Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @adytzu,
    Si daca tot ai adus vorba de consum, tu cat ai la ore de varf in Bucuresti? Eu am deschis topicul pentru Accord, dar nimeni nu s-a suparat daca altii au spus la CR-V sau la Civic, asa ca nu ne vom supara daca ai scrie si tu la Legacy, cum au scris si ceilalti mai sus.
    vand MB Vito, 3 locuri + marfa - detalii pe MP

    Comment


    • #47
      @adytzu:
      pai n-am contestat in nici un fel masina, m-am referit doar la consum, dak la honda un consum declarat de 10.9 se traduce in 14-15 la subaru declaratul de 12.2 in cat se traduce real ?

      eu personal cred ca legacy e masina mai buna decat accord, problema e ca la aceleasi dotari e considerabil mai scumpa, opinia mea personala, si la fel pot spune ca subaru consuma mai mult decat accord chiar mai mult decat ar impune diferenta de 10 CP
      NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

      Comment


      • #48
        daca iti cumperi un subaru ,aici la noi ori esti la varsta a 3-a, ori traiesti in Vermont,iar daca vorbim de calitate si fiabilitate sa-mi fie cu iertare Subaru nu ajunge nici la nivelul pragurilor fata de o Honda.Calitatea se vede aici la noi prin pretul unei masini la mana a 2-a .Un Subaru (care la pret este cat Accord) dupa 3 ani se vinde la 40% din pretul de noua iar un Accord la 70%,iar asta spune tot despre calitate ,fiabilitate,si in ultima instanta despre alegerea pe care trebuie sa o faci.Si pentru ca vorbim de consum ,aici in America Civicul a iesit pe locul 1 (in 2006) in ccea ce priveste economia de carburant la categoria motorizarii respective.Si daca vreti un ex.concret un Civic din 2003 este mai scump decat un Buick Allero din acelasi an,iar Buicku este consderata o masina de lux.l

        Comment


        • #49
          Pai am spus: la ore de varf, in B., pe un traseu din Rahova pana in Piata Gemeni zilnic, am in jur de 15-15,5%. Stiu ca e mai scumpa decat Accordul, dar, asta tine si de politica dealerului, din pacate. Asta a fot alegerea mea din mai multe considerente (sotie, termen de livrare, optiuni de culoare si dotari, design...), dar am un respect deosebit in continuare si pt. Accord. Timp de 2 luni, a fost pe prima pozitie cand una cand alta. A castigat cea care a venit prima. Am avut niste bani de investit si, nu am vrut sa ma prinda 1 ian. cu banii in buzunar. Am mers pe principiul: "Ce-i in mana nu-i minciuna".
          Saptamana asta am ajuns la 5000km, marti sau miercuri ma duc la prima revizie (teoretic, cea vizuala) si, dupa ce-i schimb uleiul, ma astept sa mai scada un pic si consumul. Cel putin, asa ar fi normal, nu?
          Singura problema care o am, e ca intra un pic mai greu in treapta a 5-a...sper s-o rezolv la revizie, daca e intr-adevar o problema. Daca nu se poate, asta e...oricum in treapta 5 nu prea apuc sa intru decat la drumuri foarte lungi si pe drum drept.
          Doriane, nu sunt chiar la varsta a 3-a, dar nici tanar nu mai sunt. Dar, mi se pare totusi ciudata alegerea celor de pe la voi. Subaru, ca si Honda, au totusi un renume de masini sportive. Poate ca totusi cei in varsta o aleg pentru siguranta, nu?

          Last edit: ca sa fie lucrurile clare, eu nu sunt pe aici ca sa carcotesc, ci doar pentru ca ma simt bine in compania voastra. Am fost la gratar impreuna, am fost la restaurant, sper sa mai mergem de multe ori de acum incolo si, daca din cand in cand "mai bag si cate o codita", sper sa nu deranjeze. Daca cumva "sar calul", anuntati-ma si ma retreag...far nici o suparare.
          Mazda 6, benzina, 2.0l, 147CP
          Echipare TE Plus

          Comment


          • #50
            Originally posted by SAMM
            Originally posted by man1ak
            Ieri am mers vreo 30-40 de km prin oras. Consumul a scazut la 16.4. Coafura rezista.
            :lol:
            tare asta cu coafura

            consumul e normal zic eu la 155 CP
            uitati-va la legacy care cu 10 CP in plus consuma cam cu 50% mai mult

            totusi sunt alte neajunsuri la un accord, consumul este ok
            Eu am motorul de 2.4. Dar si masina e noua, nu cred ca este consumul real. Cred ca se va stabiliza pe undeva pe la 13. Vom vedea.
            Civic '03 1.6 VTEC II
            Accord '06 2.4 M/T

            Comment


            • #51
              [offtopic]
              @dorian de ce model de subaru vorbesti, orcum Legacy-ul nu cred ca-i oa masina batraneasca defel, ba din contra.

