Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by chipson78 View Post
    aka, conteaza mai putin daca masina e din o mie noua sute toamna sau 2008, mai mult conteaza numarul de kilometri. spre exemplu, daca ai deja 100k km cu masina, 0w30 e cam subtire. daca ai 50-60k km, e ok. pe langa nr de km mai conteaza si stilul de condus, ce fel de drumuri faci(urban/extraurban, scurte/lungi, trafic lejer/bara la bara), la ce interval vrei sa schimbi uleiul(10k/20k), etc....
    btw, n-ai citit cele 111 pagini din spate? citeste-le si o sa-ti faci o idee despre ce ulei sa iti pui in motor.

    Ok. Hai sa iti argumentez fiecare idee
    1. Dupa cum stii tehnologia avanseaza si cu asta apar mici modificari la constructia motorului. (construcotrii urmaresc reducerea emisiilor fara afectarea randamentului motorului). Dupa mintea mea de inginer auto,de la an la an apar mici modificari in acest scop si am zis ca probabil este un parametru important anul

    2. Ai perfecta dreptate in legatura cu nr de km. Am uitat sa mentionez ca are 40k

    3. Stilul de condus, tipul de drumuri care le fac si intervalul la care VREAU sa schimb uleiul sunt irelevante.Producatorul recomanda un anumit tip de ulei in functie de alti parametri mult mai importanti. Si nu vreau sa schimb la un anumit interval ca asa mi s-a sculat, ci il schimb pentru ca asa trebuie (Citeste "Mentenanta Autovehiculelor" pentru a afla mai multe despre modificarea starii tehnice motorului in cazul ungerii deficitare) Citeste si o sa-ti faci o idee, vorba ta.

    4. Nu am timp sa citesc toate postarile de pe forum pentru a-mi raspunde la o intrebare cand pot pur si simplu sa intreb si sa mi se raspunda

    Deci vreau un sfat competent de la colegii mentionati de userul vtin in legatura cu uleiul recomandat de constructor pentru motorul 1.8 cu 40k

    Comment


    • Aka, ar fi bine sa te adresezi tu lor.
      Enumerarea celor care au ceva de spus in domeniu nu este limitativa: Maruta, Delphi, IB, BlackMagic s.a.m.d. am credinta ca sunt oameni priceputi in domeniul asta.
      In ce ma priveste, Civicul meu Sedan 2008 cu ~40.000 de km s-a simtit foarte bine cu 0w30-ul X-lite de la Motul. Urmeaza un Amsoil 0w30 cu un TBN bun de tot.

      Comment


      • domnule aka, va rog sa ma scuzati!
        baieti sariti repede sa-i raspundeti domnului pentru ca dansul nu are timp sa citeasca, considera ca e mai bine sa-i raspunda altii, desi au mai facut-o si printre acele pagini pe care dansul nu are timp sa le rasfoiasca macar. ma intreb de unde a dedus domnul ca voi aveti timp sa ii raspundeti, desi ati mai facut-o de cateva ori......
        si daca tot aveti o minte de inginer auto, domnule aka, ma gandesc, dupa mintea mea de om cu bacalaureat, ca ar trebui sa va pricepeti cat de cat la uleiuri auto, ca doar vorbim de domeniul in care dv sunteti calificat, nu de ulei de masline.....
        dupa cum probabil stiti, honda recomanda schimbarea la 10k km, obligatorie fiind la 20k km sau un an. deci schimbarea la 10k km, in cazul in care ii faceti in mai putin de un an este optionala, deci schimbati uleiul daca VRETI. avand in vedere ca masina Dv. este din 2008 si e iesita din garantie, pana si schimbul la 20k devine optional, puteti schimba uleiul si la intervale mai mari, nu se va supara nimeni.
        va mai spun ca una e sa schimbi treapta de viteza la 2500 rpm si una e sa schimbi la 6500 rpm, deci stilul de condus e iarasi relevant, fortele de frictiune si de forfecare in motor fiind diferite la rotatii diferite. am sa ma opresc aici, nu vreau sa va raspund eu la intrebare.
        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • Nu e dator nimeni sa raspunda nimic nimanui, chipson; cine o face o face din pasiune, si nu din datorie. Altfel n-ar mai fi forum si n-ar mai exista Honda-FAN. Nu iau apararea nimanui, dar aka a subliniat fara sa-si dea seama, o problema: pentru orice nou-venit, e foarte greu de extras o informatie utila dintr-un topic de peste 100 pagini, si foarte greu de sintetizat, sunt 1000 de pareri pro si contra, mai mult sau mai putin avizate. Vorbesc de acesta al uleiurilor in special, caci altele sunt mai "subtiri".

