Service ASKO

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu cand am avut prima julitura pe honda, tot cei de la unita mi-au recomandat sevice auto-klass (mercedes) pentru vopsitorie, dat fiind ca CM nu are tinichigerie/vopsitorie. Am fost acolo si singura mica nemultumire este ca erau f. aglomerati si m-au programat dupa 2 saptamani. Reparatia au zis initial ca o sa dureze 3 zile, a durat 5, dar asta asa e peste tot. In schimb a iesit IMPECABIL. Poti sa studiezi 2 zile masina aia si nu o sa gasesti locul unde a fost reparata, desi reparatia a fost foarte dificila (indoitura nu era adanca, dar pleca de pe usa spate, atingea aparatoarea rotii spate, apoi aripa). Toata zona aia acum arata ca din fabrica, este impecabila.
    Francisc Sandulescu

    Comment


    • #17
      Salutare tuturor celor multumiti si nemultumiti de serviciile Asko in materie de Honda. Am citit cele scise de voi si imi dau seama ca e o problema. Forma apare dezastruoasa (unii din voi par ca urasc Asko acum) dar fondul imi scapa si asta pentru ca informatiile mi-au parvenit fara a fi confruntate. Pe de-o parte sunt colegii mei din service care au propriile explicatii pe de alta parte sunteti voi care aveti nemultumiri in legatura cu lucrarile executate. Indraznesc sa spun ca in acest moment ambele variante pot fi subiective. Haideti sa facem in asa fel incat sa incercam sa rezolvam aceste probleme. Noi vrem ca lucrurile sa mearga bine si sa nu existe conflicte iar pentru asta trebuie trase niste concluzii rapide si pertinente si trebuie indreptat ceea ce este stramb.
      Ca un prim pas, mi-ar fi de mare ajutor sa primesc pe PM sau mai bine, pe mail alin.dinca@hondaauto.ro de la fiecare din cei care s-u confruntat cu probleme in service o scurta descriere a incidentului si detalii legate de perioada, tipul si numarul masinii si numele de client sub care a fost inregistrata in service pentru a le putea identifica si analiza. Mi-ar fi de mare ajutor acest lucru intrucat eu reprezint departamentul de vanzari si vreau sa abordez aceasta situatie dintr-o perspectiva apropiata de neutru tocmai pentru a imbunatati lucrurile acolo unde e cazul.

      Nu ma ocoliti cand aveti probleme, daca exista cu adevarat ele trebuie rezolvate...daca nu exista inseamna ca suntem pe drumul cel bun.

      Kilometri placuti cu Honditele voastre .

      Alin Dinca

      Comment


      • #18
        Multumim d-lui Dinca pentru bunavointa. :wink:

        In alta ordine de idei, am modificat putin titlul, pentru ca mi se parea usor cam fatalist. Fery_sand, sper ca nu te superi.

        Comment


        • #19
          Domnule Alin Dinca,
          Initiativa dvs. suna laudabil, pacat ca apare foarte tarziu, dupa ce publicitatea negativa facuta aici a luat amploare si probabil ati inceput sa va faceti oarece griji in privinta numarului de clienti in viitor. Sunt convins ca puteati afla ca exista probleme cu mult mai devreme daca erati realmente interesat sa aveti clienti multumiti. In drumurile mele pe la Asko am vazut si alti clienti nemultumiti, probabil cei ce scriu aici sunt doar o fractiune.
          Din partea mea aveti toate detaliile pe care le doriti, puteti vedea si in ce hal arata masina dupa ce a trecut prin asko, asta in conditiile in care s-a platit cu casco, atat cat s-a cerut si nicidecum nu am venit la service pentru o carpeala low-cost. In final, dupa o avarie MINORA, masina arata de parca ar fi suferit cine stie ce dezastru si ar avea sasiul stramb. Cat despre fusta care nu s-a mai montat.... chiar nu stiu ce sa mai zic! tot e bine ca nu mi-au lasat-o baietii fara bara de protectie. Sincer ma gandesc cu groaza ce o fi pe sub bara! Era un suport de indreptat acolo! Sa indrajnesc sa sper ca a fost vopsit supa indreptare? Sau in doi ani il mananca rugina si imi cade bara? Mi se pare innaceptabil ca o masina relativ scumpa pentru un roman de rand, aproape noua (10000km), dupa o avarie usoara sa fie reparata in asa fel incat sa arate ca o cazatura. Haideti sa presupunem ca eu maine ma hotarasc sa vand masina aia! Cat credeti ca mai iau pe ea si cu cat a contribuit Asko la scaderea valorii ei? Si ce vina am eu, in afara de faptul ca am avut proasta inspiratie sa apelez la asko?!
          Daca vi se pare ca sunt furios cand scriu aceste randuri - ei bine, sa stiti ca aveti dreptate, chiar sunt! Si cred ca am motive.

