Reflash Honda motorizari benzina/diesel, reducere consum si dpf fix

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reflash Honda motorizari benzina/diesel, reducere consum si dpf fix

    Obdtuning este o firma specializata in cresterea performantelor prin tuning electronic la majoritatea autoturismelor moderne ce folosesc pentru managementul motorului o unitate centrala denumita ECU (electronic central unit). Oferim servicii de chiptuning si anulare filtru de particule la modele Honda.

    Lista modelelor Honda la care pot aduce modificari electronice (resoftare) o puteti gasi direct pe site-ul nostru la adresa: http://www.obdtuning.ro/ro/chiptuning/honda/

    --------------------------------------------------------------------------------------

    Noua grila de preturi si modificari pentru motorizarile 1.4i:


    Honda Jazz 1.4 SOHC 8v (benzina, 83CP, 119Nm) | Chiptuning Stage 1: 90CP, 128Nm | € 200.00

    Honda Jazz 1.4 SOHC 16v (benzina, 100CP, 127Nm) | Chiptuning Stage 1: 108CP, 140Nm | € 250.00


    --------------------------------------------------------------------------------------

    Noua grila de preturi si modificari pentru motorizarile 1.8i:

    Honda Civic 3D/5D/4D 1.8 SOHC 16v (benzina, 140CP, 174Nm) | Stage 1: 153CP, 191Nm | € 250.00

    --------------------------------------------------------------------------------------

    Noua grila de preturi si modificari pentru motorizarile 2.0i:

    Honda Accord 2.0 DOHC 16v (benzina, 155CP, 192Nm) | Chiptuning Stage 1: 169CP, 211Nm | € 200.00

    Honda Accord 2.0 SOHC 16v (benzina, 156CP, 192Nm) | Chiptuning Stage 1: 170CP, 211Nm | € 250.00

    Honda Civic Type R FN2 2.0 DOHC 16v (benzina, 201CP, 193Nm) | Hondata: 216CP, 210Nm | € 250.00

    Honda S2000 2.0 DOHC 16v (benzina, 240CP, 208Nm) | Chiptuning Stage 1: 254CP, 222Nm | € 300.00


    --------------------------------------------------------------------------------------

    Noua grila de preturi si modificari pentru motorizarile 2.4i:

    Honda Accord 2.4 DOHC i-Vtec (benzina, 190CP, 223Nm) | Chiptuning Stage 1: 204CP, 245Nm | € 200.00

    Honda Accord 2.4 DOHC i-Vtec (benzina, 201CP, 234Nm) | Chiptuning Stage 1: 218CP, 257Nm | € 250.00


    --------------------------------------------------------------------------------------

    PROMOTIE: Noua grila de preturi si modificari pentru motorizarea 2.2 i-CTDI 140CP:

    Honda 2.2 i-CTDI (motorina, 140CP, 340Nm) | Chiptuning Stage 1: 170CP, 385Nm | € 200.00

    Honda 2.2 i-CTDI (motorina, 140CP, 340Nm) | Chiptuning Stage 2: 180CP, 405Nm | € 250.00

    Honda 2.2 i-CTDI (motorina, 140CP, 340Nm) | Anulare filtru de particule: 140CP, 340Nm | € 225.00

    Pachet Anulare filtru de particule + Remapare - € 300

    --------------------------------------------------------------------------------------

    Noua grila de preturi si modificari pentru noua motorizare 2.2 i-DTEC 150CP:

    Honda Accord 2.2 i-DTEC DOHC 16v (motorina, 150CP, 350Nm) | Chiptuning Stage 1: 170CP, 395Nm | € 250.00

    Honda Accord 2.2 i-DTEC DOHC 16v (motorina, 150CP, 350Nm) | Chiptuning Stage 2: 188CP, 420Nm | € 300.00

    Honda Accord 2.2 i-DTEC DOHC 16v (motorina, 150CP, 350Nm) | Anulare filtru de particule | € 250.00

    Pachet Anulare filtru de particule + Remapare - € 350
    --------------------------------------------------------------------------------------


    Persoana de contact: Alex (Doc)
    Telefon: 0751.194.100
    www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

    “ Am citit regulile comerciale si le voi urma cu strictete”
    Doc
    Hondafan Member
    Last edited by Doc; 28-06-10, 23:36.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

  • #2
    Si un link direct special pt forumul acesta:

    http://www.obdtuning.ro/index.php?op...d=29&Itemid=48

    Topic sticky.

    Comment


    • #3
      Iti multumesc pentru sticky. :wink:

      De aceea am luat masuri si Hondafan se afla aici: http://www.obdtuning.ro/index.php?op...id=2&Itemid=23
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #4
        Mersi frumos. Cand se va upgrada si site-ul nostru, suntem datori si noi cu un link. :wink:

        Comment


        • #5
          chip tuningul asta pe linga faptul ca inlesneste cresterea puterii, poate sa scada nivelul de RPM la care intra VTEC in actiune?
          honda x 5
          "W" stands for Wrong
          Amerika ist Wunderbar

          Comment


          • #6
            Pai avand in vedere ca acesta operatie are loc doar la motoare turbo diesel de la honda, nu cred ca este cazul de vtec.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #7
              Originally posted by Doc
              Pai avand in vedere ca acesta operatie are loc doar la motoare turbo diesel de la honda, nu cred ca este cazul de vtec.
              uitinduma cu atentie la titplul topicului am pus intrebarea aceea.
              honda x 5
              "W" stands for Wrong
              Amerika ist Wunderbar

              Comment


              • #8
                Am si eu mai multe intrebari sa va pun daca tot se discuta de motoare, poate ma puteti ajuta. Dupa cum se stie am un motor diesel de 1.6l cu putere stoc de 110CP. Prin remapare l-am urcat la 136CP, dar vreau sa il urc la 150-160CP. Intrebarile mele sunt:
                1. daca as schimba turbo as castiga acei 20CP (+ modificare soft)?
                2. va rezista motorul acestei puteri?
                3. am gasit o modalitate prin care pot upgrada anumite componente ale sistemului turbo, astfel incat presiunea se poate mari cu inca 0.4-0.5 bari fara probleme. Se merita o astfel de modificare? Nu sunt sigur de rezultate, nici cele de putere dar nici cele legate de comportamentul masinii. Daca la plecari usoare va scoate fum??