          Cred ca o situatie sintetica ar ajuta foarte mult in sensul asta: masina, tip de motor, mod de condus, unde se merge preponderent, etc. etc. si tipurile de uleiuri/brandurile recomandate, functie de situatie.
          Cine are o asemenea situatie sau dispune de resursele necesare s-o schiteze, ar face un mare bine intregii comunitati. Incepuse Vali_lj asa ceva (date tehnice ale uleiurilor explicate) pe sectiune de blog a forumului, care a disparut la ultimul update al site-ului.

          Vali, ai putea sa re-postezi acele xls-uri/tabele? Ar fi binevenite, si foarte bune pentru cine are ochi sa citeasca si minte sa inteleaga.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Nu e dator nimeni sa raspunda nimic nimanui, chipson; cine o face o face din pasiune, si nu din datorie. Altfel n-ar mai fi forum si n-ar mai exista Honda-FAN. Nu iau apararea nimanui, dar aka a subliniat fara sa-si dea seama, o problema: pentru orice nou-venit, e foarte greu de extras o informatie utila dintr-un topic de peste 100 pagini, si foarte greu de sintetizat, sunt 1000 de pareri pro si contra, mai mult sau mai putin avizate. Vorbesc de acesta al uleiurilor in special, caci altele sunt mai "subtiri".

            de acord cu tine, dar it mai spun ceva: eu am citit forumul vreo 6 luni inainte sa postez ceva. pur si simplu mi-a fost rusine sa intreb ceva ce se mai discutase.
            daca omul ar fi venit si ar fi intrebat: " am un civic 1.8, am citit pe aici si pe goagal, dar nu m-am lamurit pe deplin, de ce recomandati 0w30 sau 5w30?", n-ar fi fost nici o problema. si nici asa nu a fost nici o problema, in primul am incercat sa aflu cum conduce, pe unde, etc.. si imi raspunde ca dansul e inginer auto si ca pe unde conduce si cum n-are nici o relevanta, el asteapta un raspuns.

            Cred ca o situatie sintetica ar ajuta foarte mult in sensul asta: masina, tip de motor, mod de condus, unde se merge preponderent, etc. etc. si tipurile de uleiuri/brandurile recomandate, functie de situatie.

            spune-i si lui aka asta, la el sunt irelevante.


            Cine are o asemenea situatie sau dispune de resursele necesare s-o schiteze, ar face un mare bine intregii comunitati. Incepuse Vali_lj asa ceva (date tehnice ale uleiurilor explicate) pe sectiune de blog a forumului, care a disparut la ultimul update al site-ului.

            mi-a soptit o pasarica pe la nationala ca se reia proiectul. acum, cand, cum, unde nu pot sa va spun, mi-a fost rusine sa trag cu urechea prea mult
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • Originally posted by vtin View Post
              Aka, ar fi bine sa te adresezi tu lor.
              In ce ma priveste, Civicul meu Sedan 2008 cu ~40.000 de km s-a simtit foarte bine cu 0w30-ul X-lite de la Motul. Urmeaza un Amsoil 0w30 cu un TBN bun de tot.
              Mersi ...chiar asta vroiam sa stiu.

