Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Buna seara.
    Proaspat proprietar de Accord 2.0 2005 cu ~160k km.
    In prima instanta vreu sa-i schimb uleiul pentru ca nu stiu ce-i cu el si de cand e in motor.
    Nu am nici o idee care ar fi varianta cea mai buna. O recomandare va rog, se poate ?
    Multumesc.


    Comment


    • Total Quartz Energy 9000 0-30, Fuchs ProS 5W30 sunt alternative foarte bune.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Va salut! Un sfat va rog mult : Motor Suzuki 1.2 DUALJET 90 cai benzina aspirat an 2017. Ce ulei recomandati? Aveti ceva informatii despre uleiul Ecstar (Suzuki)? Adica este un ulei mediocru , cat sa-si faca treaba sau ma pot baza pe el? Schimburile vor fi la maxim 10.000 km. Mers oras 95%. Va atasez o poza cu ce scrie in manualul masinii legat de ulei motor.

        Comment


        • Redline 5w30, Renewable lubricants 5w30, Amsoil Signature Series 5w30
          de buget Fuchs Titan Pro Race S 5w30
          cel mai taran taran, este taranul de la oras !

          Comment


          • Multumesc pt sugestii! Nu ar fi mai recomandat 0w16 si 0w20? Ele ar fi pe primele locuri. Ma gandesc ca ajuta mai mult iarna si la consum ca in rest....nu cred ca ar fi cu ceva peste 5w30.

            Comment


            • A aparut 0w16?!? Jesus... Glumeam eu mai demult cu 0w5 dar se pare ca incet si sigur ajungem acolo. Eu zic sa il asculti pe Corsaru ca zice bine.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Da usor usor vor ajunge la aceste valori , motoarele fiind din ce in ce mai performante , altfel de aliaje/materiale , tolerante din ce in ce mai mici etc. Si atunci se preteaza astfel de uleiuri "usoare" care vezi Doamne ajuta si consumul si noxele mai mici.

                Comment


                • Incet incet o sa avem consum de ulei cat cel de benzina.

                  Comment


                  • Teoretic , chiar daca ne referim la uleiuri precum apa , motorul aspirat nu are voie sa consume. Doar in cazul in care sunt uzuri mari , defectiuni sau vorbim despre motor turbo.

                    Comment


                    • E un topic lung, pe care ar fi recomandat sa il citesti de la inceput.

                      Sunt sute de pareri si nu are rost sa le repetam.

                      0W16 e din punctul meu de vedere doar pentru hibride.

                      Tu avand Suzuki, nu stim ce sa-ti recomandam - pana la urma aici trebuie sa tii cont de recomandarea constructorului ca gradatie.
                      In rest de brand vei gasi destule pareri in topicul asta.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Multumesc pentru info! O sa merg cateva revizii pe 0w20 si vad cum se comporta motorul.

                        Comment


                        • Originally posted by Eolianu View Post
                          Multumesc pentru info! O sa merg cateva revizii pe 0w20 si vad cum se comporta motorul.
                          Potrivite ar fi redline 0w20, amsoil signature series 0w20
                          corsaru
                          Senior Member
                          Last edited by corsaru; 03-10-17, 14:49.
                          cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                          Comment


                          • Nu știu să se fi transformat topic-ul ăsta în unul comercial.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • Eu am am avut Texaco 5W40 la ultimele 2 schimbari, am 91k km, ma gandeam sa trec pe un liqui moly synthoil energy 0w40 sau Eneos Sustina 5W40.

                              Ultimul schimb a fost facut in primavara, are vreo 4000-5000 de km uleiul, dar ma gandeam ca poate ar fi o idee buna sa bag acel Liqui Moly 0W40 acum in ideea ca ar trebui sa fie mai subtire pentru iarna.

                              Comment


                              • Am zis sa incerc si eu Sustina 5W30, avand in vedere ca cei care l-au incercat pana acum au fost foarte multumiti. Insa, dupa cum s-a precizat si pe paginile anterioare, pe eticheta bidonului scrie doar ACEA C3. Pe net gasesc poze cu etichete in care scrie destul de mare si clar GF5. Nu prea inteleg...

                                Comment

                                Working...
                                X