Civic FK / FD 2006-2012 : Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu am crezut initial ca ar fi amortizoarele au deja 100.000km dar sunt ok.Sper sa rezolv si treaba asta nu de alta dar ma cam enerveaza.O sa mai vad la revizie pe la inceputul lui octombrie.
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • am fost in weekend pana la mare cu masina si cu ocazia asta am observat ca este foarte zgomotoasa la viteze de peste 130 km la ora, la 140 zgomotul e acceptabil desi inconfortabil, insa la 150 deja devine enervant. nu imi dau seama daca zgomotul se datoreaza motorului, anvelopelor, drumului sau pur si simplu insonorizarii proaste... apropo, placare cu placi din-alea de izolare fonica pe care le monteaza cei care vor sa aiba acustica mai buna in masina ar putea rezolva problema? sau poate mai degraba schimbarea anvelopelor?
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • Am si eu o problema cu centura mijoc spate. Am avut prins scaunul de copil vreo cateva luni fara sa il demontez si acum a trebuit sa-l dau jos. Surpriza centura nu se mai ruleaza in locasul ei. Am iesit din garantie dar mi se pare inacceptabil sa se intample asa ceva la centura.
        ....

        Comment


        • Dupa ce am intrebat la Hondatrading legat de garantie si nu am primit nici un raspuns (foarte urat din partea lor puteau sa zica macar sa ma duc la un service asa ca sa dea un semn de viata), am decis sa repar singur centura. Inarmat cu o surubelnita am demontat suportul de centura din bancheta si spre norocul meu era vorba doar de o rasucire a centurii inauntru ceea ce ducea la imposibilitatea rularii sale.
          ....

          Comment


          • Salutare. Imi puteti recomanda in Cluj, un mecanic bun Honda?, este vorba de masina din semnatura. Am probleme cu Aerul Conditionat! Va multumesc anticipat.

            Comment


            • Am o "bataie" pe stanga fata ca si cum ar fi roata dezechilibrata, insa numai cand virez stanga si e observabila doar la viteze mici. Aveti vreo idee pana ajung la service??
              ....

              Comment


              • Posibil sa fie planetara cu probleme.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • 2 intrebari scurte am si eu, legate de un civic 1.8, cutie automata, GT. Mentionez ca nu e inca masina mea, doresc sa o cumpar insa si am testat-o in reprezentanta, dar nu mi s-a spus nimic de ce va voi intreba eu.

                  1. La relanti, se simte o vibratie in habitaclu (si foarte putin in volan, dar nu numai), lucru pe care nu l-am simtit la orice alta masina pe benzina. Cand turez masina putin, nu se mai simte. Am zis in prima faza ca e de la AC, dar punandu-l pe OFF, vibrantia nu dispare.
                  2. La ridicarea piciorului de pe frana (este versiune cu cutie AT) la plecare de pe loc, se aude un zgomot, un fel de Pac scurt si infundat. Este cumva zgomotul de cuplare a cutiei?

                  Sunt normale aceste doua lucruri? Poate par stupide intrebarile, dar intreb din postura unei persoane ce nu cunoaste masina.
                  Multumesc

                  Comment


                  • Salutare.

                    Sunt intrat de curand in clubul fericitilor ! De 3 saptamani sunt fericitul posesor de 5D din 2007. Masina este fantastica, ma surprinde pe zi ce trece, dar are o problema mare : intra apa in portbagaj.
                    Curios este cum intra apa, ca daca o las in ploaie sau la spalatorie, nu intra o picatura, dar odata ce ridic hayonul, se prelinge pe masca de plastic si curge siroaie in portbagaj. Sigur am un "buzunar" care tine apa, posibil o gaura de scurgere infundata.
                    Am desfacut masca de plastic, si am putut vedea gurile de scurgere ale hayonului, si sunt curate toate. Poate mi-a scapat alt buzunar......

                    A mai intampinat cineva astfel de problema ?
                    Ma puteti ajuta cu un sfat la problema mea ?


                    Multumesc anticipat.

                    Comment


                    • am fost eu la ASKO cu aceasta problema......ei zic ca asa face masina.ce e drept mai era acolo un sedan exact ca al meu si lafel facea. aceasta vibratie o am cam de 10k km....am tot incercat sa schimb la masina diferite componente, la recomandarea unora sau altora...si nimic.daca afla cineva de al ce vibreaza sa lase aici o compunere.

                      Comment


                      • Am si eu nevoie de un sfat. Cum sa scap de un zumzait metalic care apare numai intre 1200-1400 rpm, cam la mijlocul partii superioare a bordului.Este ca si cum ceva intra in rezonanta. Merge distrasa atentia si prin metoda ,,da muzica mai tare" insa as prefera sa reduc la tacere acel greiere care zbarnaie fix la mijlocul bordului (nu este enervant ci deranjant). Va multumesc anticipat pentru indrumari.

                        Comment


                        • @harris, trebuie desfacut bordul si izolat tot ce poate vibra si toata partile care se ating intre ele.
                          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                          Comment


                          • fetherw80, trebuie tot bordul, sau numai placa de sub afisaje ca daca este de desfacut tot, eu avand doua miini stangi in dotare basca un incredibil noroc (totdeauna rezolv o problema si generez doua) mai bine fac o vizita la service.

                            Comment


                            • @harris doar partea cu turometrul.

                              Am si eu o problema :condens in far, va rog o sugestie /propunere ce sa i fac??? am pus sikica gel in capac, dar degeaba, am picaturi nu condens si nu se abureste tot, cidoar stau acolo picaturi mari pe parrea cu pozitia.
                              '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                              Comment


                              • Si eu am avut aceeasi problema la farul dreapta, dar nu stiu de ce, dupa ce am inlocuit becul H7 a disparut problema. In mod sigur nu am facut nimic altceva si in mod sigur nu era din cauza becului ars. Tind sa cred ca datorita faptului ca am am cautat sa pun capacul cit mai bine pe pozitie.

                                Comment

                                Working...
                                X