Honda in F1 sezonul 2006

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Max, te contrazic putin: eu cred ca de data asta nu au castigat fiindca au abandonat ceilalti, ci ar fi castigat oricum. Schumi nu conta, era mult prea lent, Raikkonen idem era in spatele lui JB, iar Alonso se vedea ca nu poate sa-i faca fata lui Button, care a recuperat in cca. 1.5 ture vreo 5 sec.!!! Daca Alonso nu intra la boxe, Button l-ar fi depasit oricum. Cu celelalte puncte, absolut de acord. Eu sper ca rezultatul asta sa marcheze un reviriment in activitatea Honda, dar nu ma astept ca de acum inainte sa fie numai Button pe 1 (si Barrichello pe 3 :lol: :lol. Ar fi bine daca ar mai urca de cateva ori pe podium, fie si pe locurile 2-3, si ar fi bine si daca ar reusi sa puncteze cu amandoua masinile.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #92
      Button ar fi castigat si daca nu ar fi abandonat cei din fata lui, mai ales alonso pe care il ajungea destul de repede, in schimb nu ar fi castigat daca nu i-ar fi adunat safety car-ul. Si i-a ajutat f. mult alegerea gumelor.

      Clar Honda inca nu era pregatita sa castige, dar poate cursa asta le-a mai ridicat un pic moralul, ca parca se obisnuisera la un moment dat acolo in spate.
      http://www.autospeed.ro - Setari ECU (MoTeC, AEM EMS, Apexi, reflash pt. EVO si Subaru )

      Comment


      • #93
        DaimlerChrysler cumpara McLaren

        Scuze, e putin off-topic, dar n-am gasit unde sa postez chestia asta. ops:
        Eurosport anunta: "DaimlerChrysler, the world's fifth largest carmaker, is close to acquiring the remaining 60 percent it does not own in Formula One team McLaren, German media reported on Tuesday."
        Se pare ca nu prea mai raman multe echipe independente in F1.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #94
          Putem spune si asa, dar mai degraba as zice, acum toti constructorii auto au echipele lor de uzina. Honda trebuia sa raspunda lui Toyota, Benz la fel lui BMW.
          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

          Comment


          • #95
            Hehe, Ruba - the man of the race - :lol: :wink: dar parca mai mult pe loc decat in fata.
            Inca nu pot sa iabe pretentia de a se bate cu Ferrari si Renault, dar au facut o figura ca lumea.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #96
              Michael Schumacher a cāstigat Marele Premiu al Chinei

              Pilotul german al echipei Ferrari, Michael Schumacher, a cāstigat, duminica, Marele Premiu al Chinei, a 16-a etapa a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul de la Shanghai.

              Schumacher a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Renault), cei doi aflāndu-se īn acest moment la egalitate de puncte īn clasamentul general.

              Pe locul trei s-a situat italianul Giancarlo Fisichella (Renault), pozitia a patra a fost ocupata de britanicul Jenson Button (Honda), īn timp ce spaniolul Pedro De la Rosa, de la McLaren, a ocupat locul cinci.

              Brazilianul Rubens Barichello (Honda) s-a clasat al saselea la Shanghai, fiind urmat de germanul Nick Heidfeld (BMW-Sauber).

              Ultima pozitie īn puncte, locul opt, a revenit australianului Mark Webber (Williams).



              Modest rezultat.

              Comment


              • #97
                Da, modest, si s-a terminat asa doar findca in ultima curba a fost o scena de parca erau in Bucuresti in trafic. Oricum, daca pana si Heidfeld si De La Rosa i-au depasit... ops: De Scumacher si Raikkonen mai pot intelege, dar si astia? Cred ca la anul BMW va fi si el un adversar serios pentru Honda, vad ca merg din ce in ce mai bine. Orisicum, anul asta se stie pe ce loc va termina Honda, indiferent ce vor face in celelalte doua curse. Tot pe locul asta (4), iar la piloti Button va fi pe 6 si Barichello pe 7.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #98
                  Raman la parerea ca tot ce se petrece in astfel de conditii vitrege se numeste loterie nu RACING. La care mai adaugam si caracteristicile unui circuit si setarea masinii si pozitia din calificari si gumele, s.a.m.d.
                  BMW intra-devar, daca va continua asa, anul viitor ne va da dureri de cap dar sa speram ca nici astia nu vor bate capul pe loc.
                  JB a avut probleme la greu cu tractiunea - aspect care functioneaza bine in conditii normale - RB cu gumele si mai ales cu tupeul din el. Eu i-as fi ordonat pe fata sa-i faca loc lui JB care era clar mai rapid si l-ar fi prins lejer pe Heidfeld, dar RB nu prea vrea sa fie un adevarat team player. Ajung sa se dueleze intre ei pana intr-o zi cand vor pati ca si Sato cu Yamamoto azi.
                  Rezultatul e ok, reflecta ca suntem a 4a putere, nici mai mult nici mai putin, fara sa tinem cont de calificari, aspect unde BAR si Honda au fost mereu buni.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #99
                    Da Hondatule, ai dreptate, dar setarea masinii si alegerea gumelor fac parte din "calitatile" unei echipe, si sunt lucruri esentiale in a face diferenta intre o echipa mare si una mediocra. Daca nu stii cum sa adaptezi masina pe fiecare circuit, atunci ce faci? O masina pentru un singur circuit in niste conditii anumite de temperatura, umiditate, directie si putere a vantului? Acum cativa ani, Jordan Honda au avut cel mai puternic motor din F1, dar tot nu au iesit decat pe locul 3, parca.
                    Barichello intr-adevar s-a comportat ca dracu', trebuia sa-l lase pe Button sa-l depaseasca Orisicum, si locul 4 e bunicel, daca te uiti la Toyota, care nu fac mare lucru, desi au un purcoi de bani.
                    Nu ma pot abtine sa nu remarc (scuze pentru off topic ops: ) "calitatea" deosebita a papagalilor care comenteza pe TVR1. Nu inteleg de ce ii tine. Am vazut acum cateva curse cum comenta Johnny Herbert cursa. Se vedea ca stie ce vorbeste, stia ce se intampla, de ce, cum, samd. Nu baga texte a la Micky Alexandrescu: "motoarele sunt in pericol de a se supratura si a se defecta pentru ca vantul bate din spate" :lol: :lol:
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • Eu am zis de la inceput ca aducerea lui Rubens este o mare greseala. :roll: Unii au insistat pe contrariu, dar usor-usor se ajunge la vorba mea. Nu a adus nici un suflu de experienta echipei si nici nu stie sa joace in echipa.

                      Comment

                      Working...
                      X