Stiri din lumea auto

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2 intrebari isi cauta raspuns inainte sa judecam: care a fost/este tinta de vanzari a Honda pentru NSX si care sunt vanzarile actuale?
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • eu nu judecam nimic. am dat peste un punct de vedere interesant si am dat share
      si mie mi se pare ca exista o distanta mare intre oricare alta top of the line Acura si NSX si eu aici vad la fix un viitor nou S2K
      in rest, in lumea noua in care traim exista mijloace de a masura efectiv clienti noi si canalele prin care ajung la tine
      dar da, cu faza aia cu "cine are bani de nsx nu va cheltui pe a <<lesser acura>>" nu sunt nici eu de acord

      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      "Ethics. That's always so inconvenient."
      Cal Lightman

      Comment


      • Aa, nu, si eu sunt oarecum in asentimentul articolului pus de tine. Doar ca, daca vanzarile si-au atins tinta, nu mai conteaza politica lor de pret si strategia produsului.
        Daca nu au atins-o, atunci putem discuta daca o posibila cauza este si ce zice nenea acolo. Cu care, inca o data, eu cam rezonez.
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • http://www.automarket.ro/stiri/au-av...cui-73821.html

          Aspirate!!
          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

          Comment


          • Tocmai acum, cand a trecut si Honda la turbo
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • Ca tot se discuta mai sus de NSX
              https://youtu.be/aEA2jw58Edo

              Sent from my SM-G920F using Tapatalk
              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

              Comment


              • Da, alt incult atehnic...

                Comment


                • Honda vinde astfel de mașini oricui?
                  Oare la ce marcă am auzit ca își 'aleg' clienții, tocmai din această cauză?

                  sent with the speed of light

                  Comment


                  • @scarr: de Ferrari ca practica de decenii acel sport cu selectatul clientilor, nu mai are rost sa vorbim, chestie arhicunoscuta. Foarte probabil ai auzit de cei de la Ford cu al lor GT40.
                    Intr-adevar, HONDA nu practica sportul asta cu noul NSX.
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • Originally posted by octi_b View Post
                      2 intrebari isi cauta raspuns inainte sa judecam: care a fost/este tinta de vanzari a Honda pentru NSX si care sunt vanzarile actuale?
                      Undeva mai in fata pe acest topic, am pus targetul anual pentru Japonia.
                      Din discutiile mele (telefonice) cu cei de la Düsseldorf, mi-au povestit de dorinta (?sau totusi targetul, doar ca mai voalat exprimat?) de a vinde 10 unitati pe luna prin cei 3 dealeri din Germania.
                      N-am vazut nicaieri nimic despre vreun eventual target pentru SUA si alte piete dar sunt sigur ca numarul e tot de ordinul sutelor /an.
                      Nu cred ca Honda e in pozitia comoda de a face concurenta serioasa producatorilor cu traditie la aceasta clasa ci asemeni primei generatii, modelul se vrea o alternativa interesanta la oferta actuala de pe piata.
                      Eu as vedea lucrurile mult mai lejer si anume, modelul se vrea o oglinda tehnologica, mai ales acum in vremurile dedicate tehnologiei de inalta clasa alaturi de o prezenta stabila in sporturile cu motor si deci se vrea un vector de imagine la cea mai inalta clasa tehnologica.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • yep
                        asta e un flagship vector de imagine
                        dar eu sper si o sursa reala de tech pentru viitoare masini ceva mai accesibile
                        stiu pe acura sunt preluate dar arhitectura de brand a japonezilor se pare ca nu are pe harta si EU

                        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • Poate pentru ca grosul vanzarilor vin din SUA si China?
                          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                          Comment


                          • pai da, dar e un cerc vicios: daca, motivat de faptul ca nu vinzi nimic, nu faci niciun efort sa vinzi ceva atunci nu o sa vinzi nimic
                            ei nu au expandat peste tot arhitectura din state (modelul toyo-lexus) ci au preferat un mixt facut asa mai lautareste
                            tactic si improvizational fara sa ilustreze in spate ceva pe termen lung

                            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • Exact așa. Nu ai cum sa vinzi, dacă nu oferi ceva în ton cu piaţa și evoluțiile celorlați. Nu poți să te bați cu restul, când rămâi relativ constant în oferta, iar ceilalți tot adaugă și adaugă plus valoare. Și mai ales dacă mai și tai din ofertă.

                              Mie cel mai bun exemplu pozitiv de brand japonez care a plusat și a reușit să țină pasul, văzându-se și în vânzări bune, mi se pare a fi Mazda. În oferta actuală din Europa, au pachete foarte bune și prețuri corecte, cam cum avea Honda prin 2007.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Ca să faci asta trebuie să ai viziune, care cam lipsește la Honda, în ultima vreme.
                                '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                                Comment

                                Working...
                                X