Honda in WRC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Honda in WRC

    Poate ar fi trebuit facut topicul in subiectul saptaminii, dar in acea categorie e limitat doar la o saptamina de dezbateri.

    De ce Honda nu a intrat in acest sport?
    Are tehnologia si experienta de curse.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

  • #2
    Sincer eu nu cred ca are si modelul de serie care ar putea face treaba asta.
    jazz--n-are nici o legatura cu cursele
    civic--nu stiu ce sa zic dar noul model are 4200-4300 mm ceea ce-l face destul de lung pt asa ceva
    accord--s-a dat la WTCC si nu cred ca vor sa-l arunce la WRC (oricum cred ca e mai lung si decat impreza care e cea mai lunga din wrc)
    restul iarasi nu prea au legatura cu cursele.
    If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

    2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
    ex - 1986 Honda MT5
    ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
    ex - 2001 Honda Civic Type-R
    ex - 2007 Honda Jazz

    Comment


    • #3
      un civic H/B cu SH-AWD pe un motor K20 supraalimentat ar fi de ajuns.
      honda x 5
      "W" stands for Wrong
      Amerika ist Wunderbar

      Comment


      • #4
        se pare ca pina si Suzuki o sa intre in WRC

        http://www.superhonda.com/forum/showthread.php?t=271245
        honda x 5
        "W" stands for Wrong
        Amerika ist Wunderbar

        Comment


        • #5
          probabil cu noul swift
          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
          ex - 1986 Honda MT5
          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
          ex - 2001 Honda Civic Type-R
          ex - 2007 Honda Jazz

          Comment


          • #6
            Originally posted by dixy2k
            un civic H/B cu SH-AWD pe un motor K20 supraalimentat ar fi de ajuns.
            o fi nu zic nu dar dupa ce l-am vazut live mi s-a parut destul de inalt pt o masina care tre sa topaie prin namolul, macadamul, nisipu si pietroaiele lumii...fie-ti mila.
            If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

            2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
            ex - 1986 Honda MT5
            ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
            ex - 2001 Honda Civic Type-R
            ex - 2007 Honda Jazz

            Comment


            • #7
              Focus nu e inalt si ala?

              EVO si WRX mai sint si sedane.

              ar putea Civic sedan sa faca acelasi lucru.

              uitate la concptul lui Mugen pt civic sedan de 300 de cai.

              http://www.mugen-power.com/concept/dominator/

              daca te uiti cu atenti la scaunele din spate ai sa vezi ca este o umflatura intre ele ca si la SPORT4 CONCEPT. ceeace mie imi indica prezenta unu sistem AWD.

              bordul e pe placul meu, design clasic nu asta nou pe doua etaje.
              honda x 5
              "W" stands for Wrong
              Amerika ist Wunderbar

              Comment


              • #8
                aici da ai dreptate
                mamaaaaa cum arata....
                si sigur ai iadul sub capota
                sincer eu ma gandeam la noul civic in 2 usi (care ar trebui sa apara) ca ar avea sansa sa devina baza de start pt prepararea unui model de wrc...dar asta e SUPERB.
                If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

                2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
                ex - 1986 Honda MT5
                ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
                ex - 2001 Honda Civic Type-R
                ex - 2007 Honda Jazz

                Comment


                • #9
                  poate sa faca si pe H/B sau pe sedan.
                  nu pot sa inteleg de ce nu se baga si ei. au cu ce, numai ca nu isi pun produsele impreuna in asa fel incit sa scoata o racheta de WRC.
                  EVO si WRX au un succes fantastic la vinzari si chiar si in curse ( ca de acolo li se trage succesul la vinzari).
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

                  Comment


                  • #10
                    Da, cred ca ar putea sa se bage, si cred ca ar fi si un boost pentru vanzari, reclama, etc. Si nu cred ca ar fi o problema sa se bage ca Mugen-Honda, asa au mai fost si in F1 in anii trecuti. Civicul Dominator e bestial! In WTCC nu fac mare branza, si nici nu cred ca e chiar asa mare priza la public.
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #11
                      tocmai pentru Europa ar fi buna treaba asta de tintit ca la ei are priza mare ce se petrece in WRC.

                      Fukui, ma auzi? Ai nevoie de cineva cu idei proaspete pt marketing?
                      honda x 5
                      "W" stands for Wrong
                      Amerika ist Wunderbar

                      Comment


                      • #12
                        Eu nu cred ca se merita sa se bage in asa ceva.
                        In primul rand, experienta in motoare turbo si sisteme AWD lasa de dorit (chiar daca exista acum SH-AWD, eu vb de experienta, mult mai importanta).
                        Si, ca sa aduci din punctele astea de vedere tehnologia la acelasi nivel cu ceilalti, iti trebuie o caruta de bani.
                        Prin urmare, in al doilea rand, nu prea ar exista castiguri financiare, mai ales ca in WRC nu se invart prea multi bani.
                        Peugeot si Citroen, care nu sunt faimosi pt motoare turbo si AWD, au o foarte mare experienta in WRC si suportul financiar puternic al fabricilor prin simplul motiv ca nu prea mai sunt bagate prin alte sporturi.
                        Honda si-a facut un renume prin motoare aspirate si curse pe circuit si nu cred ca ar renta s se mai bage si in asa ceva.
                        Mai degraba, eu astept o initiativa in viitoarea categorie Super 2000, cu motoare N/A de 2.0 si AWD. Dar nici acolo nu cred ca-si va face cunoscuta prezenta.
                        Din ce stiu, au fost cateva Civic-uri care au participat la grupa Super 1600.

                        Comment


                        • #13
                          Bogdane, nu stiu daca ai dreptate. In USA, Honda foloseste de ani de zile motoare turbo la fostul Champ Car, la IndyCar, asa ca au o experienta foarte bogata (Montoya a iesit campion cu motor Honda ). Apoi, este adevarat ca nu au mare experienta in masini AWD, dar cum spuneam mai sus ar putea sa faca o colaborare - cu Mugen de exemplu, si ar putea sa se ia la tranta cu ceilalti. Dintre ceilalti, cati au o asa mare experienta in AWD la masinile de serie, exceptand Subaru si poate Mitsubishi?
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #14
                            Nu cred ca este rentabil pt honda sa investeasca in wrc. Se fac de rusine acolo, o sa ia bataie si de la skoda...poate dupa ce o sa cucereasca titlul la F1 o sa se axeze si pe wrc . Oricum sunt bagati in destule competitii, de la power boats la F1 (go go go ).
                            Ar trebui sa scoata si o masina de strada (gen subaru impreza) care sa capitalizeze pana la urma toate investitiile.
                            Parerea mea!

                            Spor la toata lumea!
                            HondaF1Fan

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Dannu
                              Nu cred ca este rentabil pt honda sa investeasca in wrc. Se fac de rusine acolo, o sa ia bataie si de la skoda...poate dupa ce o sa cucereasca titlul la F1 o sa se axeze si pe wrc .
                              Da' cand o sa ia titlul la F1? Pana acuma nu se pare sa aiba sanse prea mari in directia asta. De ce sa ia bataie de la skoda? Ce masini de strada apropiate de WRC face skoda? Dar Citroen sau Peugeot? Iar Subaru, care face, nu prea mai castiga... Sincer, eu nu vad nici un impediment pentru un constructor mare sa intre in WRC si sa aiba rezultate bune, daca abordeaza lucrurile cu profesionalism si nu cu amatorism (asa cum unii care ne plac noua pe aici o fac in F1 si in WTCC).
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X