"Meseriile" posesorilor de Honda din Romania ?!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Si eu tot IT, acum in trecere catre business (Operatiuni). System Admin la baza.

    Bye,
    Cristi
    Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
    Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

    Comment


    • #32
      Originally posted by fanete
      exact cum mi-a zis un prieten , vorbind despre un tip care degeaba are bani ca nu are gusturi la haine - "pei daca toti ar avea gusturi si s-ar imbraca bine, noi cu ce ne-am mai deosebi de ei?" care este valabil si la noi, daca toti ar gindi si si-ar lua honde noi cu ce am mai fi mai presus de restu' romaniei
      Da, ai perfecta dreptate: ganditi-va ce s-ar intampla daca am vedea numai Honde pe strada :lol: Eu cred ca mi-as lua Audi... ops:

      @Nicu:
      Ai dreptate intr-un fel, dar sa nu includem in discutia noastra calitatea celor care conduc masini de firma, pentru ca pana la urma urmei, omul conduce ce ii da firma, ci pe cei care isi cumpara ei masinile respective ca sa se dea mari si sa se rupa in fitze. Si sa stii ca nu cantitatea banilor din buzunare te fac mai destept sau mai cu gust... doar mai bogat :lol: Iar cu imaginea Hondei, poate vine Acura in Europa si mai vorbim
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        @ Delphi
        Sigur poliloghia mea a fost cam lunga si probabil mai greu de inteles si de asimilat, dar in esenta si eu am vrut sa spun cam acelasi lucru si anume: "daca ar veni Acura si in Europa ca Infinity si Lexus...multe s-ar schimba".
        Sigur ca banii nu te fac nici mai destept nici mai cu gust, dar iti dau acces la lucruri mai de gust. Si e si asta ceva. Pentru restul exista designeri, creatori, sfatuitori, etc. Ca doar d'aia ai bani, nu?
        EX: HONDA CR-V, 2.0, 150 CP;
        ACTUAL: SUBARU B9 TRIBECA, 3.0, 245 CP.

        Comment


        • #34
          Originally posted by nicu_s2004
          @ Delphi
          Sigur poliloghia mea a fost cam lunga si probabil mai greu de inteles si de asimilat, dar in esenta si eu am vrut sa spun cam acelasi lucru si anume: "daca ar veni Acura si in Europa ca Infinity si Lexus...multe s-ar schimba".
          Nu, nu a fost lunga, si sunt de acord cu multe lucruri (macar partial) pe care le-ai spus acolo.
          Sigur ca banii nu te fac nici mai destept nici mai cu gust, dar iti dau acces la lucruri mai de gust. Si e si asta ceva. Pentru restul exista designeri, creatori, sfatuitori, etc. Ca doar d'aia ai bani, nu?
          Da, si atunci de ce prefera kitsch-ul? Ai zice ca daca Becalli are atatia bani, ceea ce implica accesul la lucruri de bun gust, si la sfatuitori platiti sa-l invete ceva, si-a luat ceva de bun gust? :lol: :lol: Poate dricul ala lung? :lol: Tocmai aici e paradoxul :!:: multi isi iau masina nu pentru ca le place acea masina, ci pentru ca este un simbol al statutului social. Ceea ce nu prea este cazul la noi, pentru ca atunci nu ne-am fi luat Honde. Nu cred ca este nici cea mai ieftina, asa ca nici de aia. Atunci de ce? Pentru ca ne place Honda :heart:

          Si sper ca ai inteles ca noi in general glumeam (putin) si ne autoironizam (un pic) atunci cand spuneam ca noi suntem cei mai destepti si cei mai frumosi... desi nu e prea departe de realitate. Desigur ca Bogdan exagereaza putin cand vorbeste de branza de pe bancheta din spate, dar in foarte multe cazuri are dreptate. Si scuze ca m-am intins putin cam mult un pic off-topic ops:, dar e la un pahar de vorba
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #35
            o reclama veche de la Honda: "You meet the nicest people on a Honda".
            honda x 5
            "W" stands for Wrong
            Amerika ist Wunderbar

