Honda in F1 sezonul 2006

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    nu au scuze pentru cele 3 masini iesite din cursa.
    nu au scuze pentru ca au facut motoarele alea aiurea.
    nu au scuze ca sint la inceput. au inceput de 30 de ani.
    honda x 5
    "W" stands for Wrong
    Amerika ist Wunderbar

    Comment


    • #32
      Nu stiu cum reusesc performanta asta: si Toyota si Honda sunt renumite pentru fiabilitatea masinilor, mai ales a motoarelor, iar in F1 nu reusesc sa faca un motor care sa tina 2 curse.

      Si vad ca Barichello ia puncte numai cand ii ia foc motorul lui Button :lol:

      Dar, ca sa nu cedam nervos, reusesc tot felul de recorduri (inutile): de ex. in calificari am vazut ca cele mai mari viteze in nu stiu ce curba le-au avut Button si Barichello.

      Pe scurt, eu cred ca anul asta nu au nici o sansa la mai mult de locul 4 pe echipe, si poate Button pe locul 5.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #33
        Eu raman la parerea mea, cu faptul ca unii piloti nu au habar sa exploateze masina cum trebuie pe parcursul cursei si calificarilor. Musca din carne vie in calificari, continua pe acelasi ton si in curse. N-au pic de strategie, asta le lipseste. Sunt ferm convins ca motoarele sunt foarte bune, insa fara strategie adecvata si piloti capabili au degeaba.

        Comment


        • #34
          Foarte corect, Bogdan, si eu cred tot asa. Cred ca Schumi l-a batut ieri pe Alonso numai din strategie, iar Honda pana acum mi se pare ca au un fel de balbaiala nu o strategie. Sau parca il cheama pe nea Gigel din spatele blocului sa le zica cand sa puna benzina... :lol: :lol: Cred ca si eu cand plec cu masina la drum lung imi fac o strategie mai buna.

          Apoi, nici Button si nici Barichello nu au aratat niciodata pana acum ca se ridica la nivelul unui campion. Sincer, as fii uimit daca l-as vedea pe Button campion . De Barichello, nici nu mai vorbim.
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • #35
            Nu iti trebuie doar piloti si masina buna ca sa castigi ci si un sef de echipa f bun ( de ex Briatore, Todt etc ) care sa faca o strategie f buna. Din pacate s-a vazut in celelalte curse cum se pleaca de pe podim cu 2 piloti si se ajunge la un singur pilot in puncte.
            Masina sigur e f buna ( asta din prisma rezultatelor de la calificari ) dar inconstanta pilotilor si strategii deficitare duc la un loc 4 la constructori
            Spor!
            HondaF1Fan

            Comment


            • #36
              De data asta au reusit sa ia puncte amandoi pilotii Honda, desi a fost o cursa mediocra. Pana la urma, bine ca nu li s-a mai intamplat nimic rau - Doamne ajuta! [-o< . Se vede insa ca Renault si Ferari sunt mult in fata ca si valoare. Poate cu McLaren sa mai fie o sansa, mai ales ca nu par sa reuseasca nici ei sa-si regleze masina.

              Pentru ca la noi la TVR1 s-au dat foarte multe cadre cu spoilerul spate al Toyotelor, am observat ceva foarte interesant: desi Ferrari au fost reclamati ca folosesc un spoiler deformabil, la Toyota se vedea clar cum scrisul "Panasonic" de pe spoiler se lungeste sau se scurteaza functie de viteza masinii. Era clar ca se deformeaza, si nu putin: eu as zice ca de ordinul a vreo 2-3 cm. Da' tot n-au facut nici o branza
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • #37
                Se pare ca Button s-a molipsit dupa Rubens la prostie, iar ex-sclavul lui Schumi nu s-a remarcat cu mai nimic, reusind sa-si tina cu greu locul de la start (doar prin abandonuri). A avut noroc ca mai erau putine ture pana la sfarsit, ca il manca Schumi, si pe el, si pe Coulthard. Fenomenal a mers Schumi 70% din cursa, plecat de pe linia boxelor si ajuns pana pe 5. Daca mai erau 7-8 ture, iesea pe podium sigur.
                Din punctul meu de vedere, anul asta, pt Honda, se va incheia mai prost decat anul trecut.

                Comment


                • #38
                  Ruba lua podium daca nu gresea iar la boxe cu limitatoruld e viteza, iar JB e victima calificarilor. Cred ca trece printr-o perioada cam nefasta, dar urmatoarea cursa e la el acasa deci sa speram ca-si va reveni la timp!
                  MS a mers puternic dar si incidentele cursei l-au ajutat destul.
                  Si eu zic ca vor termina anul pe acest loc 4.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #39
                    Da, din pacate fumam o tigara in bucatarie si n-am vazut de ce a facut Barichello a 2-a oprire la boxe ...intr-adevar, fara aia urca pe podium .

                    Mi s-a parut de neinteles de ce s-a calificat asa rau Button. Am vazut in ultimul (sau penultimul) tur pe care il mai putea face, dupa al doilea intertemp, era cu 0,248 sec mai rau ca Schumi, ceea ce i-ar fi permis sa intre in primii 10, chiar daca mai pierdea 0,2 sec... dar el a intrat la boxe Si nici in cursa n-a aratat nimic, nici pe Liuzzi n-a putut sa-l depaseasca Am vazut cand l-a depasit Schumi: in 5 secunde, Schumi era la 10 masini in fata!!! :roll:

                    :wink: hondatule, daca termina anul asta Barichello inaintea lui Button, iti mai pastrezi parerea buna despre JB? :lol:
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • #40
                      Iar au facut-o :x Zau ca nu pot intelege ce-i cu ei... sa aduca un popa sa faca o sfestanie, sau mai bine un calugar zen-budist sa faca echivalentul japonez al sfestaniei, ca i-o fi blestemat cineva.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Delphi
                        :wink: hondatule, daca termina anul asta Barichello inaintea lui Button, iti mai pastrezi parerea buna despre JB? :lol:
                        Delphi, mii de scuze dar numai acum vad intrebarea ta! Grea intrebare, o mai aman! :?

                        Nimeni nu mai intelege ce-i acolo, iar eu, chiar daca e un chin, ma complac in ideea ca deh, e primul anul s.a.m.d. dar asta e o scuza destul de ieftina. ops: :?
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #42
                          Un an mult mai prost decat anteriorul. Imi este clar ca strategia e la pamant.

                          Comment


                          • #43
                            honda sa reprofilat in artificii la cursele de F1 cu atitea motoare explodate.
                            honda x 5
                            "W" stands for Wrong
                            Amerika ist Wunderbar

                            Comment


                            • #44
                              Din nou au reusit sa se dea in stamba... tocmai cand ma bucuram ca Button o sa ia si el 1 punct , pentru ca Villeneuve care era la 23 secunde inaintea lui (!!!) a "pupat" un zid, si l-a si depasit Coulthard. Daca merg asa, o sa-i depaseasca si Klien... :lol:
                              Ma intreb: oare lucreaza cu mecanici romani scoliti pe dacia?
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • #45
                                Asta ma intreb si eu de la inceputul anului si pana acum!
                                Daca nici de puncte nu mai suntem in stare.................. ops: :roll:
                                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                                Comment

                                Working...
                                X