Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Barbotare exista oricum pentru ca altfel nu ai avea ungere la cilindrii si racire la capul pistonului, ungere la bolt, umerii pistonului etc. Modificarea presiunii in rampa (banuiesc ca acolo ai avut senzorul) e cel putin ciudata si sa fie invers proportionala cu nivelul in baie o pot atribui doar faptului ca vascozitatea uleiului ar varia functie de cantitate. Cu putin ulei temperatura lui ar fi mai ridicata si viscozitatea mai mica, curgere mai buna, pompabilitate mai buna deci o presiune mai mare pe cand la o cantitate mai mare uleiul e mai rece, mai vascos si posibil ca pompa ta de ulei sa fi avut o supapa de suprapresiune cu arcul decalit si sa fi deschis mai repede si astfel scaderea sau chiar filtrul de ulei sa fi avut supapa de bypass dubioasa.
    Te cred, nu e problema asta, doar am ridicat problema pentru ca am auzit multiple mituri urbane si o discutie, ar putea lamuri cate ceva si ar elimina frica utilizatorilor mai putin tehnici de a folosi masinile si altfel decat "normal".
    Este adevarat insa ca presiunea in carter variaza functie de volumul ramas "gol", presiunea/depresiunea creata de miscarea du-te vino a pistoanelor. Daca nivelul este foarte apropiat de Punctul Mort Interior rezistentele hidro intampinate de arborele cotit cresc substantial.
    L.E. Cei ce merg pe circuit cu dry sump o fac si pentru a evita caderile de presiune prin lipsa uleiului la sorbul pompei si pentru a mai castiga cativa ponei prin faptul ca ambielajul nu se mai freaca de masa de ulei si acceleratia este mai rapida. Totusi trebuiesc adoptate masuri de ungere/racire a suprafetelor vitregite de diminuarea cetii de ulei din carter.
    La S2K ai simtit nevoia radiatorului suplimentar sau doar vrei un plus de protectie motor/ulei?! Probabil vor trebui majorate sectiunile de curgere la/de la racitor pentru a compensa pierderea hidraulica din el
    hondaru
    Senior Member
    Last edited by hondaru; 11-02-18, 19:28.

    Comment


    • Senzorul era pus īn sandwich plate, la filtrul de ulei.
      Evident că d-aia, la Honda ai nevoie de dry sump, pentru că rămāi fără ulei. D-aia și pun băieții mai mult
      La S2000, temperatura de ulei este mare și ajunge la 120 grade īn mod frecvent, ceea ce nu e foarte sănătos nici pentru motor, nici pentru ulei ( pentru calitățile uleiului ). D-aia mă bate gāndul de radiator de ukei și d-aia am citit că unii se laudă că nu pierzi mult din presiune.
      KMR
      Super Moderator
      Last edited by KMR; 11-02-18, 19:38.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Motorul ca motorul, pana la urma metalul rezista la temperaturi si mai ridicate insa uleiul aici e buba! Se modifica structura ireversibil si adio propietati...

        Comment


        • What happens when an engine is overfilled with oil?

          So you topped up the engine when it was warm after getting a faulty dipstick reading, or you put too much oil in when you changed it yourself. What's the worst that could happen? Well the problem with this is that the next time the engine is run, the windage in the crankcase and other pressures generated by the oil pump, etc. place a great strain on the seal on the rear main bearing (ca o paranteza aici, din cauza cantitatii de ulei prea mare la un moment dat in motor la CL7, am fost nevoit sa schimb exact semeringul de palier mentionat aici ).

