Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ThinkerTalkerDoer View Post
    Am facut analiza de ulei pe un schimb de reprezentanta vs Ams-ul blamat obsesiv. Cel din urma a fost singurul care a fost recomandat pentru 18000 km/ an la urmatorul schimb. Cand se vorbea de Total Quartz 9000, fara nici o analiza de ulei din partea cuiva din interiorul comunității, nimeni nu a crăpat. Acum începem cu avantaje comerciale sau chestiuni îndoielnice de dragul faptului ca majoritatea are întotdeauna dreptate. Greșiti! Nu am acord de sponsorizare, sunt total neafiliat. Dar atâta vreme cat pot tine un ulei cca. 20000 km in condițiile severe din România, mai crezi ca e vorba de un entuziasm fanboy? Aveti ceva personal cu bradul? Exista vreun reproș fundamentat obiectiv?
    E drept, eu sunt mai nou aici dar nu mi se pare normal sa nu poti recomanda un brand testat personal, la care s-a efectuat din rândul userilor si analiza de ulei iar cei interesati de un ulei sprijinit ai pe o referință de specialitate, sa nu poată beneficia sau cel ptuitn cei interesați sa nu poată aprecia sau dezbate in mod deschis din cauza frustrării sau răutății unor pseudoexperți care nu au nimic de învățat. Eu cred ca suntem un forum cu aptitudini democratice.

    Pe mine mă deranjează că jignești. Văd că nu înțelegi că democrația aia de care vorbești tu pe forum nu înseamnă jigniri. Cât mai stai pe forumul ăsta, nu mai jigni. Și șterge reclama din semnătura ta.

    Am șters și postul în care jignești ( din nou ) . http://prntscr.com/e98p1v
    KMR
    Super Moderator
    Last edited by KMR; 15-02-17, 23:50.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Intotdeauna m-au amuzat discutiile astea mega tehnice (care intotdeauna duc la incrancenare, polemica si in final la tabere diferite, apropouri si spre final jigniri) iar cu cat inaintez in varsta ma amuz si mai mult.

      Eu ma intreb urmatoarele lucruri :

      - se discuta in mega amanunt despre uleiuri... ne dam careva la curse cu masinile ca sa conteze atat de mult beneficiile si performantele la miimi de secunda ?
      - o sa tinem masinile astea 2, 3 vieti sau milioane de km ?
      - se discuta de motoarele astea de parca ar fi facute din gelatina si se strica din orice... sunt fiare da-le-n masa... poate ar fi bine sa nu trecem de 3000 rpm sa dormim linistiti
      - orice fier se poate strica oricate masuri de precautie ti-ai lua (ingrijesti o masina mai mult decat pe tine si o dai maine de gard si... "aoleu, e dauna totala, a murit motorul... panica")

      ... voi chiar va certati pt prostiile astea ?

      Revenind la topic... eu ce sa fac ? Toata lumea mi-a zis sa bag in Type R, Motul 300w, 5w30, iar eu imbecil si incapatanat merg de 2 ani cu 5w40 (initial Eneos Sustina - produs dealtfel de Idemitsu, compania petroliera nr1 in Japonia... acum merg cu Fuchs Titan Pro Race S, fostul Silkolene pe care il papa mai greu) si nu tuseste. Si daca moare, ghiciti ce... o sa rad, un motor la dezmembrari e maxim 1000 EUR, il iau si il calaresc si pe ala pana o lesina (putin probabil in conditiile in care schimb uleiul si in motor si in cutie la 8000 km).

      Cred ca va pierdeti timpul si duceti la nivel de obsesie discutiile astea... si niciunul de pe aici nu e colectionar auto, sau detine vreun atelier auto, sau e mecanic la curse, etc.

