Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din pacate pe mine nu mai trebuie sa ma convingi. Eu am vazut pe al meu Tourer. De ce nemtii nu baga nici in ruptul capului 0w20? Acum stiu...

    Comment


    • Chiar ma intrebam de ce sunt cazuri (chiar insemnate) de consum de ulei la R18 gen 9, dar nu si la gen 8, cu toate ca motoarele, in mare sunt identice. Posibil sa fie acesta o explicatie. Oricum, observ ca in zilele astea exista o "moda" intre constructorii de autoturisme, conf careia, cand unul vine cu o idee de reducere a costurilor, imediat o adopta si ceilalti.

      Comment


      • Originally posted by InjectoR View Post
        +1
        Dar nu sunt de acord ca este rezultatul reducerii costurilor de productie. Din pacate este rezulatul lacomiei producatorilor si uneori a prostiei clientilor (care vor si mai mult cai, indiferent din ce cilindree)


        @kawamoto, multumesc mult pentru traducere sa stii ca am un forum de prieteni (la Hondafan ma refer) care desi le consuma masinile noi ulei, cred cu sfintenie in tot ce face si recomanda Honda, iar eu tot incerc sa va atentionez daca nu cumva si Honda "greseste" cand va recomanda 0W20, deoarece in greseala proiectarii segmentilor a fost deja observata la unele motoare.

        Cand am spus reducerea costurilor de productie de fapt am vrut sa fac referire la profitul ramas in buzunarul producatorului. Ar fi trebuit sa pun ghilimele.

        Comment


        • Am schimbat uleiul de la Mobil 1 5W30 ESP cu Eneos Sustina 5W30. Sunt placut surprins pana acum de acest ulei, motorul este mult mai silentios urcat in ture si parca urca mai usor. Sunt curios daca il mananca la fel ca Mobil-ul.
          '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
          '07 Honda CR-V 2.0 M/T

          Comment


          • Urmeaza revizia in curand,
            Anul trecut cand am facut revizia am bagat dupa ceva discutii purtate si aici si in mediul offline Mobil1 NewLife 0w40 fara a avea probleme, nici nu a fost papat de masina. In ultimele zile am citit atat pe forum cat si pe grupul Hondafan de pe FB, despre Total Quartz Energy 9000 0W-30, merita sa incerc jucaria asta sau sa raman la Mobil1 sau sa incerc altceva?
            Multam.
            The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
            https://www.instagram.com/iamrusu/

            Comment


            • Ambele sunt uleiuri foarte bune, nu dai greș cu niciunul, și poți încerca liniștit Total-ul.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Mergi pe Total 0W30 fara grija. Asta il am si eu in motor acum si masina toarce ca o pisica (ma rog, o pisica nevrotica,atunci cand pedala de acceleratie e la podea)
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • Sau poti incerca noul Mobil1 FS 0W40 eu pe asta vreu sa merg e noua formula de la ei cu baza GTL din Gaz lichefiat.
                  2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                  EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                  Comment


                  • Total Ineo First 0W-30? E OK sau mai bine NU?
                    Asta am acum si teoretic asta ar trebui sa bag in Citroen la 1,6 bluehdi.
                    LE: nu prea inteleg cum reusesc astia de la Total sa comercializeze cu preturi asa de mici uleiuriile lor.
                    kawamoto
                    Senior Member
                    Last edited by kawamoto; 24-06-17, 23:21.

                    Comment


                    • Am cumparat ulei Eneos Sustina 5w30 pentru Accord CU1, insa ma remarcat ca pe bidon scrie ACEA C3...totusi in cartea masinii apar mentionate A3/B3 si A5/B5...m-am complicat sau C3 este un standard mai nou?
                      Am avut initial Honda 0w20, prin anul 3 de viata reprezentanta m-a trecut pe Mobil 1 5w30, iar anul trecut tot Mobil 1 5w30 insa ESP formula...insa motorul mi s-a parut mai zgomotos si consumul ceva mai mare.
                      Am luat Sustina in urma opiniilor bune de aici de pe forum. Eram tentat intial sa revin tot la Mobil 1 5w30 Super3000 (sau ceva de genul asta)

                      Comment




                      • Imi cer scuze ca e pe germana, insa stiam unde sa le gasesc.

                        Normele C1 pana la C4 sunt pentru motoare dotate de ex. cu filtre de particule, in rest cred ca cifrele vorbesc de la sine.

                        LE: la status spune ca sunt actuale cele precizate, totusi documentul e datat din 2015. Nu stiu daca in ultimii 2 ani s-a schimbat ceva.

                        Comment


                        • Un ulei cu norma C3 este prieten bun cu: DPF, FAP sau SCR.

                          Comment


                          • O abordare ceva mai simpla...il pun in motor sau ba?

                            Comment


                            • Pai s-o luam logic: pe bidon scrie doar ACEA C3?
                              Motorul tau are nevoie de A3 sau A5. Daca apare una dintre aceste norme pe bidon, eu zic ca poti sa il pui linistit.
                              Exact Eneos Sustina 5W-30 am folosit si eu pentru Civic 1.8 i-vtec din 2008. Si inca alti cativa colegi. Din pacate, nu mai stiu daca aparea pe bidon si C3.
                              Tot luand-o logic, norma C3 a aparut in 2004 iar masina ta e din 2009. Daca trebuia neaparat sa indeplineasca C3, scria in cartea masinii.
                              Asadar, daca scrie A3 sau A5 poti sa il pui linistit. Parerea mea.

                              Comment


                              • Pe bidon apare doar ACEA C3, de aici dilema mea.
                                Producatorul spune:

                                ENEOS SUSTINA Motor Oil exceeds API SN. Additionally, ENEOS SUSTINA 0W-20 and 5W-30 exceed ILSAC GF-5
                                for Gasoline Engine Oils. ENEOS SUSTINA Motor Oil exceeds the service fill requirements of Toyota, Honda, and other OE manufactures where an SAE 0W-20, 5W-30 or 0W-50 motor oil is specified.

                                ENEOS SUSTINA 0W-20 and 5w-30 are recommended for gasoline engine vehicles where SAE 0W-20/5W-20 and 5W-30 grades are required by the manufacturer.

                                Comment

                                Working...
                                X