Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc pt raspuns!

    Comment


    • Salut !
      Pentru un FK2 din 2007 1.8 i-VTEC cu ~150k km, ce ulei mi-ati recomanda?
      '07 Civic 5D 1.8 MT Executive Alabaster Silver Metallic

      Comment


      • 0W20, teoretic asta scrie in carte...daca nu are probleme motorul, ar trebui sa fie ok. Marca, dupa preferinte...
        Daca vrei sa faci experiente pe de alta parte, te poti apuca sa citesti de la zero topicul asta, si dupa vreo 3 zile de truda, ori vei stii clar ce-i mai bun pentru masina ta, ori vei fi in ceata total

        Comment


        • Intrebare capcana

          Am citit si eu topicul vreo 2 zile si am fost si mai debusolat decat eram inainte. Fiecare are parerea lui.
          Personal am mers pe recomandarea Honda si motorul meu se simte bine.

          Comment


          • La reprezentanta mi s-a recomandat 5w40 Mobil1 .. insa eu tind spre 5w30 Eneos Sustina si teoretic din cartea masinii ar fi 0W20. Deja sunt debusolat fara a citi 3 zile )
            '07 Civic 5D 1.8 MT Executive Alabaster Silver Metallic

            Comment


            • Sustina 5w30 e un ulei excelent, doar ca ar fi bine sa nu-l tii mai mult de 10-12.000 de km.
              Deja am facut mai mult de 5 schimburi cu el si-mi pare ca e uleiul care se potriveste cel mai bine R18-ului.

              Comment


              • Sustin parerea lui vtin; e un ulei excelent, cu proprietati ff bune, si schimbul la 10k pare a fi intervalul cel mai recomandat. Singurul downside e ca in solicitari mari, intense, mai "dispare" din el, sa zicem intre 300-600 ml in medie, la 10k km parcursi.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Multumesc frumos !
                  Nu o solicit eu intr-atat cred. Vede turatii dar foarte rar si foarte scurte, mai mult pentru doza mea de bine :P.
                  Sa iau 4l sau intra mai mult si sa iau 5l ?
                  '07 Civic 5D 1.8 MT Executive Alabaster Silver Metallic

                  Comment


                  • Daca rulezi asa cum spui ajung 4l. Si da este un ulei bun, sunetul motorului este mai placut. Tot Sustina am si eu, dar pentru ca mi-a placut cum se aude cind este ridicata in ture acum la 8000 km. il voi schimba nu voi completa (a consumat ce a ramas de la schimb si pe joja mai am ceva pana la jumatate).

                    Comment


                    • intra 3,7L

                      Comment


                      • Eu am mers pe Eneos 0w20 ultimele schimburi si nu a consumat deloc, indiferent de cum am mers. Nici cu Honda 0w20 nu mi-a consumat vreodata. Am folosit numai 0w20 (Honda, Motul si Eneos).

                        Comment


                        • Nici a mea nu a baut nimic si tot pe 0w20 de la Honda am mers si cam urc in ture cand ma apuca

                          Comment


                          • Ma apropii de revizia de 6 ani/75.000 km. Cei de la Carpati/Asko continua sa-mi recomande ulei 5w40 Mobile/Texaco, dar eu pana acum am bagat doar Honda 0w20. Citisem ca e bine sa maresti vascozitatea odata cu imbatranirea motorului. Nu stiu daca e cazul sa consider un motor la 75k km imbatranit. Pana acum nu a mancat ulei deloc intre schimburi (cel mai mult am facut aproape 20k km intr-un an). Imi recomandati sa folosesc alt ulei?
                            '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

                            Comment


                            • Nu are sens sa schimbi uleiul daca esti multumit de cel actual

                              Comment


                              • In principiu sunt multumit, dar daca mai reduc din zgomot cu alt tip de ulei as fi dispus sa incerc
                                '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X