Pasii achizitionarii unui model Honda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pasii achizitionarii unui model Honda

    M-am gandit sa vin in intampinarea celor care doresc sa-si achizitioneze o Honda si nu cunosc sistemul practicat momentan in Romania. Observ ca domneste o confuzie destul de mare, si, in lipsa unor informatii, lumea se asteapta la un sistem similar cu cel practicat de alte firme mai renumite.

    Iata cum se desfasoara toata treaba:

    1. Din momentul in care clientul s-a hotarat asupra modelului, se completeaza o FISA de CONTRACTARE (sau fisa de rezervare), in care se specifica datele cumparatorului (pers fizica/juridica) sau utilizatorului (leasing), precum si datele masinii achizitionate (model, culoare, pret, serie sasiu, modalitate plata) si data la care s-a efectuat rezervarea.
    -In cazul in care masina nu este in vama Giurgiu sau in port Pireu/depozit Gent, seria de sasiu ramane necompletata si fisa se pastreaza pana cand masina dorita va ajunge in vama.
    -In cazul in care masina este sau a ajuns in Giurgiu sau Pireu/Gent, fisa completata si cu seria de sasiu se trimite, semnata si stampilata atat de dealer cat si de client, la importatorul HTRo. Acesta trimite fisa inapoi cu OK de rezervare si cu termenul de livrare completat, de regula intre 5 si 15 zile lucratoare (in functie de locul de fabricatie - UK sau Japonia) din momentul confirmarii platii integrale in contul HTRo.
    ATENTIE! Acest termen se completeaza DOAR in momentul in care masina exista fizic in Giurgiu/Pireu/Gent (Pireu pt masinile japoneze, Gent pentru cele din UK).
    Momentan, la completarea fisei nu este obligatorie plata unui avans.
    2. Se emite factura proforma pentru client/compania de leasing, si se trimite catre client sau catre leasing (in acest caz, cu tot cu dosarul de leasing).
    3. In cazul unei plati cash, clientul face plata in RON in contul specificat in proforma. In cazul leasingului, firma de leasing cheama clientul pentru semnarea contractului, ii emite factura de avans, clientul plateste avansul, leasingul face plata integrala. Clientul sau firma de leasing trimite catre dealer dovada efectuarii plati (copia dupa OP) pentru demararea procedurilor de aducere din vama.
    4. Din momentul confirmarii platii in contul HTRo, importatorul declanseaza procedurile de vamuire si de aducere a masinii in punctul vamal Triton - Baneasa, de unde dealerul preia masina si o aduce in locatia proprie pentru efectuarea pregatirii de livrare (masina vine protejata de folii pe caroserie, capace protectoare pe roti, rotile umflate la maxim, se efectueaza o diagnoza a masinii, etc.).
    5. La livrare, se completeaza si se semneaza cartea de service a masinii si procesul verbal de predare-primire a masinii. In cazul firmelor, persoana delegata trebuie sa se prezinte si cu stampila firmei.
    6. Actele necesare pentru inscriere (cartea de identitate, factura fiscala si copie legalizata DVI/factura externa, dupa caz - Japonia sau UK) sunt eliberate dupa livarea masinii.

    Daca un dealer mai doreste sa mai adauge ceva, il rog frumos sa o faca.

  • #2
    Multumim :wink: Mi se pare chiar foarte util postul.. =D>
    After Night Falls... All Cats Are Leopards

    Comment


    • #3
      mda,

      si nu adaugi si dimensiunea timpului in comentul tau, se pare ca sunt intarzieri considerabile
      .
      .
      NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

      Comment


      • #4
        .....pentru cei ce se intreaba unde-i Pireu sau Gent, fie spus ca prima e in Grecia, dupa cum unii stiu iar cea de a doua in Belgia, unde e cel mai mare punct de distributie Honda din Europa.
        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

        Comment


        • #5
          Originally posted by SAMM
          mda, si nu adaugi si dimensiunea timpului in comentul tau, se pare ca sunt intarzieri considerabile
          Nu sunt intarzieri considerabile, ci clienti foarte multi pe masini destul de putine (atatea cat au fost comandate de HTRo). De unde, si timpul de asteptare destul de lung.