              @chipson78
              Din faptul ca detin Honda Civic Sedane 1.8 poti trage si singur concluzia ca am optat pentru o masina de familie in care imi fac treaba si in oras dar si in afara, deci nu am luat-o sa fac performanta pe circuit. Daca vroiam asta imi luam Type-R. Stilul meu de condus nu este nici prea prea, nici foarte foarte. Si pentru acest tip de stil sunt 99% din uleiurile ce se folosesc la reprezentante. De-asta am si zis ca nu are rost sa te gandesti la stilul meu de condus.
              Faza cu paginile chiar nu isi avea rostul. In acest topic dedicat uleiurilor sunt >1500 de postari. Imi cauti tu raspunsul la intrebare ? cred ca nu...

              Comment


              • @aka : nu vei gasi raspuns la intrebare, doar e un forum, ne dam cu parerea, de aia e bine sa citesti. Raspunsurile de aici sunt experiente personale asa ca tu trebuie sa iei hotararea. Vrei sa te iei dupa @vtin, foarte bine, vrei sa te iei dupa @chipson78, iar foarte bine. Dar, tine minte: asta este experienta lor, nu litera de lege sau regula. Tu trebuie sa stii ce vrei.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • aka, pai asa puteai sa spui de la inceput. ca si regula generala, un ulei trebuie sa fie indeajuns de gros ca sa nu apara fenomenul de forfecare si indeajuns de subtire incat sa asigure cea mai mica vascozitate cinematica la 100 de grade fara sa rupa pelicula. nu vei sti niciodata care este uleiul asta, iti garantez
                  pentru motorul tau eu as folosi un 5w30, cu un HTHS in jur de 3 si un TBN cat mai mare. nu vreau sa zic ca un 0w30 n-ar merge, dar eu merg pe principiul ca, cu cat diferenta intre viscozitatea la rece si cea la cald e mai mare, cu atat sunt folositi mai multi optimizatori de index de viscozitate, iar HTHS-ul ar putea avea de suferit in anumite momente din aceasta cauza(gandeste-te la o coarda elastica, cu cat o intanzi mai mult, cu atat e mai mare riscul ca ea sa se rupa). TBN-ul cat mai mare pentru ca, cu cat TBN e mai mare, cu atat acizii formati in procesul de combustie vor fi anihilati pentru o perioada mai lunga si deci, vei proteja motorul pentru o perioada mai mare de timp impotriva coroziunii create de acesti acizi.
                  pentru benzina, N/A, mi se pare ca un 5w e de ajuns, neexistand mari probleme la rece. pentru turbo, insa, treaba se schimba, n-ai vrea sa strici o turbina pentru ca folosesti un ulei prea gros la rece.
                  tot ce ti-am zis eu mai sus e pura teorie, n-o sa observi nici o diferenta in realitate intre diferitele tipuri de uleiuri, atat timp cat folosesti maxim un 0w40.

                  si trebuie sa-i dau dreptate lui kmr, e parerea mea personala, nu trebuie sa te iei dupa ea. desi, spre exemplu, parerea mea si cea a lui delphi coincid in ceea ce priveste o anumita lumina dintr-un anumit portbagaj . dar asta e o exceptie care confirma regula, evident.
                  civic 2.2 5D FK3
                  CR-V 2.2 AT RE6

                  Comment


                  • Originally posted by aka View Post
                    Stilul meu de condus nu este nici prea prea, nici foarte foarte. Si pentru acest tip de stil sunt 99% din uleiurile ce se folosesc la reprezentante.
                    cel mai bine intrebi pe la reprezentante, fara sa mai pierzi timpul pe aici
                    noi, putzoii necunoscatori in ale virginitatii uleiului de masline suntem restul de 1%

