Accord: Particularitati/Probleme/Bug-uri

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema aceasta exista si la Jeep grand cherokee. Solutia ce am gasito la momentul acela a fost, dupa prima strangere la cuplu specificat faceam 3-4 giratorii si dupa restranse. Daca nu proicedam asa se slabeau.
    Foarte important este ca pe suprafata discului si pe janta unde ele fac contact sa nu existe rugina, vopsea, oxid. Trebuiesc sa fie curate si la jantelede aluminiu eu folosesc o vaselina de la castrol, ceramica parca, iar la cele de tabla merge si vaselina de cupru. A nu se folosi vaselina de cupru la jante de aluminiu pt. ca, cupru cu aluminiu fac reactie.
    Verifica sa nu fie oxidata suprafata jantei unde i-a contact cu discul.
    bogdi12001
    Senior Member
    Last edited by bogdi12001; 17-05-17, 13:03.

    Comment


    • Se pare ca dupa ce am schimbat jantele si piulitele intre ele fata-spate nu se mai desfac. Cel putin pana acum. Nu pot neaparat sa ma bucur pt ca singura cauza pt care se desfaceau ar ramane "nepotrivirea" intre piulita si prezon ?!?
      Multumesc inca o data pt raspunsuri si sfaturi.

      Comment


      • Salut.
        Ca sa nu mai deschid alt topic, imi trebuie 2 actuatoare pentru usile din fata la Accord 2.0 2005.
        Care ar fi ce-a mai buna varianta ca si pret / calitate ?
        Multumesc.


        Comment


        • Din īntāmplare uitāndu-mă pe olx am dat de anuntul asta, suna și īntreabă, dacă sunt originale prețul este foarte bun dar ma īndoiesc. Eu am pus original pe fata dreapta, sunt disponibile multe chinezării compatibile dar nu știu ce sa zic despre astea, originale găsești pe ebay, Amazon, haparts.pl
          https://www.olx.ro/oferta/actuator-m...d-ID7OLLw.html

          Comment


          • Sunt aftermarket.
            De origine le aduce la ¬450 lei bucata.


            Comment


            • Daca vrei originale intreaba-l si pe bekxy
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • Mult prea scump, eu am dat pe al meu original vreo 150 lei dar am așteptat vreo doua săptămāni parca, īl comandasem de pe Amazon.com. Buna idee, ia legătura cu bekxy pentru o comanda din Japan dacă nu te grăbești.

                Comment


                • )
                  Cum bucuriile vin la pachet, s-a blocat incuietoarea de pe usa soferului. S-a blocat la modul ca bag cheia si nu se mai invarte in nici un sens.
                  Cum actuatoarele de pe fata sunt defecte (postul de mai sus), acum pot incuia masina doar din centralizata, usa fata pasager manual din interior, iar usa soferului ramane deschisa, orice as face.
                  Daca tot cumpar actuatoare, ce ar trebui sa fac cu usa soferului (yala blocata ...) ?
                  Thanks.


                  Comment


                  • Salut.
                    Recent la accord 2.2 ictdi(2005) sport mi au aparut erorile de abs vsa si /!\ m am dus la service unde am aflat ca ar fi dus senzorul abs de pe fata inclusiv discurile erau duse am profitat de ocazie si am schimbat si ulei+filtre. Cand am fost sa iau masina martorii in bord erau inca prezenti iar mecanicul a zis ca trebuie sa conduc aprox 100 km ca ar trebui sa se inchida si ca aveam sensor logic failure sau error despre care zicea ca nu a mai intalnit . Am facut cam 150 de km doar martorul /!\ a ramas aprins plus un zgomot de metal pe metal infernal la viteze mici. Acuma urmeaza sa ma duc inapoi insa e in vacanta 1 sapt !!!

                    Comment

                    Working...
                    X