Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by corsaru View Post
    nu-i chiar asa. Au scazut calitatea la x-cess de cand nu mai e imbuteliat in Franta si s-au mutat in Italia. Este mai subtire uleiul decat reteta precedenta si multi se plang ca e prea zgomotos motorul.
    gama Specific sunt Ok, se poate pune in motor.
    Ptr M4V3EiCk , isi poate cumpara fara probleme uleiul full saps A3B4 , Motul SPECIFIC 0700 0710 5W-40
    De problema asta m-am lovit si eu la o Toyota yaris la care bagam doar motul, la ultimul schimb a trebuit sa dau uleiul afara la 4000 km, era ca apa, foarte negru si motorul avea zgomote care pana atunci nu le mai avuse. I l-am schimbat si de atunci nu am mai folosit motul la nici o masina.

    Comment


    • a scazut calitatea motul. Bine nici in trecut nu era cine stie ce ulei , doar 300v-ul mai mergea si era de soi.
      Ptr cine isi permite Millers CFS Nanotechnology 5w40 ,Motul 300v 5w40 sau Motul Nismo 5w40 , Fuchs Pro Race S 5w40 care chiar merita

      http://www.nismo.co.jp/en/products/c...neup/5w40.html
      cel mai taran taran, este taranul de la oras !

      Comment


      • The Honda forum told us to do it...

        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • Eneos a inceput sa lase de dorit dpdv al calitatii in ultimi 2 ani. Intradevar ravenol a urcat mult in marketing in ultimul an dar si calitatea o mentine , sa vedem cat.
          Din punctul meu de vedere , cel putin pentru B16 le meu , uleiul anual pentru romania este un 5w40 full syntetic. Am probat pe acest motor in ultimii 200 k km tot felul de branduri. Singurul care si-a facut treaba cu brio a fost redline 5w40. Am mai scris intr-un post acum ceva vreme concluziile mele referitoare la ce am folosit.
          Recomandarile mele
          - Ravenol
          - Fuchs titan pro race s
          - Motul sport ester ( dealerul din ro nu vrea sa il importe ca ii scad vanzarile la 300v)
          - Millers
          Vali_lj
          Tech Geek
          Last edited by Vali_lj; 31-12-17, 18:13.
          Touge is what we live for

          Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

          Comment


          • ulei motul nismo 5w40 aduc pe comanda doar la bax 12 bucati cei de la motul si poldistribution.
            Un user de pe alt forum a cumparat din Austria,cantitate mica ptr 1 schimb .Intr-adevar e peste 300v, dar fiind ulei racing trebuie schimbat la 3000km.
            Similar Rowe High Tech Synth RS 0w40, tot la comanda de 1 bax bidoane de 1 litru se poate comanda de la importator.
            Doar ravenol prin autonext.ro se poate comanda cantitati mai mici ravenol rup 5w40, ravenol rcs 5w40,ravenol rsp 5w30, ravenol rep 5w30. din germania. Este foarte posibil din Februarie 2018 sa importe acele sortimente racing.
            corsaru
            Senior Member
            Last edited by corsaru; 01-01-18, 09:26.
            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

            Comment


            • Originally posted by Vali_lj View Post
              Recomandarile mele
              - Ravenol
              - Fuchs titan pro race s
              - Motul sport ester ( dealerul din ro nu vrea sa il importe ca ii scad vanzarile la 300v)
              - Millers
              intre fuchs pro s, millers nanodrive si motul 300v care ti s-a parut mai ok? adica sa reziste la forje mai bine.
              cel mai taran taran, este taranul de la oras !

