Consumuri carburant Accord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Confirm si eu. Bucuresti - Mamaia mers cat se putea in anumite locuri, wazeul la putere si consum de 9. Am observat ca noaptea cand m-am intros fiind mult mai frig afara, am reusit sa scad consumul de la dus din bord cu aproape 0.5 l.

    Comment


    • Bucuresti - Volos(Grecia) 900km, consum pe CB 8.3. Real 8.4 - 8.5.
      Viteza medie 94km/h, din Bulgaria am iesit cu 82km/h, in Grecia am mers 120-160 in functie de posibilitati.
      Accord Type-s CL9 cu raport final in cutie mai scurt, in tr. 6 masina sta la aceeasi viteza cam cu 300ture mai sus mai decat stock.
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • Bucureşti - Ammoulianni (Grecia) - Bucureşti, 1663 km., consum pe CB 7,5.

        Viteza medie 65, două persoane + bagaje.
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • Tecuci - Zakynthos - Tecuci, 3816 km, consum 6.6.
          Doi adulti, un copil, un catel si portbagajul plin.

          Comment


          • 0,9 litri diferenta intre diesel si 2.4 ?
            eu n-am reusit sub 11,5 afara.cu 4 persoane si ac .
            in Bucuresti stau la traditionalul 17%.
            N-are importanta , placerea costa.

            Comment


            • Mergi la service.

              Comment


              • N-am de ce.
                Daca cu Peugeot de 1,6 litri scoteam in Bucuresti 11 e normal consumul.
                nu mi se pare ca dupa interventia lui Dinoc a crescut consumul.
                iar afara si CB iti arata pe autostrada (cruise) la 160 13 %.
                asta e un motor asa special ca nu e facut pentru recorduri de consum.
                am condus si eu de proba sa ating cifrele producatorului dar a durat ....vorba lui George Best 15minute.

                Comment


                • Originally posted by DANANDREI View Post
                  N-am de ce.
                  Daca cu Peugeot de 1,6 litri scoteam in Bucuresti 11 e normal consumul.
                  nu mi se pare ca dupa interventia lui Dinoc a crescut consumul.
                  iar afara si CB iti arata pe autostrada (cruise) la 160 13 %.
                  asta e un motor asa special ca nu e facut pentru recorduri de consum.
                  am condus si eu de proba sa ating cifrele producatorului dar a durat ....vorba lui George Best 15minute.
                  Dar ce ii faci sa consume 17% in Bucuresti? Nici la mers in cea mai mare coloana nu scot atat, poate doar daca resetez consumul si stau in 7000 de ture pe loc. In afara la fel, am consumat vreo 12.5 doar la un "test" facut pe A3 dus-intors pana la Ploiesti (top speed run dus-intors), am facut masacru de insecte pe masina

                  Sau poate 13.5%, nu mai stiu sigur, dar am fost placut surprins pentru ca am facut acelasi lucru cu un Mercedes c200 acum vreo 2 ani si consumul a fost de 25%...
                  Dangri1989
                  Junior Member
                  Last edited by Dangri1989; 26-02-18, 18:02.

                  Comment


                  • o fi si de la transmisia AT?

                    Comment


                    • Bacau-Urziceni, benzina Petrom 95, doar eu in masina.
                      Rezervor full.

                      Aerul la 24 de grade, pe treapta minima.
                      Mers Sambata seara.

                      Consum de Diesel.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Bucuresti-Bacau. Fara AC.
                        Consumul la pompa tot pe acolo a fost.

                        Click image for larger version

Name:	IMG_20171229_231935999.jpg
Views:	1
Size:	35.9 KB
ID:	726359

                        Comment


                        • Aseara pe drumul Bailesti-Craiova(55km), mers constant 90km/h, singur in masina am reusit un 5.7 %.
                          In Craiova nu am sarit de 12% cu AC non-stop, mers de om care nu doarme noaptea de dragul masinii.

                          Comment


                          • Am si eu o intrebare:

                            Cand se aprinde bec-ul rosu, cati litri mai ai in rezervor ?

                            Accord Cl7, 2.0 benzina.

                            Am facut full:

                            - Stiu ca are 65 de litri, am mers vreo 530 de KM.
                            Consum pe BC arata 9.4 media.

                            Am zis: Trebuie sa merg lejer +600 de km cu asta, mai ales extraurban.

                            Ieri pe Bucuresti - Ploesti pe la km 50 spre Bucale (40 in realitate pana la centura), ma trezesc cu bec-ul aprins.
                            Am lasat-o la 100 Km/h

                            Ce ma enerveaza, ca odata aprins imi apare Fuel Low, si nu mai pot sa vad nimic altceva !
                            Nici consum, nici cat am mers, NIMIC.

                            Comment


                            • Apasa pe butonul de Info de pe volan din dreapta jos. Sau pe celalalt. Si se schimba info afisate.

                              Comment


                              • Eu am mers cam 90 km de la aprinderea becului galben (de mai sus de Boga, Bihor - Albac) dar nu-ti spun nici cit de tiptil am mers si nici ce morcov am avut.

                                Poate conteaza: computerul avea in memorie un consum de 22.4 (pe drumul foarte dificil Boga Padis - 16 km - inainte de asfaltare, urcat cu antemergator in viteza 1, foarte rar a doua, facut pauze multe, mult ambreiaj, ture joase, chinuit biata masina) si va fi contat si asta in ce arata el cind nu mai ai in bord decit semnul ala de pompa.
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X