            Comment


            • #36
              Nicu, eu urmez Codecs-ul, cam devreme pentru experienta mea, dar pot spune cu mana pe inima, din ce-am vazut la cursul ala, ca managerul roman este, in mare parte, PRAF cand vine vorba de accesul la informatii de interes larg. Nu zic ca eu as fi mai destept decat majoritatea, dar constat cu groaza ca managerii romani iau niste decizii bazate exclusiv pe barfe si folclor cand vine vorba de achizitionari de instrumente ale muncii, spre ex, masinile.
              Si am mai obs un lucru: sunt extrem de influentati de publicitatea din ziare si de la TV. Personal, nu dau 2 bani pe ce se spune in spotul la produsul X sau Y, atat timp cat eu nu ma duc sa ma conving singur de asta.
              Ei bine, categoria mai sus mentionata nu face asta. Implicit, merge pe o selectie ingusta de marci cand vine vorba de alegerea masinilor. Bineinteles, mai e si aspectul financiar, si oferte bune pe care le au dealerii marcilor cunoscute cand vine vorba de flote cantaresc mult in ecuatie, dar totusi, sa nu cunosti alte marci decat cele din top 5 vanzari e chiar tragic.
              Si asta vine din cauza metodei prin care sunt selectati, inca, angajatii, in care managerul ar trebui sa aiba incredere cand se sfatuieste cu ei: pila. Nimeni nu te angajeaza intr-un post mai acatarii fara pila. Nu conteaza ca esti citit si inteligent, daca nu esti baiatul recomandat de Maricica de la Resurse Umane, esti zero. De aici, si oamenii care ajung in punctele cheie ale unei firme, si deciziile pe care acestia le iau cand vine vorba si de masini.
              M-am cam indepartat de la subiect, dar iata unde vroiam sa ajung: cam singurii oameni care nu se prea pot angaja intr-o firma daca nu au cunostintele necesare sunt cei din IT! Bang! Nu te primeste nimeni daca nu esti pregatit pentru slujba asta, poti sa fii si baiatu' de bani gata al patronului. E un domeniu extrem de serios si important, unde vin oameni inteligenti si pregatiti de munca, care stiu bine ce sa faca. Bineinteles, cu exceptiile de rigoare, care intaresc regula. Personal, m-am perindat pe la 4 job-uri si n-am intalnit exceptii.
              De aici, si faptul ca majoritatea celor care au ales Honda lucreaza in IT sau au tangente in domeniul asta. Si despre mine pot spune ca am puternice aptitudini de IT-ist, dar am ales sa nu le dezvolt din motive personale.

