"Meseriile" posesorilor de Honda din Romania ?!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by cryo
    un cititor din exterior ne-ar pune imediat eticheta de "geek squad", sau "nerd patrol" :lol:
    Da, si ce? Sau "So what?" :roll: Cred ca si dupa marca masinilor ne pot cataloga asa... :lol: ...daca nu cumva se si intampla :lol:

    In orice caz, nu stiu daca e adevarat 100%, dar mie mi se pare ca e ceva adevarat in afirmatia ca "masina pe care ti-o alegi arata foarte multe despre felul tau de a fii". Acum, pe unii dintre membrii Hondafan ii stiu de la intalniri, iar pe altii ii stiu doar de pe forum, dar as spune ca toti arata o alta calitate decat am vazut pe alte forumuri. Am citit pe unul niste discutii de mi-a venit sa ma bag intre ei ca o sa inceapa sa-si dea capete in gura... la propriu :lol: :lol:
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #17
      Eu credeam ca aici nu scriu decat membrii posesori de Accord si care traiesc in tara - ma auzi dixatule!!! -.
      Totusi, nu ma prea mira cine conduce masina asta, adica oameni tehnici iubitori ai unei marci tehnice!
      Delphi, oricat de arogant ar suna, eu tot o spun in gura mare:
      masinile Honda sunt ceva deosebit (mai ales pe strazile europene) deci implicit si posesorii lor sunt ceva mai deocheati! :wink:
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • #18
        whow, slow down, afirmatia mea a fost 100% in gluma (mie imi place sa ma autoironizez)

        Chestia asta am remarcat-o si eu, la hondarii pe care i-am intalnit... oameni placuti, la locul lor, cu care iti face placere sa vorbesti, si cu care m-am inteles de minune.

        Nu caracterizez omul dupa masina pe care o are, dar e clar ca unele marci sunt preferate de anumite categorii de persoane... Dovada: inca nu l-am auzit pe Adi Minune sau Florin Salam tanguindu-se dintr-o Honda... Sa mai zic de Passat-uri si BMW-uri? :lol:
        2006 Accord CL7 2.0 MT

        Comment


        • #19
          Originally posted by hondatu
          Delphi, oricat de arogant ar suna, eu tot o spun in gura mare: masinile Honda sunt ceva deosebit (mai ales pe strazile europene) deci implicit si posesorii lor sunt ceva mai deocheati! :wink:
          :lol: Subscriu! ...si la ce a spus Bogdan, dar as mai adauga si Mertz:

          Pai eu zic ca mai bine 'nerd patrol' decat 'cioban patrol', in Passat-uri si BMW-uri, nu?
          Mai ales cand ma uit cat astept la spalatorie cine se da jos din cate o locomotiva din astea, ma felicit de fiecare data...
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #20
            wow...ce discutie am starnit ..

            sa rezumam : suntem cei mai grozavi si avem cele mai grozave masini ops: avem ..VALOAREEE .... :twisted:

            acum serios ..oare din cauza inteligentei noastre mult peste medie am hotarat sa ne luam asemene masini deosebite ... :lol: :lol:

            intrebare catre ati sau alt dealer : a venit vreun manelist/taran/ in fine ..integelegi ideea ..sa cumpere un accord/civic cu banu' in sacosa si
            cu atitudinea corespunzatoare "valorii" lui ? :P
            2006 Accord 2.0LS A/T

            Comment


            • #21
              Subscriu post-urilor referitoare la "etichetele" puse pe anumite marci de masini in Romania cu o adaugare :

              Media IQ-ului soferilor de Honda este mult peste cea a soferilor de mertz,vag & bmw.

