ACURA RDX

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    accord cu K20 este defapt vtec-e.

    au inceput sa lipeasca "vtec" acum cam de tot si nu e chiar ce intelege marea majoritate prin VTEC. este vtec/2.

    de aia zic, in cazul in care unu ar pune un cap de CTR/RSX-S/ITR pe motorul asta (dat fiind faptul ca este loc la valve pt asa ceva daca nu face...) ar iesii un motor beton.
    Plus un boost controller se duce usor de tot la 400 de cai.
    Imi tin degetele incrucisate sa scoata dementii astia noul Accord/TSX in forma lui SPORT4 CONCEPT. Designul ala si cu motorul asta ar fi "a match made in heaven".
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

    Comment


    • #17
      Au dat publicitatii preturile oficiale ale rDX:

      Pricing for the RDX has been released to the dealers. This is a bit unusual as the pricing typically isn't released until much closer to the on sale date (which is August 10th)

      Drumroll please...

      2007 Acura RDX (base model) $32,995+$615 destination
      2007 Acura RDX (Tech Package) $36,495 + $615 destination.

      It's only 8:37AM in Torrance right now so I bet we'll see the official press release later today. (UPDATE - See link below for official press release)

      We still haven't driven an RDX yet so we can't really weigh in with our final opinion on the price, BUT having said that, on the surface, $37k seems a little pricey for a 4-cylinder vehicle, particularly with rather unimpressive EPA mileage figures on the window.

      The onsale date is still scheduled for August 10th.

      Here is the link to the press release: http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=585027

      Zic ei, pret prea mare, dar daca-l compari cu X3 la acelasi nivel de dotari, e mai ieftin cu pana la 10.000 $. :roll:

      Comment


      • #18
        poate cineva sa spuna "FLOP"?
        honda x 5
        "W" stands for Wrong
        Amerika ist Wunderbar

        Comment


        • #19
          man, la banii aia sunt o tona de SUV-uri disponibile mai mari, mai puternice. X3 este exact la acelasi pret, dar e mai putin dotat. totusi nu ai ce pune mai mult de 6-7000$ in plus pe el...

          principalii competitori in marja asta de pret sunt Mazda CX-7, Subaru Tribeca, Nissan Murano car ofera cam aceeasi putere si sunt mai spatioase... pe piata americana foarte putini cumparatori resping spatiul pentru rafinament. mie unul imi place ca si SUV dar urasc SUV-urile. de banii aia io mi-as lua un TL full ( plus ceva bani ramasi in cont) sau un 325 moderat optionat...
          ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
          ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
          Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
          Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

          Comment


          • #20
            O sa o ia pe urmele lui RL la vinzari. Astia au inebunit baga preturi europene pe piata NA. Alta timpenie Honda.
            honda x 5
            "W" stands for Wrong
            Amerika ist Wunderbar

            Comment


            • #21
              Un X3 cu entertainment pack ajunge la voi 44k $, pe cand RDX e 36k, deci o diferenta de vreo 8k. O diferenta mai mica de 6k nu se regaseste la nici un nivel de echipare similar intre cele 2. Din cate vad, lumea pe la voi nu contesta pretul cat contesta motorul. E incredibila tampenia din gandirea americanului: daca e in clasa lux, tb sa aiba NEAPARAT de la V8 in sus, sau cel putin V6. Ce conteaza ca in 4 cilindrii iti faci la fel de bine treaba, si la un mileage mai bun? Nici mie nu-mi place ca Honda a inceput sa prinda gustul turbo, dar pot fi de acord ca un SUV compact sa aiba si o astfel de motorizare. Intotdeauna a fost nevoie de cuplu la SUV+AWD.
              Singura greseala care, poate, a facut-o Honda e sa aplice tactica de marketing:"hei, avem preturi cam la fel de mari ca ale concurentei, deci si noi suntem lux". Acura trebuie sa mearga in continuare pe near-luxury accesibil, nu sa atace cetatea deja ocupata bine-mersi de Lexus.
              In afara de toate astea, masina chiar pare ok si reprezinta alternativa buna la ganidera de tip: "de ce sa cumpar sigla BMW, cand pot avea aceleasi dotari de lux la pret mai mic si la o masina mai fiabila?"

