DISCUTII CU DEALERII DIN ROMANIA

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ca sa raspund in ordinea intrebarilor:
    1.Poti sa ma inunzi toata ziua cu intrebari, nu ma deranjeaza ai si Ymsg
    i_saviuc@yahoo.com
    2.daca as avea acum un client de s2000 as putea sa ii livrez masina in 5-7 zile de la data platii avansului catre societatea de leasing.
    in mod normal daca nu e pe stoc sau daca nu e prins pe lista de comenzi care trebuie sa soseasca , dureaza 3-4 luni intr-adevar> Este un termen care cuprinde atat lansarea in productie, cat si intervalul de timp necesar transportului, si crede-ma nu vine cu avionul, asa ca dureaza pana ajunge vaporul. O comanda de masina care se produce in zona Asiei dureaza atat indiferent de producator, deci nu e de vina Carpati sau altcineva, si nu tine de masina cat de timpul fizic cat dureaza pana ajunge in ZLG(zona libera giurgiu)
    3.Masinile pentru Romania vin din Anglia unde estecentrul la Honda Europe.
    4.Nu pot sa-ti dau date oficiale despre vanzarile altor dealeri, acest lucru este facut public de APIA (dar in sectiunea cu plata), pot doar sa-ti spun ca pana acum nu am vandut in Iasi nici un S2000, dar am de gand la primavara..... , o sa fie greu pana il dai pe primul ca dupa aia.... :twisted:
    5.da, am avut un S2000 rosu prin bunavointa colegilor de la Carpati Motor, pe care l-am dat inapoi dupa lansare.
    6.Daca cineva este doritor de un S2000 rosu, se rezolva repede. :lol:

    Comment


    • #32
      Originally posted by Ati
      ca sa raspund in ordinea intrebarilor:
      1.Poti sa ma inunzi toata ziua cu intrebari, nu ma deranjeaza ai si Ymsg
      i_saviuc@yahoo.com

      dureaza 3-4 luni intr-adevar> Este un termen care cuprinde atat lansarea in productie, cat si intervalul de timp necesar transportului, si crede-ma nu vine cu avionul, asa ca dureaza pana ajunge vaporul. O comanda de masina care se produce in zona Asiei dureaza atat indiferent de producator, deci nu e de vina Carpati sau altcineva, si nu tine de masina cat de timpul fizic cat dureaza pana ajunge in ZLG(zona libera giurgiu)
      3.Masinile pentru Romania vin din Anglia unde estecentrul la Honda Europe.
      4.Nu pot sa-ti dau date oficiale despre vanzarile altor dealeri

      1. Multumesc pentru invitatia pe YMSG, dar dupa cum vezi, nu am intrebari atat de confidente, iar daca vreodata va fi cazul voi folosi si mailul. Vreau ca, ceea ce intreb si se poate raspunde in public sa citeasca (si sa invete?) fiecare de aici, putina "cultura auto" nu strica la nimeni, pe de alta parte eu nefiind un om cu secrete in ceea ce priveste "materia" Honda.

      2. Aici cred ca, nu m-am facut bine inteles. Deci nu punem cazul in care cineva isi comanda un S2000 super-personalizat care intr-adevar ar trebui probabil modificat din fabrica, ci unul serie, deci doar adus din UK.
      Deci corect ar fi sa te intreb: daca tu il comanzi la Bucuresti, ei in UK, iar domnii de acolo il pun cand au primul drum spre Europa de sud-est, cam cat crezi ca, ar putea dura pana-si va primi clientul tau masina?

      Experienta lui Bogdan cu livrarea Civicului sau Type-R nu e chiar edificatoare fiindca la el au intervenit si alte probleme!

      3. Nu vi se pare (voua dealerilor sau importatorului) un dezavantaj ca, vin din Anglia, chiar daca alta posibilitate nu exista? Fiindca intotdeauna vor exista probleme cu timpul de livrare la asa o distanta.
      Pana si aici unde sant 400 de dealeri si masinile vin chiar de la directia nemteasca a Honda (daca nu cel mult din Belgia de la Gent) imi spunea dealerul ca, nu se trimite un trailer doar pentru o comanda (masina) ci se mai asteapta pana cand se mai strange ceva.