                    Comment


                    • Cine spune ca nu conteaza stilul de condus, se inseala.
                      Eu si cu Delphi folosim de cativa ani aceleasi uleiuri si avem aceeasi masina/motorizare/etc.
                      Lui nu-i papa deloc ulei de la un schimb la altul, mie imi papa cam 200-500 ml. Dar, la mine vede redline destul de des si fac multe drumuri bara la bara prin Bucuresti zi-de-zi, la Delphi nu cred ca vede peste 6000 rpm decat la Craciun si la Pastele (Cailor ) - sa ma contrazica daca nu-i asa .
                      Apoi, mai conteaza daca uleiul este folosit all-year-round sau se fac schimburi de 2-3 ori pe an, pentru ca, in acest din urma caz, este de preferat sa folosesti un 0w20 iarna si un 0w30 sau 5w30 vara (eu ma refer acum strict la motoarele benzina 1.8 si 1.4 iDSi sau i-VTEC).
                      Pentru a nu avea niciodata dureri de cap ce ulei folosesti pe aceste motoare este bine sa-l schimbi la cel mult 7-8000 km si atunci poti pune si 0 sau 5 W pana la 20,30,40 - oricare dintre eceste combinatii.
                      Si, plus de asta, exista oferte excelente aici pe forum de uleiuri, la care se adauga expertiza lui tudorart ​si a altor cativa cunoscatori, incat e foarte simplu sa trimiti un mail sau PM si ai imediat raspunsul potrivit.
                      maruta
                      Senior Member
                      Last edited by maruta; 09-08-12, 10:47.
                      CR-V e:HEV
                      JAZZ GD1 CVT
                      Ex: CR-V RE6

                      Ex: RDX TB1
                      Ex: Civic FD1

                      Ex - JAZZ GD1
                      Ex - ACCORD Type-R
                      Ex - DEL SOL EH6

                      Comment


                      • 1671 posturi ( inclusiv asta ) si nu poti sa spui exact ce ulei sa folosesti.... Ce topic de 2 lei.... Propun sa fie sters.

                        LE Multumesc chipson78 pentru atentionare, sunt, de fapt, 1691 posturi
                        KMR
                        Super Moderator
                        Last edited by KMR; 09-08-12, 13:22.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • Originally posted by chipson78 View Post
                          aka, pai asa puteai sa spui de la inceput. ca si regula generala, un ulei trebuie sa fie indeajuns de gros ca sa nu apara fenomenul de forfecare si indeajuns de subtire incat sa asigure cea mai mica vascozitate cinematica la 100 de grade fara sa rupa pelicula. nu vei sti niciodata care este uleiul asta, iti garantez
                          pentru motorul tau eu as folosi un 5w30, cu un HTHS in jur de 3 si un TBN cat mai mare. nu vreau sa zic ca un 0w30 n-ar merge, dar eu merg pe principiul ca, cu cat diferenta intre viscozitatea la rece si cea la cald e mai mare, cu atat sunt folositi mai multi optimizatori de index de viscozitate, iar HTHS-ul ar putea avea de suferit in anumite momente din aceasta cauza(gandeste-te la o coarda elastica, cu cat o intanzi mai mult, cu atat e mai mare riscul ca ea sa se rupa). TBN-ul cat mai mare pentru ca, cu cat TBN e mai mare, cu atat acizii formati in procesul de combustie vor fi anihilati pentru o perioada mai lunga si deci, vei proteja motorul pentru o perioada mai mare de timp impotriva coroziunii create de acesti acizi.
                          pentru benzina, N/A, mi se pare ca un 5w e de ajuns, neexistand mari probleme la rece. pentru turbo, insa, treaba se schimba, n-ai vrea sa strici o turbina pentru ca folosesti un ulei prea gros la rece.
                          tot ce ti-am zis eu mai sus e pura teorie, n-o sa observi nici o diferenta in realitate intre diferitele tipuri de uleiuri, atat timp cat folosesti maxim un 0w40.