          Eventually, often much sooner than the ordinary man in the street might expect, the rear main bearing seal ruptures, and the engine becomes a 'leaker'. If you've got a manual gearbox, this means one thing: this oil goes right onto the flywheel and the face of the clutch disc. A lubricated clutch is A Bad Thing. If this still goes unnoticed, the front seal is the next to go, and the engine then becomes a 'gusher' (or to be more colourful, it starts pissing oil all over the place). As well as smothering the clutch with oil from the rear, the oil now coming from the front leak will be neatly distributed about the engine bay as it hits the front pulley - often propelling it out as far as the brake discs. At the same time as this Hollywood disaster movie is unfolding outside the engine, things aren't working out any better on the inside. The correct oil level is really close to the rotating crank. Overfilling will mean the crank dips into the oil and churns it into a froth. Froth is good on certain types of coffee but not good in an engine. The mixture of aerated oil will be forced into the bearings and in case you didn't know, air is not a lubricant. Typically this means that bearing damage will follow quite rapidly, especially if you are driving on a motorway. You'll know bearing damage when you get it. The engine smells like a garage mechanic cooking over an open flame and the noise coming from the engine is the sort of thing you'd normally hear in vaudeville plays when a piano is pushed down a flight of stairs. As if that all wasn't bad enough, the excess oil gets thrown up into the piston bores where the piston rings have a hard time coping with the excess oil and pressure. It gets into the combustion chamber and some of it will get out into the exhaust system unburnt resulting in a nice patina of oil all over the platinum surfaces of your catalytic converter. This renders it utterly useless for good.

          Da, e vorba de barbotare, crescand presiunea din carter si posibil scazand presiunea de ulei, din cauza spumarii uleiului, ceea ce duce la o ungere ineficienta.

          @KMR - cei ce pun mai mult ulei in motor cand se dau pe track o fac ca sa nu ramana fara ulei in pompa, dat fiind ca fortele G sunt mari pe circuit, si nu toata lumea isi instaleaza baie de ulei Anti-G. E mai ieftin sa pui mai mult ulei.
          BlackMagic
          Senior Member
          Last edited by BlackMagic; 11-02-18, 20:45.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Știu, am scris și eu asta Ideea e că nu se strică așa ușor de la ulei īn plus. Acum clar că depinde și de cāt ulei īn plus vorbim.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • Acum nu stiu daca e o coincidenta sau nu. Acum 2 ani, la drum lung, masina tragea foarte bine dar la opriri am observat ca motorul mi se parea destul de incins, cu toate ca temperatura era in limite. A doua zi m-am uitat la ulei si era la jumatatea indicatorului de pe joja. Am completat pana aproape de maxim si am plecat la drum. Motorul nu mai era asa de "elastic" si parca nu mai tragea la fel ca in ziua precedenta, plus la oprire nu mai era asa de incins. Mentionez ca in cele 2 zile au fost aceiasi factori (temperatura aerului, cam aceeasi numar de kilometric parcursi, acelasi stil de condus). De atunci cand simt ca masina trage ma bine ma uit la ulei....si surpriza: este sub maxim.
              '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
              '07 Honda CR-V 2.0 M/T

              Comment


              • "The mixture of aerated oil will be forced into the bearings and in case you didn't know, air is not a lubricant. Typically this means that bearing damage will follow quite rapidly, especially if you are driving on a motorway." - Chestia asta mi se pare o balarie cu frunze mari pentru ca uleiul de la cuzineti ajunge acolo sub presiunea dezvoltata de pompa de ulei iar cantitatea peliculei si consistenta acesteia este data si de fortele maxime de presiune luate in calcul la proiectare. Probabilitatea ca uleiul barbotat sa invinga presiunea peliculei care vine de la pompa sa unga cuzinetul mi se pare imposibila daca tinem cont de legile fizicii.
                Orice carter de motor este prevazut cu ventilate, deci comunica cu exteriorul intr-un fel sau altul (va aduceti aminte de Daciile ce aveau un furtun scos pe sub masina sa elimine suprapresiunea din carter datorita uzurii?!) si cu rolul de preveni suprasolicitarea semeringurilor de la arborele cotit.

                "Motorul nu mai era asa de "elastic" si parca nu mai tragea la fel ca in ziua precedenta, plus la oprire nu mai era asa de incins." Exact asta am spus si eu mai sus, rezistenta hidraulica a uleiului in surplus constituie un moment rezistent insa supracantitatea asigura o racire suplimentara deloc de neglijat. Rolul uleiului in motor este in egala masura de ungere cat si de racire! In unele situatii este pur de racire!



                "Ideea e că nu se strică așa ușor de la ulei Ć®n plus. Acum clar că depinde și de cĆ¢t ulei Ć®n plus vorbim" perfect de acord! Or fi fost niste cowboy isteti care au pus ulei pana a iesit pe joja si atunci da, avem o problema!