      4. E adevarat, asta deja da-n confidentialitate, dar cum spuneam, nu sant doar pentru mine ci pentru toata lumea de aici. Nu e insa nici o problema, eu unul insa nu mai incerc cat traiesc sa fac un clasament pe dealeri, m-am ars prea tare cu asta.
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #33
        Ca o paranteza, la CTR am dat comanda cam pe 1 decembrie 2004 si masina mi-a fost livrata in ultima saptamana a lui aprilie 2005. Calculati voi lunile. :roll: Daca aveam bani mai multi si ma bagam la un NSX, nu vreau sa-mi imaginez cat asteptam, pb mai mult decat la un Ferrari.

        Comment


        • #34
          1. Masinile care sunt produse in Anglia, ajung in Gent si apoi sunt aduse in ZLG.
          2.Cele produse in Japonia sunt descarcate in Pireus si apoi ajung in ZLG.
          3.Cand ai intrebat de unde se aduc masinile am inteles de unde se comanda. ops:
          4.Nu conteaza de unde este dealerul, Germania sau Ukraina spre exemplu ,comenzile tot la producator se dau.
          Este normal sa nu trimiti un trailer doar pentru o masina, altfel ganditi-va la costuri.
          5.In mod normal, la fiecare inceput de an se estimeaza de catre importator necesarul de masini ,care poate fi suplimentat ,daca este cazul.
          La masinile japoneze comenzile speciale sunt extrem de rare.
          Poti lua un S2000 foarte repede acum deoarece exista pe stoc, sau s-ar putea sa ai ghinionul sa trebuiasca sa ajunga celalte comenzi facute de importator.
          6. Da, eu fac comanda la Bucuresti, ei in UK ,dar daca e masina facuta in Japonia ea se descarca in Pireus unde in mod frecvent sosesc masini.
          Nu este problema de transport pe plan european , ci timpul cat il face din Japonia pana in Europa, cat si timpul de cand lansezi comanda pana intra efectiv in productie.
          Peste 90% din vanzarile de Honda cred ca se fac pe baza de stoc si nu comanda- care reprezinta exceptia nu regula, si cei multi au tot timpul dreptate. :yawinkle:
          7.Exista un clasament pe dealeri, este normal, dar nu pot fi eu cel care sa-ti comunic in mod oficial aceste date.Cred ca poti lua legatura cu cei de la Carpati, sau sa il gasesti in presa.
          8. Daca comanzi un NS-X eu as da un termen de livrare de 4 luni, termen in care am si marja de eroare.
          9. Nu stiu ce s-a intamplat in cazul lui Bogdan, ce cred eu este ca comanda lui nu a mai intrat in productie in luna respectiva deoarece deja se efectuase comenzile,apoi au urmat sarbatorile. In orice caz recomand in caz de comenzi speciale ca acestea sa fie facute la mijlocul lunii de catre client pentru a putea intra in productia de luna viitoare.Daca el a facut comanda pe 1 decembrie si productia pe luna respectiva era planificata, a intrat abia in Ianuarie efectiv sa se produca, in prima sau a doua saptamana, si cum in ianuarie sunt ceva zile libere, faceti si voi un calcul.
          Uneori e bine sa mai ai si noroc..

          Comment


          • #35
            Originally posted by Ati
            2.Cele produse in Japonia sunt descarcate in Pireus si apoi ajung in ZLG.
            Asa deci? Grecia nu Italia cum era inainte. Asta mi-e o noutate absoluta. In rest bagat la cap si restul romanului tau.
            Mai astept sa-mi fete mintea ceva si apoi te navalesc iar.

            NOTA:
            Forumul nostru este vizitat si de oficialii de la Carpati Motor in special prin persoana d-lui Dumitrescu care si-a notat toate punctele noastre critice la adresa dumnealor si asteapta in continuare orice alta critica, propunere sau idee pentru imbunatatirea relatiei vanzator-client, bineinteles mai ales din partea celor ce au avut de a face cu firma lor fiindca e putin probabil ca, cei ce au experienta cu un delaer privat sa fi fost vreodata dezamagiti "in serie". Toate acestea la topicul cu pricina.
            Problemele s-au discutat in sanul firmei, s-au luat si se vor mai lua masurile de cuvinta, iar acum nu ne ramane decat sa le accordam o oarecare perioada de timp pana cand totul este implementat si pus in practica, firma dansilor aflandu-se si asa intr-o reorganizare (sediul si politica Honda cu dealerii sai).
            In cursul anului 2006 va mai aparea un punct de distributie in Bucuresti. Alte detalii nu sant disponibile pe moment.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #36
              stiu ca forumul este vizitat de cei de la Carpati Motor, si nu numai de ei ci de toti dealerii cred+cativa clienti.
              scuze daca sunt prea lung in explicatii dar vreau sa nu omit nimic.
              ar trebui sa stiti ca probleme si clienti nemultumiti exista peste tot indiferent de marca,problema este sa identifici cauza si sa incerci sa o elimini.
              toate lucrurile care le-am postat pe forum le-as spune si unui client, am postat deoarece am observat ca nu primeati raspunsuri la toate intrebarile

