Service ASKO

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service ASKO

    Asa cum am mai scris sotia mea are o Honda Jazz. Superba masinutza! Ei bine, in urma cu ceva vreme s-a ales cu o zgarietura uratzica pe o aripa spate. Tabla neindoita, deci doar vopsitorie. Cei de la asigurari (Unita) ne-au recomandat service Asko, ca fiind mai aproape de zona unde locuim. Toate bune, am fost la ei. Rezultatul... pai nuanta nu e chiar aceeasi, finisajul in zona usii este jalnic, iar dupa vreo luna intr-un loc a sarit vopseaua!!! Normal, primul lucru m-am gandit la o lovitura, dar nu parea sa se vada nimic si apoi era intr-o zona concava (sa zicem ca o piatra sarita de sub rotile altei masini putea ajunge acolo, dar nu se vedea nici un semn de zgarietura). Asa ca am dat cu unghia si surpriza! Vopseaua se lua cu unghia!!!! :? Intamplator, chiar atunci sotia mea a reusit sa pocneasca masina la o traversare pe sos chitilei care este varza. Bara fatza, un suport din tabla al barei, fusta smulsa, un scut de plastic rupt.... Asa nu prea se vedea, trebuia sa demontezi sau sa intri dedesupt. Am vorbit la asigurari, s-a dus sa ii vada masina si desteptul de evaluator (prea gras ca sa se aplece sa se uite) cica "pai nu se vede nimic, mergeti la service asko sa v-o demonteze). Pai de ce fix la asko, de ce nu la alt service? aaaa, pai pe domnul X de la Asko il cunosc eu si am incredere in el! Culmea tampeniei, am mers iar la Asko (cumva si in ideea sa le scot ochii pentru vopseaua sarita). Rezultatul: distanta intre bara noua si far este in stanga de 5 mm, in dreapta de 1cm, nu i-au mai pus fusta deloc, vopseaua nu au recunoscut ca e sarita din vina lor (cica masina a fost lovita, de ce se ia vopseaua cu unghia - cica asa e normal). In concluzie si-au batut joc. Am facut un scandal monstru, dar cum nu am deloc timp de pierdut cu protectia consumatorului, judecata etc, i-am bagat undeva si am plecat. Si-au batut joc pur si simplu de o masina superba! Cred ca nu mai calc in service-ul ala nici daca ramane singurul din Bucuresti! mai bine mi-o repar singur cu ranga, ca iese mai onorabil!
    Francisc Sandulescu

  • #2
    .....

    sa stii ca si eu am fost la asko si nu am fost multumit . am vopsit o capota si o bara. la bara s-a crapat vopseaua pe ea si la capota se vede cum nu au slefuito bine daca te uiti din lateral si are numai gilme si gaurele. pe linga asta am asteptat o gramada sa vina un far , l-au si gresit cind l-au comandat si asa s-a facut o luna de cind am fost eu la ei si pina mi-au rezolvat masina
    PS. mai cer si in jur de 7 mil. petru vopsit un element...
    \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
    I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
    _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

    Comment


    • #3
      E bine ca inca razi!
      Accord 2.0 A/T ES

      Comment


      • #4
        ceva imi spune ca nu ati invatat nimic din posturile mele anterioare referitoare la Asko si Carpati Motors... :idea:

        Comment


        • #5
          ha ha ha, nu tota lumea face calitate iar vopsitoria nu este usoara!!!!! cummnici reparatiile de caroserie, atentie!!!!!! raspund autorizat.

          Comment


          • #6
            va recomand cu caldura service-ul ATI Motors din Iasi. Bara vopsita,schimbata, aripa vopsita. Vopseaua nu se ia cu ughia :lol:
            '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

            Comment


            • #7
              judge, problema sta in felul urmator, sau cel putin eu asa o vad, chiar daca nu traiesc in Bucuresti:
              - un importator nu are voie sa vanda masini (si deci n-are nici service), deci HTRo nu va vinde masini, ci doar va importa, omologa si le va distribui.
              - cum pe Bucuresti nu a mai ramas decat CM (daca e sa ramanem la service autorizat Honda), fiindca de Asko nu se poate vorbi momentan ca si de un dealer autorizat, ce le ramane oamenilor sa faca? Sa mearga pana la Iasi sau Craiova sa-si vopseasca o bara? Si totusi oamenii vor sa mearga la un service Honda!!
              Sa zicem ca faza cu vopsitul si-o rezolva fiecare pe unde poate, dar cel tarziu la o revizie, o piesa de schimb sau o reparatie mai dificila, vei vrea sa ai linistea ta si sa mergi la un service Honda. Si incotro?
              Nu putem decat sa speram ca si aspectul asta va fi candva pus la punct, pe langa muuulte altele. Timpul ne-o va arata in cce directie se misca lucrurile.
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #8
                corect punct de vedere!!!
                dar eu cred ca trebuie sa te si implici mult, nu conteaza ca est honda sau alta marca clientul trebuie sa fie multumit si asta nu este usor mai ales cind este vorba de piese.
                ca este in garantie sau nu trebuie a o rezolvi in timp onorabil.

