K_LU1984: '91 Honda CR-X 1.6 VTEC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ava
    HONDA CRX V-TEC 1.6 150HP+

    Comment


    • #17
      Originally posted by Ati
      Cine era la volanul s-ului? ava sau Marius?
      Sau, mai bine zis, care a putin "comis-o"? :lol:
      Ei, oricum, si CRX-ul e foarte usor si la 150-160cp deja mi-ar pune si mie serioase probleme.

      Comment


      • #18
        eu unu' nu am avut prea mari probleme cu cel negru din Buc :P ... da' oricum... felicitari pt masina! sa te bucuri de ea fara probleme! :wink:

        off-topic: e un thread pe 4tuning in care un posesor de Renault 5 GT Turbo din Iasi povesteste (cu mult fair/play, ceea ce ma face sa cred ca e reala) "intrecerea" sa cu un S2000 din oras pe care l-a batut in 3 curse din 3... totusi, ce se intampla cu masinutsa aia?! :roll:
        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

        Comment


        • #19
          aceeasi versiune am auzit-o si eu, ca pana in 400m, R5-ul iese in fata. Si nu e din cauza soferului. Dupa aia, S2000-ul il mananca cu fulgi cu tot, dar la liniuta.... greu sa bati ascutitoarea cu ceva...
          2006 Accord CL7 2.0 MT

          Comment


          • #20
            s2000-ul cu un sofer calumea il batea de nu se aduna
            r5-u mergea cu 1bar presiune ...ceea ce nu e asa mult , maxim 150 cai sa fii avut la setarea asta
            dar asta este . winning in winning
            Vtec Junkie B16a2.

            Comment


            • #21
              m-am dat cu cateva "ascutitoare" din astea "stoarse" aproape de max (una facea chiar aproape de 1.4/1.5 bari in turbo) si intr-adevar din mers statea bine (din cauza lipsei de kg si a surplusului de cuplu), insa de pe loc nici o sansa :roll:

              in fine, sunt sigur (sper) ca se va obisnui cu S2000/ul si le va arata el lor, pt ca nu ai cum sa nu pleci bine cu masina aia :roll:
              The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



              DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

              Comment


              • #22
                Nu se intampla nimic cu S2K. Un R5 Turbo impins la maxim rupe botul si la Evo 8/9 pe linie dreapta. Lucru deja testat si confirmat de niste cunostinte. :wink: Ganditi-va numai ca masinuta aia are 800 kg si a existat si versiune de 150cp din fabrica. Faceti voi calculul si constatati ca face de kko o gramada de masini.

                Comment


                • #23
                  AM vazut eu R5 care a facut golf GTI, octavia RS, si multe alte masini cu peste 200CP. Stiu si baietii de la ATI din iasi despre cine este vorba...
                  HONDA CRX V-TEC 1.6 150HP+

                  Comment


                  • #24
                    buzau right?! :P
                    The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                    DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                    Comment


                    • #25
                      nope :lol:
                      HONDA CRX V-TEC 1.6 150HP+

                      Comment


                      • #26
                        a fost un R5 GTT alb care a facut "drama" la legalele de la buzau de week-end-ul asta...

                        pacat ca a ratat a 2a si asa ca a castigat un CRX VTEC verde de Galati
                        The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                        DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                        Comment


                        • #27
                          daca stiam veneam si eu pana la buzau.....
                          Eu vorbeam de un R5 din iasi, gri care a facut ravagii la suceava acum vreo 2 luni. :lol:
                          HONDA CRX V-TEC 1.6 150HP+

                          Comment


                          • #28
                            ati

                            Originally posted by k_lu1984
                            daca stiam veneam si eu pana la buzau.....
                            Eu vorbeam de un R5 din iasi, gri care a facut ravagii la suceava acum vreo 2 luni. :lol:
                            i se spune "ascutitoarea" la R5, s-a tras si cu S2k condus de marius_honda(colegul meu) si tot a castigat...., la limita dar a castigat. , cred ca ar prinde bine o vizita a baietilor din Timisoara cu jucariile lor prin Iasi :wink:

                            Comment


                            • #29
                              N-ai ce sa-i faci la masina aia, pur si simplu trage excelent, o ajuta mult greutatea mica. Dar daca este sa se puna un kit turbo pe un CRX ca cel din acest topic, altfel stau treburile. :twisted:

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by BogdanCTR
                                Dar daca este sa se puna un kit turbo pe un CRX ca cel din acest topic, altfel stau treburile. :twisted:
                                Sper la primavara... :lol:
                                HONDA CRX V-TEC 1.6 150HP+

                                Comment

                                Working...
                                X