Page 204 of 204 FirstFirst ... 104154194200201202203204
Results 3,046 to 3,054 of 3054

Thread: Discutii despre ulei si incalzirea lui

Senior Member VTEC
    Marca
    Honda
    Model
    CBF1000F
    Motorizare
    998 cmc
    Din pacate pe mine nu mai trebuie sa ma convingi. Eu am vazut pe al meu Tourer. De ce nemtii nu baga nici in ruptul capului 0w20? Acum stiu...

Senior Member IMA
    Marca
    -
    Model
    -
    Motorizare
    -
    Chiar ma intrebam de ce sunt cazuri (chiar insemnate) de consum de ulei la R18 gen 9, dar nu si la gen 8, cu toate ca motoarele, in mare sunt identice. Posibil sa fie acesta o explicatie. Oricum, observ ca in zilele astea exista o "moda" intre constructorii de autoturisme, conf careia, cand unul vine cu o idee de reducere a costurilor, imediat o adopta si ceilalti.

Senior Member PGM-FI
    Marca
    Honda
    Model
    Stream
    Motorizare
    1.7
    Quote Originally Posted by InjectoR View Post
    +1
    Dar nu sunt de acord ca este rezultatul reducerii costurilor de productie. Din pacate este rezulatul lacomiei producatorilor si uneori a prostiei clientilor (care vor si mai mult cai, indiferent din ce cilindree)

@kawamoto, multumesc mult pentru traducere sa stii ca am un forum de prieteni (la Hondafan ma refer) care desi le consuma masinile noi ulei, cred cu sfintenie in tot ce face si recomanda Honda, iar eu tot incerc sa va atentionez daca nu cumva si Honda "greseste" cand va recomanda 0W20, deoarece in greseala proiectarii segmentilor a fost deja observata la unele motoare.

Cand am spus reducerea costurilor de productie de fapt am vrut sa fac referire la profitul ramas in buzunarul producatorului. Ar fi trebuit sa pun ghilimele.

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    CR-V
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    Am schimbat uleiul de la Mobil 1 5W30 ESP cu Eneos Sustina 5W30. Sunt placut surprins pana acum de acest ulei, motorul este mult mai silentios urcat in ture si parca urca mai usor. Sunt curios daca il mananca la fel ca Mobil-ul.

Senior Member PGM-FI iAmRuSu's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic Type S
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Urmeaza revizia in curand,
    Anul trecut cand am facut revizia am bagat dupa ceva discutii purtate si aici si in mediul offline Mobil1 NewLife 0w40 fara a avea probleme, nici nu a fost papat de masina. In ultimele zile am citit atat pe forum cat si pe grupul Hondafan de pe FB, despre Total Quartz Energy 9000 0W-30, merita sa incerc jucaria asta sau sa raman la Mobil1 sau sa incerc altceva?
    Multam.
    The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
    https://www.instagram.com/iamrusu/

Senior Member FCX Clarity BlackMagic's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord TypeS
    Motorizare
    2.4
    Ambele sunt uleiuri foarte bune, nu dai greș cu niciunul, și poți încerca liniștit Total-ul.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

Senior Member SH-AWD Wagner's Avatar
    Marca
    HONDA
    Model
    CIVIC
    Motorizare
    1.8 i-VTEC
    Mergi pe Total 0W30 fara grija. Asta il am si eu in motor acum si masina toarce ca o pisica (ma rog, o pisica nevrotica,atunci cand pedala de acceleratie e la podea)
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Senior Member VTEC Dragos's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    1,8 i-VTEC
    Sau poti incerca noul Mobil1 FS 0W40 eu pe asta vreu sa merg e noua formula de la ei cu baza GTL din Gaz lichefiat.
    CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

Senior Member VTEC
    Marca
    Honda
    Model
    CBF1000F
    Motorizare
    998 cmc
    Total Ineo First 0W-30? E OK sau mai bine NU?
    Asta am acum si teoretic asta ar trebui sa bag in Citroen la 1,6 bluehdi.

Page 204 of 204 FirstFirst ... 104154194200201202203204

Tags for this Thread

Bookmarks