      Gata, mi-am spus si eu parerea ca tot e democratie.
      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

      "Binele o duce rau in Romania"

      Comment


      • Discutii despre ulei si incalzirea lui

        Ce ma mai amuz
        Merçi mult [emoji1303]
        -----
        @vtin
        Eu pe C3 odata iesit di garantie (foloseau Total quartz) am folosit 3 ani la rand (6 schimburi) Liqui Moly apoi am "coborat" pe MEGUIN (sub marca Liqui Moly) exact ca in poza [emoji1303]
        Acum
        Anul trecut am schimbat cu 2x Motul 8100 5w40 XClean cred [emoji848]

        Acum ii vine timpul si cred ca tot pe Motul voi merge caci e "ceas" iar la consum sta sub 4/500g pe an
        ....
        Pe "Culetto" am avut :
        OEM alias contractul momentan ce il aveau cu Bardahl 10w40 dar parea teactor ...asa ca am schimbat imediat cu un Repsol 10w40 (mai scarbos decat asta nu am avut nici pe masinile de servici) Apoi am iesit din garantie asa ca m-am bagat pe
        Shell Ultra Helix 0-40 dar mi-a consumat cam mult asa ca am schimbat cu Mobil 1 0w-40 si de atunci nu am mai schimbat deloc
        Consuma cam 1.5l pe an (in 2 schimburi)
        Tin sa precizez ca eu fac schimburile 2/an pe ambele masini [emoji1303],
        Cu H conduc foarte agresiv [emoji28] si pe deasupra mai am si GPL care il folosesc cam 50/75% din timp (acum...prima era 90%)
        [emoji18]
        Peace [emoji1365]


        Sent from my IP6S+ using Tapatalk
        HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
        CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

        Comment


        • Originally posted by GUR View Post
          iar eu imbecil si incapatanat merg de 2 ani cu 5w40
          (initial Eneos Sustina - produs dealtfel de Idemitsu, compania petroliera nr1 in Japonia..
          N-am inteles, Eneos Sustina e produsa de Idemitsu?
          Idemitsu e numarul 1 in Japonia?
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • M-am mandrit intotdeauna ca suntem o comunitate de oameni inteligenti. Dar uneori e ca la gradinita.

            Din pacate sunt si orgolii in joc care duc la derapaje, in unele cazuri grave. Nu ar fi mai bine sa ne linistim putin?
            Facem pauza pe topicul asta o vreme si apoi vedem ce posturi mai raman.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Nu am avut unde sa postez și am găsit o chestie care pe mine mă baga în ceață, e vorba de civic 8 gen.


              Manual luat de pe hondaradacini


              Varianta în engleză


              Varianta în germană


              De ce la nemți nu apar normele acea a5/b5?

              @Admin Multumesc!

              sent with the speed of light
              scarr
              Senior Member
              Last edited by scarr; 23-02-17, 11:08.

              Comment


              • Originally posted by scarr View Post

                De ce la nemți nu apar normele acea a5/b5?
                Probabil pentru ca A5 are plaja de HTHS intre 2.9-3.5 in timp ce A1 2.6-3.5
                Adica daca stai in germania trebuie sa mergi nu cu oricare 0w20 ci cu 0w20 "veritabil"
                Pentru nemti mai subtire = mai ecologic.
                Parerea mea
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • Din cauza infrastructurii Germaniei. Un ulei A5/B5 nu prea se preteaza pentru regimurile lor sustinute de viteza.

                  Comment


                  • Originally posted by IB View Post
                    Din cauza infrastructurii Germaniei. Un ulei A5/B5 nu prea se preteaza pentru regimurile lor sustinute de viteza.
                    ai putea sa dezvolti, te rog? caci nu vad legatura.
                    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                    … Jazz do it ...

                    Comment


                    • Originally posted by IB View Post
                      Din cauza infrastructurii Germaniei. Un ulei A5/B5 nu prea se preteaza pentru regimurile lor sustinute de viteza.
                      Este adevarat ca se circula cu viteze mai mari decat in restul tarilor, existand portiuni de autostrada fara limita de viteza, iar cele cu limita oricum nu se respecta.

                      Diferenta este ca A5/B5 permite HTHS intre 2.9- si 3.5 mPas. , iar A3/B4 permite un HTHS>=3.5 mPas. Valoarea HTHS se masoara la 150°C, ceea ce ar inseamna o temperatura obtinuta prin solicitari repetate ale motorului la turatii inalte. Ce temperatura are un ulei de motor la un mers regulamentar prin oras sau afara (chiar si autostrada), la turatii de maxim 3500 rpm? In jur la 100°C? Ce ar insemna concret sa aduci uleiul la temp. de 150°C, cum trebuie sa conduci? E un fel de regim de circuit? Pentru ca multe uleiuri au FirePoint undeva putin peste 200°C, ceea ce mie imi spune ca e greu sa il aduci chiar si la 150°C (sau cel putin asa ar trebui proiectat sa fie). E cat de cat logic pana aici ceea ce zic?