                Ma poate ajuta cineva in acest sens cu sfaturi, site-uri etc.?
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #9
                  cind ai pus intrebarea daca se merita a trebuit sa faci oreferinta la buget.
                  adica, se merita marirea puterii cu 20 de cai cit ma costa prin chip tuning (de ex 500 euro) fata de modificare de turbina si crestere de presiune pentru xxx euro.
                  nu stiu cum sa compar altfel sa pot vedea daca se merita.
                  prin modificarea boostului se pot obtine puteri destul de mari. Acum trebuie sa fi atent care este compresia (rata de compresia a cilindrelor)naturala a motorului si cam in ce parametri rezista sa fie si fiabil. daca spre ex rata de compresie este de 18-19:1 e destul de mare ca sa ii mai dai 2 bari de la turbina.
                  daca e mai mica (cum e parca la Accord de 17) se poate sa ii mai dai.

                  daca poti sa faci marire de boost printrun boost controller ca si la benzinare cu un pret de 300-500 de euro si iti convine sa cistigi 30-40 de cai in plus doar din turbina numai tu poti sa te decizi daca merita sau nu.
                  acum nu stiu daca exista asa ceva pt diesel.
                  la benzinare e usor de modificat chiar si pe fiecare treapta de viteza cit vrei sa bage turbina. pe prima viteza, spre ex, vrei mai putina putere sa nu se invirta rotile in gol aiurea si sa nu te misti de pe loc, apoi cresti pe urmatoarele trepte.
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

                  Comment


                  • #10
                    doar ca idee ce poti face cu un motor turbo diesel si cu ce fel de modificari iti recomand acest site.
                    http://www.bankspower.com/

                    deci doar ca idee. ca nu o sa gasesti acolo motoare de 1.6 diesel.

                    in general daca schimbi evacuarea la un diesel (care e destul de restrictionata) se pot obtine puteri destul de mari (dar si aceasta schimbare poate costa daca o inlocuiesti cu ceva de performanta si de marca).
                    cu, poate, 2000 euro cred ca poti modifica un 1.6 TD (fie el CR or altfel) cu evacuare, turbina, chip, etc si scoti ceva putere mare din el.
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

                    Comment


                    • #11
                      Dupa ce m-am uitat pe site deja ma gandesc la avioane, :lol: oricum merci pentru link.
                      Mi-am propus sa mai astept pana fac acest pas si poate reusesc sa gasesc pe afara cateva cazuri de modificari turbo pe acest motor.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Prin modificarea turbinei (inlocuirea cu alta cu alte caracteristici) obtii in mod sigur o crestere de putere, la fel obtii aceeasi crestere si la ridicarea presiunii de supraalimentare. Motorul este posibil sa reziste la solicitarile la care va fi supus dar fiabilitatea scade drastic. Uzura motorului nu este o functie liniara in timp ci gen parabola! Oricum sa nu uitam ca puterea se obtine din ardere de combustibil deci consumul va creste, iar o remapare a softului va fi necesara altfel modificarile "hard" nu ating efectul scontat! Oricum daca vrei performante sportive care sa nu ingenuncheze dupa 40 mii de km mai bine te gindesti la un motor pe benzina! In privinta fumului, daca nu pretinzi motorului sarcini mari la turatii mici (plecari in tromba, s.a.) nu prea ar trebui sa ai probleme atita timp cit softul gestiunii de combustibil se "pupa" cu hardul!
                        Cu stima! P.S. Eu am aceeasi masina ca tine dar 1.9/110CP XSI

                        Comment


                        • #13
                          Intrebare..daca m-a fac " membru Peugeot Club Romania "si vin cu o Honda la cipuit" beneficiez de o reducere substantiala de pret?"




                          Deci.. H-Accord 2.2 d -cat costa ?

                          Comment


                          • #14
                            daca vrei sati scoti 150-160 de cai din motorul tau de 1.6 poti... chiar daca e diesel... dar la tine nu e vorba de putere
                            e vorba de CUPLU ,pentru astea se face honda 2.2 ctdi , nu pt putere , ca exista si opel 1.9 150 de cai , da nare sanse infata accordului... deci asta e toata skema.. la motoru tau nu prea ai ce cuplu sa scoti din el... cum putea honda in 92` sa scoata din 1.6 benzina aspirat , 160 de cai si sa fie la fel de fiabila , poti si tu in 2006 dintrun turbo diesel , si sa fie si fiabil , dar nai cuplu si nu se merita...

                            Comment


                            • #15
                              Doc, da-mi te rog niste referinte, daca ma conving oamenii ca totul este ok, vin si eu sa-mi faci CR-V-ul. Pentru un stil de conducere alert sunt suficienti cei 140 cp insa mai raman unele X3-uri si ceva Forester care trebe disciplinate :wink:

                              Pentru tot restu' exista S2000!!! :twisted:

                              Comment

                              Working...
                              X