Service ASKO

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Oameni buni, cine va obliga sa faceti tinichigeria la Asko sau CM? Chiar nu aveti o tinichigerie buna in Buc? Una e o lucrare electrica sau schimbarea unei piese, care trebuie facuta la service autorizat, si alta e indreptatul unei aripi, sau vopsitul unui spoiler...
    2006 Accord CL7 2.0 MT

    Comment


    • #32
      Asa, si cu garantia cum ramane ? Ca in reclama aia cu piese originale dacia ? Holograma, ce holograma...
      Pot eu cu masina in garantie sa ma duc sa imi fac tinichigeria la masina in orice service ?
      Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

      Comment


      • #33
        garantia la ce?
        2006 Accord CL7 2.0 MT

        Comment


        • #34
          garantia la masina noua abia achizitionata
          Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

          Comment


          • #35
            poi daca iti vopsesti un spoiler o poti face in mai multe locuri pe full casco nu esti obligat la ASKO
            Vtec Junkie B16a2.

            Comment


            • #36
              Originally posted by dics
              garantia la masina noua abia achizitionata
              nu pierzi nici o garantie dics daca iti vopsesti masina la un service autorizat, vorba lui cryo garantie la ce? la spoiler?normal ca e indicat sa mergi la serivice honda , dar daca nu se poate altfel..........
              PS , judge la noi seful de service de la tinichigerie e bolnav dupa marca H, baietii din iasi pot sa confirme, si cand pui mult suflet in ceea ce faci e normal sa iasa bine. Ca un indiciu fata lui se plimba cu un prelude negru mat prezent aici pe forum :wink: , bine impreuna cu posesorul acelei masini.