          Masina este Honda Jazz, rosie, B-41-DFA, a fost in service asko in vara pentru vopsit aripa si apoi pentru problema cu bara, nu retin datele exacte, dar in mod normal o puteti identifica dupa numar.


          Ma puteti contacta pe mail fery_snd@yahoo.com


          Pentru BogdanCTR: nu am de ce sa ma supar, este(banui) un forum privat, pe care proprietarul si reprezentantii lui pot face cam ce vor. Titlul mi se parea mai potrivit inainte si daca ati fi trecut prin experienta mea poate puneati unul chiar mai rau.
          Francisc Sandulescu

          Comment


          • #20
            In primul rand multumiri lui BogdanCTR pentru initiativa luata in legatura cu titlul topicului (intr-adevar suna mai putin tendentios si da posibilitatea si celor care inca nu au interactionat cu Asko sa traga concluziile proprii in baza citirii posturilor din topic nu direct din titlu). Altfel, daca deranjeaza pe cineva aceasta schimbare nu am absolut nimic impotriva revenirii la titlul initial.
            De aceste opinii negative am aflat ieri, instiintat de doi forumisti care cunoscandu-ne intr-o oarecare masura ne dau credit si tin sa le multumesc din nou.
            Poate parea tarzie aceasta interventie dar niciodata nu e prea tarziu sa incerci sa indrepti ceva daca e de indreptat sau sa combati daca e de combatut.
            Domnule Francisc, le-am cerut colegilor mei toate informatiile legate de reparatia executata la masina dumneavoastra (cea din octombrie cu bara de fata) si mi-au aratat cate ceva in aceasta seara.
            Firesc, am cautat un sir logic al evenimentelor si m-am uitat pe documente. Firesc, o sa incep cu un aspect pe care l-am observat si de care dumneavoastra nu ati pomenit si anume faptul ca la deschiderea dosarului de dauna inspectorul de daune v-a dat la reparat bara fata si in urma unui mail trimis de cei din service-ul Asko s-a obtinut inlocuirea acestei piese in loc de repararea ei, ceea ce eu consider un fapt pozitiv (daca gresesc sau exagerez v-as ruga sa-mi spuneti). Am vazut intr-o poza si suprafata cu vopseaua sarita si in cazul in care nu ati remediat-o pe alte cai mi-ar placea sa ne intalnim si sa vedem totusi care este cauza.
            Despre fusta de care pomeniti v-as ruga sa-mi precizati daca este vorba de cea folosita ca si control de garda la sol sau de vreo protectie de plastic aflata in spatele spoilerului (va intreb pentru ca din pozele facute la intrarea in service nu pot identifica).
            Acum, va spun ce n-as fi facut eu in locul dumneavoastra. N-as fi plecat rezumandu-ma la un "scandal monstru" purtat tot cu cei care v-au produs in opinia dumneavostra neplaceri. As fi incercat sa discut cu cineva ierarhic superior pentru a fi sigur ca epuizez toate caile de rezolvare a problemei la fata locului. Daca toate aceste demersuri nu ar fi dat rezultat in ciuda faptului ca eu as fi avut dreptate atunci intr-adevar as fi trecut la atac si i-as fi instiintat si pe altii sa nu pateasca la fel. Din cele expuse de dumneavoastra trag concluzia ca v-ati limitat la a va trece rezolvarea problemei pe plan secund (aducerea masinii in stare satisfacatoare pentru rulajul si varsta ei). E dreptul dumneavoastra sa faceti ce doriti in continuare dar va propun sa reveniti la noi in service, sa aveti o discutie cu directorul general si sa va prezentati problema. In momentul in care te simti nedreptatit este gresit sa-ti reprimi drepturile si sa incerci sa compensezi altfel. Ganditi-va la asta si dati-mi de stire daca vreti sa programam o intalnire. Noi va asteptam cu drag.

            Comment


            • #21
              Stimate Domnule Dinca,

              Sa stiti totusi ca, fara a avea o parere bazata pe o experienta personala, cred ca am citit pe acest forum destul de multe plangeri referitoare la service-ul Asko, mai ales legate de partea de tinichigerie si vopsitorie. Colegul Judge a postat mai multe despre experientele negative avute (inclusiv daca tin bine minte componente fixate cu capsatorul). Un alt coleg caruia i-a fost varzuita masina in parcare a pus si poze detaliate, care arata oarecum "scarry".