              Comment


              • Nu stiu ce intelego tu prin forja. La mine 70% din tim masina merge in oras. Ceva ture pe serpentine noapte in lunile de vara si 2 -3 iesiri la circuit. Singurul ulei care ma impresionat a fost redline. Stabilitate buna la temp ridicate/forje .
                300v nu as pune decat in masina de circuit. Eu nu ii inteleg pe cei care pun asta in masina de zi cu zi. Este un ulei de max 6 luni sau 5000 km.
                Fuchs titan il folosesc deja de 3 schimburi , este un ulei calitate pret foarte bun.
                Millers am folosit un schimb si nu am putut trage concluzii prea multe.
                Ca fapt divers iti pot da niste masuratori de temp oras si " forja" vara la 38 - 40 grade ,cu diferite uleiuri pe care le-am probat in ultimii 200 mii km

                Eneos usa oras 98- 110 grade in functie decat de tepede ma misc
                Eneos eu oras 100 - 115 grade
                Valvoline syn power 97- 114
                Valvoline vr1 96 - 100
                Amsoil 97 - 110
                Redline 94 - 100 pe adancata nu a sarit de 115
                Fuchs titan 98 - 110
                Temperaturile mai joase sunt la condus normal .. cele ridicate la sesiuni constante de peste 5000 rpm
                Touge is what we live for

                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                Comment


                • Salut,

                  Am citit cateva sute de pagini, pregatindu-ma pentru urmatoarea revizie. Pana acum masina a mers pe 5w30 in mare parte in clima din Bucuresti si foarte rar a prins timp in clime mai reci.
                  Citind undeva la 190 de pagini din topic si totodata dorind sa schimb uleiul din motive ce tin de o mai buna intretinere a motorului, ma gandesc sa renunt la 5w30 si sa trec pe 0w30.

                  Stilul de condus nu este agresiv, merg destul de rar cu viteze mari (turatii mari implicit). Exceptand autostrazile unde incerc sa mentin 120-130 (undeva 3000-3500 rpm) sau uneori DN-urile bune unde mai ajung la 145-150 in reprize scurte sau vitezele anterior precizate, de obicei stau "la limita legii" pe principiul preventiei deoarece sunt foarte rare ocaziile in care sunt doar eu pe drum sa ma pot da la masina mai mult. Are acum 75,000 km+ in bord si nu mananca ulei.

                  Am urmatoarele variante:
                  - Eneos Premium Ultra, 4 litri, ACEA: A3/B3 ~ 150 lei
                  - Ravenol SSO, 5 litri, ACEA: A3/B4 ~ 270 lei
                  - Castrol Edge Professional A3 - 4x 1 litru ~ 180 lei

                  Asadar, care ar fi cea mai buna varianta de trecere de la 5w30 la 0w30 ?

                  Nu vreau explicatii ce contin tot felul de date si whitesheets, ci o clasare gen top 3 keep it simple.

                  Comment


                  • Primele 2 tipuri de ulei enumerate de tine sunt A3/B4. Daca o luam ca litera de lege ce scrie in manualul masinii, trebuie sa utilizezi uleiuri A1/B1 sau A3/B3.

                    Evita uleiul Castrol, este cel mai contrafacut ulei din Europa.

                    Sfat: Eneos Sustina 5W30 este un ulei foarte subtire, apropiat de un 0W30 din toate punctele de vedere.

                    Daca vrei neaparat 0W30, te sfatuiesc sa mergi pe Total Quartz. Cu toate ca este tot A3/B4, cei care l-au mai utilizat sunt incantati.

                    Comment


                    • Originally posted by RupOase View Post
                      Salut,

                      Am citit cateva sute de pagini, pregatindu-ma pentru urmatoarea revizie. Pana acum masina a mers pe 5w30 in mare parte in clima din Bucuresti si foarte rar a prins timp in clime mai reci.
                      Citind undeva la 190 de pagini din topic si totodata dorind sa schimb uleiul din motive ce tin de o mai buna intretinere a motorului, ma gandesc sa renunt la 5w30 si sa trec pe 0w30.

                      Stilul de condus nu este agresiv, merg destul de rar cu viteze mari (turatii mari implicit). Exceptand autostrazile unde incerc sa mentin 120-130 (undeva 3000-3500 rpm) sau uneori DN-urile bune unde mai ajung la 145-150 in reprize scurte sau vitezele anterior precizate, de obicei stau "la limita legii" pe principiul preventiei deoarece sunt foarte rare ocaziile in care sunt doar eu pe drum sa ma pot da la masina mai mult. Are acum 75,000 km+ in bord si nu mananca ulei.