                As if that all wasn't bad enough, the excess oil gets thrown up into the piston bores where the piston rings have a hard time coping with the excess oil and pressure. Nimic mai fals. Uleiul ajunge pe camasi si de acolo in contact cu segmentul raclor care rade o foarte buna parte din ulei inapoi in baie de pe suprafata cilindrului. Este adevarat ca uleiul isi poate face loc mai sus spre ceilalti 2 cilindrii prin efectul de pompaj ce parare datoarita jocului din canalul de segment si segmenti. Presiunea in camera de ardere este cu mult mai mare fata de presiunea din carter si ea "ajuta" ca segemntii sa stea lipti de camasa si se opune "inaintarii" uleiului spre camera de ardere.

                "front leak will be neatly distributed about the engine bay as it hits the front pulley - often propelling it out as far as the brake discs." Sa fim seriosi, asta este posibi (statistic vorbind) doar la masinile cu motor longitudinal si nici atunci. Am avut o masina cu suspensie hydraulica Citroen BX care curgea la ambii cilindrii de suspensie fata si uleiul hidraulic ajungea pe fuzeta care este infinit mai aproape de discurile si etrierii de frana decat semeringul fata al motorului si nu am avut ulei ajuns pe franele fata ever!

                Asadar acest citat de pe site-ul binecunoscut aici este un exemplu de extrapolare a unui fenomen si prezentare pseudo stiintifica de tip folclor urban. Pentru orice fenomen exista o explicatie insa nu sunt de acord cu cea data de ei care mi se pare "dupa ureche" fara fenomene fizice explicate corect. Intamplator am colegi de munca care sunt Americani get beget si am vazut cum pun ei problemele cand vine vorba de masini si intretinere, revizii, s.a.m.d. sunt mai rau ca mecancii pe genunchi din spatele blocului!
                Eu am adus problema in discutie pentru a impartasi experiente si multumesc tuturor care au facut-o. Personal prefer sa merg cu ulei mai mult in baie (nu pina da afara pe joja ) si sa "chinui" motorul decat sa-l "molestez" cu nivel scazut (ulei supraincalzit datorita cantitatii reduse, ungere/racire deficitara).

                Comment


                • Dragi colegi de forum, de ceva vreme tot citesc posturile acestui topic si am ajuns la pagina 136 si sunt 2050+ posturi in care fiecare spune de toate, dar, si pentru cei mai putin avizati este dificil de inteles care ulei este practic cel mai folosit si cel mai indragit de utilizatori si bazat pe ce anume.
                  In consecinta propun postari pentru un timp de genul postului lui ticker 2051 insa cu informatii concise de genul:

                  Accord 2004 Motor K20N (nr de km se poate vedea din ultimul schimb)

                  Interval Km (0-10k) Tip Ulei 0W20 Producator (OEM, Valvoline, Castrol etc.) Proveninenta (USA, local, DE, BE, TK) Zgomot motor (1 foarte zgomotos - 5 foarte silentios Tip conducere (1 ca mosii incepatorii foarte incet - 5 racing) Culoare/consistenta la sf perioadei (1 nemodificata - 5 complet negru modificata) Consum ulei 600gr/8k km Overall: F Prost, Slab, Mediocru, Bun, FBun.

                  Interval km (10-15k); 0W60 Synpower; Valvoline local emag; Zgomot 4; Conducere 3 (normala cu perioade de red); Culoare/consistenta 3 Partial modificata; 700gr/5000km; Overall 2 Slab. Nu dati cu parul este doar un exemplu! in final ar arata cam asa:

                  10-15k 0W60 Synpower Valvoline local emag 4 3 3 700/7000 2
                  15-25k 0W30 Sustina Eneos DE 5 4 4 100/10k 5

                  Intr-un tabel ar arata mai bine...ordinea si numarul de coloane trebuie agreate dar respectat de toata lumea pentru o cat mai mare relevanta.

                  Asa putem avea cu totii aceeasi scara de valori si formatul sa fie usor de vizionat si facut comparatii prin copy/paste de pe forum pe un fisier extern.
                  In privinta scarilor de valori trebuie tinute destul de condensate (cu toata ambiguitatea) insa trebuiesc intelese de toata lumea si usor de utilizat.

                  Doar cei 2 bani....