          Edit: Apropo de asta, vin cu completari folositoare. Timpul de asteptare pentru anumite modele este destul de mare, pentru ca masinile comandate de HTRo pana in vara pot satisface doar o parte din cereri.

          Acestea sunt (in ordinea asteptarii):

          1. Civic 5D 1.8 Sport M/T
          2. Accord 2.0 Exec M/T
          3. CR-V 2.2 ctdi Exec M/T
          4. Civic 5D 1.8 Exec M/T
          5. Civic 5D 1.8 Sport A/T
          6. Accord 2.2 ctdi Exec. M/T
          7. CR-V 2.0 Exec. M/T
          (ordinea e aproximativa)

          Celelate modele ar avea un timp de asteptare mai mic sau chiar sunt pe stoc.

          Comment


          • #6
            referitor la pretul accordului am si eu o intrebare. pretul platit de client este 23.200 euro ddp la varianta executive si atat? sau la acest pret se mai adauga taxa aceea de 10%.
            www.soundlightvideo.ro
            www.slvservices.ro
            EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
            '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

            Comment


            • #7
              In momentul de fata nu mai exista decat preturi fara tva si cu tva , ambele incluzand taxa vamala , deci acel pret include si cei 10%
              2006 Honda Accord 2.0 ES MT
              2007 Suzuki Swift Sport
              2008 Subaru Forester 2.5 XT 4-EAT

              Comment


              • #8
                k asta e bine, multzam fain de raspuns.
                www.soundlightvideo.ro
                www.slvservices.ro
                EX: '07 Honda Accord 2,0 Executive M/T Carbon Bronze Pearl
                '16 Honda Civic Tourer 1.6 Executive M/T White Orhid Pearl

                Comment


                • #9
                  un pic offtopic, dar daca vreti sa cititi ceva interesant, luati ultimul nr. din autoshow, au un articol foarte interesant.
                  S-au dus "incognito" la dealeri de masini de la fiecare marca, si s-au dat interesati de anumite modele, si au dat note comportamentului oamenilor de prin showroom-uri. Din pacate la Honda s-au dus la Carpati, unde spre surprinderea mea cica n-au fost tratati asa cum se practica la Carpati de obicei
                  Dar ce e si mai interesant e un tabel cu timpul de livrare din stoc/la comanda pentru toate marcile de masini. Sunt cam toate la fel. 1-2 sapt din stoc, 2-3 luni la comanda. Honda nu iese deloc in evidenta prin cifre mai mari la timpul de livrare. Asa ca rabdare trebe si la pejo se pare.
                  Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                  LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                  Accord 2006 2.0 ES M/T
                  Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                  Raising money for...the third H

                  Comment


                  • #10
                    ... cu mentiunea ca la Honda nu exista "la comanda", din pacate....
                    2006 Accord CL7 2.0 MT

                    Comment


                    • #11
                      De ce nu?

                      La comanda adica nu de pe stoc.
                      Daca vrei culoarea X, nu dai "comanda" ?
                      Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                      LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                      Accord 2006 2.0 ES M/T
                      Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                      Raising money for...the third H

                      Comment


                      • #12
                        Astepti pana gasesti in stoc masina care o vrei Comanda? :lol:
                        '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                        Comment


                        • #13
                          Cel putin eu nu prea asta inteleg prin comanda. Comanda inseamna sa pot lua 5D 1.8 Sport cu xenon si scaune incalzite. Si acest lucru se poate la Honda in alte tari. Nu vreau sa dau peste 2000 euro in plus pentru executiv, dar vreau totusi xenon care e numai vreo 800 de euro. La genul asta de comanda ma refer, nu doar la alegerea culorii.
                          Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                          Comment


                          • #14
                            Heh, mai bine ii dai 250 euro lu' doc si ai xenoane
                            Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                            LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                            Accord 2006 2.0 ES M/T
                            Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                            Raising money for...the third H

                            Comment


                            • #15
                              Fara suparare prefer unele de fabrica, care mai au si spalator de faruri, chestie pe care Doc nu poate sa o ofere .Evident in situatia actuala, in lipsa de altceva e f buna si oferta lui Doc, si evident mai ieftina
                              Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

                              Comment

                              Working...
                              X