Discutii despre ulei si incalzirea lui

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Baieti , nu vreau sa o luam pe aratura. Orice informatie , parere personala in urma utilizatii, teste etc cu privire la uleiuri este binevenita. Sa ne limitam in a dezbate niste idei , fara a incinge spiritele.

    On Topic

    Parerea mea din ultimii 10 ani . Uleiuri testate atat de mine cat si de multi dintre voi

    Utilizezi masina din A in B : foloseste un ulei din graficul manualului de utilizare in functie de temp de exploatare , de calitate buna
    Un schimb de aprox 10.000 km sau 1an este ok , poti face schimbul si la 5000 km pt linistea ta mentala daca e nevoie.
    Uleiuri sintetice bune isi fac treaba indeajuns de mult. Motul , Ravenol , Eneos , Fuchs , Valvoline , Total , Mobil ( esp formula) etc
    Gama de ulei pana in 200 ron /5 litri din ce am vazut

    Utilizezi masina din A in B cu un condus sportiv : foloseste un ulei din graficul manualului de utilizare in functie de temp de exploatare , HTHS/TBN/KV@100 mai mari cu NOACK bun. Uleiuri de genul Yacco Galaxie , Motul ester sport , Fuchs titan pro s , Eneos sustina etc se pot incadra in categoria asta.
    Un schimb pana in 10.000 km sau 1an este ok
    Gama de ulei intre 200 si 300 ron per 5 litri

    Utilizezi masina pe circuit/rally/vtm : 300v , Redline , Amsoil , Ravenol Racing, Valvoline VR1 , sunt destule de unde poti alege
    Intre 3000 km si 5000 km sau max 5 luni , oricare intervine primul
    Gama de ulei incepand cu 250 ron / 5 litri

    Daca gresesc cu ceva va rog sa ma corectati.

    Pentru cei cu ceva timp si mai exigenti/tipicari, un test VOA la schimb si UOA al uleiului sau "blotter spot test" la fiecare 3000 km iti poate contura o idee daca este ok ce folosesti si cat sa il foloseti.


    La autovehicule/utilaje industriale , agricole etc calculul pt schimbul de ulei se efectueaza in ore . Majoritatea fac la 300 ore de functionare schimbul , aceasta valoare a fost transpusa in km de cativa pasionati din domeniu, Valoare ei este in jurul a 8000 km . Interesant ?
    Vali_lj
    Tech Geek
    Last edited by Vali_lj; 18-02-18, 05:42.
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • O sinteză excelentă, Vali.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Originally posted by Dangri1989 View Post
        dar ma sperie putin faptul ca norma este C3 A3/B4
        Nu e tehnic posibil sa le indeplineasca in acelasi timp (cel putin pe cele mai curente editii). Ori e C3 ori e A3B4. Era posibil mai demult...acum cativa ani buni.

        Originally posted by Vali_lj View Post
        [B]
        La autovehicule/utilaje industriale , agricole etc calculul pt schimbul de ulei se efectueaza in ore . Majoritatea fac la 300 ore de functionare schimbul , aceasta valoare a fost transpusa in km de cativa pasionati din domeniu, Valoare ei este in jurul a 8000 km . Interesant ?
        Asa e Vali. As adauga niste credinte de-ale mele si anume ca, un ulei cat de cat bun dar si mai important, corect ales, duce pana la 500h de functionare daca masina nu are alte probleme si se mai ajuta cu 1L la completare.

        Daca in Bucuresti viteza medie e oficial sub 10Km/h deci rezulta de exemplu 5000km e destul de logic de ce exista si limita de 6 luni timp maxim aplicat de Honda pt conditii severe in combinatie cu cei 10.000km, care intervine prima.

        In realitate se schimba la care e ultima (adica 10000 aferent unei medii de 20km/h anuale) care tot e bine ca mai faci si vacante in afara si e super bine comparativ cu limita de 20.000km/1an care o mai propovaduiesc cu ignoranta si tupeu cei din dealer (cel putin pt ultimii 10 ani de modele).