              Comment


              • #37
                In sfarsit o veste buna. Cei de la Carpati Motors sa ne ierte daca am fost critici sau chaiar rai in postarile noastre de pe forum, dar asta a fost din prea mare dragoste fata de Honda. Ceea ce fac dansii acum este foarte bine si ar fi si mai bine daca ne-ar impartasi din intentiile lor viitoare si ale Honda privind piata romaneasca. eu unul astept cu nerabdare sa intru intr-un show room Honda cel putin la acelasi nivel ca cele ale toyota (ca sa dau numai un exemplu).

                Comment


                • #38
                  ATI, nota adaugata in postul dedicat tie, era mai degraba pentru noi "cei mici" :roll:

                  Bineinteles ca, probleme si clienti nemultumiti exista la orice firma (auto sau orice ramura), din tara sau de ori unde din lume. Nici n-a cerut nimeni perfectiunea intruchipata, doar ca, mai sant si oameni pe aici care s-au ars "in serie" cu unul si acelasi dealer: Carpati Motor.

                  Nicule:
                  N-as crede ca, putem sa ne asteptam la ceva colosal (a la Toyota) din partea Carpati. O mare imbunatatire ar fi deci cum spuneam daca ar evolua dramatic relatia dealer-client, cel putin al lor (CM), fiindca eu unul n-am auzit pana acum pe nimeni sa se planga ca, a fost tratat prost de un dealer privat. N-as baga mana-n foc ca, nu exista si astfel de oameni (fiindca la urma urmei si un vanzator e tot numai un om si si acel om mai are o zi proasta), dar acele cazuri le-as descrie ca si exceptii.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #39
                    Eu la Carpati le dau un mare punct in plus pentru renovarea service-ului din spatele hotelului Ibis Gara de Nord, arata ca o maghernita, acum mai arata si el mai omeneste.
                    Multumiri speciale ii adresez d-lui Stelian Marin de la acel service, in putinele dati cand am fost cu ceva de rezolvat a lucrat ca un adevarat profesionist.
                    La capitolul Customer Care stau prost CM. Am comandat din mai cartea masinii pt CTR, am inteles ca e doar in engleza si greu e adus, dar nici pana acum nu m-a sunat nimeni sa-mi zica ceva.
                    Ati, din ce stiu eu, problema a fost ca a incurcat codurile vopselei si era sa-mi aduca neagra in loc de rosie, de asta a durat atat. Care o fi fost adevaratul motiv, numai D-zeu stie.

                    Comment


                    • #40
                      hondatule tu ca intotdeauna ai dreptate, dar sper si eu ca spanu' la barba ce sa fac sunt invidios cand vad ce show room-uri au toyota si mi se urca sangele la cap ops: cand vad ca honda este in romania la ani lumina distanta. intrebarea me retorica este: de ce pentru toyota romania chiar conteaza, iar pentru honda (cel putin pana acum) mai deloc ?