              Comment


              • #37
                Am reusit si eu sa mai imi fac cateva minute sa intru aici si sa raspund. Pentru ca se pare ca este necesar....
                In primul rand se pare ca trebuie sa reiau, mai in detaliu, ceea ce am mai pomenit o data. Fie reiau. Filmul a fost asa: masina a fost dusa spre a fi vazuta de constatatorul Unita. Fie din lene, fie din incompetentza, fie din probleme medicale (era cam "grasutz"), omul nu s-a deranjat nici macar sa se aplece sa se uite sub masina. Din avion nu se vedea mare lucru, decat bara zgariata si o distanta cam mare intre bara si capota, care insa se pare ca nu i-a dat de gandit. Asa ca am fost trimis cu adresa directa la service Asko pentru constatare, in ideea ca in cei de la asko el are incredere si va aproba ce vor zice cei de acolo. Asa incat oamenii dvs. nu mi-au facut nici o favoare. Bara era rupta in partea inferioara si nu se putea refolosi. In plus scutul de platic ce pleaca de la bara era indoit (si indreptat de mine cu mana ca sa nu racaie asfaltul pana la service) si AU REFUZAT sa mi-l puna pe lista pretextand ca "plasticul nu se indoaie, se sparge". Asa ca l-au lasat pe cel vechi. In ce masura mai functioneaza ca scut numai Dumnezeu poate sti.
                Fusta lipsa este fusta de cauciuc de sub bara. Probabil trebuia trecuta pe lista separat? Eu am crezut ca la bara noua vine si fusta noua si nu am insistat pe acest aspect. Dumnealor insa TREBUIAU SA STIE ca trebuie comandata separat. (Fusta lipsea cu desavarsire, se pare ca a ramas in groapa ce mi-a provocat bucuria).
                Locul de pe aripa cu vopseaua sarita a fost "reparat" prin "bunavointa" lucratorilor dvs. printr-o pensula de alta nuanta aplicata peste locul cu pricina. Probabil dedesupt rugina "pashte" fericita din tabla.
                Ma intrebati de ce nu am contactat pe cineva din conducere. Va spun eu de ce. Eu am dat cu nasul de Honda in America. Am trait vreo doi ani si ceva acolo. Si am dat cu nasul si de service Honda tot acolo (la revizii si dupa ce mi-a sarit un cerb in fatza). Si speram cumva sa beneficiez de aceeasi calitate a serviciilor Honda si in Romania ca si acolo. Pe de alta parte sunt un om foarte ocupat. Nici macar pe forumul asta nu intru prea des. Escaladarea problemei ar fi insemnat in mod cert mult timp pierdut (cunoastem tehnicile romanesti de genul seful ne e momentan aici, acum e ocupat etc. Cum naiba la aia in America seful are oricand si neconditionat timp sa dicute cu un client? Aia nu or avea nimic altceva de rezolvat?!?!?!). De asemenea masina ar fi trebuit sa mai ramana in service dupa ce oricum statuse mai mult decat s-a spus initial. In plus, experientele traite in Romania (NU la firma dvs, recunosc) m-au invatzat ca problemele nu se rezolva ci se carpesc. Stiti ce s-ar fi intamplat in America daca mi-ar fi sarit vopseaua de pe aripa? Si-ar fi cerut un milion de scuze si mi-ar fi revopsit-o cat de rapid posibil gratis. Chiar daca ar fi fost discutabil daca e vina lor sau nu. Stiti ce s-a intamplat in service Asko? Mi s-a comunicat de la "inginerul care se ocupa de vopsitorie" (deci o autoritate in materie in fata careia eu nu am nimic de spus) ca masina a fost lovita in acel loc. Iata soarta unei reclamatii si modul de a o rezolva. Si a'propos la chestiune, sunt tot inginer, chiar daca in alt domeniu, cred ca stiu mult mai multa geometrie si fizica decat presupusul inginer vopsitor, am ochii foarte buni, si oricum NIMENI nu ma poate convinge ca este normal ca vopseaua sa se ia cu unghia chiar daca oamenii dumneavoastra asta au incercat. Sa va mai spun ca unul dintre ei incerca sa ma convinga de normalitatea acestui lucru aratandu-mi ca la fel se lua vopseaua si de pe bara de protectie care fusese flambata bine in accidentul prin care trecuse? Si care oricum este din compozit si nu din tabla? Si care oricum NU RUGINESTE? Cand un om incearca sa te prosteasca in fata este deja o lipsa de respect care pe mine, cel putin, ma dezgusta si ma alunga din acel loc irevocabil.
                De ce este necesar sa fac eu reclamatie, pe timpul si pe nervii mei?! Aveti destule semnale, stiti care e situatia. In mod normal ar trebui onor directorul sa stea la receptie si sa asiste personal la fiecare livrare de masina pana se convinge ca totul s-a remediat si treaba se face bine. Asa ar face orice director care stie ca are o problema si il intereseaza sa o rezolve. Pana la urma conducerea acelei firme este platita sa faca firma sa merga bine, NU EU! Insa exista o varianta mai simpla: "da-i incolo, ii flituim, ne luam banii si doar cand caraie cate unul il luam cu binisorul si carpim cumva situatia!" Pentru ca majoritate nu caraie! Mai ales cand este cate o femeie.... Poti sa ii spui si ca e normal ca roata sa fie de-a curmezisul, in materie de masini oricum 99% din ele habar nu au.
                Repet, platesc atat cat mi se cere pentru o asigurare care oricum in Romania este enorma (asta nu e vina dvs.), cei de la Unita au aprobat tot ce ati cerut, nu vad motivul sa mi se faca treaba de mantuiala si nici sa imi pierd vremea si sa imi toc nervii cu reclamatii desarte.
                Pacat de o masina ca Honda ca a incaput pe mana unor asemenea firme ca CM si Asko. Sunt indragostit de Honde, dar va spun sincer ca nu voi mai cumpara in veci o Honda in Romania daca situatia nu se schimba radical. Cand imi expira leasingul la masina mea (nu e Honda) voi schimba masina sotiei. Nu stiu ce vom lua, dar sigur nu Honda.
                In concluzie NU vreau sa programez nici o alta vizita la Asko. Probabil o sa aranjez cumva masina pe banii mei in alt service pentru a nu se degrada (aripa) si pentru a o putea vinde pe mai mult decat nimic. Dar in nici un caz nu mai imi pierd vremea si nu mai imi toc nervii cu firma Asko.
                Este absolut aberant ca in final incercati sa ma scoateti tot pe mine vinovat pentru nesimtirea angajatilor dumneavoastra, iar pe ei ii considerati merituosi pentru ca nu au revopsit o bara rupta. Si cred ca acest mod de a pune problema este foarte edificator pentru oricine citeste acest forum. In final ati reusit sa va faceti singur mai multa antireclama decat am reusit sa va fac eu si in acest sens va multumesc pentru ajutorul acordat.
                Francisc Sandulescu