        Pt asta ar trebui sa ai o viteza medie anuala de cel putin 40km/h adica in comuta zilnica de 1.5h sa parcurgi 60km sau in 2h (5 zile din 7) sa parcurgi tot timpul 80km in Bucuresti si vacante...in medie. Care e probabilitatea?
        tudorart
        Senior Member
        Last edited by tudorart; 04-03-18, 14:26.
        Website Boutique Oils

        Comment


        • Accord CU1 +150.000 km...vreau si eu o recomandare de ulei. La ultimul schimb am pus Eneos Sustina 5w30 clasa ACEA C3 cu HT/HS de 3.1 - 3.5 (nu am gasit o valoare exacta, documentatiile difera in functie de regiune).
          As vrea sa revin la un ulei A5/B5 cu HT/HS de max 3, pare sa fie mai potrivit...Sugestii?

          Comment


          • Eneos Sustina este A5/B5.

            Comment


            • Eu voi incerca ulei motor Millers XF Longlife C3 0w30 (pe care l-am gasit la o firma care importa produse Millers )

              Comment


              • Originally posted by IB View Post
                Eneos Sustina este A5/B5.
                Ai ceva informatii oficiale?

                Comment


                • Originally posted by Bazilide View Post
                  As vrea sa revin la un ulei A5/B5 cu HT/HS de max 3, pare sa fie mai potrivit...Sugestii?
                  Redline 0W20 (HTHS = 2.9), Amsoil 0W20 (HTHS = 2.67), sau la limita Amsoil 0W30 (HTHS = 3.07). Sau, amestec 50/50 de Amsoil 0W20 cu 5W30.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • Originally posted by Bazilide View Post
                    Ai ceva informatii oficiale?
                    Rectificare: este A3/B4

                    Comment


                    • Originally posted by IB View Post
                      Rectificare: este A3/B4
                      Sustina 5w40 respecta A3/B4...Sustina 5w30 este doar ACEEA C3, atat pe bidon cat si in pdf-ul producatorului. Oricum sunt diferente mari si intre specificatiile de pe site-ul eneos.us fata de eneos.eu

                      @Delphi - Tks. Amsoil 0w30 sau 5w30 par sa fie o alegere ok.

                      Comment


                      • https://youtu.be/TUS528M1ke0

                        Interesante pareri si haioase/utile comentariile.

                        Stima.
                        ...
                        I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                        Comment


                        • Ieri am schimbat uleiul de motor la Civic 1.8, inainte foloseam 5w30 Eneos dar dupa ce am cititi cateva pareri pe forum,am trecut la 0w20 Eneos.
                          Primul lucru observat dupa schimb,motorul la turatie mai mare este mult mai silenios.Recomand !
                          Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
                          Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
                          Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
                          Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

                          Comment


                          • Se apropie revizia si nu stiu daca sa merg in continuare pe Total Quartz 9000 Energy 0w30 sau sa trec pe altceva.
                            Km se fac vreo 95.000, masina din semnatura.
                            Eneos? Altceva?
                            The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                            https://www.instagram.com/iamrusu/

                            Comment


                            • Originally posted by iAmRuSu View Post
                              Se apropie revizia si nu stiu daca sa merg in continuare pe Total Quartz 9000 Energy 0w30 sau sa trec pe altceva.
                              Km se fac vreo 95.000, masina din semnatura.
                              Eneos? Altceva?
                              Eu de vreo 2 schimburi bag Amsoil SS 5W-30. Mi se pare ok, adica nu observ nimic neobisnuit in comportamentul motorului.

                              Am avut Eneos Sustina 5W-30 si avea un sunet mai metalic (nu are legatura cu Metallica ) , ceea ce nu inseama neaparat ca e de rau. Logica imi spune ca ar fi fost mai subtire decat ce aveam eu inainte, de aceea am remarcat sunetul.
                              Am avut si Honda 0W-40, se incalzea un pic mai greu si nici nu mi-a consumat deloc ulei (5W-30 consuma cam 1L/10k km).

                              Comment


                              • Stiti cumva, la Mobil 1 0w30 ESP formula, exista acea folie de aluminiu care etanseaza sub capac? Sau vine fara?

                                Comment

                                Working...
                                X