              Treaba asta o spun de fiecare data cand sunt intrebat de un jmeker de ce mi-am luat honda si nu beemveu second hand. :twisted:
              '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

              Comment


              • #22
                stiu senzatia.... "fraier ai fost, iti luai un Audi din Germania de ramaneau toti prosti cand te vedeau" :lol:
                2006 Accord CL7 2.0 MT

                Comment


                • #23
                  Avocat. Si sa nu uit: un coleg din firma (tot avocat) si-a luat un Accord LS de vreo 3 saptamani... Sunt curios daca am avut sau nu vreo influenta asupra deciziei lui... :lol:

                  Comment


                  • #24
                    sigur ai avut influenta ..mai ales cand ai aparut cu ea ..si lumea nu intelegea exact ce model de audi e asta si de ce are un h pe bot ...

                    sau preferata mea: si ginere-miu are tot un hyundai accent de-asta

                    sau ...uuuu am crezut ca ti-ai luat "septar"
                    2006 Accord 2.0LS A/T

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by ubik
                      sa rezumam : suntem cei mai grozavi si avem cele mai grozave masini ops: avem ..VALOAREEE .... :twisted:

                      acum serios ..oare din cauza inteligentei noastre mult peste medie am hotarat sa ne luam asemene masini deosebite ... :lol: :lol:
                      100% de acord la primul paragraf si: imi place sa cred ca da, la al doilea :wink:

                      Acum sincer - ca am hotarat ca suntem cei mai grozavi - poti sa vezi oameni de treaba sau inteligenti sau educati conducand si alte marci, dar daca faci media... unele ies rau de tot.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #26
                        meserii honda

                        Originally posted by ubik
                        wow...ce discutie am starnit ..

                        sa rezumam : suntem cei mai grozavi si avem cele mai grozave masini ops: avem ..VALOAREEE .... :twisted:

                        acum serios ..oare din cauza inteligentei noastre mult peste medie am hotarat sa ne luam asemene masini deosebite ... :lol: :lol:

                        intrebare catre ati sau alt dealer : a venit vreun manelist/taran/ in fine ..integelegi ideea ..sa cumpere un accord/civic cu banu' in sacosa si
                        cu atitudinea corespunzatoare "valorii" lui ? :P
                        Nop, nu am avzut nici unul inca.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Delphi
                          Originally posted by ubik
                          sa rezumam : suntem cei mai grozavi si avem cele mai grozave masini ops: avem ..VALOAREEE .... :twisted:

                          acum serios ..oare din cauza inteligentei noastre mult peste medie am hotarat sa ne luam asemene masini deosebite ... :lol: :lol:
                          100% de acord la primul paragraf si: imi place sa cred ca da, la al doilea :wink:

                          Acum sincer - ca am hotarat ca suntem cei mai grozavi - poti sa vezi oameni de treaba sau inteligenti sau educati conducand si alte marci, dar daca faci media... unele ies rau de tot.
                          Eu, sincer, n-am vazut vreun posesor de Passat care sa nu aiba ciomagul de cioban in portbagaj si 3 kile de branza pe bancheta din spate, asa, ca sa fiu mai palstic. Adica, in afara de 'frate' sa moara, sa-mi bag', altceva nu stiu membrii triadei VAG-BMW-Mertz. Sunt si exceptii, poate, dar ele confirma regula.
                          N-as merge pana acolo sa afirma ca suntem 'cei mai dintre cei mai', insa am ales genul asta de masina mai mult cu bibilica decat doar cu ajutorul emotiilor si prin prisma instinctului de turma.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by ubik
                            sigur ai avut influenta ..mai ales cand ai aparut cu ea ..si lumea nu intelegea exact ce model de audi e asta si de ce are un h pe bot ...
                            H tot de la Audi vine.....Haudi pe care il conduce Hadrian.