              Comment


              • #37
                Bogdan, nu e niciodata prea devreme sau prea tarziu pentru a invata, sau a te instrui. Eu de exemplu (si va rog nu o luati ca lauda) am facut un MBA la 38 de ani. Iar acum urmez un program pentru DBA (Doctor of Business Administration). Oricum felicitari !
                Sa stii ca nu numai in IT se intampla lucruri bune (in termeni de recrutare). De exemplu in banking lucrurile s-au schimbat radical in ultimii ani si dincolo de faptul ca, evident, cautam oameni cu experienta in domeniu, angajam foarte multi tineri de pe bancile scolii. Organizatia mea are de exemplu un program de "management trainee" prin care selectam tineri (cate 20-25) care abia au terminat facultatea si ii instruim intr-un program de cateva luni de banking, iar apoi ii angajam. Sigur criteriile de selectare sunt dure, dar ne dorim sa-i avem pe cei mai buni, si acolo chiar nu merge cu pile. Apropos, eu de exemplu daca cineva incearca sa-mi propuna sa-i angajez o ruda sau o cunostinta, de obicei fac exact invers. Sigur sunt si exceptii, dar nu poate fi totul perfect, si sunt putine. Mai mult, o angajare nu se face numai pentru ca cei din HR vor sau nu. Dincolo de criteriile lor de baza, candidatul este supus unor serii de interviuri cu persoane cheie din institutie, si daca unul dintre ei nu prea este de acord atunci au loc discutii in comitete de HR. Iar pentru a evita nepotismele in multe organizatii nu au ce cauta sot si sotie. Bine noi aici vorbim de domenii de varf, dar am observat ca si managerii romani din alte domenii incep sa invete. Mentalitatile se schimba greu, dar lucrurile incep sa se schimbe. Managerii romani vor invata (si repede ca nu prea mai e timp), ca ei trebuie sa faca bani pentru actionari si atunci persoane ca Maricica, pila nu stiu cui, si care este paralela cu ceea ce ar trebui sa faca, nu are ce cauta acolo pentru ca il va costa bani, nu invers. Dar hai ca suntem mult off topic. Deci, in afara de IT ce alte meserii mai cumpara Honda ?
                EX: HONDA CR-V, 2.0, 150 CP;
                ACTUAL: SUBARU B9 TRIBECA, 3.0, 245 CP.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by nicu_s2004
                  ...am facut un MBA... Iar acum urmez un program pentru DBA (Doctor of Business Administration)...
                  asta nu pot sa o inteleg.
                  din moment ce ai deja o instruire intrun anume domeniu de ce te duci din nou la scoala pe acelasi domeniu?
                  deci daca ai MBA de ce trebuie si DBA?
                  de ce nu te duci pe doctorat in alta materie? astfel incit vei avea mai multe cunostinte si mult mai flexibil in domeniu. spre ex doctorat in juridica.
                  e pierdere mare de timp si bani daca iei in calcul MBA. ala e degeaba acum. mai bine te duceai direct la DBA si faceai masters in altceva.

                  aveti ceva programe de scoala cu dubla diploma? master's si altceva?

                  ex: MBA/Master of Science in Information Management
                  MBA/Master of Health Services Administration
                  MBA/Master of International Management
                  MBA/Master of Accountancy & Information Systems
                  MBA/Master of Taxation
                  MBA/Master of Architecture
                  MBA/Juris Doctor


                  inca una.

                  sa nu imi spui ca si prima diploma o ai tot in business admin.
                  honda x 5
                  "W" stands for Wrong
                  Amerika ist Wunderbar