                      Comment


                      • #41
                        Cred ca, cel mai potrivit raspuns l-ai putea primi numai de la Honda.
                        Piata romanesca trebuie sa fie importanta si pentru Honda, mai ales ca, e o piata cu mult potential care in urmatorii ani va cunoaste o cerere tot mai mare. Daca vin ei Lamborghini si RR, trebuie sa vina si Honda.
                        Sa nu uitam insa ca, Toyota e prezenta oficial in Romania pe cand Honda inca are doar un importator, iar ca acesta sa-si pastreze pe mai departe dreptul exclusiv de a importa aceste automobile a trebui sa prezinte niste garantii si planuri de viitor. Adica i-au putut convinge pe Honda ca, nu e nevoie sa faca ei acel efort de a veni oficial in tara ci ca vor face ei la fel de bine si treaba asta.
                        In orice caz, anul 2006 se anunta ca fiind unul turbo mai ales in ceea ce priveste prezenta lor in Bucurresti, iar treptat, evolutia se va face remarcata si in teritoriu. Tot inceputul e greu, fiindca de fapt numai acum se poate vorbi cu adevarat de un inceput, ce-a fost pana acum e un fel de n-ar mai fi.
                        Deci Nicule si oricare altul, poti sa fii sigur ca, la urmatoarea ta achizitie (in masura in care ea va fi tot Honda bineinteles) vei gasi alte standarde la dealerii Honda, as zice, de nerecunoscut fata de ce e azi. Chiar daca nu se va ajunge la un show-room cat terenul de fotbal, iti reamintesc ca, marimea nu e chiar prioritara, ci mai degraba ar fi alte criterii. Exista numerosi clienti Toyota in tara care sant nemultumiti cu serviciile Toyota, deci poti sa te scufunzi in show-room intre 15masini, daca nu vine nimeni sa te intrebe ce doresti si ce poftesti, degeaba. Sau daca iti spune ceva, ti-o spune doar de dragul de a nu tace, iar pana te roaga cu un prospect mai bine isi taie o mana.
                        Deci astea sant puncte slabe care nu le intalnesti doar la Honda sau doar in lumea auto, ci cam in intregul peisaj economic romanesc si nu are de a face numai cu scolarizarea personalului ci si cu mentalitatea si cultura fiecaruia in parte.
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #42
                          Copii, da' de off-topic ati auzit?! Iar ma bag la avertismente!
                          "Forget about Boxster, SLK, Z4. They are cars for ladies. Honda S2000 is a car for real men..." Jeremy Clarkson, TopGear guru.

                          Comment


                          • #43
                            Nu santem chiar off, dezvoltam un pic un alt aspect si fiindca ATI nu prea are cum sa ne ajute, ne ajutam singuri. :P
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by hondatu
                              Nu santem chiar off, dezvoltam un pic un alt aspect si fiindca ATI nu prea are cum sa ne ajute, ne ajutam singuri. :P
                              Cel mai bun raspuns care pot sa-l dau, este o invitatie cand o sa ne inauguram la anul noul complex Honda in Iasi :lol:

                              Comment


                              • #45
                                ATI, deci asta inseamna ca, veti avea un complex 3 in 1, asa cum cere Honda si deci actuala locatie o veti abandona? Sau ma rog, in cel mai fericit caz o vezi pastra ca un mic show-room.

                                Ii dau mai departe cu niste intrebari generale:
                                - pe un alt topic (poate l-ai citit si tu), colegul cioli descrie o situatie de neravnit de catre un posesor de masina si anume sa ajunga la dealer si sa vrea sa-si comande o piesa pentru un model ce a iesit din productie de un deceniu si sa piarda o gramada de timp fara nici un rezultat (sau in orice caz unul deloc satisfacator).
                                Fara a vrea sa pun la colt pe dealerul lui sau pe oricare altul ce a fost nevoit sa-si trateze clientii in halul asta, dar mie mi s-a spus ca, toti dealerii dispun de programul de piese de schimb pentru masiniile iesite din productie, deci acum se pune intrebarea:

                                unii nu-l folosesc ca, nu stiu sau nu vor sa ce stiu eu ce ori nu-l are fiecare, ori nu-l are nimeni? Carpati il are si nu-l da, sau nici macar ei nu-l au?

                                I-am comandat eu piesa, la 10:05 am intrat la dealer, la 10:10 eram deja in drum spre casa. Iar cu asta nu vrea sa arat diferentele ce mai exista - departe gandul de mine - intre vest si est ci doar diferenta intre cel de dispune de program (si-l foloseste corect) si cel ce nu-l are. Cu livratul e alta poveste.
                                Aici trebuie sa ne luminezi pe toti!!! Chiar si pe cei ce nu vom avea nevoie de astfel de servicii.

                                Daca Honda si deci Carpati impune fiecarui dealer complex 3 in 1 cum ramane cu scolarizarea personalului? Teoretic ar trebui platit de Honda, n-am insa idee cum e intr-o tara unde exista importator privat. Ce ne spune viitorul?
                                Multumesc anticipat!
                                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                                Comment

                                Working...
                                X