Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • True, majoritatea(cred) printre care ma regasesc si eu, nu inteleg o boaba din toti termenii aia ).
    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
    https://www.instagram.com/iamrusu/

    Comment


    • Originally posted by iAmRuSu View Post
      True, majoritatea(cred) printre care ma regasesc si eu, nu inteleg o boaba din toti termenii aia ).
      Subscriu.
      Intr-o "pauza" am adresat rugamintea de a mi se indica un ulei sintetic ok, cu exceptia Amsoil si Total, ca sa schimb Sustina din dotare, dar... am avut ghinionul sa inceapa iar un uragan de explicatii, injurii si alergaturi, asa incat tot pe dinafara am ramas. Am incercat sa mai gasesc cate ceva pe BITOG, dar cum sa mai indraznesc sa mai intreb pe aici?!
      Poate se vor mai linisti apele si topicul asta nu va mai fi un camp de lupta.

      Comment


      • De curiozitate doar, Total de ce nu? Nu e niciun flame, doar o curiozitate personala. Eu o sa pun Total in ATR acum, pentru vara asta.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Dintr-o temere dincolo de calitatea uleiului, despre care am auzit de bine (Quartz Energy 9000 0w-30), si anume legata de autenticitatea unor loturi contrafacute care ar fi patruns pe la noi.
          Sunt foarte curios cu privire la un Pennzoil Ultra Platinum despre care americanii se arata foarte incantati, la un Royal Purple si, nu in ultimul rand, care ulei din gama Liqui Moly ar fi potrivit pentru R18, dat fiind ca pentru 5w-30 imi dau o mie de feluri pe configuator.
          A! Is curios si de un Castrol Edge (l-as lua de pe opieoils).

          Comment


          • Eu la revizia de anul trecut, am mers pe Mobil1 0w40 NewLife la recomandarea unui forumist de aici(nu are rost sa fie mentionat) plus citit si mai intrebat si in alte parti. Acum nu stiu daca sa merg tot pe el, nu a fost mancat deloc sau sa incerc si altceva. Da, logica spune ca din moment ce e ok, de ce sa-l schimbi? Dar poate exista ceva mai ok.

            Ma rog, sper sa se mai calmeze spiritele pe aici pana fac eu revizia :P.
            The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
            https://www.instagram.com/iamrusu/

            Comment


            • Spiritele se vor calma. Singure (sau cu ajutorul meu)
              Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
              2 roti

              Comment


              • Salutare,

                Pentru cei mai cunoscatori dintre voi, ce parere aveti despre uleiul asta? are pret bun, caracteristici ok, istorie si recomandat honda!

                Product Specification: ACEA

                A5/B5

                API

                SL/CF


                FULLY SYNTHETIC ENGINE OIL 0W/30 20 LITRE HONDA

                Click image for larger version

Name:	M455-Optima-Vimax-0W-20-Group-B2.jpg
Views:	1
Size:	29.9 KB
ID:	723708

                Comment


                • De unde stii ca e recomandat de Honda?
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • @iAmRuSu la cati km l-ai pus? tot la m1 0-40 ma gandeam si eu.

                    Comment


                    • iAmRuSu , unixro puteti sa puneti ca alternative la Mobil 1 New Life 0w40, urmatoarele variante: Liqui Moly Synthoil Energy 0w40 ulei PAO, Rowe High Tech Synth RS 0w40 ulei PAO+ esteri conform unor teste de ulei facute la rusi oilclub.ru (userul Injector stie la ce ma refer), Petronas Syntium 7000 Cooltech 0w40
                      cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                      Comment


                      • Aproximativ 76000km daca-mi amintesc eu bine.
                        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                        https://www.instagram.com/iamrusu/

                        Comment


                        • Tin minte ca anul trecut in martie, am intrat aici ca sa vad ce mai spune lumea despre uleiuri avānd in vedere ca in martie fac revizia la Civic.

                          Nu s-a schimbat nimic, era aceeași nebunie și am mers pe ulei OEM. Si anul asta o sa fac la fel

                          Mai liniștiți-va!

                          Comment


                          • Daca vroiam balacareala imi cumparam bemve si ma incriam pe forumul lor.

                            Am intrebat si eu cu poza, de EXOL a auzit cineva? aia de incearca sa-l vanda zic ca e si pt Honda. Plm aia de va pricepeti, are niste date tehnice pe el, puteti sa le descifrati si pt mine, cu verdictul "Da merge" sau "mai bine pui pisat in motor ca tot e mai bun!"

                            N-a ca mi-ati stricat karma!

                            Comment


                            • Eu nu am auzit de ei dar nici nu sunt vreun cunoscător īn ale uleiului. Pune Amsoli ca să n-ai probleme pe topicul ăsta
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • Stai linistit Florinakke, eu m-am pus pe lucru si iti caut ulei. A propos, am o nelamurire: pentru ce masina iti trebuie? Pentru bemve, sau pentru altceva, ca nu mai inteleg nimic?
                                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                                Comment

                                Working...
                                X