Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Astazi am schimbat uleiul Amsoil 5W30, dupa doi ani si cca. 14.000 km (75% extraurban). In tot timpul asta nu s-a consumat absolut nimic, uleiul a fost la maximum, tot timpul. Uleiul scos din motor arata foarte bine, probabil ca ar mai fi rezistat fara probleme vreo 7-8.000 km. Evident, am pus acelasi ulei.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Originally posted by Delphi View Post
      Astazi am schimbat uleiul Amsoil 5W30, dupa doi ani
      Nu e cam mult 2 ani? In cartea tehnica spune ca anual trebuie schimbat, sau la nr de Km...
      In 2 ani, noi nu vedem, dar oxideaza, apar gome, se descompun compusi complecsi organici si anorganici, e o intreaga filozofie.
      Zic si eu, mii de scuze.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • Originally posted by Delphi View Post
        Astazi am schimbat uleiul Amsoil 5W30, dupa doi ani si cca. 14.000 km (75% extraurban). In tot timpul asta nu s-a consumat absolut nimic, uleiul a fost la maximum, tot timpul. Uleiul scos din motor arata foarte bine, probabil ca ar mai fi rezistat fara probleme vreo 7-8.000 km. Evident, am pus acelasi ulei.
        Super, ma bucur sa aud asta, cred ca si eu o sa raman pe Amsoil SS 5w-30. Nu ai facut cumva o poza, cum arata uleiul?
        Sper, totusi, ca nu ai pus acelasi ulei :P

        Comment


        • @cerevelu: E poate cam mult, dar trebuie tinut cont ca am mers cu preponderenta in afara, sau daca am mers in oras, au fost in general drumuri in weekend, fara ambuteiaje, stat la stopuri, etc. Daca socotim o medie foarte pesimista de 60 km/h, ar rezulta vreo 250 ore de functionare, in regim aproximativ normal (nu prea cred ca m-am incadrat la 'regim sever'). Amsoil scrie cam asa la uleiul asta:

          SERVICE LIFE

          Normal Service – Up to 25,000 miles, 700 hours of operation or one year, whichever comes first, in personal vehicles not operating under Severe Service.
          Severe Service – Up to 15,000 miles, 700 hours of operation or one year, whichever comes first.

          Severe Service: Primarily short trips (less than 10 miles [16 km]); turbo/supercharged engines; commercial or fleet vehicles; excessive idling; first-time use of AMSOIL motor oil in a vehicle with more than 100,000 miles; frequent towing, hauling, plowing or driving in dusty conditions.
          Deci, in afara de depasirea timpului, sunt foarte ok cu restul.

          @scarr: Imi pare rau, am vrut sa fac, dar am uitat. Culoarea era ca aceea a unei portii de cacao cu lapte, cam asa: http://www.egraphic.ru/images/buttons-icons/126/3.jpg

          Asa este, n-am pus chiar acelasi ulei, adica nu pe ala scurs din motor, am pus aceeasi marca.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • In Romania ne incadram la Severe. nu conteaza ca e afara sau nu. 10.000 e suficient ( sau 500 ore max)

            Am testat personal acum cativa ani diferenta de "conditii" intre Ro, DE, FR, Bg, Gr.

            Ro este departe. rau.

            Bine, in cazul in care nu stai in varful muntelui si nu faci doar dus intors pe Trasalpina

            Comment


            • Transalpina intra la regim sever...

              De unde ai tras aceasta concluzie ca in RO sunt conditii severe, indiferent de modul de exploatare?
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Am lucrat pe langa industria auto cativa ani buni.Si am vazut personal cum arata consumabilele dupa un nr de km la mersul in Ro.
                Personal am facut urmatorul test, pe 12.000 km, 2 transe, 6000 fiecare.

                subiectul - honda. varadero.interval de revizii in carte - 12.000. ( pentru afara era de 20.000)

                cumparat consumabile pt 2 revizii de la reprezentanta.

                km 0 - poze la filtru aer si ulei
                6000 km - Ungaria, Austria, De, IT
                facut revizie - poze la filtru aer si ulei
                inca 6000 km Ro + Bg + Serbia , regim touring
                facut revizie - poze la filtru aer si ulei


                dupa primii 6000 - consumabilele aratau ca noi

                dupa ceilalti 6000 - nu veti crede nici daca va pun pozele . nici la hard enduro nu ar fi aratat in asa hal de terminata.


                Al exemplu - concediu cu masina prin vest- dupa 8000 km arata ca noua (nici macar prafuita)
                dupa 4 zile (weekend prelungit) in Ro ( fara ploaie evident) - praf cat china peste tot de nici catelul nu mai suporta.



                ma refer la cel mai "Domestic" mod de a merge,doar asfalt,mers de "pensionar in vacanta".
                un singur sofer, eu. deci scoatem" stilul" din ecuatie.

                si cel mai simplu - mergi cu bicla 1 ora sa zicem in Buc sau pe DN1( snagov - Buc). ia un servetel demachiant si da-ti pe piele. condoleante

                personal la tot ce am condus am schimab consumabile a 50 % din cat scrie in carte.

                pentru cateva sute de roni si mai ales cand iti iei masina" de suflet" ...nu om saraci

                Comment


                • @foxbat, vorbeste cu tudorart pe PM sau la telefon.Omul cunoaste foarte bine uleiurile si consumabilele si iti explica ce si cum in detaliu.
                  Ca idee schimburile dese sunt cheia marilor succese.
                  250 ore de functionare - atat se tine uleiul in motor, ptr regim sever de functionare.
                  cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                  Comment


                  • Eu sunt pentru incalzirea motorului si uleiului cu masina stationara. Astfel motorul merge la regim de sarcina minim (relanti). Stresul termic al unui motor rece (sub 15 -20 grade) este semnificativ iar jocurile considerabil mai mici. Uleiul este de asemenea vascos si ajunge mai greu in toate ungherele. Multe zone merg cu ungere semiuscata in primele secunde bune. Sarcinile crescute prin plecarea de pe loc impiedica uleiul rece sa ajunga sa unga toate lagarele. Bineinteles ca trebuie sa traiasca si cei care vand piese auto si utilizatorul zgarcit din fire cu carburantul, va demara cat mai repede.