                  L.E. Eu am pus de curand pe CTR EP3(am doar 100km) 0W30 Petronas Syntium XS si fata de 5W40 Motul X-Cess este mult mai silentios motorul in toate regimurile. In weekend fac un drum mai lung spre Rm Valcea si am sa vad comportamentul in conditii variate.

                  Comment


                  • Originally posted by hondaru View Post

                    Doar cei 2 bani....

                    L.E. Eu am pus de curand pe CTR EP3(am doar 100km) 0W30 Petronas Syntium XS si fata de 5W40 Motul X-Cess este mult mai silentios motorul in toate regimurile.
                    Sa admitem ca 0w30 este o vascozitate potrivita pentru EP3, ramane intrebarea:de ce Petronas??? ....chiar n-am chef sa vorbesc mult dar ca sa fiu inteles mai bine pun mai jos rezultatele VOA pentru Petronas 7000 0w30 XS
                    si....un ulei bun dar sincer sa fiu nici pe ala nu l-as pune in EP3 atat timp cat exista Redline, ...DAR comparand cele 2 uleiuri de mai jos, Amsoil Signature Series 0w30 mi se pare D U M N E Z E U.



                    si mai jos Amsoil SS 0w30:





                    Pentru comoditate extrag impreuna cifrele care mi se par relevante cu negru Petronas 0w30 XS si cu rosu in paranteze rezultatele Amsoil SS0w30
                    Deci:
                    hidrocracking +20-25% PAO vs (Hidrocracking + 30-60%PAO!! + 10% Esteri !!!)
                    Mo 103ppm vs (134ppm)!!
                    P 737ppm vs (678ppm)
                    Zn 827ppm vs (779ppm)
                    Bor 80ppm vs (210ppm)!!!
                    Ca 1876ppm vs (3118pm)!!!
                    TBN 7,27 vs (12,8)!!!
                    TAN 1,63 vs (1,94)
                    NOACK 11,8 vs (8,6)!!!
                    flash point 216 grade C vs (228 grade C)!!
                    puntul de curgere -52 grade C (50 grade C) sincer sa fiu acest parametru este despre nimic deoarece benzina pe la un -31 nu se mai evapora respectiv nu se mai aprinde, bateriile de masina sunt garantate sa dea curent undeva la -18 C, tot ce e mai jos este excelent dar nu mai este reglementat/normat.
                    Si desi nu sunt de acord cu vascozitatea 0w30, mai ales pentru forja, eu unu deduc usor ca din cele 2 de mai sus, pentru forja ar fi mai potrivit Amsoil deoarece valorile pentru Mo, Bor, Flash Point sunt mai mari, plus contine esteri, esterii aduc foarte multe beneficii dar din p.m.d.v principalul rol este de modificator de frecare la fel ca Mo sau Bor-ul (adica exact acei aditivi care iti fac motorul mai silentios la ralanti)
                    InjectoR
                    Senior Member
                    Last edited by InjectoR; 15-02-18, 23:40.
                    Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                    … Jazz do it ...

                    Comment


                    • Cum se face ca aproape de fiecare data cand se dezbate acest subiect, indiferent de marca/forum, multi dintre cei care au bagat in benzinare 0w20 sau 0w30 au spus ca se comporta mai bine decat cu uleiurile "de forja"?
                      Eu am bagat Mobil 1 0w20 de pe Cox acum 6500 km, cand a fost cazul i-am dat masinii in goarna maxim, pana spre limitare. Uleiul deabia acum incepe sa isi schimbe culoarea intr-un galben-maroniu, nivelul fiind pe maxim in continuare, fara sa completez. Suna extraordinar de bine, silentioasa, se incalzeste repede.
                      Eu personal voi merge cu 0w20 iarna si 0w30 vara, din moment ce pe toate configuratoarele posibile si imposibile se recomanda aceste tipuri de ulei pt K20.
                      In absolut toate masinile am folosit ce este recomandat de catre producator si de catre producatorii de uleiuri ca si specificatie a uleiului si nu am avut probleme niciodata.

                      Personal, toate datele acestea tehnice complexe si de foarte multe ori irelevante pentru consumatorul obisnuit ma lasa rece, la fel cum ma lasa rece si propaganda cu uleiurile americane. Am tot incercat sa ma conving singur ca merita sa dau 100 lei pe un litru de ulei, dar pur si simplu nu ma lasa constiinta, atata vreme cat exista uleiuri excelente in Europa la nici jumatate de pret.
                      Cheers!