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Bogdan_16v
                    Si am mai obs un lucru: sunt extrem de influentati de publicitatea din ziare si de la TV. Personal, nu dau 2 bani pe ce se spune in spotul la produsul X sau Y, atat timp cat eu nu ma duc sa ma conving singur de asta.
                    Poate ca asta se intampla ca esti in domeniul de vanzari si stii foarte bine ce vrajeala este cu publicitatea. :lol:
                    Ei bine, categoria mai sus mentionata nu face asta. Implicit, merge pe o selectie ingusta de marci cand vine vorba de alegerea masinilor. Bineinteles, mai e si aspectul financiar, si oferte bune pe care le au dealerii marcilor cunoscute cand vine vorba de flote cantaresc mult in ecuatie, dar totusi, sa nu cunosti alte marci decat cele din top 5 vanzari e chiar tragic.
                    Bogdan, 95% din oameni fac asta: daca un produs nu are reclama, nu-l cumpara. Si nu vorbesc de reclama "informativa" (nu stiu daca nu am inventat eu acest termen) care iti ofera niste detalii tehnice sau iti expune niste avantaje ale produsului, ci cele de genul: "face rufele nu doar curate ci incredibil de curate". Iar the "brainwashed customer" da fuga sa-l cumpere. Acuma, managerii aia de unde provin? Desi, ar putea sa se gandesca putin logic: daca eu exagerez cand imi fac reclama la produsele mele, atunci de ce n-ar face toata lumea acelasi lucru? :?:
                    M-am cam indepartat de la subiect, dar iata unde vroiam sa ajung: cam singurii oameni care nu se prea pot angaja intr-o firma daca nu au cunostintele necesare sunt cei din IT! Bang! Nu te primeste nimeni daca nu esti pregatit pentru slujba asta, poti sa fii si baiatu' de bani gata al patronului. E un domeniu extrem de serios si important, unde vin oameni inteligenti si pregatiti de munca, care stiu bine ce sa faca. Bineinteles, cu exceptiile de rigoare, care intaresc regula. Personal, m-am perindat pe la 4 job-uri si n-am intalnit exceptii.
                    Ei, multumesc pentru apreciere, dar am mai vazut si exceptii
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #40
                      @dixy
                      Mi-ar place ce spui tu, dar din pacate nu se prea poate. De exemplu nu pot urma un program de Doctor Juris, pentru ca nu am studii juridice. In al doilea rand DBA nu inseamna chiar acelasi lucru cu MBA, ci seamana foarte mult cu PhD, fara a avea insa aprofundarea academica a acestuia ci mult mai mult legata de viata reala, dar la un nivel superior de abordare. Cred ca am fost cam confuz, dar acum nu pot sa explic mai bine. Pe de alta parte DBA-ul la fel ca PhD-ul imi da dreptul sa predau in universitati, fie ca profesor plin sau asociat, ceea ce oarecum ma bate gandul sa fac dupa ce o sa ma las de banking.
                      EX: HONDA CR-V, 2.0, 150 CP;
                      ACTUAL: SUBARU B9 TRIBECA, 3.0, 245 CP.

                      Comment


                      • #41
                        treaba cu predatul poate dupa iesirea la pensie. la salariile mizere din educatie nu prea face nimic sens.

                        la DJ (JD Juris Doctor) nu iti trebuie niciun studiu in juridica. Tocmai de aia te duci la scoala sa inveti. Daca eram toti nascuti cu cunostinte intro anumita materia nu mai mergea niciunu la scoala. De fapt nu exista doctorat in juridica. Ci doar asa se numeste diploma. In juridica neexistind Bachelor's sau Master's.
                        Mai este un program calumea la ambele MBA si JD. eMBA (executive MBA in care cei cu experienta se pot duce) si eJD in care nu poti sa dai examentul de BAR in cazul in care nu vrei sa profesezi ca avocat, ci doar ai diploma de scoala de avocat cunosti materia. Asta mi se parea cea mai ca lumea varianta. Spre ex eu nu vreau sa profesez ca avocat. In loc sa ma duc 4 ani la scoala, ma duc doar 3.

                        mai e un membru pe aici tot in IT, nu a mai intrat de mult.
                        honda x 5
                        "W" stands for Wrong
                        Amerika ist Wunderbar

                        Comment


                        • #42
                          Si pentru ca vad asa multi IT men p-aici ( io sunt ing.) iata :
                          http://www.theregister.co.uk/2006/05...ul_profession/

                          Comment


                          • #43
                            Aha, am sa cer o marire de salariu! :lol: :lol: Nici tu nu stai deloc rau pe locul 3 :lol: De fapt ca si pregatire sunt si eu tot inginer.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • #44
                              Stockbroker si stuck on Honda :supz:
                              D15Z6 SOHC VTEC CIVIC 1.5 LS (cu S`u rosu )

                              Comment


                              • #45
                                IT si aici Grafica si dezvoltare web plus un forum de pasionati, primii din Romania Daca ati fost la CERF ne-ati vazut cu siguranta pe la standuri cu experimente cu LN2 (azot lichid)

                                Oricum, s-a umplut de Honde Bucurestiul Ceea ce denota faptul ca sunt destul de multi oameni cu capul pe umeri.
                                2.0i 2005

                                Comment

                                Working...
                                X