              Toate lucrurile astea ma fac sa ma gandesc ca este ceva in neregula la Asko. Ca si potential client, mi-ar face placere sa stiu ca ma duc la un service care este preocupat de satisfactia mea, si la care daca ma incrunt, sau ridic putin vocea, fara sa fie nevoie "sa fac un scandal monstru", vine un sef, care isi abandoneaza cateva minute cafeaua sa vada ce se intampla. Sau, si mai bine, cand imi da masina, sa ma intrebe si daca e totul in regula. Cred ca in loc sa ii explicati clientului ce trebuia sau nu sa faca, ar fi trebuit sa se gandesca colegii de la service ce ar trebui ei sa faca sa nu mai existe asemenea plangeri. Deci, daca eu trebuie sa invat cum trebuie sa ma port la service ca sa pot sa obtin ceva de calitate, mai bine ma duc in alta parte. Probabil ca nu imi place sa mai invat... sau sunt prea batran pentru chestia asta . Nu cred ca sunt un cusurgiu, am mai spus mai sus ca ii stiu pe cei de la CM de aproape 10 ani, si nu am avut niciodata plangeri referitoare la calitatea muncii sau la atentia data satisfactiei clientului. Poate doar ca nu lucreaza si sambata... :wink:

              Am sa va povestesc ceva. Un prieten din America si-a luat un Subaru, si dupa un numar de mile, auzea un greieras prin bord. S-a dus la service, unde nu au putut depista cauza. Rezultatul: a lasat masina acolo trei zile, ei i-au dat un alt Subaru mai mare si mai elegant decat propria lui masina, ca sa umble cu ea. La trei zile dupa ce si-a luat masina inapoi (careia ii fusese facut si detailing interior + exterior), in timp ce era la masa seara cu familia, l-a sunat o duduie de la service, care i-a luat un interviu de 15 minute la telefon, referitor la gradul lui de satisfactie dupa vizita la service. Rezultatul? Prietenul zice: "Urmatoarea masina o sa fie tot Subaru! )".

              Cu stima.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #22
                salutare domnule Dinca, oricine a trecut sau auzit de service ASKO stie ca sunt probleme la partea de tinichigerie. la partea mecanica eu nu am auzit pe cineva sa se plinga , ba chiar sa laude. am intrebat un prieten care are o mazda ce crede el despre service asko si mi-a raspun , la tinichigerie .... Sunt Praf. nu stiu cine este de vina acolo.dar ar trebui facut ceva in privinta asta si depistat unde este buba. si apoide a scoate oamneilor ideea ca la ASKO nu trebuie sa iti faci tinichigeria.

                PS. cred ca maine (sambata) am sa trec si eu cu masina pe la dumneavoastra pe la service, pentru probleme de mecanica
                \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
                I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
                _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

                Comment


                • #23
                  Fery_sand, eu te inteleg perfect ca esti nemultumit si furios, insa incearca sa privesti lucrurile si dintr-un punct de vedere cat mai obiectiv posibil. Intentia acestui forum nu este sa ajunga ca vwforum, unde userii sunt in conflict deschis cu importatorul si, pe unde te uiti, vezi numai topicuri de genul "Nu mergeti la showroomul X" sau "nu va apropiati de service-ul Y". Din punct de vedere al relatiei client user de forum-dealer/imporator, comunitatea asta se vrea o punte de legatura si de cooperare intre cele 2 parti, daca vrei, o mana de ajutor intinsa ambelor parti. Acum, depinde de ambele parti cum vor sa o foloseasca. Eu vreau sa cred ca marca asta impune o relatie mai speciala, din punctul asta de vedere. :wink: Eu sunt convins ca, daca iti prezinti problema in detaliu directorului de service si cu un mic ajutor din partea d-lui Dinca, o vei scoate la capat.
                  Pe de alta parte, ma simt totusi nevoit sa atrag atentia, pe aceasta cale, service-urilor Honda asupra serviciilor oferite. Eu, unul, nu am de ce sa ma plang, dar iata, totusi, ca exista destui oameni nemultumiti. Cum aspectul service-ului este foarte important in alegerea unei masini, cred ca o schimbare in sensul pozitiv ar influenta in bine imaginea Honda in Romania, si ar impulsiona implicit si vanzarile de masini. Masinile sunt foarte fiabile, pretul lor e destul de bun, mai trebuie lucrat putin la imagine si cate ceva pe la calitatea serviciilor in service, si eu zic ca se pot pune bazele unei cresteri progresive.