                      Comment


                      • Amen to that!
                        Citesc topicul asta si ma crucesc. Ar fi ok daca as pricepe ceva. Ca x are a chestii mai mari decit y. Care are b chestii mai bune decit z. Care si el are mai stie naiba ce. Pentru cei care-si duc masinile pe circuit vor fi avind relevanta toate astea dar pentru soferul normal care urca ocazional in ture cit ii permite drumul, asfaltul si traficul n-au.
                        Am facut ca tine, i-am dat ce zice producatorul ca-i trebuie motorului aluia. A3/B4 ulei de Carrefour. Nu mi-a placut mie "urechiometric" Castrol si i-am dat Texaco si apoi Total. Dar asta nu e un reper, urechea mea cit de buna o fi ea! Chiar e! Dar ingineri dumneavoastra, asta e o parere, o impresie, o toana si nu un reper.
                        Da, mi-a consumat mai mult cind am tras de motor, altfel nu, dar niciodata nu mi-a iesit din parametri. N-am nimic cu uleiurile specializate, boutique sau asa, e locul fiecaruia pe piata, as fi trecut imediat la asa ceva daca mi s-ar fi parut ca motorul n-are ce-i trebuie. N-a fost cazul. Asa incit ma iertati, nu inteleg ce se discuta.
                        De dinafara mi se pare o discutie de dragul discutiei.
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • Sustin ideea lui hondaru!
                          '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                          '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                          Comment


                          • Io și Ea, perfect de acord. Pentru cei cu racing-ul īn minte, datele astea tehnice sunt benefice, mai ales susținute de o analiză de ulei după utilizare.
                            Pentru utilizatorul normal, respectarea cerințelor producătorului privind certificarea de performanță a uleiului (clasa API / ACEA) și folosirea unei vāscozităţi adaptată mediului și tipului de folosire a mașinii, e tot ce-i necesar.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • Injector, ar fi mai īnțelept să te abții de la jigniri.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • @InjectoR
                                Am pus Petronas pentru ca am vrut sa vad care este comportamentul cu un ulei de buget. Adevarat ca Amsoil este in anumite privinte mai (mai) bun dar am vrut un ulei care sa fie subtire aproape spre W20 si acesta (XS) este. Totusi sa nu uitam aspectul comercial pretul este foarte diferit!
                                Nu ma duc pe track acum iarna, evit forja, asa ca, pentru cateva luni de folosinta, eu cred ca isi face treaba.
                                Intre timp am parcurs drumul pana la Rm Valcea si pe autoatrada am mers si cu 180 si motorul suna foarte bine, nu mai are acel sunet metalic care-l avea cu uleiul precedent (Motul). Si pe urcari cu forja de rigoare motorul s-a comportat bine, VTEC.ul a intrat cum trebuie si pe toata gama de turatii si sarcini motorul este mai silentios si urca mai repede in ture.
                                Eu am cautat fisa uleiului dar am gasit pe la rusi ceva in ruseste dar suficient sa inteleg. Mi-a placut ca are TBN mic, benzinarele nu au nevoie de TBN mare.
                                Am sa prelevez si proba sa vad unde pot face o anliza sa ma lamuresc ce si cum.
                                Este un ulei de strada fara pretentii dar care-si face treaba pana acum foarte bine.
                                Apreciez ca tu esti mai hardocre si vrei maxim de la masina/motor si folosesti cele mai bune piese si fluide din piata dar nu inseamna ca toti care conducem Honda trebuie sa facem la fel. Oricum comparatia este binevenita si multumesc ptr efortul de a o posta!

                                Poate chestia cu rezultate tableare/standardizate ca forma ale impresiei asupra uleiului folosit, va fi adusa in discutie la adunarea nationala si reusim sa sintetizam informatia asa fel ca toata lumea sa priceapa dintr-o privire feedback-ul dat de diversi colegi fara a fi nevoiti de a citi 212 pagini care fie vorba intre noi cred ca vreo 40% contin informatii cu adevarat utile! Degeaba ne batem in opinii si "gura" aici daca nu tragem foloase cu totii!

                                Comment

                                Working...
                                X