                Comment


                • #38
                  @ ferry sand: te asigur ca sunt multe femei care se pricep. hai sa fim "obiectivi"...

                  Din pacate exact aceeasi problema am intalnit-o la Mazda si BMW. La BMW mi-a sarit si mie vopseaua de pe spolierul fata si la fel mi-au zis: e de la spalatorie... Banuiesc ca vopseaua veche nu sarea ca prinsese radacini...

                  Pana la urma am facut tot pe banii mei.

                  Multa bafta!
                  Accord 2.0 A/T ES

                  Comment


                  • #39
                    pentru tinichigerie+vopsitorie recomand cu incredere Augsburg, acolo mi-am schimbat aripa fata dreapta. BT Asigurari nu are decontare directa cu Asko :roll:. In schimb, peste vreo 3000 km, merg la Asko pentru revizia de 10.000
                    Accord 2.0i LS 2006/MT Arctic Blue

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Ati
                      PS , judge la noi seful de service de la tinichigerie e bolnav dupa marca H, baietii din iasi pot sa confirme, si cand pui mult suflet in ceea ce faci e normal sa iasa bine. Ca un indiciu fata lui se plimba cu un prelude negru mat prezent aici pe forum :wink: , bine impreuna cu posesorul acelei masini.
                      Ati, daca nu reusesc sa vand accord-ul si raman cu el (desi o dau in deprimare numai cand il vad), promit ca vin numai de-al naibii pana la Iasi sa imi fac masina la tine. Sper sincer sa nu fie cazul, dar daca voi mai avea necazuri promit ca o fac.

                      Asta ca sa le transmit un mesaj celor de la CM, Asko & Co. Poate inteleg ceva, dar ma indoiesc...

                      Comment


                      • #41
                        Judge si eu sper sa nu fie cazul ,dar promit ca nu o sa iti para rau ca vii la iasi, fac si trecerea timpului placuta iar contravaloarea benzinei o compensez eu cumva, nu o vinde ca e pacat........... probleme astea o se se rezolve acolo , ca altfel nu poti sta pe piata

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by judge
                          Iar pentru cel care s-a declarat multumit de Carpati Motors, think harder. Eu saptamana trecuta i-am sunat pe cei de la Honda Trading pentru a le explica cum isi fac treaba cei de la Carpati.
                          Eu m-am declarat multumit de Service-ul Carpati Motors, nu de dealer, si imi mentin parerea. Ai avut probleme la service la CM? Eu nu am avut niciodata nimic de reprosat. As fi foarte mirat sa aud ca ai avut probleme la servisul CM
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #43
                            700 ml de ulei pusi in plus ca urmare a reviziei.

                            chiar vroiam sa va intreb ce efect credeti ca au avut asupra motorului/convertorului catalitic.

                            Din fericire, am facut doar 1200 de km pana cand m-am prins. Din nefericire, in aia 1200 de km am mers si cu 220 kmh (a fost un drum pana la Tg. Mures).

                            Comment


                            • #44
                              nu are cum sa iti manance atata
                              sunt de parere ca ori nu ai lasat motorul sa se raceasca sau nu era in pozitie dreapta masina , ori nu au pus pana la maxim baietii cand au facut revizia
                              Vtec Junkie B16a2.

                              Comment


                              • #45
                                cioli, nu ai inteles.

                                CM mi-a pus din greseala 700 ml de ulei in plus fata de maximul baii de ulei. si-au recunoscut deja vina si... au scos uleiul in plus din motor.

                                Wow, iata cum cu bunavointa sefilor se rezolva tot.

                                Comment

                                Working...
                                X