                Comment


                • #9
                  Foarte interesant topic .
                  Saptamanile urmatoare o sa-mi fac timp sa rezolv cu asigurarile si politia sa repar niste zgarieturi care au aparut in ultimele 10 luni Nu stiu cum explici la asigurare ca ai lasat-o in parcare si cand te-ai
                  intors ai gasit julita aripa spate, bara din fata si spate + un punct unde e sarita vopseaua pe portbagaj Sper sa am imaginatie buna in ziua aia.
                  Dupa intervine urmatoarea problema....unde sa ma duc sa o vopsesc ? La ASKO la care am fost pana acum cu reviziile nu-mi mai vine sa ma duc dupa ce am vazut diverse discutii pe forum. Cum sunt CM la partea de vopsitorie ?
                  Alte recomandari de serviceuri (de preferat cu decontare directa la Allianz)mai aveti ?
                  Mersi
                  CL7

                  Comment


                  • #10
                    Parerea mea:

                    Mai bine pierzi o zi pe drum pana in Iasi dar stii ca faci o treaba. Reviziile la Honda se fac rar, chiar daca faci 40.000 km/an cu masina tot ai 6 luni intre revizii.

                    Ma gandesc poate scot baietii de la ATI vreun serviciu de pickup masina, repair, bring-it-back cu factura cu tot . Si asa se rezolva si problema deplasarii. Sesi Moldova e un tinut frumos, merita vazut
                    Daca as avea bani de Audi... mi-as lua doua Honde.
                    LE: Am facut rost de bani de Audi, prin urmare...
                    Accord 2006 2.0 ES M/T
                    Civic HB 2007 1.8 Sport M/T
                    Raising money for...the third H

                    Comment


                    • #11
                      Confirm si eu ca dl. Dan e un adevarat doctor de Honde :lol: Am facut la el cateva spoilere si-o aripa, si au iesit impecabil. Se cunoaste cand pui si suflet in ce faci, iar omul e indragostit de litera H...
                      2006 Accord CL7 2.0 MT

                      Comment


                      • #12
                        @doranenko:
                        CM nu are deocamdata vopsitorie. Exista un service Turbo Car pe Str. Ritmului (zona Dimitrov - Pantelimon), unde eu am fost multumit de calitatea vopsitului. Nu stiu daca lucreaza cu Allianz, dar lucreaza cu Asirom, si banuiesc ca lucreaza cu toti asiguratorii mari.

                        @hondatu:
                        Service-ul de la CM e foarte bun la restul lucrarilor, revizii si orice, cu exceptia vopsitoriei, pe care nu o au. Eu ii stiu de aproape 10 ani, si nu am avut de ce ma plange.

                        @jester:
                        Pai nu cred ca m-as duce la Iasi sa vopsesc niste mici julituri la masina, mai ales cand mai trebuie sa si stai 2-3 zile acolo. Vopsitul presupune vreo 2 zile pierdute. In rest, pentru revizii si alte reparatii, CM e foarte bun.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          Am fost ieri pe la Asko si s-au purtat excelent cu mine baietii insa nu am avut treaba cu vopsitoria (Doamne ajuta !) ci doar cu un reglaj de geometrie. Era in parcare la daune un accord pocnit pe dreapta-fata cu airbagurile sarite si avea aceeasi culoare cu a mea. Tare sunt curios ce iese din masina aia
                          Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                          Comment


                          • #14
                            :? Pe mine ma mira povestile astea cu vopsitoria ASKO. Eu am avut bara julita in parcare, si mi-au vopsit-o impecabil. Din ce mai stiu, insa, e destul de dificil sa mai nimeresti exact aceeasi nuanta, mai ales ca partile care raman nevopsite si-au mai pierdut din luciu si dau impresia ca au alta nuanta.

                            Comment


                            • #15
                              Deci , va astept pe toti care vreti sa veniti la Iasi pentru service, nu asta e problema, am vorbit si eu cu Alin Dinca(Asko) ieri si mi-a promis ca o sa verifice calitatea serviciilor oferite ca sa nu mai existe probleme. In momentul in care voi da drumul la complexul trei in unu lal care se construieste acum o sa ma cea mai moderna tinichigerie , precum si cel mai mare complex honda din tara, daca vreti sa veniti gasim noi o formula sa fie bine

                              Comment

                              Working...
                              X