                          si trebuie sa-i dau dreptate lui kmr, e parerea mea personala, nu trebuie sa te iei dupa ea. desi, spre exemplu, parerea mea si cea a lui delphi coincid in ceea ce priveste o anumita lumina dintr-un anumit portbagaj . dar asta e o exceptie care confirma regula, evident.
                          Felicitari pentru sinteza de mai sus! Se vede ca te-ai documentat serios.

                          Parerile noastre coincid si in ceea ce priveste uleiurile, nu numai in ce priveste beculetele. Eu am tot folosit Honda 5W30, desi as fi vrut sa pun Honda 0W30, dar asta mi-a venit din State. Acuma, dupa ce a iesit din garantie, de la urmatorul schimb o sa pun Amsoil 0W30.

                          Originally posted by maruta View Post
                          Cine spune ca nu conteaza stilul de condus, se inseala.
                          Eu si cu Delphi folosim de cativa ani aceleasi uleiuri si avem aceeasi masina/motorizare/etc.
                          Lui nu-i papa deloc ulei de la un schimb la altul, mie imi papa cam 200-500 ml. Dar, la mine vede redline destul de des si fac multe drumuri bara la bara prin Bucuresti zi-de-zi, la Delphi nu cred ca vede peste 6000 rpm decat la Craciun si la Pastele (Cailor ) - sa ma contrazica daca nu-i asa .
                          Eu nu pot decat sa-ti dau perfecta dreptate. Stilul de condus si regimul de mers au o influenta foarte mare asupra uleiului. Si, da, iti dau dreptate si cu stilul meu de mers.

                          aka, daca intrebi pe la reprezentante, o sa-ti spuna fiecare sa pui uleiul pe care il comercializeaza ei: Asko - Texaco, Carpati Motor - Mobil, altii o sa zica Elf, Total, samd. La fel si cu vascozitatile: unii o sa spuna 0W20, altii 5W40. Eu am ales, exact din motivele enuntate de chipson78 mai sus 0W30 sau 5W30.
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • Iar bagati omul in ceata..... Spunreti domne clar ce ulei trebuie sa foloseasca.
                            Domnu' chipson78 si domnu' Delphi, nu va potoliti cu invidia asta .....
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • Originally posted by chipson78 View Post
                              Cine are o asemenea situatie sau dispune de resursele necesare s-o schiteze, ar face un mare bine intregii comunitati. Incepuse Vali_lj asa ceva (date tehnice ale uleiurilor explicate) pe sectiune de blog a forumului, care a disparut la ultimul update al site-ului.

                              mi-a soptit o pasarica pe la nationala ca se reia proiectul. acum, cand, cum, unde nu pot sa va spun, mi-a fost rusine sa trag cu urechea prea mult
                              Am discutat foarte mult la subiectul asta si impreuna cu alti colegi o sa facem o sintetizare a indicilor si ceva tabele ,astfel incat oricine vrea sa caute un anumit ulei in functie de x factori sa se poata orienta cat mai usor , luand in calcul indicii si valorile uleiului pe care vrea sa il foloseasca ...
                              Touge is what we live for

                              Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                              Comment


                              • Originally posted by KMR View Post
                                1671 posturi ( inclusiv asta ) si nu poti sa spui exact ce ulei sa folosesti.... Ce topic de 2 lei.... Propun sa fie sters.
                                bai nene sunt 1691 de posturi inclusiv al tau(eu asa vad cu o pereche de ochelari), deci in alea 20 pe care nu le vezi tu sta toata stiinta ) , deci de-aia sunteti voi in ceata (ce imi mai place "deci" asta...). i-am zis omului ce indicatori sa caute, poate omul gaseste niste parametri mai buni decat la amsoil la alt ulei, problema lui.
                                despre becuri de portbagaj discutam cand ne vedem, daca mai e valabila oferta cu montajul
                                delphi, multumesc de aprecieri , dar nu era cazul
                                civic 2.2 5D FK3
                                CR-V 2.2 AT RE6

                                Comment

                                Working...
                                X