                      Am urmatoarele variante:
                      - Eneos Premium Ultra, 4 litri, ACEA: A3/B3 ~ 150 lei
                      - Ravenol SSO, 5 litri, ACEA: A3/B4 ~ 270 lei
                      - Castrol Edge Professional A3 - 4x 1 litru ~ 180 lei

                      Asadar, care ar fi cea mai buna varianta de trecere de la 5w30 la 0w30 ?

                      Nu vreau explicatii ce contin tot felul de date si whitesheets, ci o clasare gen top 3 keep it simple.
                      Da de ce nu ii bun 5w30ul pe care il bagi acum? Daca tot ai 75000 si nu mananca ulei deloc, de ce sa te complici bagand altceva? Daca o sa inceapa sa consume cu asta nou? If it ain't broken, don't fix it

                      Comment


                      • @BV26CAT:

                        Uleiul pe care il are acum e ok (cred). Eu am pus ultima data Castrol Edge Professional 5w30, recomandat de kawamoto (parca) in topic-ul meu, insa dupa ce am parcurs aici acele aproape 200 de pagini, am inteles ca, virgula, Castrol s-ar putea sa nu fie cea mai buna idee pe viitor, iar masina este de pastrat pentru multa vreme La ultimul schimb de ulei facut mi-au spus cei de la service ca au pus Mobil 1, asadar brand-urile cred ca au variat. Nu stiu cat de ideal este sa ai diversitate in ceea ce priveste uleiul, cum de altfel nici in privinta carburantului nu este recomandat.

                        @IB:
                        De retinut Eneos Sustina 5w30

                        Comment


                        • Originally posted by RupOase View Post
                          @BV26CAT:

                          Uleiul pe care il are acum e ok (cred). Eu am pus ultima data Castrol Edge Professional 5w30, recomandat de kawamoto (parca) in topic-ul meu, insa dupa ce am parcurs aici acele aproape 200 de pagini, am inteles ca, virgula, Castrol s-ar putea sa nu fie cea mai buna idee pe viitor, iar masina este de pastrat pentru multa vreme La ultimul schimb de ulei facut mi-au spus cei de la service ca au pus Mobil 1, asadar brand-urile cred ca au variat. Nu stiu cat de ideal este sa ai diversitate in ceea ce priveste uleiul, cum de altfel nici in privinta carburantului nu este recomandat.

                          @IB:
                          De retinut Eneos Sustina 5w30
                          Legat de varietatea folosirii uleiurilor....nu este rau sa folosesti mai multe brand-uri de ulei (recomandat acelasi tip = HONDA), dar sa il folosesti pentru 2-3 schimburi nu un an/KM un brand si anul urmator alt brand (acelasi lucru si pentru vascozitate).
                          '16 Honda Civic Sedan 1.8 M/T
                          '07 Honda CR-V 2.0 M/T

                          Comment


                          • Eu am o intrebare:

                            De ce Ravenol a sarit de la 150 de lei la preturi peste 250 de lei ?

                            Mare dilema !

                            Comment


                            • Pentru că nu știu să lucreze la Ravenol cineva de pe forum, poate îi întrebi pe cei de la Ravenol direct.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • N-am mai intrat de ceva vreme pe topicul asta, si o sa am ceva de recuperat... Intre timp o intrebare: ce parere aveti de uleiul din poza?

                                Acum am pus Castrol Edge 0w30 ca asa a picat la schimbul cu distributia, iar data trecuta am avut Petronas, de care nu prea am fost multumit - pt prima data a mancat ulei, iar zgomotul motorului era cam metalic la acceleratie, in plus, desi nu am nici o dovada, suspectez ca tot de la Petronas mi s-a tras si beleaua cu distributia - poate nu a fost vina lui in totalitate, dar cred ca a avut o contributie.
                                Attached Files
                                Florinakke
                                Senior Member
                                Last edited by Florinakke; 11-01-18, 19:32.

                                Comment

                                Working...
                                X