Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si unde gasesti la noi uleiul asta?
    2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
    EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

    Comment


    • Mai jos niste marci de uleiuri folosite des prin japonia pe la noi nu cred ca o sa ajunga nici o data.
      http://www.totachi.com/catalog/engine_oils/
      http://www.mitasuoil.com/en/
      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

      Comment


      • Presupun ca s a mai intrebat pe aici, a folosit cineva uleiuri de la millers? As vrea sa incerc millers cfs nano drive 5w40, sa vad cum se comporta vs fuchs titan pro s, teoretic e mai bun, practic o sa vedem, a mai testat careva? Oil change 8k km.
        Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
        '04 Accord 2.4 A/T CL9

        Comment


        • Originally posted by Dragos View Post
          Si unde gasesti la noi uleiul asta?
          Originally posted by Dragos View Post
          Si unde gasesti la noi uleiul asta?
          Eu sunt din Republica moldova la noi acest ulei este pe piata. Presupun ca il importeaza ori din Russia ori din Ukraina deoarece piata auto ceea ce tine de produse japoneze e foarte bine reprezentata in aceste doua tari. iata siun link la un sait din republica Moldova cu uleiuri http://lyanaauto.md/index.php?route=...tegory&path=61 preturile sunt in lei moldovenesti (imparte la 4.5). Nu fac reclama just sharuiesc info.

          Originally posted by Dragos View Post
          Mai jos niste marci de uleiuri folosite des prin japonia pe la noi nu cred ca o sa ajunga nici o data.
          http://www.totachi.com/catalog/engine_oils/
          http://www.mitasuoil.com/en/

          Apropo ceea ce tine de uleiul TOTACHI el nu este japonez Este un fake chinese. COmpania doar e inregistrata in japonia dar in rest nimic nu produce acolo. La fel si cu MITASUOIL e un fake chinese.

          iata un thread de pe http://www.bobistheoilguy.com/.
          "Some time ago (about 2-3 years or so), businessmen from the Russian Far East created new "Japanese-like" motor oil brands for the Russain market: Mitasu, Takumi, Totachi, Yokki. The oils are blended in Singapore, the trademarks were registered in Japan, have japanese-like names and marketed as "True Japanese product"

          Iata lista comapniilor japoneze care au atributie la uleiuri:


          AOC Holdings

          C
          Cosmo Oil Company

          H
          Hokkaido Refinery

          I
          Idemitsu Kosan
          Inpex

          J
          JACOS
          Japan Energy
          JAPEX
          JX Holdings

          M
          Mitsui Oil Exploration

          N
          Nippon Oil

          S
          San-Ai Oil
          Showa Shell Sekiyu

          mai avem si asa ceva reprezentat pe piata din RM tot a true japanese oil.



          Apropo Uleiul OEM honda pentru paita japoneza e produs de IDEMITSU. De aceea si am intrebat si parere aveti despre el. are si specificatiile tehnice dar nu prea pricep in ele :


          Typical Specifications Idemitsu Extreme Eco 5W30 SM/CF


          Available Grades

          ASTM
          METHOD
          IDEMITSU EXTREME
          ECO 5W30 SM/CF

          Viscosity grade SAE 5W30
          Colour D-1500 L2.5
          Density 15 oC g/cm³ D-4052-96 0.8513
          Flash Point (COC) oC D-92 215
          Viscosity, cSt @ 40 oC D-445 58.65
          @ 100 oC D-445 11.02
          Pour Point oC D-97 -36
          Viscosity Index D-2270 183
          TBN HCLO4 (mgKOH/g) D-2896-96 7.62
          TAN, Potentiometric (mgKOH/g) D-664 1.45
          Foaming @ 93.5oC (ml) D-892 <30-0

          apropo am gasit asa un info interesant despre uleiuri japoneze :

          OIL 0W-20 Honda Subary Toyota Mazda Nissan Idemitsu
          Ultra Leo GoldenEco StrongSave-X ZeproEcoMedalist*
          SM SN SM SM SN SM SL SM
          Base oil ……………………………… HC - HC HC HC HC Semi-Syn. VHVI
          Viscosity @40°C …………… 40.2 34.6 37.5 41.5 37.4 38.5 38.6 38.5
          Viscosity @100°C ………… 8.7 7.6 8.3 8.8 8.3 8.4 8.5 8.5
          Visc.Index ………………………… 203 - - 198 171 158 208 206
          Apparent Visc.@-35C … - 3651 - - 5987 - - -
          FP(COC)°C …………………………… 202 225 218 210 227 230 209 228
          PP,°C ……………………………………… -47 - -40 -50 - -42 -49 -50
          Density @20°C ………………… 847 840 845 853 850 850 847 853
          TBN …………………………………………… 5.68 6.49 6.54 5.53 7.01 5.54 5.78 7.87
          Ash, % …………………………………… 0.89 0.87 0.93 1.05 0.87 1.08 1.02 -
          Phosphorus, % ………………… - .053 - - .057 - - -
          Manufacturer …………………… 1 2 1 3 3 1 4 1

          Data on OEM oils is based on homologation protocols.
          *Idemitsu PDS. TBN is measured as per ASTM D-2896.