                  Comment


                  • #24
                    Nu am negat nicio clipa faptul ca probleme exista (daca as fi crezut asta as fi avut o cu totul si cu totul alta abordare). Vreau doar sa le rezolvam. Aici unii din voi poate vin si zic ca e prea tarziu (ca deja sunt lucrari care i-au nemultumit) dar dorinta mea e ca de acum in colo lucrurile sa se indrepte. Nu lupt acum sa sterg impresia proasta pe care unii o au ci vreau ca disfunctionalitatile sa dispara si sa nu apara alti clienti afectati.
                    Cat despre faptul ca am expus ceea ce as fi facut eu intr-o asemenea situatie, imi mentin afirmatiile. Imaginea de "sef" este in mod eronat asociata cu un loc caldut alaturi de o cafea. Omul poate fi plecat, poate avea o intalnire, intr-un cuvant poate sa nu fie aprope de "teatrul de lupta" si sa-i scape acest aspect pe care poate l-ar fi gestionat altfel (avand si putere de decizie in firma).
                    Poate cei din service care nu si-au facut treaba asa cum sustinea dl. Francisc nu s-au inghesuit sa raporteze acest incident si la urechile "sefului" nu ajunge decat daca este solicitat expres de catre client sau pe cai ocolitoare si lungi ca in cazul de fata. Ma repet, integritatea bunurilor mele primeaza si fac tot ce e posibil sa rezolv orice problema legata de ele. Eu ma indoiesc ca postarea pe acest topic i-a reparat domnului Francisc masina. Sigurul lucru bun pentru dumnealui este ca a reusit sa refuleze dar masina.....cu ea ce se intampla?
                    Sper ca saptamana viitoare sa reusim sa ne intalnim cu dl. Francisc.

                    Comment


                    • #25
                      @fery_sand: la acelasi lucru m-am gandit si eu. de acum inainte ma duc la cel mai tare service non-Honda pe care il gasesc.

                      Cred si sper insa ca nu va mai fi nevoie pentru ca, pe o alta nota, tragica experienta pe care am avut-o cu Honda in materie de service (si EXCLUSIV in materie de service), m-a determinat sa ma gandesc de doua ori inainte de a mai cumpara o Honda.

                      De fapt, tocmai m-am decis sa imi vand Accord-ul meu (ma rog, preluare de leasing), in buna parte si pentru acest motiv, si ma gandesc serios sa trec la o marca de parveniti gen BMW. Macar astia iti indreapta caroseria electromagnetic, nu cu ciocanul.

                      Asa ca daca stiti pe cineva interesat de un Accord, please let me know.

                      Iar pentru cel care s-a declarat multumit de Carpati Motors, think harder. Eu saptamana trecuta i-am sunat pe cei de la Honda Trading pentru a le explica cum isi fac treaba cei de la Carpati.

                      Cat despre Asko, bunavointa si bunele intentii ale middle si top-managementului nu pot acoperi din pacate erorile, incompetenta si indolenta executantilor.

                      Comment


                      • #26
                        judge, imi pare rau sa aud lucrul acesta , daca vrei cand mai ai probleme vin-o la iasi si iti promit ca nu o sa ai probleme de service,

                        Comment


                        • #27
                          Judge, daca tu ai impresia ca, daca iti iei BMW, aia de la Bavaria or sa-ti indrepte tabla mai armonios, you think harder. :roll: Probleme sunt peste tot in Romania din punct de vedere al service-ului.

                          Vis-a-vis de declaratia mea cu vwforum din postul anterior, imi cer scuze fata de prorpietarul forumui, Voinea, care este prezent si aici, dar nu m-am putut abtine sa nu semnalez acel fapt, cat se poate de real. Am vrut doar sa fac o comparatie, nu sa jignesc forumul.

                          Bunavointa la nivelul managementului sa existe, ca in rest se pot rezolva in timp problemele.

                          Comment


                          • #28
                            Bogdan, am exemple concrete ca Bavaria isi face mult mai bine treaba decat pseudo-service-urile Honda.

                            Si ce naiba e cu thread-ul asta? De la supararea justificata a unui utilizator trebuie sa ajungem sa ne fie mila de CM & Asko, in conditiile in care ne-au distrus masinile?! Crede-ma, singurul motiv pt care CM si Asko nu sunt in instanta are legatura cu faptul ca HTR sunt clientii nostri.

                            Comment


                            • #29
                              Si cum ma ajuta exact bunavointa sefilor?! Mi-au vopsit inca o data jumatate de masina, tot execrabil, iar in plus mi-au stricat magazia de cd-uri pt ca incompetentii melomani de la Asko nu au vazut butonul de 'load' si au inghesuit cd-ul asa cum fac in Daciile lor tunate.

                              Ati, multumesc - macar cu tine mai e o sansa pt. Honda, nu cu stilul romanesc 'las-o ca merge asa, hai sa fim prieteni'.

                              Comment


                              • #30
                                tati imi pare rau sa aud lucrul asta si se pare ca din ce in ce mai mult aud de nemultumiri ale unor clienti de anumite service-uri. daca multi cred ca reparatiile de caroserie sint banoase asta nu inseamna ca sint si usor de facut. daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie.

                                Comment

                                Working...
                                X