Pareri despre Carpati Motors

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am inteles ca sunt in niste discutii cu unii dar nimic oficial inca.
    2008 CL7 2.0 M/T SSE - Black
    2007 Jazz CVT - Blue
    “Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi.” Soichiro Honda
    sigpic

    Comment


    • se pare ca au ramas sa functioneze doar ca service, nu mai e showroom honda ci doar citroen si suzuki.
      '16 BMW 520xd
      '15 FK2
      ex '10 CU1
      ex '07 CL7

      Comment


      • Showroom-ul l-au mutat la gara. In Expozitiei ramane doar service-ul.
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • Pe site la honda trading apar doar ca service.

          Deci probabil nu mai vand Honda.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • Salut,

            Pe 25.11 am fost la ei (Bulevardul Expozitiei, Nr. 2)sa fac verificarea de iarna. Avand in vedere ca am achizitionat masina de putin timp, i-am rugat sa-i faca o verificare generala mai amanuntita. Totodata le-am cerut sa schimbe bujiile si sa curete clapeta de acceleratie.
            Dupa verificarea tehnica ei mi-au sugerat sa schimb: bujiile(12290-R60-U01), cureaua de accesorii(31110-RL2-G01), filtrul de combustibil (17048-TA0-000) si kitul de ambreiaj(22105-R60-305). Dat fiind faptul ca sunt in Bucuresti pentru putin timp, i-am intrebat in cat timp ajunge kitul de ambreiaj. Data estimata a fost de 22.01.2016. Mi s-a parut foarte mult timp si le-am spus ca le voi comanda atunci cand ajung acasa. Le-am cerut sa schimbe celalalte piese cu probleme, din pacate nici una nu se gasea pe stoc sau nu ajungea in termen de cateva zile.
            In cele din urma mi-au promis ca vineri (27.11) vor aduce bujiile si ma vor suna pentru a veni sa le schimb. Nu m-au sunat..
            Vineri 27.11 (adica astazi) am mers la un service pentru roti sa schimb cauciucurile de vara cu cele de iarna (Nokian wr d4). Am profitat de faptul ca masina era suspendata, si din curiozitate, m-am uitat la discurile de frana si la articulatii. Cu surprindere am descoperit ca discul de frana dreapta spate este pe jumtate negru Click image for larger version

Name:	20151127_151621.jpg
Views:	1
Size:	42.0 KB
ID:	721924.
            De cand plecasem de la CM pe 25.11 pana astazi, parcursesem in jur de ~20 de KM, un drum de la ei pana la IKEA (~11KM) si un drum dus/intors de la ROMATSA pana la Mall Baneasa (~6-7KM).
            Le-am trimis un email cu aceasta imagine si le-am spus ca nu mi se pare normal ca dupa o verificare tehnica amanuntita si dupa foarte putini km parcursi, sa descopar un disc de frana negru de la frecarea excesiva.
            Mi-au raspuns ca un disc de frana se poate supraincalzi si in doar 2 km parcursi cu roata blocata si ca ei nu au gasit nimic in neregula la verificarea facuta cu 20 de km mai devreme.
            Le-am atras atentia ca in partea de jos discul este inca alb, prin urmare roata nu poate fi complet blocata (am verificat-o oricum la vulcanizare).
            Miercuri 02.12 voi merge din nou la ei sa verifice problema!
            Nu vreau sa dau cu piatra, va las pe voi sa trageti concluzia!

            Comment


            • Pentru piese nu merită să stai după ei. Le poţi lua şi singur. Mai ales că de la ei le ei şi mai scumpe (dacă le aduc...).
              De exemplu, bujii: http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=12290-R60-U01 (OEM-urile pare-mi-se că sunt NGK, oricum).
              Curea: http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=31110-RL2-G01
              Filtru combustibil: http://www.epiesa.ro/cautare-piesa/?find=17048-TA0-000
              Şi probabil că, pe comandă, îţi pot aduce şi kitul de ambreiaj.

              Aşa... de după monitor, discul nu pare prea afectat. Poate ai prins vreo piatră? În orice caz, urmăreşte - după ce opreşti maşina - dacă janta respectivă se încinge.
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • Apai o piatra prinsa intre disc si placuta scartaie de-ti sar toti nervii, nu prea ai cum s-o ignori. Si nici nu reuseste sa albastreasca discul in halul ala.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Eu cred ca este clasica problema cauzata de frana de mana, mai precis de pistonasul ramas blocat. Vedem miercuri! Am mers la ei doar fiindca masina avea istoric service doar la reprezentanta. In mod normal eu nu am nici o problema sa schimb singur multe din componente, doar ca nu sunt acasa si nu am acces la sculele mele.