          1 - Idemitsu Kosan Co.
          2 - JX Nippon Oil & Energy Corporation
          3 - ExxonMobil Yugen Kaisha
          4 - Nisseki Mitsubishi Co


          HONDA
          ULTRA LEO SN 0W20 ............................... JX Nippon Oil & Energy Corporation
          ULTRA LTD SN 5W-30 .............................. JX Nippon Oil & Energy Corporation
          ULTRA MILD SN 10W-30............................. JX Nippon Oil & Energy Corporation
          ULTRA GOLD SN 5W-40 ............................. JX Nippon Oil & Energy Corporation

          ULTRA LEO SM 0W20 ............................... Idemitsu Kosan Co.
          ULTRA GREEN SM 0W20 ............................. ?
          ULTRA LTD SM 5W-30 .............................. Idemitsu Kosan Co.
          ULTRA MILD SM 10W-30............................. Shinihon Sekiyou Co.(Nippon Oil Corporation)
          ULTRA GOLD SM 5W-40 ............................. Shinihon Sekiyou Co.(Nippon Oil Corporation)

          MUGEN REV-R 5W-40 ............................... Idemitsu Kosan Co.

          MAZDA
          Golden Eco SM 0W-20 ............................. Idemitsu Kosan Co.
          Golden SM 5W-20 ................................. Japan Energy Kabusiki Kaisha
          Golden SM 5W-30 ................................. Japan Energy Kabusiki Kaisha
          MAZDA SPEED SPORTS OIL A-spec. SM 5W-40 ......... Japan Energy Kabusiki Kaisha

          MITSUBISHI
          Lubrolen SM-X 5W-30 ............................. Aoki Science Institute Co.
          Lubrolen SM-X 10W-30 ............................ Aoki Science Institute Co.
          Lubrolen SL-X 10W-30 ............................ Aoki Science Institute Co.

          NISSAN
          EXTRA SAVE-X 0W-20 SM ........................... Nisseki Mitsubishi Co.
          STRONG SAVE-X 0W-20 SM .......................... Nisseki Mitsubishi Co.
          STRONG SAVE-X 5W-30 SM .......................... Showa Shell Sekiyu Kabushiki Gaisha
          STRONG SAVE-X E Special 5W-30 SM ................ Showa Shell Sekiyu Kabushiki Gaisha

          ENDURANCE 10W-50 SM ............................. Showa Shell Sekiju Co

          STRONG SAVE-X OW-20 SL .......................... Nisseki Mitsubishi Kabushiki Gaisha (Nippon Oil Corporation?)
          STRONG SAVE-X M Special 5W-30 SL ................ ?
          NISMO VERUSPEED SL 5W40 100% SYNTHETIC .......... ? (Nissan Motor & Sport Corporation Co.)

          EXTRA SAVE-X 10W-30 SJ .......................... Showa Shell Sekiyu Kabushiki Gaisha

          SUBARU
          SUBARU SM 0W-20 .......... ...................... Idemitsu Kosan Co.
          SUBARU SM 5W-30 ......... ....................... Idemitsu Kosan Co.

          TOYOTA
          Toyota SN OW-20 ................................. ExxonMobil Yugen Kaisha
          Toyota SN 5W-20 ................................. Esso Sekiyu Yugen Kaisha
          Toyota SN 5W-30 ................................. ExxonMobil Yugen Kaisha
          Toyota SN 10W-30 ................................ ExxonMobil Yugen Kaisha

          Toyota SM OW-20 ................................. ExxonMobil Yugen Kaisha
          Toyota SM 5W-20 ................................. Esso Sekiyu Yugen Kaisha
          Toyota SM 5W-30 ................................. ExxonMobil Yugen Kaisha
          CASTLE SM 5W-30 ................................. ExxonMobil Yugen Kaisha
          CASTLE SM 10W-30 ................................ ExxonMobil Yugen Kaisha

          Toyota SL 5W-20 ................................. Esso Sekiyu Yugen Kaisha
          Castle SL 5W-20 ................................. Esso Sekiyu Yugen Kaisha
          Toyota SL 5W-30 ................................. Nippon Oil Corporation
          CASTLE SL 5W-30 ................................. Nippon Oil Corporation
          Toyota SL 10W-30 ................................ Nippon Oil Corporation
          CASTLE SL 10W-30 ................................ Nippon Oil Corporation
          Vali_lj
          Tech Geek
          Last edited by Vali_lj; 03-07-14, 00:18.