                      Sa presupunem, totusi, ca uleiul ajunge constant la 150°C (in regimul care o fi el, habar nu am): ce ne ajuta aici mai mult, un ulei ce corespunde A3/B4 sau A5/B5?


                      PS: interesant ar fi ce apare prin manual prin alte tari din Europa.

                      PPS: daca aceasta diferenta intre manuale are vreo explicatie tehnica demonstrata/bila, ar fi frumos sa ajungem la ea.
                      scarr
                      Senior Member
                      Last edited by scarr; 23-02-17, 12:39.

                      Comment


                      • In zona camerei de ardere, temperatura pistonului poate trece si de 250-270 grd C, deci si uleiul suporta un stres termic destul de serios in zona segmentilor. Iar acolo exista solicitare de forfecare (HTHS).

                        Comment


                        • Totusi, in manualul german spune ACEA A1 SAU A3 (pt motoare Otto), deci o valoare HTHS mai mica este permisa. Stiu ca imi prind urechile aici, incerc sa gasesc acul in carul cu fan. Dar poate deveni interesant...
                          Apropo, daca am mentionat pana acuma ceva de A3/B4, cred ca am gresit fara intentie. Nu apare mentionat in manual doar B1, B3 si B5. Ca idee, pe mine ma intereseaza mai mult la benzinare.

                          ...iar la urma sa descoperim ca asa au vrut nemtii, sa se dea ei mai destepti

                          Comment


                          • Un document, nu imi asum raspunderea de originalitatea lui, dar e interesant ce se anunta: http://www.oil-club.ru/forum/index.p...attach_id=3076

                            Am gasit inca o chestie interesanta: intr-un manual de Civic FK2, an fabr. 2011 (deci Facelift) sunt recomandate A1/B1, A3/B3 sau A5/B5. A mea e Pre-Facelift, dar motorul e acelasi, nu?

                            Comment


                            • Da, motorul este identic. Posibil sa difere doar norma de poluare, ca si in Romania, Euro 4 vs Euro 5.

                              Comment


                              • Ediția manualului in germana nu e mai veche cumva?
                                Anyway, e foarte buna întrebarea. Adica si trimiterea producatorul are sens.

                                Norma ACEA A3B3 (mai nou B4), e sinonim cu motoare High Performance (fara a conexiuni racing), dar cu puternice valente sportive similar avem aprobări Porsche A40, etc. care, din păcate dispar incet dar sigur de pe piața. Ce e si mai frustrant e faptul ca tot mai multi producători "nu se mai obosesc" sa menționeze in buletine si fise tehnice proprietăți importante precum TBN, TAN, MRV, mai nou HTHS-ul, "omise" din rațiuni lesne de inteles.

                                Pana in Septembrie 2014 Mobil 1 New Life, indiferent de origine (US/EU), avea 50-60% baza PAO cu aprobări ACEA A3/B3. Un veritabil sintetic de strada cu valente sportive, condiții de autostrada, circuit, etc. Bineînțeles, daca era folosit si muncit corespunzător sau daca era recomandat de constructor (nu de reprezentante).

                                Inca mai sunt uleiuri comerciale cu aprobări A3/B4 dar numai cele cu 0wX. De exemplu, ca s-a amintit de Liqui Moly, am verificat SYNTHOIL ENERGY 0W40 (buletin emis recent, 19.01.2017) care confirma cele menționate mai sus. Vine cu probari ACEA A3/B4; API SM... Si baza sintetica (grupa IV) in proporție de 50-70% ceea ce il recomanda/certifica pe BUNA dreptate ca fiind pur sintetic. La fel de bine arata si varianta mai subtire SYNTHOIL LONGTIME 0W30 (varianta fara PLUS!), ideal pentru benzinare cu regim normal de lucru.
                                In cazul vascozitatilor 5w30/40, chiar daca au aprobări A3/B3/B4, nu e nimic interesant. Mai bine un A5/B5 FS decat A3/B3/B4 market-at sintetic.

                                Comment

                                Working...
                                X