                    Comment


                    • @foxbat ai perfecta dreptate! Din pacate tara noastra trece cu usurinta testul de conditii grele daca nu foarte grele! Uitat-va la un filtru de habitaclu sau aer motor dupa 1-2k km si va convingeti singuri. Sa nu mai vorbim de articulatii si calitatea carburantului....

                      Comment


                      • salut. am nevoie de ajutorul vostru. tocmai ce tre' sa merg cu masina la revizie si am cumparat 4l( 4 bidonase de 1l) de eneos sustina5w40. Problema este ca pe 3 din bidoane apare doar norma ACEA C3 ( TOATE FABRICATE IN 2017) iar pe 1 bidon norma ACEA C3 A3\B4 (fabricat in 2016).Cei de la magazin (autokarma) au zis ca s-a schimbat eticheta. Este in regula sa l bag in motor avand in vedere ca are doar noma C3? MASINA ESTE UN 5D 1.8 DIN 2011.

                        Comment


                        • Originally posted by gaming View Post
                          Problema este ca pe 3 din bidoane apare doar norma ACEA C3 ( TOATE FABRICATE IN 2017) iar pe 1 bidon norma ACEA C3 A3\B4 (fabricat in 2016).Cei de la magazin (autokarma) au zis ca s-a schimbat eticheta.
                          Salut, am studiat site-ul ACEA si concluzia mea este: norma A3/B4 este o norma generica pentru motoare diesel si benzina cu intervale de timp intre schimburi marita. Norma C3 este specifica motoarelor cu filtre de particule iar specificatiile sunt mult mai severe fata de norma A3/B4. De aceea producatorul a considerat ca, daca uleiul respecta norma C3 este bun si pentru A3/B4 si a eliminat din descrierea produsului norma ultima. Uleiul fiind aceelas nu ar trebui sa-ti faci griji. Nu s-a anuntat nici o modificare a produsului dpdv al compozitiei.
                          Concluzie: eu l-as folosi fara rezerve si pe cel "vechi".

                          Comment


                          • Originally posted by gaming View Post
                            Problema este ca pe 3 din bidoane apare doar norma ACEA C3 ( TOATE FABRICATE IN 2017) iar pe 1 bidon norma ACEA C3 A3\B4 (fabricat in 2016).Cei de la magazin (autokarma) au zis ca s-a schimbat eticheta.
                            Salut, am studiat site-ul ACEA si concluzia mea este: norma A3/B4 este o norma generica pentru motoare diesel si benzina cu intervale de timp intre schimburi marita. Norma C3 este specifica motoarelor cu filtre de particule iar specificatiile sunt mult mai severe fata de norma A3/B4. De aceea producatorul a considerat ca, daca uleiul respecta norma C3 este bun si pentru A3/B4 si a eliminat din descrierea produsului norma ultima. Uleiul fiind aceelas nu ar trebui sa-ti faci griji. Nu s-a anuntat nici o modificare a produsului dpdv al compozitiei.
                            Concluzie: eu l-as folosi fara rezerve si pe cel "vechi".

                            Comment


                            • Originally posted by hondaru View Post
                              Salut, am studiat site-ul ACEA si concluzia mea este: norma A3/B4 este o norma generica pentru motoare diesel si benzina cu intervale de timp intre schimburi marita. Norma C3 este specifica motoarelor cu filtre de particule iar specificatiile sunt mult mai severe fata de norma A3/B4. De aceea producatorul a considerat ca, daca uleiul respecta norma C3 este bun si pentru A3/B4 si a eliminat din descrierea produsului norma ultima. Uleiul fiind aceelas nu ar trebui sa-ti faci griji. Nu s-a anuntat nici o modificare a produsului dpdv al compozitiei.
                              Concluzie: eu l-as folosi fara rezerve si pe cel "vechi".
                              Multumesc frumos. Azi chiar vroiam sa ma duc sa l schimb si sa mi caute prin depozit daca mai au ceva vechi cu norma A3/B4. Chiar nu vroiam sa renunt la Eneos fiind f multumit de el. Dar m am speriat cand am vazut ca are doar norma C3 si din ce citisem si eu scria ceva de diesel cu filtru de particule etc. eu avand motor motor pe benzina. Si din ce am vazut mai toate uleiurile pe 5w40 au acum doar norma C3. Ce gasisem cu norma A3/B4 era motul x cess.

                              Comment


                              • Pentru cei care cunosc sau au acest model, mă interesează să aflu care brand de ulei e recomandat, din cele găsite pe piață, pentru motorul 1.6 I-DTEC. Știu că e norma C2/C3 recomandată, 0W30, dar nu știu la care din branduri să mă opresc, pentru schimbul de la 40000 km. Mulțumesc pentru sugestii și sfaturi.

                                Comment

                                Working...
                                X