                            Hondatu... Facusem doar o observatie, nu am postat nimic de ceacea topicul imi interzicea.
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • #29
                              eu nu cred ca trebuie sa generalizam. sunt si posesori de BMW, VAG sau MERTZ superdecenti, inteligenti si absolut fara nici o fita. de ce nu au ales honda ? simplu. honda (chiar si accord-ul executive) nu are inca in Romania (si cred ca nici in Europa) imaginea de masina premium. oamenii respectivi, care fie vorba intre noi castiga si bani frumosi, isi doresc (din motive subiective sau obiective) masina premium, ceea ce Honda nu le ofera in totalitate. Vorbesc aici ca imagine fara legatura cu domeniul tehnic. Pe de alta parte o influenta asupra cumpararii marcilor de mai sus au avut-o si diferitele organizatii care au achizitionat flotele lor de masini dintre marcile respective. motivele sunt diverse si tin de politica firmei respective, dar pana acum n-am vazut sau auzit de vreo organizatie mare sa cumpere flote de Honda Accord, iar top managementul nici nu vrea sa auda de asa ceva tot din cauza imaginii. de exemplu flota organizatiei mele este formata din passat pentru top management, toyota corolla si renault (megane) pentru middle management, si dacia golan pentru uzul curent. de la un anumit nivel al carierei in sus (vrem nu vrem) imaginea conteaza si Honda (cu toata parerea de rau) inca nu ofera pentru o anumita categorie de oameni din Romania imaginea pe care si-o doresc. Acelasi lucru se intampla si in cazul fotbalistilor, manelistilor, etc. si care dincolo de dispretul "intelectualilor" si vocabularului limitat fac superbani si accordingly isi doresc o imagine premium si superpremium pe care Honda cu ceea ce vinde in Europa nu o ofera. Honda este perceputa de acesti oameni ca o masina cinstita, foarte bine alcatuita tehnic, dar in nici un caz un automobil care iti da "fata". Eu de exemplu mi-as dori un CR-V mai luxos, sau o Acura MDX, dar pe care nimeni nu o aduce in Europa si eu sunt foarte frustat din cauza asta pentru ca imi place marca asta si as dori sa am din partea lor si oferte de masini premium. nu vreau sa fiu snob, dar chiar imi doresc si eu (la nivelul la care am ajuns si la veniturile pe care le am) sa conduc un SUV premium, al meu. Din motivele invocate de voi mai sus nu imi doresc BMW, sau VAG, dar nici de la Honda nu am ce alege in acest caz. Nu ma intelegeti gresit imi place CR-V-ul foarte mult. Este o masina tehnic exceptionala, dar intentionez la anul sa i-o dau sotiei mele si eu sa iau ceva premium (SUV evident). Cum Honda nu imi ofera asa ceva, poate ma voi indrepta spre alte marci unde aglomeratia de manelisti si alte categorii este mai mica. Range Rover de exemplu. Cum Honda nu imi ofera ceva similar...ce pot sa fac ?
                              EX: HONDA CR-V, 2.0, 150 CP;
                              ACTUAL: SUBARU B9 TRIBECA, 3.0, 245 CP.

                              Comment


                              • #30
                                intradevar sunt si oameni culti cu mertz bemveu si audi dar am vazut mai multi tzarai la volanul lor decat oameni seriosi culti si la locul lor. un roman care a fost in spania la cules de ciuperci ce poate face cu banii decat sa se dea in "basini" cu o masina nemtseasca pentru ca limita lor de gindire se limiteaza doar la europa , gindind ca ei sunt asi in ale masinilor. eu cunosc destul de multi insi care asa au facut si ma confrunt mereu cu ei pe aceasta tema, europene vs. japoneze. intr-un fel e mai bine asa, exact cum mi-a zis un prieten , vorbind despre un tip care degeaba are bani ca nu are gusturi la haine - "pei daca toti ar avea gusturi si s-ar imbraca bine, noi cu ce ne-am mai deosebi de ei?" care este valabil si la noi, daca toti ar gindi si si-ar lua honde noi cu ce am mai fi mai presus de restu' romaniei
                                \_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_\_
                                I'd Rather Push A Honda Than Drive A Volkswagon
                                _/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/_/

                                Comment

                                Working...
                                X