                  Comment


                  • Stai că abia acum am înţeles ce problemă are discul. Iniţial am văzut doar afumătura aia mică din partea de sus. Sunt şi după un monitor nu prea grozav...

                    Luci, nu te împiedică nimic să îţi cumperi piesele şi să te duci la ei pentru înlocuire. În plus, dacă nu se potrivesc, se pot restitui şi eventual înlocui fără probleme.
                    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                    Comment


                    • Originally posted by BlackMagic View Post
                      Apai o piatra prinsa intre disc si placuta scartaie de-ti sar toti nervii, nu prea ai cum s-o ignori. Si nici nu reuseste sa albastreasca discul in halul ala.
                      Sigur nu a fost nici o piatra, din punctul meu de vedere pistonasul e blocat de deva timp. Daca se bloca in aceste 2 zile as fi simtit cum masina trage greu, mai ales ca am mers decat in orasul asta minunat unde esti fericit daca dai treapta a treia.

                      Comment


                      • Originally posted by bekxy View Post
                        Stai că abia acum am înţeles ce problemă are discul. Iniţial am văzut doar afumătura aia mică din partea de sus. Sunt şi după un monitor nu prea grozav...

                        Luci, nu te împiedică nimic să îţi cumperi piesele şi să te duci la ei pentru înlocuire. În plus, dacă nu se potrivesc, se pot restitui şi eventual înlocui fără probleme.
                        Probabil asa voi face, multumesc frumos pentru sfat!

                        Comment


                        • As vrea si eu sa le multumesc celor de la Carpati pentru profesionalism. Am fost de curand la ei cu o masina pe care intentionam sa o cumpar, la o verificare "vanzare-cumparare". In cele ce urmeaza il vom numi pe Dl Vanzator 'Smecherash' Am fost asigurat de 2-3 ori de proprietar ca masina nu a fost atinsa. Doar urme usoare de zgarieturi. Smecherashul parea foarte de incredere, amabil si zambitor. Dl mecanic, caruia as dori sa ii multumesc din nou a fost profesionist. El ne explica observatiile lui iar noi realizam tranzactia daca ne convine.
                          Ne-a explict ca o componenta a masinii a fost revopsita. La aceasta veste Smecherashul a inceput cu juraminti ca nu are cum, ca nu el, ca nu vede bine mecanicul. Aproape ca mecanicul se certa cu el. Am intervenit rugandu-i sa facem pace si sa continuam constatarea.

                          Se ridica masina pe elevator! Apar primele semne de chit in zona de jos a masinii. Apar si primele aduceri aminte ale Smecherasului care a finisat el putin ca luase un pic din buza unei borduri.
                          Ridicam masina de tot pe elevator. Se uita Mecanicul cu lanterna si ne arata faptul ca tot angrenajul unei roti era schimbat - cu piese luate de la dezmembrari: pivot, bielete, capat bara, planetara.
                          Smecherasul paraseste zona de lupta, si revine dupa 5 minute cu vestea: mama a condus masina, a lovit-o de o bordura si a rupt roata. Si lui nu i-a zis.
                          Stiu, nu este mare avarie si se poate remedia fara f multi bani; ar fi necesara si o verificare a casetei de directie totusi.

                          Aceastea fiind zise, nu pot decat sa le multumesc celor de la Carpati, sa ii pastrez anonimatul Smecherasului, si sa va sugerez sa mergeti sa verificati masina inainte de a o cumpara. Faceti abstractie de toate juramintile, garantiile verbale, 'Sa moara mama de nu-i asa!' si alte aspecte emotionale.
                          Au fost cei mai buni bani pierduti vro-data!

                          Comment


                          • Atentie mare la Carpati gara de nord. Evitati oferta lui nea Stelica de lucru fara factura dupa orele de program. O mare teapa!!!!

                            Comment


                            • Originally posted by sirnea_a/t View Post
                              Atentie mare la Carpati gara de nord. Evitati oferta lui nea Stelica de lucru fara factura dupa orele de program. O mare teapa!!!!
                              wow in halul asta au ajuns?
                              '16 BMW 520xd
                              '15 FK2
                              ex '10 CU1
                              ex '07 CL7

                              Comment


                              • Cea mai des intalnita cauza a acestei probleme este faptul ca la schimbul de placute se "arunca" direct placutele sus fara a se curata portetrierul, placutele ajungand sa se blocheze in el. Depunerile de pe portetrier in zonele unde are contact cu placuta de obicei se curata foarte greu si cel mai usor prin ciocanire usoara ca sa sara.

                                Comment

                                Working...
                                X