tanti nu a reusit sa aprecieze distanta corecta. in alta ordine de idei ep3-ul sta cuminte si curat int/ext ca nou in garaj deoarece nu prea mai am frane deloc pe masina la 15 400km si astept programarea la service sa montez noile frane sport ( discuri + placute + furtunase etrier fata/spate ) in rest asteptam provincia ... :twisted: +1 poza noua... http://hondafan.etp.ro/gallery/v/STI...ia+gt.jpg.html njoy
                        Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                        "how to make it in zi undistry or life"

                        Comment


                        • #13
                          Astazi au fost montate noile discuri de frane racing de la Tarox ( demontarea celor originale s-a dovedit a fi un mare chin din cauza a 2 suruburi de siguranta ) + placute Ferodo racing DS 2500 + furtunase etrieri Brembo din otel + lichid de frana racing DOT 3. Au fost cam uimiti mecanicii mei cand au vazut placutele pe fata dupa 15k km care erau inexistente era tocit totul pana la metal... In rest tre sa le "rodez" un pic dar la prima vedere este o imbunatatire clara fata de inainte si necesara din punctul meu de vedere la ep3.
                          Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                          "how to make it in zi undistry or life"

                          Comment


                          • #14
                            Eu la vechea masina faceam praf placutele in cam 10k ... si nu erau DS-uri ca sa dau vina ca erau mai moi asa
                            Ce model sunt discurile?
                            ex-FN2 owner
                            Loved it every second!

                            Comment


                            • #15
                              interesanta masina.......si sa te bucuri de ea.o intrebare,un test pe dyno ai facut sa vezi cat ai jos la roata,pus?si de ce nu DOT 4 la lichidul de frana?
                              ex CL7 AT 2006
                              CN1 Sport 2005
                              KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

                              "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

                              Comment

                              Working...
                              X