              Comment


              • #22
                sau de ce sa imi cumpar o honda la acelasi pret de BMW si sa rida lumea, prietenii de mine.
                honda x 5
                "W" stands for Wrong
                Amerika ist Wunderbar

                Comment


                • #23
                  Daca tu imi arati ca e acelasi pret, eu nu ma mai barbieresc 5 ani. Termenul de "acelasi pret" e cam diferit de "aceeasi clasa de pret". Este, intr-adevar, cam scump, dar nici 20-23k n-avea cum sa fie. O marja 27-32k ar fi fost perfecta.
                  Corect, daca vrei sa nu mai rada 'paisanii' de tine, ia-ti BMW. De mine n-a ras nimeni cu BMW pana acum...sau probabil a ras la inceput, dar a dat-o in plans dupa. Dupa ce? Stiu ei bine dupa ce.

                  Comment


                  • #24
                    ma gindesc doar repede de tot la Mazda in aceeasi categorie cu aceleasi specs si vad ca se poate ami ieftin. exact asa cum era "mentalitatea" honda.
                    Acura nu are inca aura lui Lexus. Este in continuare "doar o Honda".
                    honda x 5
                    "W" stands for Wrong
                    Amerika ist Wunderbar

                    Comment


                    • #25
                      Daca pui Mazda ca varianta la Acura, e ca si cum ai pune Clio Symbol ca varianta la Civic Sedan. Daca vrei ceva ieftin si la pret bun, ai varianta MDX sau Pilot.
                      Exact, si nici nu are cum sa aiba aura lui Lexus, asta ziceam si eu. E o greseala sa concureze cu ei direct pe luxury.

                      Comment


                      • #26
                        pui masini comparabile la marime, specs la motor, performante si pret.
                        apoi zici, decit sa dau nu stiu cit pe un RDX mai bine mai dau 2000 in plus si iau ceva mai de marca si mai prestigios.

                        Dar o sa lasam vinzarile sa isi spuna cuvintul. Nu cred ca sintem pe aici atit de buni la a prezice succesul unui model.
                        honda x 5
                        "W" stands for Wrong
                        Amerika ist Wunderbar

                        Comment


                        • #27
                          la o ochire mai atenta a preturilor ( BMW sunt chiar nesimtiti cu preturile optionalelor) RDX vine cu 3-8000$ mai ieftin, ceea ce e excelent pozitionat ( ma ganesc ca asa au si pus pretul).

                          io as pronostica ca nu va depasi 25% din vanzarile CR-V, dar asta poate fi suficient ca sa vanda cu putin peste X3, si ar putea fi considerat un succes... ar fi si mai bine daca in comparo-uri se va dovedi mai bun decat X3. nu cred insa ca ar avea vreo sansa sa depaseasca in vanzari nici una dintre urmatoarele : CX7, Murano, Pilot, si nici macar Tribeca.
                          ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
                          ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
                          Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
                          Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

                          Comment


                          • #28
                            tribeca doar prin default ca nu e asa de mare succes la vinzari si daca va fi in scadere RDX ii vor depasii.
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • #29
                              la o ochire mai atenta a preturilor ( BMW sunt chiar nesimtiti cu preturile optionalelor) RDX vine cu 3-8000$ mai ieftin
                              Vezi? :wink: Sunt nesimtiti pt ca sigla le permite si lumea tot viseaza la "beemveuri".

                              Nu inteleg care e tevatura asta cu Mazda CX7. E pur si simplu incomparabila cu Honda, d-apoi cu Acura. Doar pt ca e mare si dotata la un pret bun o face o buna alternativa luxury SUV? :roll: Si mai nou, de cand a devenit Subaru luxury?
                              Si Logan e destul de spatioasa, dotata bine la modelul de top si la un pret bun, si pana si aici review-urile se cam feresc sa o compare cu Kia Rio sau Hyundai Accent, pt ca e net inferioara la tot ce se poate, mai putin pretul vs dotari.

                              Comment


                              • #30
                                mazda e doar la fel ca si RDX. atit. deci o varianta alternativa lui RDX.
                                honda x 5
                                "W" stands for Wrong
                                Amerika ist Wunderbar

                                Comment

                                Working...
                                X