          Comment


          • Am tot citit si solicitat sfaturi zilele astea in legatura cu uleiul pentru un Civic 1.8 si pe aceasta baza oscilez intre:

            - TOTAL QUARTZ ENERGY 9000 0W-30
            - MOBIL 1 0W-30 Advanced Fuel Economy

            Ce ati alege intre cele doua? Primul meu gand a fost sa merg pe mobil1 dar am anumite rezerve despre protectia pe care o asigura motorului un ulei orientat pe eficientizarea consumului de carburant.

            Comment


            • O idee buna ar fi sa te ghidezi dupa ce au mai folosit ceilalti colegi cu Civic-uri 1.8 si au fost multumiti.

              Printre altele, a folosit cineva Castrol Edge 5W-30? Sunt curios de feedback/rezultate.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • O nota pentru Sustina 5w30: R18-le il papa bine la mers de... autostrada de Germania. Probabil ca 5w40-ul ar fi uleiul indicat pentru un condus ceva mai tare.

                Comment


                • Aha, aha...
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • Pai si daca luam in considerare vascozitatile la 100 grd C si de forfecare ajungi la concluzia ca este un ulei destul de 'usor' pentru gradul lui SAE. Am citit nu mai stiu pe unde, ca Sustina este de fapt dublu HC.

                    Comment


                    • Nimeni nu merge pe uleiuri Millers de pe aici ? Io trec pe Millers 5w40 nanodrive ( nano technology ) impreuna cu dinoc. Revenim cu feedback.

                      Originally posted by Dan101 View Post
                      Presupun ca s a mai intrebat pe aici, a folosit cineva uleiuri de la millers? As vrea sa incerc millers cfs nano drive 5w40, sa vad cum se comporta vs fuchs titan pro s, teoretic e mai bun, practic o sa vedem, a mai testat careva? Oil change 8k km.
                      Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
                      '04 Accord 2.4 A/T CL9

                      Comment


                      • Gata cu fuchs? E mai bun millers? Pret?
                        sigpic

                        Comment


                        • Salutare,

                          Pentru ca trebuie sa schimb uleiul in curand si pentru ca CL7-le meu a ajuns la 114k km va rog o recomandare referitor a vascozitatea uleiului pentru acest nr de km.
                          La marca sunt decis - am pus numai Mobil1 made in USA pana acum si pentru ca motorul este f ok nu am de gand sa schimb.

                          multumesc
                          '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
                          '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
                          "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
                          Gregory House

                          Comment


                          • Originally posted by sorinu View Post
                            Salutare,

                            Pentru ca trebuie sa schimb uleiul in curand si pentru ca CL7-le meu a ajuns la 114k km va rog o recomandare referitor a vascozitatea uleiului pentru acest nr de km.
                            La marca sunt decis - am pus numai Mobil1 made in USA pana acum si pentru ca motorul este f ok nu am de gand sa schimb.

                            multumesc
                            Mobil 1 Extended Performance 5W-30 nu-i rau.
                            Website Boutique Oils

                            Comment


                            • Originally posted by tudorart View Post
                              Mobil 1 Extended Performance 5W-30 nu-i rau.
                              Salut Tudor! Ma bucur sa te "regasesc". Eu am facut o pauza cam mare de forum si nu prea mai sunt la curent cu cine mai e pe aici dintre cei vechi.
                              Multam pentru recomandare! Si pentru ca de la tine am luat uleiul pentru cutia de viteze as vrea sa repetam tranzactia daca se poate la care sa adaugam si Mobil 1-ul recomandat de tine.
                              Poti te rog s aimi dau niste preturi pentru ulei cutie viteze si 5L de Mobil 1 Extended Performance 5W-30?
                              Masina este un Accord CL7 din 2008.

                              multumesc

                              PS Daca sunt off va rog sa imi spuneti si ma mut pe PM cu Tudor.
                              '15 Honda Accord 2.0 M/T Executive, Graphite Luster Metallic
                              '13 Suzuki Swift 1.2, 94CP
                              "Religion is a symptom of irrational belief and groundless hope."
                              Gregory House

                              Comment


                              • Salut,
                                Ti-am raspuns punctual la intrebare dar eu nu il vand.
                                Iti dau pe PM detalii de unde sa incerci sa-l iei.
                                Website Boutique Oils

                                Comment

                                Working...
                                X