              @adytzu nu pune la suflet, ca n-ai ce si de ce , ai o masina superba.
              Cum ti-am mai spus, si pt mine a fost greau sa ma decid intre Legacy sau Accord, iar pana la urma am ales si din prisma banilor ca a costat mai putin.
              Deci inca o data , ai o masina superba si stai cu noi. By the way cand ma faci si pe mine o tura, sa vad ce-am pierdut ?
              [/offtopic]

              Comment


              • #52
                Originally posted by SAMM
                referitor la consumuri declarate, si eu cred ca sunt cam tepe date de producatori, probabil fac 100 de teste si pun acolo cel mai mic consum obtinut in cine stie conditii speciale
                Nu e chiar asa. Consumurile declarate, cel putin in Europa, sunt obtinute in conditii standard de drum, incarcare, meteo. Nu exista tepe aici. Doar ca in practica rularea in conditiile standard ale testului s-ar putea sa nu fie posibila.
                Civic '03 1.6 VTEC II
                Accord '06 2.4 M/T

                Comment


                • #53
                  Originally posted by adytzu
                  Daca cumva "sar calul", anuntati-ma si ma retreag...far nici o suparare.
                  Totul e bine atat timp cat insisti sa ne convingi ca Honda e mai buna decat orice alta masina Daca vrei sa demonstrezi contrariul....ei bine.... nu, n-are cum

                  Imi cer scuze pentru offtopic. ops:
                  Civic '03 1.6 VTEC II
                  Accord '06 2.4 M/T

                  Comment


                  • #54
                    asa dupa cum stiti Vermontul este 90% munte si paduri,zapada cat cuprinde TOATE modelele de SUBARU LA NOI suntA AWD ,este o masina destul de solida si n-am vazut pana acum nici una in pana pe autostrada,singurele probleme mai serioase sunt la motor ,nu stiu din ce cauza garnitura de chiuloasa se strapunge si antigelul ajunge in carterul de motor,in rest asa cum am spus este o masina de munte,nu o masina de fite,un fel de SUW mai mic.

                    Comment


                    • #55
                      OffTopic la greu... Hai sa nu stricam topicul asta. Daca vrei, putem continua aici:

                      http://www.hondafan.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=828

                      Dinoc, cu placere, man, oricand. Ne intalnim intr-o zi si facem schimb. Ca si tine...si eu vreau sa vad ce-am pierdut sau ce-am castigat. :lol:

                      Si acum, hai sa ne intoarcem la consumul Hondei. ops:
                      Mazda 6, benzina, 2.0l, 147CP
                      Echipare TE Plus

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by SIR
                        Originally posted by travis
                        imi pare rau sa te contrazic. toyota merge ca la carte, ca sa zic asa. si nu numai ea... si pot sa garantez ca am stat in masina tot drumul... sunt sigur ca si honda respecta parametrii.
                        din incercarile mele, doar matizul nu respecta intocmai consumul din manual dar nu il depasea cu mult.
                        Un caz fericit, ca ai unde si poti sa mergi tinand incontinuu motorul la turatia optima si in treapta optima, fara trafic si numai pe carosabil impecabil, ai tot timpul benzina excelenta, cauciucurile sint umflate la zecime la valoarea stabilita, nu prea bate vantul din nici o directie pe unde stai, si tii si masina spalata si lustruita inainte de fiecare drum. Nici n-ai de carat bagaje in masina aia, si ai si o greutate de invidiat - felicitari. La noi astialalti e mai altfel.
                        te-ai prins...
                        If Honda built people, nobody would ever die.

                        Comment


                        • #57
                          In concluzie daca iti iei masina sa faci pana in 15000 pe an nu este rentabil dieselul,pret mai mare la intretinere+pret mai mare la achizitie.
                          Daca vrei consum mic la HONDA i-ati JAZZ ca ala consuma mai putin .
                          O sa incerc sa fac calculul la masinile de la firma cu consumurile dar o sa imi fie destul de greu fiindca la cardurile de benzina de la honde nu se prea baga km.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by man1ak
                            Originally posted by SAMM
                            referitor la consumuri declarate, si eu cred ca sunt cam tepe date de producatori, probabil fac 100 de teste si pun acolo cel mai mic consum obtinut in cine stie conditii speciale
                            Nu e chiar asa. Consumurile declarate, cel putin in Europa, sunt obtinute in conditii standard de drum, incarcare, meteo. Nu exista tepe aici. Doar ca in practica rularea in conditiile standard ale testului s-ar putea sa nu fie posibila.
                            pai asta zic si eu, ca in conditiile de teste e greu sa te incadrezi, acum nu stiu exact ce inseamna standard la ei si de ce nu se poate niciodata sa pici sub consumul asta declarat si mai tot timpul esti peste
                            NightHawk - pretentioasa vopsea - dar....., inca se merita

                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/SAMM/

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by mikk
                              In concluzie daca iti iei masina sa faci pana in 15000 pe an nu este rentabil dieselul
                              Depinde cati ani vrei sa tii masina, 6500EUR sunt ceva bani si ar trebui sa treci de 40000km/an si sa o tii minim 5 ani ca sa se justifice diferenta de pret. Daca in schimb iti place motorul diesel ca si comportament, datele se schimba.
                              Oricum, sustin in continuare ca diferenta de pret intre benzina si diesel la Honda este enorma, si treaba asta se intampla in Romania.
                              '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                              Comment


                              • #60
                                Am vesti noi. Am facut ieri Bucuresti-Sinaia si retur. Am alimentat la Agip Otopeni. Consumul de la Otopeni pana la Sinaia (parcarea de la Palace) a fost de 8.9. Drumul a fost liber, nu am prins ambuteiaj nicaieri.

                                La intoarcere, pe aceeasi distanta, consumul a fost 7.5, in conditiile in care de la iesirea din Sinaia si pana dupa Comarnic am prins trafic si am mers numai 1-2.

                                Pe portiunea Ploiesti Banesti am mers cu 150 km/h maxim, dar am avut parte de franari si accelerari cam intre 90 si 150 in treptele 4-6. In rest am mers intre 100 si 120. Sigur, pe portiunile lente am mers 40-60, dupa cum s-a putut.

                                Ciudat este ca am avut consum mai mic pe un drum mai aglomerat. Personal cred ca se datoreaza benzinei.

                                In urmatoarele zile voi reface consumul in oras (exclusiv) si va anunt.
                                Civic '03 1.6 VTEC II
                                Accord '06 2.4 M/T

                                Comment

                                Working...
                                X